Connect with us

Društvo

GROBNICE PRKOSE NEGATORIMA ZLOČINA: Gradi se memorijalni centar u Donjoj Gradini

Spomen-područje Donja Gradina, samo po sebi, nepobitan je dokaz ustaškog zločina genocida u doba Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i jednostavno prkosi svima koji pokušavaju da umanje i zločin i broj žrtava.

Izgradnjom memorijalnog centra postaće polazište svih istraživanja i još jači čuvar sjećanja na nevino stradale.

Poručila je to direktorka Javne ustanove “Spomen-područje Donja Gradina” Tanja Tuleković, dodajući da je na pomolu projekat od nacionalnog značaja te da je od izuzetne važnosti potvrda da će na njemu raditi Srpska i Srbija.

Logor Donja Gradina je oformljen 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma NDH. Priča o izgradnji memorijalnog centra ozbiljnije je otvorena krajem 2018. godine na jednom od sastanaka najviših zvaničnika Republike Srpske i Republike Srbije.

Tada je objelodanjeno da je jedna od ideja da to bude park sjećanja, edukacije o tom stradanju, ali i park mira jer je to jedino moguće u ovom trenutku. S partnerima u tom projektu će, kako je rečeno, biti korišćene najmodernije tehnologije i prezentacije koje će biti razumljive i mladoj generaciji i generacijama koje tek dolaze da bi sačuvali sjećanje na ono što se dešavalo na području Donje Gradine.

Zamišljeno je da cijeli prostor Donje Gradine bude integralan, da dokaže i pokaže stradanje i namjeru NDH da izvrši genocid nad Srbima, da jednu trećinu ubije, jednu protjera, a jednoj trećini promijeni vjeru, uz posebnu napomenu da je unutar kompleksa bio i logor za djecu.

Stradali

500.000 Srba

40.000 Roma

30.000 Jevreja

20.000 djece

127.000 antifašista

Izgradnja memorijalnog centra na tom području bila je tema na posljednjem sastanku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu ove sedmice. Potvrđeno je da će u to biti uložene desetine miliona evra i da će biti formiran poseban tim ljudi iz Srpske i Srbije, a i premijerka Ana Brnabić poručila je da će se u mandatu novih vlada Srpske i Srbije početi izgradnja memorijalnog centra Donja Gradina što je dug koji imamo prema precima i potomcim

– Izgradnjom memorijalnog centra odaćemo, prije svega, na dostojanstven način počast nevino stradalim Srbima, Jevrejima i Romima u NDH. Na tom lokalitetu su masovne grobnice koje o svemu svjedoče. Ipak, trebalo bi da na tom području imamo sadržaj poput muzeja, obrazovnog centra i tome slično. Spomen-područje Donja Gradina će, kada sve to sagradimo, biti regionalni centar za istraživanje ustaškog zločina genocida i pozicionirati se na mapi svjetskih memorijala – istakla je Tulekovićeva za “Glas”.

Raspad SFR Jugoslavije uticao je i na spomen-područje Jasenovac. Nekada jedinstven Memorijal podijeljen je na dva – Spomen-područje Jasenovac u Hrvatskoj i Spomen-područje Donja Gradina u Srpskoj, odnosno BiH.

Pravni status Spomen-područja Donja Gradina riješen je 1996. godine kada je Narodna skupština donijela Zakon o Spomen-području Donja Gradina, a tek 2002. godine osnovana je Javna ustanova “Spomen-područje Donja Gradina” sa ciljem da čuva uspomenu na žrtve koncentracionog logora Jasenovac, da istražuje i naučno prezentuje ustaški zločin genocida u logoru Jasenovac i NDH te da održava prostor Memorijala.

Izložbe

Tanja Tuleković je kazala da rade sve što je u njihovoj moći da bi sačuvali sjećanje na stravična stradanja, ali na tom putu prate i mogućnosti koje se danas nude, u vrijeme modernih tehnologija i bržeg prenosa informacija do posjetilaca. Mnogo iskustva, kako je dodala, imaju s multimedijalnim izložbama.

(Glas Srpske)

Društvo

RATNI VETERANI IDU U PROTESTE! “Ovako više ne ide”

Iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koje je najglasnije sa zahtjevima da vlasti nešto konačno učine na poboljšanju statusa bivših boraca VRS, poručuju da je sada “samo pitanje dana” kada će ratni veterani, kako najavljuju, izaći na ulice i krenuti s masovnim protestima.
Nedavno je održana sjednica predsjedništva našeg udruženja, gdje su donijeti i pojedini zaključci o toj temi. Bivši borci su nezadovoljni i traže konkretne akcije – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske Nedeljko Klincov.

Osvrćući se na to što su, umjesto bivšim borcima, političari već početkom ove godine odlučili da sebi podignu plate, Klincov kaže da je to najbolji dokaz o kakvoj se “neviđenoj pohlepi radi”.

– Strašno je da ti ljudi, od kojih su velika većina milioneri, nemaju minimum saosjećenja prema onima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a kakvih je ogroman broj u Republici Srpskoj. Borci koji su stvarali Srpsku potpuno su gurnuti na margine. Mi ćemo 3. juna održati skupštinu našeg udruženja i jedna od glavnih tačaka o kojoj ćemo raspravljati biće poziv na masovne proteste. Jasno je svima da ovako više ne ide – poručuje Klincov.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa pljuskovima, ali TEMPERATURA DO 28 STEPENI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa povremenim lokalnim pljuskovima, uz dnevnu temperaturu vazduha do 28 stepeni Celzijusovih.

U prvom dijelu dana na jugu i zapadu biće oblačno uz slabu i povremenu kišu, a u ostalim predjelima suvo uz sunčane periode i toplije.

Sredinom dana i tokom poslijepodneva prolazna kiša i pljuskovi će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, dok se tokom noći sa četvrtka na petak na sjeverozapadu očekuje jače naoblačenje koje do jutra donosi jaku i ponegdje obilniju kišu.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od šest stepeni, a dnevna od 21 do 28 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na jugu i planinama povremeno jak jugozapadni.

Nastavi čitati

Društvo

Da li BiH ima DOVOLJNO LJUDSTVA I OPREME za borbu sa VATRENOM STIHIJOM?

Bosnu i Hercegovinu je tokom 2024. godine zadesio veliki broj požara, koji su zbog nepristupačnosti terena na kojem su buknuli nerijetko prijetili i stanovništvu, ali i uništavanju prirodnih bogatstava, prije svega šume i nacionalnih parkova.

Nažalost, u pojedinim situacijama imali smo primjer da nadležni nisu željeli dati saglasnost za djelovanje pomoći iz regiona i tako su zasigurno onemogućili da se problem, odnosno vatra, što prije ugasi, sa što manjim posljedicama.

Da li su nakon takvih dešavanja nadležni u BiH djelimično progledali, pa prije svega politiku ostavili sa strane, daće odgovor Savjet ministara BiH, kojem je Ministarstvo bezbjednosti BiH uputilo prijedlog odluke koja podrazumijeva da, ukoliko svi domaći kapaciteti budu angažovani u borbi sa vatrenom stihijom, bude zatražena i međunarodna pomoć.

Ona bi, kako piše u odluci, podrazumijevala angažovanje vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara sa posadom, a ta pomoć mogla bi biti zatražena od svih zemalja sa kojima BiH ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u zaštiti i spasavanju.

“Pomoć će biti zatražena isključivo u slučaju kada svi raspoloživi domaći kapaciteti, uključujući vatrogasne jedinice, resurse civilne zaštite, Oružanih snaga BiH i drugih nadležnih službi na svim nivoima vlasti, budu u potpunosti angažovani i kada procjena situacije ukaže na to da BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno odgovoriti na prijetnju”, navodi se u odluci.

A dok nadležni pripremaju pomoć “za svaki slučaj”, provjerili smo koliki su zaista resursi i kapaciteti onih koji svake godine rizikuju svoje živote pri gašenju požara.

“Spremni smo apsolutno”, tvrdi Boris Trninić, direktor Civilne zaštite Republike Srpske.

On se nada da u slučaju eventualnih problema kao 2024. godine, političari neće biti u glavnoj ulozi, već će se podrediti spasavanju stanovništva, imovine i ostalog.

“Da se nije prošle godine miješala politika, ne bi bilo onoliko štete. Nadamo se da će primjenom pomenute odluke biti puno efikasnije ukoliko bude trebalo da se djeluje”, kaže Trninić za “Nezavisne” te uvjerava da Civilna zaštita RS ima dovoljno ljudstva i opreme, kao i da su tu i vatrogasne jedinice.

Najveći problem za vatrogasce i civilnu zaštitu su izuzetno nepristupačni tereni u BiH, gdje po pravilu i dolazi do požara. U takvim situacijama, sa zemlje je nemoguće djelovati, zbog čega veliku pomoć imaju od strane MUP-a Republike Srpske i Oružanih snaga BiH. Boban Kusturić, načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da na raspolaganju imaju tri helikoptera za gašenje požara.

“Imamo tri helikoptera sa kapacitetom hiljadu litara svaki. Plus imamo i jedan helikopter za izviđanje požara”, pojašnjava Kusturić. Ukoliko bi eventualno stigao poziv za pomoć pri gašenju požara sa nivoa Savjeta ministara BiH ili Oružanih snaga BiH, navodi da će o tome odlučivati Vlada RS.

“Procedura je da se treba obratiti Vladi RS, pa će oni odlučiti o tome”, kazao je Kusturić.

Letjelicama raspolažu i Oružane snage BiH.

Aldin Brašnjić, direktor Federalne uprave Civilne zaštite, kaže da OS BiH imaju četiri helikoptera, a da se najmanje dva koriste kada je to potrebno, što je i rađeno 2024. godine.

“Procedura je da se ide preko Ministarstva sigurnosti BiH, pa Predsjedništva BiH pa na Oružane snage BiH, kako bi angažovali pripadnike Oružanih snaga i njihovu opremu. To je prošle godine jako dobro funkcionisalo, iako je bilo najviše letova. Čak 14 gašenja požara je bilo prošle godine putem helikoptera. Angažovali smo dva puta i EUFOR, jednom i Hrvatsku, tako da imamo dovoljno kapaciteta”, poručuje Brašnjić.

Ipak, on priznaje da se sve ovo mora dodatno ojačati.

“Imamo problem kada su požari na otvorenim prostorima zato što se mora to gasiti samo letjelicama zbog nepristupačnosti prostoru. Drugi veliki problem je što i dalje imamo veliku površinu koja je minirana, opasno je slati ljude na neka mjesta, naročito po tim planinama i šumama i onda se moraju angažovati letjelice”, kaže on za “Nezavisne”.

Podsjeća da je još 2022. godine donesen zaključak o uspostavljanju agencije koja će se samo baviti konkretnim rješenjima za problem požara, ali da ništa nije urađeno.

“Mi smo predlagali da ta agencija u početku bude pri FUCZ, da nabavimo bar dva air traktora, ali onda i sami znamo da bi to svakako bio tehnički problem u smislu angažovanja pilota, jer su njihove plate mnogo veće nego što se može njima dati po zakonu o platama na federalnom nivou. Imamo tih nekih tehničkih problema, ali Vlada se mora odrediti kojom brzinom će to ići”, ističe Brašnjić.

Zato Vladu FBiH nisu čekali u kantonima u Hercegovini. Oni su početkom ove godine nabavili air traktor, koji je iznajmljen od Hrvatske i biće stacioniran u Mostaru.

Pored air traktora, Brašnjić navodi da bi od velike koristi bila i nabavka sistema za brzo otkrivanje požara.

“I tu imamo neke intencije da preko kantona zajedno krenemo u nabavku tih tzv. termalnih kamera koje otkrivaju požare. Radimo na tom planu, ali kao direktor FUCZ-a smatram da to može puno bolje i brže, ali i sami znate koliko je ovdje sve decentralizovano, jer imamo federalnu, pa kantonalnu te državnu upravu”, zaključio je Brašnjić.

Nastavi čitati

Aktuelno