Connect with us

Politika

FOND ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA! Odobreno kreditno zaduženje od 100 miliona KM

Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odobrio je kreditno zaduženje Fonda od 100 miliona KM kako bi zaštitio dostignuti nivo prava pacijenata, kao i isplatu redovnih tranši zdravstvenim ustanovama od kojih zavisi njihovo funkcionisanje.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja saopšteno je da na osnovu ove odluke, na koju je saglasnost dala i Vlada Republike Srpske, Fond planira da sprovede postupak javne nabavke za izbor najpovoljnije banke.

U saopštenju se navodi da se Fond početkom ove godine suočio sa manjim prilivom sredstava u odnosu na planirane, što može da utiče na finansijsku stabilnost zdravstvenog sistema.

“Očekivani efekti od povećanja plata i najniže plate u Republici Srpskoj još nisu u značajnijoj mjeri vidljivi na prihodovnoj strani, a sa druge strane, znatno su povećana prava osiguranika u proteklim godinama”, ističe se u saopštenju.

Zbog toga, a prvenstveno očekujući da će efekti povećanja najniže plate, ali i plata u cjelini, te efikasnije naplate doprinosa, biti vidljivi u nastavku godine, Fond planira da kreditnim zaduženjem zaštiti dostignuti nivo prava pacijenata, kao i isplatu redovnih tranši zdravstvenim ustanovama od kojih zavisi njihovo funkcionisanje.

“Prihodi se u ovoj godini ne ostvaruju planiranom dinamikom, dok troškovi za finansiranje zdravstvene zaštite kontinuirano rastu i samo u 2023. godini su povećani za 118 miliona KM u odnosu na 2022. godinu”, pojašnjavaju u Fondu.

U saopštenju se navodi da je najveći rast troškova ostvaren kod finansiranja bolničke i primarne zdravstvene zaštite, troškova svih lijekova, te po osnovu refundacije neto plate za vrijeme bolovanja /povećana su prava trudnica, oboljelih od malignih bolesti gdje se plata isplaćuje u 100 odsto iznosu.

Negativan trend odnosa prihoda i rashoda, naglašavaju u Fondu, posljedica je i smanjenja stope doprinosa za zdravstvo sa 12 na 10,2 odsto. Samo po tom osnovu procijenjeni gubici Fonda na godišnjem nivou iznose oko 111 miliona KM.

Iz Fonda napominju i da je ukupan dug prema Fondu za doprinose 177 miliona KM, pa se može zaključiti da kada ne bi postojali dugovi prema Fondu, Fond ne bi ni imao potrebu da se kreditno zadužuje.

Sa planiranim kreditnim zaduženjem, ukupan iznos otplate kredita na godišnjem nivou će iznositi 6,43 odsto redovno ostvarenih prihoda, odnosno mnogo manje nego što je dozvoljeni limit koji iznosi 18 odsto redovnih prihoda Fonda zdravstvenog osiguranja.

Fond je u protekle dvije godine otplatio više od 80 miliona KM kredita, dok će u ovoj godini otplatiti oko 51 milion KM kredita iz tekućeg poslovanja.

“Novi planirani kredit, čiji iznos predstavlja gotovo mjesečni trošak Fonda zdravstvenog osiguranja, neće ugroziti poslovanje Fonda. I prema anuitetnom planu, iz godinu u godinu će se smanjivati izdaci za kredite, te Fond za nekoliko godina više neće imati trošak po osnovu kreditnih zaduženja”, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je Fond svih proteklih godina prvenstveno odgovornim radom, kontrolom i upravljanjem svim troškovima, značajno unaprijedio zdravstveni sistem.

“Osim kontinuiranog povećanja prava, Fond je samo u posljednje tri godine povećao izdvajanja za zdravstvenu zaštitu za oko 250 miliona KM. Sa druge strane, kontinuirano su smanjivane obaveze Fonda, pa su tako u ovoj godini obaveze smanjene za 20 miliona KM u odnosu na 31. decembar 2023. godine. Od 2016. godine obaveze su smanjene za oko 300 miliona KM”, precizira se u saopštenju.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da su kao ustanova uradili sve da smanje obaveze i da kontinuirano povećavaju iznos sredstava za zdravstvene ustanove, uvode i finansiraju inovativne terapije kako bi osiguranici dobili bolju, dostupniju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, a konstantna proširenja prava govore u prilog tome.

Politika

„NE BUDITE SEBIČNI, IDITE I PUSTITE OVAJ NAROD DA ŽIVI“: Crnadak poručio da je Srpska u međunarodnoj izolaciji

Bez obzira koliko vlast vršila pritisak na opoziciju, vrijeđala nas, prijetila i nazivala raznim pogrdnim imenima, činjenica je da su oni u ogromnom problemu, a svi mi u RS, upravo zbog njih, u još većem, naveo je Igor Crnadak

Lično sam bio domaćin konferencije ministara spoljnih poslova deset zemalja u Banjaluci, za vrijeme svog mandata u Savjetu ministara. Bio sam ushićen i pun sebe, zato što smo bili važni, što su emitovane lijepe slike iz RS, sa našim crkvama i drugim znamenitostima, sa pozitivnim porukama – naveo je Crnadak na svom Fejsbuk profilu.

Potpuno drugačija slika
Kako je naveo ministri iz Italije, Austrije, komesar za proširenje EU, ministri iz regiona, iz Bjelorusije i drugi poklonili su se RS, došli su u Srpsku, „uvažili nas i bili smo sa razlogom presretni“.

Podsjetio je da je kao predstavnik RS bio jedini političar u istoriji BiH, koji je predsjedavao Komitetom ministara Savjeta Evrope.

Opet sam bio ponosan, jer je, na neki način, naša RS sjedila na vrhu stola i predsjedavala organizacijom, koja je okupila sve evropske ministre, iz 46 zemalja. Za razliku od tog vremena, danas je slika potpuno drugačija. RS je u ozbiljnoj međunarodnoj izolaciji, označena kao problem. Tužan sam zbog toga, ovaj narod to nije zaslužio – istakao je on.

Kako je naveo i činjenicu su da su nedavno zemlje Kvinte, na konsultacijama posvećenim BiH, konstatovale da su Dodik i rukovodstvo RS “prešli Rubikon”, da su sve moguće “crvene linije pređene” i da nema povratka nazad, te da oni više nikome neće biti sagovornici.

Mudrost je znati kada stati
– Za dijalog sa Amerikom, Njemačkom, Francuskom, Italijom i Velikom Britanijom mi više nemamo predstavnike. Neću davati nikakve ocjene ove situacije u kojoj se nalazimo, samo ću ponoviti onu staru: „Mudrost je znati kada treba stati.“ Ne budite sebični, idite i pustite ovaj narod i RS da živi, da se razvija i da gradi svoju budućnost – poručio je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH

Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH kako bi od njih napravio muslimansku vojsku, tvrdi stručnjak za bezbjednosti Dževad Galijašević.

Galijašević je naveo da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, odnosno da provodi politiku Bošnjaka od devedesetih godina koja je bila usmjerena na izgradnju paralalenih struktura.

– To se odnosi na paravojne, parapolitičke, paraobavještajne i paraislamske strukre – rekao je Galijašević Srni.

On je dodao da tu spada i vehabizam, kao paravjersko, paraislamsko učenje, a koji takođe podržava Helez koji im omogućava da na vojnim poligonima Oružanih snaga vježbaju gađanje.

– Zašto vehabije vježbaju pucanje u BiH, kao što to rade u Siriji, Iraku, Libiji – upitao je Galijašević i pojasnio da se to čini kako bi mogli da ovladaju rukovanjem oružjem, prepreme se za oružanu borbu i za izvođenje terorističkih akcija.

Tvrdi da je i prije nekoliko dana u Mostaru privedeno pet pripadnika vehabijskog pokreta, a ne jedan, zbog nezakonitog držanja oružja i municije, ali je to djelo kvalifikovano kao izazivanje opšte opasnosti.

– Kao da je riječ o poplavama, vremenskim nepogodama, djelo koje ima nehatnu varijantu. Ovdje postoji umišljaj, organizovani vjerski pokret, militantan, radikalan, ima svoje ljudi i oni idu vježbati pucanje – rekao je Galijašević.

On je dodao da su uhapšeni jer su vježbali na vojnom poligonom koji pripada Oružanim snagama BiH, a nalazi se pri jednoj šumi i Mostaru.

– To im je obezbijedio Helez, koji gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH – istakao je Galijašević, te podsjetio da su SDA i SDP uvijek imali paralelne strukture.

Da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, Galijašević je podsjetio da su na to u pismu ukazali i srpski generali.

Takođe, tvrdi Galijašević, vehabije organizuju vježbe i kod Sanskom Mosta, Bužima, u okolini Dubnice i Maoče, u mnogim vehabijskim naseljima poput Ilidže, Igmana.

– Ovim vehabijama se komanduje iz Sirije, i to Nusret Imamović koji je sada komandant muslimanske oružane formacije u Siriji `Saudijska mreža al Mali – rekao je Galijašević.

Ukazao je da 10.000 lica prolaze kroz bezbjednosnoe evidenciju raznih struktura u BiH i regionu, što je, istakao je, “ozbiljna vojska za ozbiljan rat”.

– Ta vojska je globalnog tipa, a podržava je Helez i ubacuje u Oružane snage da bi ih podijelio i ovladao njima da bi bile muslimanska vojska – zaključio je Galijašević.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić rekao je juče da omogućavanje licima povezanim sa vehabijskim pokretom da održavaju vježbe u objektima Oružanih snaga BiH predstavlja ozbiljan bezbjednosni problem koji neko svjesno produkuje da bi unio strah među srpskim narodom koji je prošao golgotu od vehabija.

Kojić je ocijenio da se na taj način stvara atmosfera rata u BiH, te dodao da od vehabija zazire i većina Bošnjaka.

Nastavi čitati

Politika

PUCAJU ŠAVOVI U SKUPŠTINSKOJ VEĆINI: Koalicija u NSRS na ivici raspada?

Na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske odbijen je prijedlog poslanika vladajuće većine, da se na dnevni red redovne sjednice po hitnom postupku uvrsti Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, a kojim se predviđa ukidanje finansiranja svih partija iz budžeta Republike.

Usvajanje pomenutog zakona najavljeno je ranije od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, a kao odgovor na odluku Kristijana Šmita da ukine finansiranje iz budžeta BiH za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Međutim, prijedlog vladajuće većine nije dobio potrebnih 42 glasa, koliko je natpolovična većina u NS RS.

U trenutku odlučivanja u Skupštini je bilo prisutno 65 poslanika. Glasalo je njih 58, dok sedam poslanika uopšte nije glasalo. Glas za dalo je 40 poslanika, a protiv je bilo njih 18, i svi su bili iz opozicije, pišu Nezavisne. Podršku prijedlogu zakona dalo je 28 poslanika iz SNSD-a, dva iz SP-a, tri iz Kluba NPS – DNS, četiri iz Ujedinjene Srpske i tri iz SPS – Demos.

Uvidom u rezultate glasanja dostupne na sajtu Narodne skupštine Srpske, od sedam poslanika koji nisu glasali četvoro je iz reda skupštinske većine, i to svi iz različitih stranaka – Slavenko Ristić iz Kluba SNSD-a, Spomenka Stevanović iz Demosa, Kostadin Vasić iz Ujedinjene Srpske i Zoran Kokanović iz Socijalističke partije.

Nastavi čitati

Aktuelno