Connect with us

Politika

Formiranje vlasti u FBiH: “Osmorka” i HDZ danas potpisuju sporazum

Predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i SDP-a Nermin Nikšić potpisaće danas u Sarajevu sporazum HDZ-a i “osmorke” za naredni mandat.

“Planirano je potpisivanje dokumenta `Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti za period 2022-2026. godine. Dokument će u ime koalicije stranaka HDZ BiH potpisati Čović, a u ime koalicije stranaka SDP BiH Nikšić”, saopšteno je iz HDZ-a BiH.

Potpisivanje je predviđeno u 11.00 časova u zgradi Parlamentarne skupštine BiH.

Čović je u srijedu, 23. novembra, u Mostaru održao sastanak s predsjednikom NiP-a Elmedinom Konakovićem i Nikšićem, kada su usaglasili sadržaj ovog dokumenta.

Prethodno je održan sastanak lidera stranaka koji čine “osmorku” na kojem je finalizovan sporazum programske koalicije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti za predstojeći četverogodišnji mandat.

Time bi vlast na nivou FBiH trebalo da čine “osmorka” i HDZ, dok SDA nakon dugo godina odlazi u opoziciju.

SRNA

Politika

IMA KO DA VRAĆA! Vlada garantuje za novo zaduženje termoelektrana

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost i garancije za nova kreditna zaduženja “Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) i Rudnika i termoelektrane “Ugljevik“ (RiTE Ugljevik) u ukupnom iznosu od 45 miliona konvertibilnih maraka, potvrđeno je nakon posljednje sjednice Vlade.

U skladu s odlukom, ERS će se zadužiti 25 miliona KM, a sredstva će biti iskorišćena za izmirenje ranijih finansijskih obaveza.

S druge strane, RiTE “Ugljevik“ će uzeti kredit od 20 miliona KM, koji je, prema dostupnim informacijama, namijenjen za otvaranje novog ugljenokopa.

Ovo je prvi put da Vlada RS izričito garantuje za kreditno zaduženje RiTE “Ugljevik“, dok je za ERS to već uobičajena praksa, s obzirom na dosadašnje potrebe za podršku likvidnosti i servisiranje obaveza.

Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je nedavno preuzela i preduzeće “Comsar Energy RS“ putem javnog preduzeća “Gas RES“, čime je vratila pod svoju kontrolu ležište “Ugljevik Istok 2“, strateški važan resurs za energetski sektor Srpske.

Nastavi čitati

Politika

OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”

Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović rekao je da Kristijana Šmita niko nije imenovao i da ne postoji mogućnost da nametne odluku kojom bi riješio krizu u zemlji.

– Nije ga niko imenovao koliko ja vidim. Ta mogućnost da interveniše ne postoji. Šta ćemo mi onda ovdje? Svi treba da se trudimo da BiH bude normalna zemlja – rekao je Čović.

On je istakao da postoje zakoni i Ustav i da ne treba prizivati nikakva nametanja.

– Neka zovu Šmita i imenuje sve. Neka Šmit donosi zakone, šta će nam izbori, Savjet ministara ili parlament – rekao je Čović za N1.

On je naveo da je prilikom posljednjeg susreta Šmitu jasno rekao da je protiv nametanja.

– Rekao sam jasno da ne želimo nijedno nametanje. Ne možemo otvarati evropske procese, a imati upravljačke strukture izvan Ustava – rekao je Dragan Čović.

N1

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK “SNSD U DOMU NARODA BiH radi direktno protiv Republike Srpske”

Ponašanje SNSD-a u Domu naroda PS BiH pokazuje da oni rade direktno protiv Republike Srpske, čim mogu na takav način da ugroze kvorum, kao mehanizam zaštite, kazao je za “Avaz” potpredsjednik PDP i šef Kluba poslanika ove stranke u NSRS Igor Crnadak.

On je komentarisao odluku delegata SNSD-a da ponovo, napuštanjem sjednice, sruše kvorum i izazovu prekid sjednice Doma naroda, kako bi na taj način spriječili smjene svojih kadrova.

– Nije to u Dejtonu zamišljeno kao sredstvo za zadržavanje Špirića i Košarca u fotelji, nego kao nešto što se “poteže” samo kad su srpski narod i RS istinski ugroženi, kad se želi usvojiti neki opasan zakon, od kojeg se ne možete odbraniti glasanjem. Ovo što oni rade je čista izdaja, a postaće veleizdaja, ako zbog njih ostanemo bez ovog zaštitnog mehanizma. Šta ćemo ako se to desi? Vjerovatno će opet sazvati sjednicu, kukati, plakati i tražiti podršku opozicije. Već sad ih upozoravam da to ne rade, ako već nije kasno. Neka misle bar jednom u životu na Republiku Srpsku i njen narod, a ne na sebe – kazao je Crnadak za “Avaz”.

Nastavi čitati

Aktuelno