Connect with us

Region

FISKALNA STRATEGIJA EVROPSKE UNIJE! Crna Gora uvodi akcize na struju

Fiskalnom strategijom (FS) Crne Gore od 2024. do 2027. godine predviđeno je uvođenje akcize na električnu energiju, koja bi se primjenjivala od datuma ulaska u Evropsku uniju (EU), s obzirom da predviđena akciza predstavlja obavezu za zemlje članice.
Zbog toga u nacrtu Fiskalne strategije nema procijenjenih fiskalnih efekata po osnovu uvođenja akcize na električnu energiju, jer pokrivaju period nakon važenja predložene Fiskalne strategije.

Kao godina mogućeg ulaska Crne Gore u EU pominje se 2028. Iz Ministarstva energetike (ME) pojasnili su da će uvođenje akcize na struju predstavljati usklađivanje postojećeg zakona sa direktivom 2003/96/EZ o restrukturiranju sistema Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije.

“Akcizna politika je u nadležnosti Ministarstva finansija i definisana je Zakonom o akcizama. Zasad je apsolutno preuranjeno govoriti o uvođenju ovih akciza jer se to odnosi na period nakon ulaska Crne Gore u EU. O poreskim mjerama u vezi sa oporezivanjem energenata i električne energije odlučuje svaka pojedinačna država članica. Dakle, države članice mogu da odluče i da ne povećavaju poresko opterećenje“, ukazali su iz resora kojim rukovodi ministar Saša Mujović.

„Dan“ je pitao i koji su to krajnji potrošači koji će morati da plaćaju akcizu, te da li u te potrošače spadaju domaćinstva.

“Na primjer, u Hrvatskoj je ova akciza (trošarina na hrvatskom) uvedena 1. jula 2013. godine (na dan kada je ta država ušla u EU) za kupce u kategoriji preduzetništvo, dok za sektor domaćinstva nijesu uvedene. Akcize na električnu energiju za kompanije u Hrvatskoj, ako je koriste za poslovnu upotrebu, iznose 3,75 kuna po megavat-času, što je 0,5 evra po megavat-času, ili 0,05 evro centi po kilovat-času. Akciza za neposlovnu upotrebu električne energije za firme iznosi jedan evra po megavat-času. Akcize na električnu energiju u Hrvatskoj ne obračunavaju se za domaćinstva, kao ni firmama koje struju koriste za hemijsku redukciju i u elektrolitskim i metalurškim procesima (proizvodnja metala), za rudarstvo, za zajedničku proizvodnju toplotne energije i za struju iz obnovljivih izvora i proizvedenu od biomase. U Srbiji je ta obaveza potrošačima, kako domaćinstvima, tako i privredi, uvedena 2015. godine, u vrijeme fiskalne konsolidacije, i njen iznos je 7,5 odsto, a na akcizu se obračunava i PDV od 20 odsto“, pojasnili su iz ME.

„Dan“ je interesovalo i da li će uvođenje akcize na električnu energiju dovesti do povećanja cijene struje.

“O tome je preuranjeno govoriti. Ova mjera je samo jedna od potencijalnih mjera koje Vlada u budućnosti može razmotritu u cilju ispunjavanja ciljeva fiskalne strategije i ona je u skladu sa obavezama koje će Crna Gora imati kao punopravna članica Evropske unije. Državama članicama ostavljeno je pravo da same definišu iznose i načine obračuna akcize po kategorijama, tako da postoji veliki broj različitih praksi u državama članicama, a postoji i mogućnost neuvođenja akciza. Crna Gora može izbjeći uvođenje ove akcize nakon ulaska u EU, tj. ukoliko se procijeni da nije neophodno da se uvođenjem akciza postignu ciljevi direktive 2003/96/EZ vezano za funkcionisanje unutrašnjeg tržišta elektrčine energije i postizanje ciljeva vezanih za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte“, pojasnili su iz Ministarstva energetike.

Po ulasku u EU, cijene će biti tržišne
Često se spominje da će se nakon ulaska u EU povećati cijena električne energije u Crnoj Gori. Kod nas je struja znatno ispod prosjeka EU i iznosi oko deset centi po kilovat-satu. „Dan“ je pitao ME hoćemo li morati povećati cijenu struje i koliko nakon ulaska u EU.

“O tome je nezahvalno govoriti u ovom trenutku. Ministarstvo energetike, Vlada i energetski subjekti do sada su uradili sve što je moguće da cijene električne energije ne porastu, u čemu su i uspjeli i uvjereni smo da ćemo to uspjeti i u budućnosti, iako su cijene kod nas višestruko niže nego u Evropskoj uniji. Po ulasku u Evropsku uniju, formiranje cijena električne energije će biti prepušteno tržištu, dok će Vlada imati obavezu da zaštiti ranjive kategorije“, kazali su iz tog vladinog resora.

Dan

Region

AFRIČKA KUGA ponovo hara? HRVATI masovno ubijaju svinje!

Zbog novih slučajeva afričke svinjske kuge u Vukovarsko-sremskoj županiji u Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske sprovodi mjere eutanazije zaraženih svinja, dok su lovačka društva aktivirana radi odstrela divljih svinja koje mogu biti prenosioci bolesti.

Kako su potvrdili nadležni, bolest se ponovo pojavila u Slavoniji, a zaraza još nije pod kontrolom.

Na dvije farme u opštini Jagodnjak u petak su eutanazirane ukupno 254 svinje, dok je u subotu usmrćeno još 12, piše danas hrvatski Indeks pozivajući se na RTL. Ministar poljoprivrede Hrvatske, David Vlajčić, izjavio je da ministarstvo postupa u skladu sa zakonom i epidemiološkim pravilima i da je javnost blagovremeno obaviještena o pojavi zaraze.

“Еpidemiološka situacija se prati odgovorno i profesionalno. Građani koji nisu direktno upoznati sa temom ponekad dolaze u zabludu, dovoljno je da se na jednoj farmi pojavi i jedna zaražena svinja, i sve svinje sa te farme moraju biti eutanazirane”, pojasnio je ministar Vlajčić.

Pojava novih slučajeva zaraze beleži se nakon što su u junu određene mjere bile ublažene, međutim, Vlajčić ističe da se nije radilo o popuštanju, već o prilagođavanju tadašnjoj stabilnijoj epidemiološkoj situaciji. Linker
“Sve biosigurnosne i veterinarske mjere važe na cijeloj teritoriji, bez obzira na zone ograničenja. S jedne strane imamo pritiske tržišta koje traži fleksibilnost, a s druge strane ovakve vanredne situacije koje zahtijevaju punu zaštitu domaće proizvodnje”, poručio je ministar.

Ministar je istakao da je ministarstvo u redovnoj komunikaciji sa velikim proizvođačima, ali i malim porodičnim gazdinstvima, i da je ljudski faktor presudan u prevenciji širenja bolesti.

“Oni koji sprovode dodatne biosigurnosne mjere i ulažu znatna sredstva u zaštitu svojih gazdinstava moraju imati podršku države”, rekao je on.

Vlada Hrvatske obezbijedila je dodatnih 11 miliona evra za nadoknadu štete, uključujući sredstva za eutanazirane svinje, obnovu stočnog fonda, odnosno, repopulaciju, ublažavanje gubitaka usljed pada otkupne cijene, kao i kompenzaciju izgubljene dobiti u tekućoj i narednoj godini. Linker
Afrička kuga svinja nije opasna po ljude, ali izaziva visoku smrtnost kod svinja i predstavlja ozbiljnu prijetnju stočarskoj industriji.

Ministarstvo poručuje da se situacija pažljivo prati i da građani ne treba da paniče, već da se pridržavaju uputstava nadležnih službi.

Nastavi čitati

Region

“JESMO LI USTAŠE?” – Novi tekst Vedrane Rudan nakon koncerta Thompsona

Hrvatska spisateljica Vedrana Rudan na svom blogu objavila je tekst pod naslovom “Jesmo li ustaše”.
Tekst je posvećen fenomenu kontroverznog hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona i odnosa Hrvata prema njemu.

Rudan je i ranije pisala o Thompsonu, koji je zbog koketiranja s ustaštvom zabranjen u mnogim evropskim zemljama, o čemu su ovih dana pisali i strani mediji.

Ona ga je u tom tekstu opisala kao glumca, a Zagreb nazvala logorom.

Povezana vijest: Vedrana Rudan: Thompson glumac, Zagreb logor

Posjećamo, ovaj muzičar koji je zabranjen u više zemalja, nedavno je održao koncert na zagrebačkom Hipodromu gdje je okupio oko pola miliona ljudi.

Novi tekst sa bloga Vedrane Rudan prenosimo u cijelosti:

“Iza nas je koncert sa dosad najvećim K na svijetu. Više od pola milijuna ljudi bilo je za Dom spremno.Svi mi koji živimo ovdje znamo da smo beskućnici i da je ova vukojebina dom samo za jako mali broj na sve spremnih kriminalaca.

Oni su i ustaše i štovatelji Djevice Marije i lizači katoličkih oltara i obožavatelji Oca Domovine koji je također bio…

Jebiga. Neki hrvatski portali su razvalili istinu o Tuđmanu. Drug Franjo nije bio ni nacionalist ni ustaša. Dapače, neke ugledne dečke u crnini u vremenima dok je Hrvatska kakila i piškila u pelene dao je koknuti.

Naš Tata je bio za neki drugi Dom spreman. Nosaču šmajsera nitko to nije rekao pa siroče nije znalo šta je bilo. Nisu znali ni oni koji su na koncertu bili “spremni”.

Ajde, da se ne zajebavamo. Jesu li oni koji su revali u centru Zagreba bili ustaše? Oni su bili ono što im je policija dozvolila.

Da ih je policija ispendrečila, strpala u prdekanu i naplatila 10.000 eura kazne svi bi revali Druže Tito, mi ti se kunemo.

Ali, šef hrvatske policije je Titov pionir. Siroče je diplomiralo općenarodnu obranu i društvenu samozaštitu, nekako mora oprati bolju prošlost. Zato su friške ustaše prošle bolje nego kad su urlale pizdarije u Bleiburgu.

Jesu li naši političari prikrivene ustaše? Plenković, anemična partizanska beba, otišao je na poklon Šmajseru? Ništa to ne znači. Oni su ekipa kriminalaca koja mijenja uniformu onoliko često koliko kurva gaćice kad se u bordelu slavi mafijaška javna nabava za hrvatske bolnice.

Iza svega stoji Crkva, tvrde neki. Laž. Jebe se našim popovima za šta je bilo.

Oni vole lovu i dječicu. Nedavno je velečasni Vladimir Vizir mladim Romima pušio. Pritom nije urlao Za Dom spremni nego katolički stenjao i roktao. Doduše, pošteno je platio 50 eura po trpanju.

Velečasni je trenutno u pritvoru, osudit će ga na rad za opće dobro u vrtiću.

Ne, Hrvatska nije zemlja ustašija. U njoj samo raste tisuću cvjetova.

Selo u kome su onom popu, dečko ima 62 godine, mladi Romi prali zube zove se Hrašćina.

Da, trebalo bi hraknuti na ovakvu zemlju kad već gadovima ne želimo razvaliti lopovske njuške.”
Nezavisne

Nastavi čitati

Region

GORI SJEVERNA MAKEDONIJA! Požari stigli do predgrađa Skoplja

U Sjevernoj Makedoniji do danas u podne registrovano je 14 požara, od kojih su četiri aktivna, a vatra je stigla i do predgrađa Skoplja.

Situacija sa aktivnim požarima na otvorenom postaje alarmantna, upozorio je Centar za upravljanje krizama Sjeverne Makedonije.

Požari koji izazivaju najveću zabrinutost prijavljeni su u Nikoliču (Dojran), Pelincu (Staro Nagoričane), Deviču (Makedonski Brod) i na području Skoplja, objavio je portal prv.mk Dva požara su već lokalizovana, a nekoliko je stavljeno pod kontrolu.

Međutim, rizik od novih požara ostaje veoma visok zbog ekstremno visoke temperature, upozoravaju u Centru za upravljanje krizama.

Nastavi čitati

Aktuelno