Connect with us

Politika

FOTELJA IM NAJDRAŽA: Nacionalnost mijenjali i za vrijeme skupštinskih pauza

Slučaj Dragane Čavke, koja se, iako je prethodno bila poznata kao Srpkinja, izjasnila da je Bošnjakinja kako bi dobila poziciju u Upravnom odboru Radio-televizije Republike Srpske, izazvao je veliku buru u javnosti, ali nije jedini.

U BiH postoje na stotine slučajeva kada su političari kao pripadnici jednog naroda, ponekad bukvalno na pauzama skupštinskih zasjedanja, “progledali” i shvatili da se osjećaju kao pripadnici nekog drugog naroda.

Poznat je primjer prije četiri godine u Skupštini Kantona Sarajevo, kada je nakon ekspozea premijera Marija Nenadića shvaćeno da nedostaje Srbin u Vladi, kako bi se popunila nacionalna kvota. Na pauzi zasjedanja je Draško Jeličić, koji se ranije izjašnjavao kao Hrvat, postao Srbin, da bi dobio funkciju ministra privrede. Prema pisanju lokalnih medija, kolege iz skupštinskih klupa su bili u čudu jer su Jeličiću proteklih godina čestitali sve katoličke praznike, pa im nije bilo jasno kako je odjednom otkrio da je Srbin.

Slično je bilo i sa Harisom Plehom i Nerminom Bjelakom, koji su u Skupštinu Kantona Sarajevo imenovani kao zastupnici iz reda ‘ostalih’, međutim, sada se obojica shvatili da su, zapravo, Srbi.

U javnosti je poznat slučaj i Nine Bukejlović, predsjednice omladine SDS-a, koja se izjasnila kao Bošnjakinja kako bi mogla dobiti mandat u Narodnoj skupštini RS. Na njenu nesreću, Ustavni sud je utvrdio da se u tekućem mandatu već izjasnila kao Srpkinja, pa su joj kolege savjetovale da za promjenu nacionalnosti sačeka naredni mandat. Naime, prema zakonima BiH, potpuno je legalno promijeniti nacionalnost, ali ako želite dobiti fotelju na osnovu promijenjene nacionalne pripadnosti, to možete tek nakon isteka tekućeg izbornog perioda.

Ovu zakonsku mogućnost iskoristio je Goran Opsenica, koji je u mandatu 2014-2018. godine bio Hrvat u Vladi Hrvatsko-neretvanskog kantona, a u narednom mandatu je odlučio da postane Srbin, kako bi mogao postati poslanik u Parlamentu FBiH.

U istom mandatu je u Dom naroda federalnog parlamenta poželio ući Zvonko Marić, ali je “problem” bilo što je nedostojalo Bošnjaka, a on se u prethodnom mandatu izjasnio kao Hrvat. Za njega, kao i za brojne druge kolege, nije bio problem da se izjasni kao Bošnjak i tako dobije funkciju.

Slično je bilo i sa ministarkom u Vladi FBiH u prošlom mandatu Zorom Dujmović, koja je mandat dobila kao pripadnica srpskog naroda, iako njene kolege tvrde da se ranije izjašnjavala kao Hrvatica, a čak su je i neke kolege iz HDZ-a branile da je kao političarka iz reda hrvatskog naroda na meti kolega bošnjačke nacionalnosti.

Promjena nacionalnosti nije samo “slaba strana” političarima, tome su ponekad sklone i diplomate. Tako je, na primjer, poznat slučaj Nerkeza Arifhodžića, koji je kao Bošnjak bio imenovan za ambasadora BiH u Turskoj, a nakon toga je bio ambasador u Rimu, i to u hrvatskoj kvoti, tako što se izjasnio Hrvatom. “Avaz” tvrdi da se za potrebe jednog suđenja izjasnio kao Bosanac.

Prilikom proteklog popisa stanovništva zabilježeno je više slučajeva da su instruktori za popisivače, kako bi ispunili nacionalne kriterijume, mijenjali nacionalnost. Tako je Elvedin Smajić iz Kiseljaka postao Srbin, ali, na njegovu nesreću, ni to mu nije pomoglo jer je ipak bio odbijen.

Na pretprošlim opštim izborima se Dragan Marković, rođen kao Srbin, a političku karijeru nastavio kao Crnogorac, izjasnio kao Bošnjak kako bi se mogao kandidovati za potpredsjednika RS iz reda bošnjačkog naroda. Lokalni mediji su pisali da se Marković, kako bi postao predsjednik Skupštine opštine Doboj, žalio Ustavnom sudu RS da je kao Bošnjak bio zakinut za ovu poziciju.

Kao što smo rekli, iako se može raditi o praksi koju bi građani ocijenili kao nemoralnom, riječ je o potpuno zakonitom ponašanju. Naime, član II Ustava BiH propisuje da sva lica na teritoriji BiH imaju pravo na slobodu misli, savjesti i vjere i nema formalnog “objektivnog” načina na koji se “utvrđuje” koje nacionalnosti je pojedina osoba.

Čim se lice izjasni da je promijenilo nacionalnost, što se zakona tiče, sve je čisto. Zakoni propisuju da roditelji svojoj djeci upisuju nacionalnu pripadnost, ili tu rubriku ostavljaju neispunjenom, ali osoba u pitanju ima pravo, na osnovu svojih uvjerenja nakon sticanja punoljetstva, da u svakom trenutku svoju nacionalnost promijeni i to koliko god želi puta. Jedino zakonsko ograničenje je da se kandidat koji se prilikom kandidovanja za neku funkciju za koju je važna nacionalna pripadnost nacionalno izjasnio, ne može izjašnjavati drugačije do isteka mandata.

Ispunjavanje ove obaveze prati Centralna izborna komisija BiH.

Politika

TVRDE IZVORI: Dodikovi pokušavaju novac prebaciti u KRIPTOVALUTE?

Visoki predstavnici SNSD-a u aprilu mjesecu održali su niz sastanaka sa dva strana državljanina koji su boravili u Banjluci, Švicarcem Anselmom Schmuckim i Nijemcem Hansom Ulrichom Seidt, s ciljem da pokušaju osigurati kredite preko ruskih i drugih inostranih finansijskih struktura za vlasti Republike Srpske i finansijska sredstva sankcionisanog predsjednika RS Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba.

Na sastancima je dogovarano korištenje offshore kompanija i kripto platformi za transfer i prikrivanje sredstava, koristeći države sa slabim zakonima o transparentnosti.

Među funkcionerima SNSD-a bio je i Igor Dodik. Razgovaralo se o tome kako osigurati porodičnu imovinu Milorada Dodika kroz modalitete za prebacivanje sredstava na ruske, švicarske ili linhenštajnske kompanije pod imenima proksija ili putem trustova, kako bi se izbjegla direktna veza sa sankionisanim osobama. Jedan od modaliteta koji se spominjao jeste i korištenje kriptovaluta.

Osim toga, dogovaran je angažman stranih državljana da preko vlastitih diplomatskih kanala osiguraju zvaničnicima Republike Srpske mogućnost da iznesu i brane svoju političku poziciju u trenutnoj krizi u Bosni i Hercegovini. Prema saznanjima Istrage cilj je kreirati privid o prijetnji vjerskih radikala iz FBiH predstavljajući to regionalnom opasnošću, a čime bi se pokušao umanjiti značaj Dodikovih secesionističkih poteza.

Anselm Schmucki se nalazi pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije zbog podrške ruskom finansijskom sektoru i omogućavanju transakcija povezanih s ruskom vojnom industrijom, posebno putem kriptovaluta. On je na Međunarodni aerodrom u Banjaluci sletio 24. aprila i istim putem napustio zemlju dva dana kasnije.

S druge strane Seidt je njemački diplomata i bivši ambasador ove zemlje s dobrim političkim i poslovnim vezama u Istočnoj Evropi. Obavljao je i funkciju direktora za kulturu i komunikacije u Ministarstvu spoljnih poslova Njemačke. On je ušao u Bosnu i Hercegovinu istog dana kao i Schmucki, ali kopnenim putem, koristeći automobil u vlasništvu “Republičkog protokola Vlade RS”. Nije evenidentiran njegov izlazak iz zemlje.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata

Bošnjacima poručujem da se prihvate BiH sporazuma i dogovora, napisao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske na društvenim mrežama.

“Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podaništva. Prihvatite legitimno većinom izabrane predstavnike Srba i Hrvata. Dogovorite se sa nama i Hrvatima i držite se dogovora. Poštujemo Hrvate u BiH, ali poštujte i vi nas. Vaša prava su i naša prava”, poručio je Dodik u objavi na društvenoj mreži “X” u kojoj je objavio dio govora na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

Kako je dodao podržavamo vaše zahtjeve kao konstitutivnog naroda i pravo na jednakost svih.

“Ovdje nije važan broj, važno je pravo”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

PANDUREVIĆEVA O NON-PEJPERU: “Dodik vozi zemlju u ambis, narod će platiti ceh”

Bez sredstava WBIF, EIB, EBRD, WB, nema ni puteva, auto-puteva, vodovodnih i kanalizacionih mreža, rekonstrukcija u energetici, i mnogo tog drugog.

Poručila je ovo članica Predsjedništva SDS Aleksandra Pandurević, komentarišući informaciju o non-pejperu o BiH, koji su uputile Njemačka i Francuska.

U njemu se, podsjećamo, između ostalog, traže sankcije za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

-To znači da će mnoge domaće firme, koje su izvođači staviti ključ, a za njima i one koje su njihovi dobavljači. To je rezultat zakona koji su donijeti, a ne provode ih. To je rezultat Dodikove politike guranja prsta u oko. Vozi sa sobom u ambis čitavu zemlju i narod. Nažalost, narod će platiti, a ne oni – kategorična je Pandurevićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno