Društvo
GRAĐANI SVE VIŠE POSEŽU ZA “LAKOM ZARADOM”: Prihodi od igara na sreću skočili za 17 miliona KM

Prihodi od igara na sreću porasli su za 17 miliona KM tokom prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani.
Ovaj značajan rast ukazuje, između ostalog, i na to da sve veći broj građana u Srpskoj ulaže svoje vrijeme i novac u igre na sreću, u nadi da će poboljšati svoju egzistenciju, kažu stručnjaci.
Naime, prihod Republičke uprave za igre na sreću od naknada za priređivanje igara na sreću, nagradnih i zabavnih igara i poreza na dobitak za sedam mjeseci ove godine iznosio je 85.465.507 KM i veći je za gotovo 17 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine, kada je ostvareno rekordno prikupljanje prihoda po tom osnovu.
Siniša Pepić, doktor ekonomske diplomatije, ističe za “Nezavisne novine” da ovaj trend rasta može biti indikator nekoliko faktora.
“Prvo, povećana popularnost igara na sreću među stanovništvom, koja je možda rezultat socijalno-ekonomskih prilika i promjena u ponašanju potrošača. Drugo, efikasniji nadzor i naplata poreza i naknada od strane nadležnih institucija, što ukazuje na bolju regulaciju i kontrolu ovog sektora”, kazao je Pepić.
Kako je dodao, ako se ovaj tempo rasta nastavi, vrlo je moguće da će ukupni prihodi na kraju godine biti znatno veći nego prethodne godine.
“Međutim, dok porast prihoda od igara na sreću može donijeti dodatna finansijska sredstva u budžet, ostaje pitanje koliko je ovaj rast održiv na duže staze i kakve će posljedice imati na širu zajednicu. Naime, ekonomski efekti su jasni, ali socijalni aspekti povećane zavisnosti od igara na sreću i njihov uticaj na društvo moraju biti uzeti u obzir. U svakom slučaju, posmatrajući temu iz ugla ekonomiste, ovo je trenutak kada bi se trebalo zapitati kako se ovi dodatni prihodi mogu najbolje iskoristiti za dobrobit svih građana Republike Srpske”, zaključuje Pepić.
Draženko Veljanovski, vršilac dužnosti direktora Republičke uprave, ističe da su od početka godine izvršena 282 inspekcijska nadzora, a izdat je 61 prekršajni nalog.
“Istovremeno, Komisija za sprovođenje postupka za uništavanje oduzetih predmeta Republičke uprave, zaključno sa 23. avgustom, uništila je 242 predmeta korištena za nelegalno priređivanje igara na sreću. Riječ je o automatima za igre na sreću, terminalima za priređivanje elektronskih igara na sreću, kao i ostaloj opremi koja je oduzeta prilikom inspekcijskih kontrola”, kazao je Veljanovski.
Kako je dodao, Republička uprava u proteklim mjesecima ostvarila je značajne rezultate u borbi protiv ilegalnog tržišta igara na sreću u Republici Srpskoj.
Društvo
ĐOKIĆ DAO NOVU SAGLASNOST Vlada ima nove kineske partnere za vjetroelektranu u Trebinju

Vlada Republike Srpske raskinula je ugovor sa kineskom kompanijom “Zhongbo Group” iz Pekinga, kao i sa singapurskim “China Power PTE. LTD” sa kojima je ranije ove godine dogovarala koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane “Trebinje” procijenjene vrijednosti od preko milijardu i po maraka.
Umjesto njih, sada je data saglasnost i ovlašten je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić da potpiše sporazum sa novim partnerima, kineskom kompanijom “Zhongji Construction” iz Pekinga i “Zodic Energy PTE. LTD” iz Singapura.
Кompanije “Zhongbo Group” iz Pekinga i “China Power PTE. LTD” iz Singapura obavijestile su Vladu RS 23. septembra 2025. godine pismom da prekidaju dalja istraživanja i razvoj projekata vjetroenergije i solarne energije na lokacijama u Republici Srpskoj.
“Кao razlog za prekid istraživanja navode se organizacioni problemi unutar kompanija i promjena politike investiranja. Takođe, Vlada je stavila van snage i odluku o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije putem pregovaračkog postupka za izgradnju i korišćenje vjetroelektrane „Trebinje“, na području grada Trebinje“, rekli su nam iz Vlade RS.
CAPITAL je u junu ove godine objavio da Vlada Republike Srpske planira da kroz pregovarački postupak i bez javnog nadmetanja kineskoj kompaniji „China Power PTE“ dodijeli koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane „Trebinje“.
Radi se o mega projektu instalisane snage od 537,5 megavata, sa godišnjom proizvodnjom procijenjenjom na 1.270 gigavat časova, što je oko deset odsto ukupne potrošnje struje u BiH. Koncesija je trebala obuhvatiti period od 30 godina.
Novi partneri “Zhongji Construction” iz Pekinga zainteresovani su takođe za obnovljive izvore energije, a planiraju da ih realizuju preko svoje kompanije u Singapuru, koja je osnovana u martu ove godine i čiji je zadatak da “pokriva” inostrane projekte.
“Republika Srpska ima značajan neiskorišćeni vjetropotencijal i energiju sunca, kao i obavezu da poveća učešća energije iz obnovljivih izvora. Prema izvršenim istraživanjima, na području istočne Hercegovine postoje veoma dobri uslovi za izgradnju vjetroelektrana, ali i solarnih elektrana. Kao prvi projekat koji kompanija predlaže je izgradnja vjetroelektrane, instalisane snage oko 500 MW na području Trebinje “, rekli su u Vladi RS.
Društvo
Godinu dana od poplava u JABLANICI, KONJICU I FOJNICI

Bosna i Hercegovina danas se sjeća stradalih u katastrofalni poplavama koje su prije godinu dana pogodile Jablanicu, Konjic i dijelove srednje Bosne, odnijele ljudske živote i ostavile hiljade porodica bez krova nad glavom.
Padavine su pokrenule klizišta na obližnjem kamenoomu u Donjoj Jablanici, što je čitava naselja ostavilo odsečenim od sveta rušeći putnu i železničku infrastrukturu.
Tokom noći s 3. na 4. oktobra prošle godine u poplavama i klizištima u Bosni i Hercegovini poginulo je 27 osoba.
U Jablanici je život izgubilo 19 ljudi, Konjicu pet, dok su u Fojnici smtno stradale tri osobe.
Na mestima stradanja danas će biti održane komemoracije i polaganje cveća. Preživeli, članovi porodica žrtava i predstavnici vlasti zajedno će se prisetiti najtežih trenutaka, ali i pokazati da solidarnost nije nestala ni nakon što su se kamere ugasile.
Mnogi meštani i dalje žive u privremenim objektima, čekajući obnovu i sistemska rešenja. Podsećaju da tragedija ne sme biti zaboravljena, jer osim bolnih sećanja nosi i pouke o neophodnosti boljeg sistema zaštite i brže reakcije institucija.
“Ovo nije samo sećanje na prošlost, nego i upozorenje za budućnost. Klimatske promene donose sve češće i razornije nepogode, a naš odgovor mora biti organizovaniji i jači”, poručuju stručnjaci, prenosi portal Vijesti.
Uncategorized
CENTRALNA BANKA: Bazna inflacija u proteklih osam mjeseci 4,31 odsto

Centralna banka BiH procijenila je godišnju baznu inflaciju za proteklih osam mjeseci u sektoru usluga na 4,31 odsto, dok je godišnji rast prosječnih potrošačkih cijena u ovom sektoru procijenjen na 4,83 odsto.
Iz Banke su naveli da su u julu inflatorni pritisci ojačali u prosječnim potrošačkim cijenama u uslužnom sektoru, i ostalim cjenovnim odjeljcima koji ulaze u proračun bazne inflacije.
Iz Banke su dodali da procjena bazne inflacije na osnovu zvaničnih statističkih podataka ne odstupa značajno od procjene iz junskog kruga brzih procjena bazne inflacije.
-
Zdravlje5 sati ago
LJEKARI DOŠLI DO SJAJNOG OTKRIĆA! Ovo je najbolji doručak za srčane bolesnike
-
Hronika3 dana ago
IMALI SU FANTOMKE! “Tukli su me nogama i rukama u policiji u Laktašima”
-
Svijet2 dana ago
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
HAOS U TUZLI! Sveštenika ćemo preobratiti na islam, a KRST ZAMIJENITI MJESECOM I ZVIJEZDOM (FOTO)
-
Uncategorized3 dana ago
ŠTA PIŠE U REFORMSKOJ AGENDI: Cijene struje u BiH usklađuju sa EU
-
Društvo2 dana ago
BRANKA BRANKOVIĆ, dugogodišnja novinarka iz Banjaluke, PREMINULA JE JUTROS u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
SDA TVRDI DA JE STVARNOST DRUGAČIJA! “Dodik u dva dana dva puta pobijedio “trojku”, OHR i pravosuđe”
-
Svijet3 dana ago
I MAKRON SE PRIDRUŽIO MERCU “Evropa je u sukobu sa Rusijom”