Connect with us

Politika

EVROPSKA UNIJA OZBILJNO ZABRINUTA: Suprotno sa evropskim putem BiH

Evropska unija izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog usvajanja nacrta Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u Narodno skupštini Republike Srpske.

Iz EU ocjenjuju da je taj zakon u suprotnosti sa evropskim putem Bosne i Hercegovine.

“Konačno usvajanje Zakona bi bilo u direktnoj suprotnosti sa više puta ponovljenim opredjeljenjem rukovodstva RS za napredak BiH ka evropskim integracijama, a posebno u pogledu ključnog prioriteta 11, koji govori o civilnom društvu, i ključnog prioriteta 12 o slobodi izražavanja i medija”, izjavio je portparol EU Peter Stano, saopšteno je iz večeras Delegacije EU u BiH.

EU, dodaje se, poziva poslanike u Narodnoj skupštini RS da još jednom razmotre i ne idu dalje sa ovim prijedlogom zakona.

“Poštovanje ljudskih prava, sloboda izražavanja, sloboda medija i pluralizam, kao i okruženje koje omogućava organizacijama civilnog društva da slobodno deluju ključni su stubovi demokratskog društva”, naglasio je Stano.

Dodao je da EU osuđuje i nedavno stupanje na snagu izmjena i dopuna Krivičnog zakona RS, kojima su ponovo uvedene krivične sankcije za klevetu, čime su nametnuta nepotrebna i nesrazmjerna ograničenja nezavisnim medijima i civilnom društvu.

Prema njegovim riječima, to predstavlja “razočaravajući i nesporno veliki korak unazad kada je riječ o zaštiti osnovnih prava”.

“To je u suprotnosti sa očekivanjima koja su pratila dodjelu kandidatskog statusa za članstvo u EU i u suprotnosti sa interesima svih građana BiH, pa tako i onih koji žive u entitetu Republika Srpska. Navedeni koraci su takođe suprotni osnovnim načelima EU”, naglasio je Stano.

Dodao je da EU očekuje od svih nadležnih konstruktivan rad na ključnim prioritetima iz Mišljenja Evropske komisije, što je neophodno kako bi Komisija moga preporučiti otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom.

Poslanici su usvojili Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u skladu sa kojim će biti formiran poseban registar ovih organizacija osnovanih u Srpskoj koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti kao agente stranog uticaja.

Za nacrt ovog zakona glasalo je 48 poslanika stranaka vladajuće koalicije, protiv je bilo 11 poslanika, dok se šest poslanika suzdržalo od glasanja.

Politika

DODIKOVO IMANJE I VOĆNJAKE U BAKINCIMA čuva cijela policijska stanica! ZAŠTO I OD KOGA?

Kada Dodik sa imanja krene prema centru Banje Luke u brigu o njegovoj bezbjednosti uključuje se veliki broj policajaca koji obustavljaju saobraćaj na svim raskrsnicama

Evidentno je da se o bezbjednosti Milorada Dodika, bivšeg predsjednika Republike Srpske i dalje brine MUP, ali je nemoguće izračunati koliko policajaca dnevno čuva Dodika i njegovu imovinu.

U svakom slučaju ta brojka nije mala. Osim njegove lične pratnje, mještani Bakinaca kažu da jedna cijela policijska stanica čuva njegovo imanje i voćnjake. Upućeni izvori potvrđuju ovu informaciju i dodaju da su u pitanju desetine policijskih službenika.

Kada Dodik sa imanja krene prema centru Banje Luke u brigu o njegovoj bezbjednosti uključuje se veliki broj policajaca koji obustavljaju saobraćaj na svim raskrsnicama kako bi sa svojom pratnjom stigao na odredište bez zaustavljanja.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske potvrdilo je za Srpskainfo da i dalje preduzima mjere posebnog obezbjeđenja Milorada Dodika, predsjednika SNSD.

Na pitanja po kom osnovu je nastavljeno obezbjeđivanje Dodika, iako više nije predsjednik Republike Srpske iz MUP RS su nam odgovorili da se mjere preduzimaju u skladu sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima, Uredbom o određivanju ličnosti i objekata koji se posebno obezbjeđuju i na osnovu Rješenja ministra koji je u skladu sa ovom Uredbom i izvršenom bezbjednosnom procjenom.

Radislav Jovičić, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske pojasnio je da se na osnovu procjene ugroženosti neke štićene ličnosti izdaje posebno rješenje kojim se određuju mjere obezbjeđenja.

– U toj procjeni šta su inspektori koji su radili bezbjednosnu procjenu za štićenu ličnosti napisali i to na osnovu toga oni određuju nivo mjera i broj policijskih službenika i materijalno-tehničkih sredstava koje će koristiti za taj nivo obezbjeđenja, istakao je Jovičić.

Dodao je da je Dodik zasigurno zbog svog političkog i javnog angažmana u visokorizičnoj procjeni.

– Zbog toga pretpostavljam da su preuzeli onu klauzulu za najveći stepen obezbjeđenja i zbog toga imate veći broj pripadnika MUP i tehničkih sredstava koji se koriste za njegovo obezbjeđenje, rekao je on.

Podsjetio je da predsjednik Republike Srpske ima zaštitu do 6 mjeseci od prestanka mandata, a nakon toga se radi periodična procjena i obezbjeđenje može da traje onoliko koliko se procjenjuje da je štićena ličnost ugrožena.

– Koliko znam, Dragan Lukač koji već dugo nije ministar unutrašnjih poslova i dalje koristi obezbeđenje MUP RS, rekao je Jovičić.

Naglasio je da sve zavisi od bezbjednosne procjene.

– Da li je ta procjena validna, ili nije, ne mogu tvrditi jer ne daj Bože da se desi nekoj ličnosti nešto, onda preuzimate na sebe odgovornost da ste dali procjenu da ličnost nije ugrožena i ako dođe do nekog ugrožavanja te ličnosti, vi snosite odgovornost. Vjerovatno se neko ko radi tu procjenu, rukovodi i tim detaljem da je bolje dati obezbjeđenje, pa čak i veće, nego rizikovati da dođe do ugrožavanja ličnosti, pa da nosite odgovornost zašto niste preduzeli obezbjeđenje, kazao je.

Oslobođenje

Nastavi čitati

Politika

DODIK I STEVANDIĆ BIJESNI NA LUKASA! Otkazan nastup na otvaranju sezone na JAHORINI

Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je pjevač Aca Lukas duboko povrijedio sve u Republici Srpskoj družeći se s Naserom Orićem zbog čega je izgubio kredibilitet za svaki budući nastup u Srpskoj, pogotovo na otvaranju zimske sezone na Jahorini.

Dodik je na Iksu istakao da su zločini koje su Naser Orić i njegovi vojnici počinili nad srpskim narodom na području Srebrenice i Bratunca bili monstruozni i zato je Lukas fotografišući se s njim duboko povrijedio potomke žrtava i srpski narod.

“Poslije ovog čina, Aca Lukas je izgubio kredibilitet za svaki budući nastup u Republici Srpskoj, pogotovo na otvaranju zimske sezone na Jahorini”, zaključio je Dodik. Na društvenim mrežama objavljena je fotografija na kojoj su, između ostalih, zločinac Naser Orić i pjevač Lukas.

Bijesan i Stevandić

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se iz društva u Srpskoj ispisao onaj ko odabere Nasera Orića za svoje društvo.

“Čast svakome, ali ko u Republici Srpskoj odabere Nasera Orića za svoje društvo iz našeg se društva ispisao. Opravdanja su suvišna”, naveo je Stevandić na Iksu.

Na društvenim mrežama objavljena je fotografija na kojoj su, između ostalih, zločinac Naser Orić i pjevač Lukas, koji je rekao kako ne zna ko je osoba.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ SA MLADIMA U ZALUŽANIMA “Važno je da razgovaramo otvoreno i bez zadrške”

U Zalužanima je održano okupljanje mladih koje je organizovao Nenad Latinović, a događaju je prisustvovao i generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska, Nebojša Drinić. Cilj susreta bio je otvoren razgovor o pitanjima koja se tiču mladih u Republici Srpskoj, njihovim očekivanjima i izazovima sa kojima se suočavaju.

Drinić je istakao da je ovakva vrsta komunikacije ključna za razumijevanje potreba građana, posebno mlađe generacije.

„Imao sam priliku da se družim sa mladim i perspektivnim ljudima u Zalužanima, na okupljanju koje je organizovao Nenad Latinović. Bilo mi je važno da čujem njihove stavove, pitanja i ideje. Upravo razgovori u ovakvom okruženju najbolje otkrivaju šta mladi očekuju od života u Republici Srpskoj.
Cijenim što me prepoznaju kao sagovornika kome mogu da se obrate bez zadrške. Prisustvo sve većeg broja ljudi na ovakvim susretima pokazuje koliko je važno da se sa narodom otvoreno i neposredno komunicira. Nastavljamo dalje, još snažnije!“ – poručio je Drinić.

Okupljanje je proteklo u konstruktivnoj atmosferi, a organizatori najavljuju da će ovakvi susreti postati redovni, sa ciljem jačanja veze između mladih i donosilaca odluka.

Nastavi čitati

Aktuelno