Connect with us

Svijet

EVROPSKI LIDERI STIGLI u Kijev dan poslije velike parade u Moskvi

Predsjednik Francuske Emanuel Makron, njemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer stigli su 10. maja u Kijev kako bi se sastali sa predsjednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim.

Premijer Poljske Donald Tusk stigao je posebno u glavni grad i pridružio se ostalim liderima.
Ovo je prva posjeta kancelara Merca Ukrajini, kao i prvi put da sva četvorica evropskih lidera zajednički borave u Kijevu.

– Mi, lideri Francuske, Njemačke, Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva, stojimo u Kijevu u znak solidarnosti sa Ukrajinom protiv ruske brutalne i nezakonite invazije u punom obimu – navedeno je u zajedničkom saopštenju koje je objavila britanska vlada uoči posjete, prenosi “Kijev indipendent“.

U istom saopštenju istaknuta je podrška pozivima predsjednika SAD Donalda Trampa na mirovni sporazum i upućen zahtjev Rusiji da prestane da ometa napore za postizanje trajnog mira.
Makron je potvrdio da će se tokom posjete održati sastanak takozvane „koalicije voljnih“ – grupe zemalja koje su obećale mirovne trupe i druge bezbednosne garancije za Ukrajinu u slučaju prekida vatre. Pojedine zemlje će učestvovati virtuelno, prenosi Guardian.

Posjeta se dešava dan nakon što je predsjednik Tramp pozvao na „bezuslovni tridesetodnevni prekid vatre“ između Rusije i Ukrajine. Prema informacijama Reutersa, SAD i njeni evropski saveznici finaliziraju prijedlog za puni prekid vatre u trajanju od 30 dana.

Kijev je već u martu izjavio da je spreman da primjeni potpuni prekid vatre ako se Moskva saglasi sa istim uslovima. Rusija je više puta odbacila taj prijedlog, tražeći značajne ustupke od Ukrajine, uključujući i prekid sve strane vojne pomoći.

Svijet

TRGOVINA ORUŽJEM I DROGOM Više od 60 uhapšenih širom Izraela

​Više od 60 ljudi uhapšeno je širom Izraela zbog sumnje na trgovinu oružjem i drogom u nizu racija tokom noći, kao rezultat tajne operacije, saopštila je izraelska policija.

Policija navodi da je jedan tajni agent izvršio 57 transakcija trgovine oružjem, drogom i falsifikovanim dokumentima u više policijskih okruga širom zemlje, inkriminišući osumnjičene, prenosi “Times of Israel”.

Takođe su prikupljeni “značajni dokazi” povezani sa nizom teških krivičnih djela nasilja, uključujući otmicu i pucnjave, saopštila je policija.

Među privedenima su i vođe bandi iz Hadere.

Nastavi čitati

Svijet

REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade

Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.

Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.

Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.

Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.

Nastavi čitati

Svijet

Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.

“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.

Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.

Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.

Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.

Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.

Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.

Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.

Nastavi čitati

Aktuelno