Connect with us

Banjaluka

Gradonačelnik Stanivuković: U slučaju “Autoprevoz” borićemo se za svaki pedalj gradske zemlje, u slučaju “Ekvator” je došla maca na vratanca

Grad će se do posljednjeg boriti za svaki pedalj svoje zmelje, nećemo dati nijedan milimetar gradske zemlje, poručio je gradonačenlik Draško Stanivuković, povodom prinudnog izvršenja predaje zemljišta na lokaciji Stare autobuske stanice preduzeću „Autoprevoz a.d. Banja Luka, zakazanog za 13. april.

-U ovom slučaju svi sudovi u Republici Srpskoj su rekli da je to zemljište Grada Banje Luke, a onda Ustavni sud BiH preinačava odluku i Vrhovnog suda Republike Srpske i Višeg privrednog suda Republike Srpske i kaže da to zemljište nije gradsko – kazao je gradonačelnik.

Napomenuo je da nikako neće pristati na takve stvari.

-Nažalost, sudovi su legalizovali ovakve nelagalne radnje. U slučaju Autoprevoza ključni ugovor je izgubljen, rađeno je mimo zakona – kazao je on.

Osvrnuo se i na hronologiju dešavanja u ovom slučaju, navodeći da je 1979. godine – tadašnja Opštinska uprava donijela odluku o dislokaciji stare stanice na novu lokaciju.

-Imamo niz pravnih radnji koje tada idu kroz skupštinu opštine, upravne odbore i drugo i donosi se odluka da ta stanica ne bude više stanica nego galerija, a da se tada državno preduzeće koje se bavi prevozom preseli u Lazaravo. Dolazi sporna privatizacija koja se odnosila na stanicu u Lazarevu, ali neko je tu privatizaciju stavio i za stanicu u centru, Muzej i Vidovdansku ulicu. Po članu 8 Zakona o privatizaciji nemoguće je privatizovati javne objekte i javnu infrastrukturu, ono što je za javno dobro. To nije moguće da bude predmet privatizacije – pojasnio je gradonačelnik.

Prema njegovim riječima, Grad kada je spoveo tu dislokaciju 2004. godine i tada, da li nemarnošću ili namjerama ljudi, nije pravno kroz RUGIP i druge institucije sproveo sve to što je uradio.

-I kada je to napokon urađeno ti ugovori su izgubljeni, ali smo mi nastavili našu pravnu borbu koja traje 25 godina i uspjeli smo da je dobijemo na dva važna suda Republike Srpske. Onda je Autoprevoz išao prema ustavnom sudu BiH i sada dolazimo u situaciju da nas neko deložira sa onog što je naše. Nećemo to dozvoliti – naglasio je gradonačelenik.

Poručio je  „Autoprevozu“ da odustane od tog 13. aprila i da to ne može da bude na ovaj način.

-Mi smo svjesni kao Grad da smo u nezavidnoj poziciji, ali naoružani pravdom i željom da se borimo za ovaj grad nećemo odustati. Nama nije ni strano da razgovaramo, ali kako kada nas Autoprevoz ucjenjuje, podnosi protivtužbu u iznosu od 12 miliona KM i traži da damo toliki novac za našu Vidovdansku ulicu. Takođe, u predmet pregovora uvlače i prostor Muzeja, ali Muzej je javno dobro i o tome nećemo ni da diskutujemo – kazao je on.

Govoreći o narednim koracima, kazao je da će se ići u smjeru dokazivanja da zemljište nije moglo ni biti predmet privatizacije, te da će biti pokrenut novi postupak za svo ovo zemljište, kao i protivtužba u predmetu gdje je Grad tužen da isplati 12 miliona za Vidovdansku ulicu.

-Pokrenućemo jedan od ključnih postupaka da se po Zakonu o privatizaciji jasno pokaže šta je moglo, a šta nije moglo biti predmet privatizacije. Stanicu u Lazarevu prihvatamo da je moglo, ali ovo u centru da nije moglo biti privatizovano – dodao je gradonačelnik.

Uvjeren je, kako kaže, da će Grad i iz ove gotovo izgubljene bitke ipak izaći kao pobjednik.

– Pripremili smo 28 materijalnih dokaza koji dokazuju da je ovo zemljište grada i zato ga ne damo. Ne pokušavajte ništa 13. aprila, jer ću sa radnicima izaći na tu lokaciju. Da mi neko priča da nam kao poklanja muzej, galeriju i našu Vidovdansku ulicu je smiješno i na tu priču nikada neću pristati – poručio je on.

Gradonačelnik se osvrnuo i na slučaj „Ekvator“, u kojem je sa računa Grada nezakonito skinuto dva miliona KM, rekavši da su svi sudovi presudili u korist Grada i da je cesija u ovom predmetu bila nezakonita.

Iako smo dobili da nam se novac vrati, ali nam novac nema ko vratiti, pa se pitam ko će nam vratiti novac od kojeg smo mogli napraviti aleje, ulice, igrališta i parkove, ili novu kanalizaciju i vodovodnu mrežu.

-Paradoks je da isti sudija koji je rekao da ovo zemljište vrijedi dva miliona KM, kasnije je sam sebe opovrgnuo, rekavši da je zemljište precijenjeno. Naravno da je precijenjeno, jer je zemljište plaćeno 300.000 KM, a od Grada je naplaćeno dva miliona.  Nakon toga, Đoko Ekvator preko svojih posrednika pokušava da pregovara sa Gradom, traži da izvršimo zamjenu zemljišta, jer nam je to zemljište potrebno za kotlovnicu, ali ako ćemo to i raditi radićemo na način da se zamjena vrši po realnoj cijeni, a ne ovoj precijenjenoj. Takođe, ne planiramo odustati od krivičnih prijava protiv lica koja su učestvovala u ovim nezakonitim radnjama. Preduzeli smo i radnje da se uknjižimo i na imovinu firme „Ekvator“ – kazao je gradonačelnik.

Banjaluka

GRADONAČELNIK NA SVEČANOJ AKADEMIJI “Obnovu smo zalivali znojem i suzama, PORUŠENE SVETINJE PONOVO IZGRADILI”

Prije 79 godina, naš narod i naša Banja Luka proživljavali su i imali samo ono što je jedan tadašnji državnik obećao svojim sunarodnicima – krv, znoj i suze. Rat je harao, ustaše klale, majke oplakivale sinove, kćerke pokrivale kose crnim maramama. Vrbas je hrlio ka Savi crvenoj od krvi srpske nejači, postradale u genocidu logora u kojem su žrtve ubijane na 50 različitih načina, logora u kome su brutalno i mučki ubijane žene, djeca i novorođenčad.

Ovim rečenicama svoj govor počeo je gradonačelnik Draško Stanivuković na večerašnjoj Svečanoj akademiji, organizovanoj povodom Dana grada.

Naglasio je gradonačelnik i to kako su logoraši Jasenovca u ovo doba prije 79 godina sami sebe oslobodili od ovozemaljske golgote, a u Banju Luku su ušli njeni oslobodioci.

-Obnovu smo zalivali znojem i suzama. Porušene svetinje u centru našeg grada ponovo smo sagradili tek poslije dva zemljotresa i još jednog rata, iz čijeg mraka smo izišli držeći na ramenima slobodu i nadu kojoj smo dali ime Republika Srpska. U godinama koje su uslijedile, grad je, napokon spokojan, bio spreman da dočeka ljude koji će mu, umjesto krvi, znoja i suza, obećati rast, obnovu i radost. I dočekao je – naglasio je gradonačelnik.

Dodao je i to kako smo se danas svi ovdje okupili kako bismo proslavili život, slobodu i preporod.

-Kako bismo spomenuli pretke i sa ponosom im poručili da ih nismo ni zaboravili ni iznevjerili. Da smo uspjeli da zajedničkim snagama, ujedinjeni u vjeri i ljubavi, učinimo Banju Luku gradom svih i gradom za svakoga. Gradom u koji se rado dolazi i kome se s radošću vraća. Gradom dobrih ljudi, gracioznih žena i širokogrudih domaćina. Gradom aleja i parkova, novih saobraćajnica i kružnih tokova, novih škola i sportskih dvorana, novih mostova, vodovoda i ulica, vidikovaca i biciklističkih staza, zapadnom srpskom prestonicom, koja je dočekala da skoro stoljeće nakon izgradnje Banskog dvora dobije novi kulturni centar – kazao je gradonačelnik.

Poručio je Stanivuković i to kako je danas lijepo biti Banjalučanin.

-Lijepo je biti tulipan koji svoje simetrične latice pruža ka proljećnom suncu, onaj tulipan koji je 1974. godine uzgojio naš sugrađanin, Petar Đurić i koji će se, kao posebna sorta pod imenom „Banja Luka“, otada saditi na plantažama tulipana i baštama širom svijeta. Svoj i poseban, a opet dio jednog velikog obojenog univerzuma, taj crveno-žuti tulipan jeste naš simbol i njemu smo posvetili ovogodišnju proslavu. Cvijet koji je nekada vrijedio koliko i dijamant, univerzalni je amalgam koji objedinjuje i simbolizuje: buđenje, izobilje, napredak i dobročinstvo, cvijet koji se daje kao izraz duboke ljubovi prema drugom biću, partneru, sestri, majci – kazao je gradonaleknik.

Naglasio je i to kako, duboko ukorijenjeni u prošlosti, ali okrenuti ka budućnosti i okupljeni u ljubavi prema našem gradu, danas emitujemo ka čitavoj vaseljeni radost, sjaj i svjetlost koje se prelivaju u bojama autentične banjalučke lale.

-Ne, nismo patetični. Samo slavimo život i radujemo se zbog onoga što smo uradili za banjalučke porodice: zbog udžbenika, đačkih stipendija i matura, zbog besplatnih građevinskih dozvola i vodopriključaka, parcela za mlade bračne parove i besplatnih karata za javni prevoz naših penzionera. Zbog svega što smo obećali i ispunili kako bi unuci naših baka i deka ostali u svom gradu, zbog čega bi se studenti vraćali da svom zavičaju podare znanje stečeno na stranim univerzitetima, a naši najstariji sugrađani dostojastveno živjeli svoje pozne dane – naglasio je gradonačelnik.

Ponovio je još jednom kako je zbog toga lijepo danas biti Banjalučanin, kako je lijepo je biti onaj koji zna da naša vrijednosti nije samo ono što imamo, već ono što dajemo i ono što radom stičemo i nesebično dijelimo, kao što je naša Srbija nesebično dijelila sa Banjom Lukom i Republikom Srpskom i na tome im hvala.

-Banja Luka je propatila mnogo i nemamo iluzija da će budućnost biti drugačija. Dok ovdje sjedimo i slavimo Dan grada, nad našim narodom se nadvija crna sjenka optužbe za navodnu genocidnost; oni koji falsifikuju istoriju da bi cementriali svoje hegemonističke ciljeve i relativizovali sopstvene zločine, hoće da dehumanizuju nas, Srbe, nas, čija je istorija neprekinuti niz borbe za opstanak, nepravde i izbjeglištva. Nas raspete u beskrajnoj i naizmjeničnoj smjeni klanja i oranja – istakao je gradonačelnik.

Naglasio je i to kako danas opet na nas bacaju bombe i prijete ukidanjem i uništenjem.

-Pred nama je borba, u nama vjera, a oko nas – proljeće, ono proljeće za koje je Andrić govorio da je u stanju da vrati sve što smo nekad izgubili. I zato odavde svima poručujemo da smo uzdignute glave, zagledani u sunce, kao ovaj tulipan, kao priroda koja se uvijek obnavlja, kao ljubav i dobrota koji su neuništivi. Da ćemo preživjeti, da ćemo se opet rađati i obnavljati i da ćemo trajati. Lijepo je danas biti Banjalučanin. Danas, a bogami i sutra – zaključio je Stanivuković u svom govoru.

Nastavi čitati

Banjaluka

VUČEVIĆ ČESTITAO DAN GRADA! “Srećan sam i ponosan što sam danas ovdje”

Potpredsjednik Vlade Srbije, ministar odbrane i mandatar za sastav nove Vlade, Miloš Vučević danas boravi u Banjoj Luci, a povodom proslave Dana grada.

Vučević je gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i građanima Banje Luke uputio čestitke povodom 22. aprila – Dana grada.

-Prije svega, želim da izrazim zadovoljstvo, sreću i ponos što sam danas u Banjoj Luci, Republici Srpskoj. Čestitam svim građanima Banje Luke i gradonačelniku Dan grada naše Banje Luke, jer svi mi bez obzira na to sa koje strane rijeke Drine dolazimo doživljavamo Banju Luku kao naš grad – poručio je, između ostalog, Vučević, uz poruku da će i zajedno nastaviti da rade na onim projektima koji utiču na kvalitet života građana Republike Srpske.

Miloš Vučević prisustvovaće i Svečanoj akademiji povodom Dana grada Banje Luke, koja će biti održana u Sportskoj dvorani „Borik“.

Nastavi čitati

Banjaluka

U BANJALUCI POČELA SVEČANA AKADEMIJA povodom obilježavanja Dana grada (VIDEO)

U Banjaluci je povodom Dana grada, 22. aprila i 79 godina od oslobođenja od fašizma u Drugom svjetskom ratu, počela svečana akademija tokom koje će biti uručene i aprilske nagrade zaslužnim pojedincima i kolektivima.

Polaganjem vijenaca kod Spomen-obilježja palim borcima Drugog svjetskog rata danas je odata počast herojima koji su boreći se za slobodu prije 79 godina ugradili živote u temelje Banjaluke.

Podsjećamo, u prisustvu brojnih sugrađana proslava Dana grada Banje Luke – 22. aprila, upriličena je juče u Parku “Mladen Stojanović“ uz veliku tortu i spektakularan program, koji je priredio Gradski tamburaški orkestar.

Nastavi čitati

Aktuelno