Connect with us

Banjaluka

GRADONAČELNIK POZVAO GRAĐANE DA PLAĆAJU PARKING! Banjaluka mjesečno gubi 300 hiljada maraka

Pozivam građane da plaćaju parking, jer mjesečno neplaćanjem gubimo 300 hiljada maraka samo zbog toga – istakao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković tokom rasprave o prvoj tački dnevnog reda na današnjoj sjednici Skupštine grada.

Gradonačelnik je upozorio da se gubitkom ovog značajnog prihoda u budžetu grada smanjuje mogućnost rješavanja drugih problema u gradu i finansiranja prioritetnih projekata, kao što je izgradnja vrtića i saobraćajnica.
“Parkinzi, PDV, porez na nepokretnost, sramotno je jer gubimo milione zbog toga. Sa tim novcem možemo realizovati mnogo važnih projekata”, naglasio je Stanivuković.
Na upozorenja gradonačelnika reagovao je odbornik SNSD-a Dragan Lukač, koji se sa Stanivukovićem složio da na štetu Banjaluke ide činjenica što grad ostaje bez dijela prihoda, kao što je sistem naplate parkinga.

“Ustavni sud je donio odluku, dajte da vidimo šta je potrebno da mi kao Skupština uradimo, kako bi donijeli valjanu odluku, kako bi što prije riješili sistem naplate prakinga i obezbjedili taj prihod”, istkao je Lukač.

Takođe, Lukač se složio sa Stanivukovićem da je neophodno sarađivati po pitanju prioritetnih projekata u gradu.
“Pokušajte da se naviknete na to da se dogovaramo o stvarima koje su u interesu građana”, poručio je Lukač prisutnima o sali.

Nakon rasprave o ovoj temi i postignutog dogovora, ipak nije moglo bez varnica i oštre rasprave oko poslovnika, pa je sjednica nakratko prekinuta.

Srđan Banović, BL portal

Banjaluka

“Vodovod” ZBOG STRUJE traži korekciju cijene vode

Preduzeće „Vodovod“ je uputilo Gradskoj upravi zahtjev za korekciju cijene vode za 0,16 KM, odnosno sa 0,94 na 1,10 KM po kubiku za kategorije domaćinstva i ostalu potrošnju, što je 17% na postojeću cijenu, kako bi ovo preduzeće nastavilo nesmetano da funkcioniše, ali i da realizuje planirane investicije. Korekcija cijene vode za privredu iznosila bi 0,21 KM po kubiku, odnosno 10%, dakle sa 2,13 KM na 2,34 KM.

Poređenja radi, voda u Prnjavoru košta 1,30 KM, u Prijedoru 1,28 KM, u Gradišci 1,25 KM, u Sarajevu 1,17 KM, u Zagrebu čak 3,80 KM itd.

Sa ovom predloženom korekcijom, banjalučki „Vodovod“ imaće i dalje jednu od najnižih cijena vode u BiH i u regionu, iako ima vodovodnu mrežu od preko 2.000 km, te kompleksan sistem proizvodnnje i distribucije vode koji zahtijevaju značajna sredstva za održavanje zbog velike razuđenosti, pogotovo na području seoske mreže.

Kao najvažniji razlog za korekciju cijene vode, iz „Vodovoda“ ističu povećanje troškova električne energije, što je jedna od najvećih stavki fiksnih troškova za koju će u 2025. godini biti potrebno izdvojiti dodatnih čak 500.000 KM (projektovani troškovi za električnu energiju u 2025. godini su preko 4 miliona KM).

Dodatni razlozi su i najavljeno poskupljenje kontrole kvaliteta vode što iziskuje dodatnih 60.000 KM na godišnjem nivou, zatim poskupljenje PTT usluga za 25 odsto (dodatnih 40.000 KM), te povećanje cijena gotovo svih usluga i robe dobavljača, kao i povećani rashodi za bruto plate i bruto naknade plata usljed povećanja minimalne plate.

Nastavi čitati

Banjaluka

Prole o borbi GRADA za MALE PREDUZETNIKE: Ocjena ustavnosti, pa građanska inicijativa!

Osim pokretanja inicijative za ocjenu ustavnosti i zakonitosti izmjena i dopuna zakona koji su se negativno odrazili na poslovanje malih preduzetnika, razmotrićemo i sagledati osnovanost pokretanja i građanske inicijative.

Kazala je ovo savjetnica gradonačelnika za pravne poslove, Vedrana Prole koja je istakla značaj zajedničkog djelovanja sa Zanatsko-preduzetničkom komorom regije Banja Luka, a sve u skladu sa zakonskim okvirom koji reguliše ovu oblast.

-Prvi korak jeste pokretanje inicijativa za ocjenu ustavnosti izmjena i dopuna Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima – navela je Prole.

Podsjetila je da se od 1. januara tekuće godine primjenjuju izmjene i dopune pomenutih zakona.

-Usvojeni su po hitnom postupku iz nama nejasnih razloga, čime su prekršene odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srpske, kao i da je njihovim donošenjem došlo do kršenja ustavnih načela, ljudskih prava i sloboda poput onih koji govore o jednakosti svih pred zakonom, o podsticanju ekonomskog razvoja i povećanja socijalnog blagostanja građana i slično – naglasila je Prole.

Osim pokretanja inicijativa za ocjenu ustavnosti, prema njenim riječima – paralelno će biti razmotrena i sagledana osnovanost pokretanja građanske inicijative za izmjenu gorenavedenih zakona.

Naime, primjena odredbi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima i Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak negativno se reflektuje na poslovanje samostalnih preduzetnika, pogotovo onih malih. Tako je u periodu od 01. januara do danas, 20. februara 2025. odnosno za nepuna dva mjeseca u Banjoj Luci odjavljeno 266 samostalnih preduzetničkih radnji što je više nego alarmantan pokazatelj.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA ZA ČISTIJI VRBAS: Nastavljene procedure u vezi sa izgradnjom prečistača otpadnih voda

Nastavljene su procedure koje su neophodne za izgradnju prečistača otpadnih voda, te je održan i sastanak sa predstavnicima Western Balkan Investment Framework čime su pokrenute prve aktivnosti.

Naime, Grad Banja Luka je u martu 2023. godine potpisao sporazum sa Evropskom investicionom bankom (EIB) o izradi Predstudije upravljanja otpadnim vodama finansiranog iz bespovratnih sredstava u vrijednosti 800 hiljada evra.

-Nakon uspješno završene ove faze, aplicirali smo kod Western Balkan Investment Framework za nastavak aktivnosti koja podrazumijeva izradu studije i idejnog projekta prečistača otpadnih voda i kanalizacione mreže – kazao je koordinator projekta ispred Grada Boriša Mandić, koji je naglasio kako je potvrda uspješnosti rada na ovom projektu ujedno i odobravanje od strane Evropske unije i WBIF-a za projekat u vrijednosti od 1.85 miliona evra bespovratnih sredstava.

Poručio je i to kako je ovo najveći, najsloženiji i najskuplji infrastrukturni projekat u istoriji našeg grada, čija investicija se procjenjuje na preko 100 miliona evra samo u prvoj fazi čime, koji će riješiti problem otpadnih voda i doprinijeti poboljšanju higijenskih uslova života za stanovništvo i zaštitu životne sredine.

– Sve ovo radimo kako bismo imali čist Vrbas čime će se upravo naša rijeka iskoristiti za sportske i rekreativne aktivnosti u punom kapacitetu, a uvećaće se i turistička ponuda. Uz izgradnju prečistača biće rekonstruisana i kanalizaciona mreža koja je u veoma lošem stanju, a čime će se smanjiti opasnost od izlijevanja kod velikih kiša. Takođe, rješavanjem otpadnih voda i sve prethodno uređene plaže, šetališta i kupališta biti iskorištena u punom sjaju – kazao je Mandić.

Nastavi čitati

Aktuelno