Svijet
HAMAS VJEŽBAO 10 GODINA: “Nisu kao IS, nego kao Vijetkong”
Islamistička militantna grupa Hamas posljednju deceniju radi na jačanju vojnih sposobnosti oružanih snaga i priprema se za ulične borbe u gusto zbijenom području Gaze.
Za razliku od izraelske vojske, čiji vojnici nisu učestvovali u velikoj kopnenoj bitki od 2014., Hamasovi borci razvili su urbani stil ratovanja kao protivtežu izraelskoj tehnološkoj i vazdušnoj nadmoći.
“Pustite zvijer da spava dok ne budete spremni”, bila je mantra Mahmouda Ajramija, palestinskog borca koji je obučavao generacije Hamasovih militanata.
Koordinisani napad koji je militantna grupa izvela 7. oktobra pokazuje da je čekala da uvuče Izrael u bitku upravo u ono vrijeme koje je njoj najviše odgovara. Prema podacima izraelskih odbrambenih snaga (IDF), Hamas je značajno vojno ojačao od 2008., kad se prvi put borio protiv kopnenog izraelskog napada, te sada ima 40.000 elitnih vojnika, arsenal dronova te raspolaže s oko 30.000 raketa.
Emile Hokayem, direktor regionalne bezbjednosti na Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu, ističe kako su Hamas obučavali “najbolji u svom poslu”, misleći na elitnu iransku Revolucionarnu gardu i libanski Hezbollah.
“To je organizacija koja neprestano uči i koja se nekoliko puta borila protiv izraelskih snaga. Hamas izuzetno dobro poznaje svoj teren i braniće ga žestoko i domišljato”, rekao je Hokayem za FT.
Izraelski funkcioneri ističu da je Hezbollah dijelio raketnu tehnologiju, obuku i drugu vojnu opremu i tehnike s Hamasom još od 1992. godine, kada je Izrael deportovao oko 400 Palestinaca, uključujući čelnike Hamasa u Liban. Bejrut je tada postao dom nekoliko vođa Hamasa te je s vremenom Hamas počeo graditi vojnu prisutnost u Libanu. Hamas je od tada neprestano poboljšavao kvalitet svog naoružanja, krijumčareći komponente za pretvaranje “glupih” raketa u sofisticirana, precizno navođena oružja te za gradnju podvodnog drona. Prema izjavi Hamasa, grupa proizvodi protivvazdušne rakete “Mutabar 1”, kojima gađaju izraelske helikoptere, te protivtenkovske rakete “al-Yassin”, koje navodno mogu probiti oklop izraelskih borbenih tenkova Merkava.
Što se tiče načina borbe, Hokayem smatra da je Hamas više nalikuje Vijetkongu nego IS-u. Izrael, naime, upoređuje Hamas s jednom od najnasilnijih džihadističkih grupa u regiji, dok vojni analitičar smatra da su palestinski borci sličniji vojnicima koji su pobijedili američke snage tokom vijetnamskog rata.
Slično kao što je Oslobodilačka vojska Južnog Vijetnama učinila u Vijetnamu, tako je Hamas pojas Gaze pretvorio u tvrđavu barikada i zamki, uključujući 400 km dugu mrežu tunela u koje se borci Hamasa mogu skloniti tokom višemjesečnih izraelskih vazdušnih napada i koristiti ih za napad na izraelske snage sa stražnje snage. Dok se izraelske trupe budu pomicale dublje u Gazu, Hamas će vjerovatno pokušati upotrijebiti zasjede, brze udare i kamuflirane bombe kako bi iscrpio izraelsku vojsku i zaglavio ih u zbrci uličnih borbi.
“Hamas nema kodifikovanu doktrinu. Njegov pristup se uglavnom sastoji od nanošenja štete Izraelcima što je više moguće, korištenjem mješavine hibridnih i konvencionalnih snaga. Operacije su takođe vrlo decentralizovane. Postoji neka vrsta ćelijske vojne strukture, gdje svaka vojna ćelija radi djeluje samostalno”, rekao je Bilal Y. Saab, saradnik u britanskom think-tanku Chatham House.
Propagandne operacije militantne grupe takođe su važna komponenta ratovanja. Oboreni izraelski helikopteri, uništeni tenkovi ili zarobljeni vojnici pomoći će Hamasu da projektuje sliku o navodnoj vojnoj nadmoći. Još jedna važna lekcija koju je Hamas “prepisao” od drugih militantnih grupa je važnost sigurnih komunikacija.
Dok je Hezbollah izgradio vlastitu mrežu optičkih vlakana, Hamas je uspio osigurati operativnu sigurnost tako što se vratio u “kameno doba” i koristio ožičene telefonske linije, izbjegavajući uređaje koji se mogu hakovati. Jedan od mogućih razloga zašto Izrael nije mogao predvidjeti napad 7. oktobra je i taj što je prisluškivao elektronske komunikacije, dok je Hamas napad planirao komunicirajući preko analognog sistema ili drugog šifrovanog sistema, možda uvezenog iz Irana, koji je bio nepoznat Izraelu, prenosi Jutarnji.
Svijet
NE SVIĐA JOJ SE OKRUŽENJE! Asadova supruga Asma zatražila razvod da bi otišla u London iz Moskve
Supruga svrgnutog predsjednika Sirije Bašara al Asada, Asma, zatražila je razvod da bi otišla u London nezadovoljna uslovima boravka u Moskvi gdje je porodica zatražila azil, javlja CNN Turk.
Asma al Asad, koja ima i britansko državljanstvo, obratila se ruskim sudovima i zatražila specijalnu dozvolu da napusti Moskvu.
Međutim, tvrdi se da je zahtjev još u fazi procjene i da su Bašaru al Asadu, iako je prihvaćen njegov zahtjev za azil u Rusiji, nametnuta ozbiljna ograničenja.
Asadu je strogo zabranjeno da napušta Moskvu ili vrši bilo kakvu političku aktivnost.
Pored toga, ruske vlasti su mu zamrzle pristup imovini i finansijskim resursima.
Zahtjev za azil brata Bašara Asada, Mahira Asada, još se razmatra.
Asad se nalazi u Moskvi gdje je njemu i njegovoj porodici pružen azil, nakon bjekstva iz Sirije gdje su kontrolu preuzele sirijske pobunjeničke snage.
Asma Asad ima i britansko državljanstvo pošto je rođena u zapadnom Londonu, gdje joj roditelji još uvijek žive.
Otac joj je kardiolog, a majka je radila u Ambasadi Sirije u Londonu.
Školovala se u privatnoj školi, studirala je računarstvo na prestižnom Kraljevskom koledžu u Londonu, a kasnije je postala investiciona bankarka.
U Londonu je upoznala Bašara al Asada, koji je završio medicinu u Damasku, a u Londonu je bio na specijalizaciji iz oftalmologije.
Asma se preselila u Siriju 2000. godine kada se i udala za Asada, samo nekoliko mjeseci nakon što je na mjestu predsjednika naslijedio oca Hafeza al-Asada.
Imaju troje odrasle djece – dva sina i ćerku.
Svijet
MOSKVA TVRDI “NATO se sprema za rat sa Rusijom”
NATO nastavlja da se priprema za oružani sukob sa Rusijom, a agresivno ponašanje Alijanse uzima se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane, izjavio je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.
„Rusija se dosljedno pridržava politike čiji je cilj sprečavanje direktnog sukoba, između ostalog i putem demonstracije naših vojnih mogućnosti. Imamo sve razloge da vjerujemo da signali koje šaljemo o mogućim posljedicama ‘odmjeravanja snaga’ sa nama stižu do druge strane. Što se tiče opšteg kursa NATO-a, on predstavlja opasnost i za Rusiju i za cjelokupnu arhitekturu globalne i regionalne bezbjednosti”, rekao je Gruško u intervjuu za „Komsomolsku pravdu”.
On je podsjetio da je Rusija dugoročno proglašena za „najznačajniju i najdirektniju prijetnju po bezbjednost saveznika”.
Po riječima Gruška, demonizujući namjere Rusije, NATO pokušava da ostvari superiornost u svim operativnim sredinama, konstantno jačajući svoje vojne kontingente u blizini ruskih granica, izvodeći vježbe koje uključuju ofanzivne operacije i razvijajući logističku infrastrukturu za brzo prebacivanje trupa, naoružanja i tehnike, prenosi Sputnjik.
„Da zaključimo – NATO se sprema za oružani sukob sa Rusijom. SAD i njihovi saveznici su odbacili naše prijedloge za jačanje vojne bezbjednosti. Agresivno ponašanje NATO-a i direktni rizici po bezbjednost Rusije, koji su povezani sa njim, uzimaju se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane. Bezbjednost Rusije biće osigurana u svakom scenariju”, poručio je Gruško.
Svijet
NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji
Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.
Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.
Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.
Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.
Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.
Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.
-
Hronika8 sati ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Politika1 dan ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Hronika8 sati ago
UBIJENO DIJETE (7), učiteljica i počinitelj zločina se bore za život! ZAGREB ZAVIJEN U CRNO
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka2 dana ago
MAKSIĆ OŠTRO PORUČIO LUKAČU, “Vaša histerija otkriva da ste izgubili povjerenje građana!”
-
Politika2 dana ago
KO ĆE KOGA AKO NE SVOJ SVOGA Igor Dodik: Moj tata je od Banjaluke napravio glavni grad!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Danas isplata 550 hiljada KM za odbore, ostatak nemoguće isplatiti jer SKUPŠTINU NE ZANIMA REBALANS BUDŽETA”