Politika
HAOS U DRŽAVNOJ VLASTI! Hapšenja, smjene i raspad koalicije – ko će opstati, a ko nestati?

Raspad državne koalicije, hapšenje i ostavka jednog, te traženje smjene drugog ministra, doveli su u pitanje funkcionisanje institucija Bosne i Hercegovine (BiH).
Zemlja još nema budžet za 2025. godinu, što prisiljava institucije na privremeno finansiranje. Uz to, Savjet ministara BiH nije usvojilo program rada za ovu godinu, što koči donošenje zakona i realizaciju projekata.
Brojni sporazumi i ugovori o zajmovima za infrastrukturne projekte, koje provode niži nivoi, čekaju odobrenje krnjeg Savjet ministara BiH i Parlamenta BiH u kojem nema jasne većine i čije održavanje sjednica je postalo upitno.
Što je sve na čekanju?
Bosna i Hercegovina mora usvojiti četiri ključna zakona kako bi ispunila dio od 14 uslova koje je Evropska komisija postavila za otvaranje pregovora o članstvu u EU.
Prijedlozi zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka usvojeni su u Predstavničkom domu i predloženi su za sjednicu Doma naroda zakazanu za četvrtak, 30. januara.
Drugi ključni zakon, čiji prijedlog se čeka, odnosi se na nove izmjene Zakona o visokom sudskom i tužilačkom savjetu koji bi povećao transparentnost pravosuđa, uključujući strožije provjere imovine sudija i tužilaca te provođenje disciplinskih postupaka.
Takođe, EU zahtijeva usvajanje zakona o sudovima kojim bi se formirao Apelacijski sud BiH ili njegovo posebno odjeljenje, ali se vladajuće političke stranke ne slažu oko njegovih nadležnosti i sjedišta.
Dodatni prioritet je nacionalni plan za usvajanje EU zakonodavstva, imenovanje glavnog pregovarača s EU i njegovog tima, te imenovanje IPA koordinatora za EU pretpristupna sredstva bez čega nema otvaranja pregovora.
Domaće institucije ograničene su privremenim financiranjem, koje iznosi 173 miliona eura ili četvrtinu prošlogodišnjeg budžeta, pri čemu se ne mogu pokretati novi projekti.
Budžeta za 2025. godinu nema, jer Fiskalno vijeće, koje čine predsjedavajuća Savjeta ministara i ministar financija BiH uz dva entitetska premijera i ministra financija, nije usvojilo trogodišnji Globalni fiskalni okvir.
Nakon ovog okvira potrebno je usvojiti trogodišnji okvirni budžet institucija BiH, a oba dokumenta su ključna za usvajanje budućeg budžeta.
Na čekanju su i imenovanja, poput zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), nadležne za najteže oblike organizovanog kriminala i korupcije, nakon što je bivši zamjenik Zoran Galić izbjegao hapšenje pobjegavši u Hrvatsku.
Kako je došlo do raspada vlasti?
Krize u državnoj koaliciji koja je formirana nakon izbora u oktobru 2022. godine produbljivali su neustavni potezi vlasti Republike Srpske (RS) predvođenih Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je gotovo cijeli vrh pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.
Nesuglasice su kulminirale hapšenjem ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića, lidera Demokratskog narodnog saveza (DNS), zbog sumnje na korupciju 26. decembra prošle godine, te glasanjem o prijedlozima dva “evropska” zakona 23. januara ove godine.
Iako bez državnih poslanika, Nešićev DNS je saveznik SNSD-a Milorada Dodika na nivou Republike Srpske. Uhapšeni ministar je odbio podnijeti ostavku, a dan nakon što je Poslanički dom 23. januara glasao za njegovu smjenu uz protivljenje SNSD-a, on je to učinio iz pritvora, putem advokata.
Istovremeno, Poslaničkidom Parlamenta BiH je na toj sjednici usvojio je Prijedloge zakona o graničnoj kontroli i zaštiti podataka, dok je SNSD bio “suzdržan” tokom glasanja, iako je dio državne koalicije.
Vladajuće i opozione stranke sa sjedištem u Sarajevu, uz glasove opozicije iz Republike Srpske, potom su smijenile Nebojšu Radmanovića, člana SNSD-a i rukovodstva tog doma, uz protivljenje SNSD-a i Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ).
Potom su opozicione Stranka demokratske akcije (SDA) i Demokratska fronta (DF) zatražili smjenu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova i predsjednika Naroda i Pravde, što je podržao SNSD.
Lideri više stranaka počeli su nakon toga iznositi razne kombinatorike o eventualnim novim koalicijama, ali su predsjednici SNSD-a Milorad Dodik i HDZ-a BiH Dragan Čović potvrdili “partnerstvo” na sastanku u Mostaru 28. januara.
Jedna opcija uključuje izbacivanje SNSD-a iz vlasti, dok bi opozicione stranke iz Republike Srpske – Srpska demokratska stranka, Partija demokratskog progresa i Lista za pravdu i red – zamijenile Dodikov blok, uz podršku HDZ-a.
Druga predviđa ostanak SNSD-a i HDZ-a BiH u državnoj vlasti, pri čemu bi opozicijska SDA uz podršku još neke stranke zamijenila sarajevsku “Trojku” koju čine Socijaldemokratska partija BiH (SDP), Narod i Pravda (NiP), te Naša stranka.
Zašto je teško promijeniti vlast u BiH?
Formiranje i promjena državne vlasti u Bosni i Hercegovini složeni su procesi zbog ustavnog i institucionalnog uređenja te specifične etničke podjele političkih funkcija.
Mandatara Savjeta ministara imenuje tročlano Predsjedništvo BiH, a prijedloge za ministre potvrđuje samo Predstavnički dom Parlamenta prostom većinom od 22 od ukupno 42 glasa.
U aktualnom sazivu ovog doma je 15 stranaka, od kojih je devet iz entiteta Federacija BiH i šest iz RS. Odnos snaga je takav da se vlast može napraviti sa svakim i bez svakoga.
Međutim, za smjenu bilo kojeg ministra, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH ili cijele državne vlade potrebne su i opšta i entitetska ili etnička većina u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Da bi se održala sjednica Doma naroda, na nju se mora odazvati devet od ukupno 15 delegata i najmanje po tri delegata iz svakog kluba tri konstitutivna naroda – Bošnjaka, Hrvata i Srba. Za odluku moraju glasati najmanje po dva delegata iz svakog kluba.
Ovaj mehanizam omogućava strankama, poput SNSD-a i HDZ-a koji trenutno imaju po tri delegata u klubovima srpskog i hrvatskog naroda, blokiranje smjene predsjedavajuće ili svojih ministara tako što neće doći na sjednicu ili će napustiti zasjedanje prije glasanja.
Bojkot može trajati do novih izbora 2026. godine jer u BiH ne postoji zakonska osnova za raspisivanje vanrednih izbora.
Predsjedništvo BiH može raspustiti državni Dom naroda samo u slučaju promjene većine u Narodnoj skupštini RS ili u klubovima bošnjačkog ili hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Postoji i mogućnost da predsjedavajuća Krišto podnese ostavku i s njom pada i cijela državna vlada ili da parlamentarci sami glasaju za raspuštanje parlamenta što se nije desilo u tridesetogodišnjoj praksi, piše RSE.
Politika
MAĐARSKI IGRAČI MIJENJAJU POZICIJE, A STRUJE NIGDJE! Trebinje 1 pod sumnjom,PRIJETI NOVA AFERA TEŠKA 100 MILIONA!

Gradnju ove elektrane Dodik i Orban godinama su najavljivali, tokom gotovo svakog susreta.
Sumnje u manipulacije i nezakonite radnje oko gradnje Solarne elektrane Trebinje 1, dodatno su produbile informacije da se Mađarska kompanija Lugos Rinuvbls biznismena Rolanda Lugosa povukla iz 70 odsto vlasništva nad ovim preduzećem, a ovaj vlasnički udio je preuzela druga mađarska firma Majer NRG – firma koja nema ni zaposlenih radnika ni ozbiljnih prihoda.
Gradnju ove elektrane Dodik i Orban su najavljivali tokom gotovo svakog susreta.
Da li je na pomolu nova afera sa dodjelom koncesija koja bi građane Republike Srpske na kraju mogla skupo koštati?
Solarna elektrana prvo je bila zamisao Elektroprivrede Republike Srpske, međutim sve je uskoro zakočeno jer nisu obezbijedili novac za gradnju, pa je prije 3 i po godine 70% preduzeća Solarne elektrane Trebinje 1 prodato mađarskoj firmi Lugos. Ni sa Mađarima nije bilo uspjeha, pa objekat nije izgrađen, da bi na kraju ova firma izašla iz svega. Sumnjivim igrama tu nije kraj, pa u vlasništvo preduzeća Solarne elektrane Trebinje 1 ulazi druga mađarska firma – krajnje sumnjivog kredibiliteta.
“Mi smo u saradnji sa portalom Kapital i novinarima iz Mađarske uspjeli da pronađemo tu firmu u Budimpešti u jednoj zgradi gdje se nalaze privatni stanovi. Ona ima kapital od 2 i po hiljade evra, nema zaposlenih, nije imala poslovnu aktivnost, nikakve prihode dakle nije bila aktivna firma”, smatra Srđan Traljić iz organizacije Transparensi BiH.
Koliko je sve ozbiljno, kažu u Transparensiju, govori i to što je veb stranica firme otvorena mjesec dana prije preuzimanja koncesije i posla vrijednog preko 100 miliona maraka – tačnije u decembru 2024. Međutim iz ove firme stiže ogroman optimizam. Novinarima u Mađarskoj su na pitanje otkud Mayer NRG Kf u ovoj priči poručili da su za sve čuli od poznanika i da izgradnja kreće već sljedeće godine.
Koliko sve ovo djeluje pouzdano, kažu u Transparensiju, potvrđuje i to što su vlasnici ovog preduzeća dvije djevojke od 18 i 20 godina, kao i još dvije firme sa skromnim ili nepoznatim kapitalom.
“Mediji iz Mađarske su se raspitivali i čak je ono što se dešava njima bilo apsurdno da firma koja je potpuno nepoznata, ulazi u posao vrijedan 100 miliona KM, u međunarodni projekat. Razgovarali su sa vodećim ljudima sa tržišta solarnom energijom koji nikad nisu čuli za tu firmu”, kaže Traljić.
Vlada Republike Srpske je u januaru odobrila prenos akcija sa poznatije, na krajnje nepoznatu mađarsku firme, međutim iz resornog ministarstva nema odgovora na naše pitanje, na osnovu čega su zaključili da je firma bez zaposlenih pouzdan partner?
U trebinjskoj opoziciji upozoravaju da je projekat Solarna elektrana Trebinje 1 od samog početka sumnjiv i upitan.
“Jer je prvobitno Vlada Republike Srpske dodijelila koncesiju Elektroprivredi RS 2020. godine, gdje je rečeno da će 2022. godine ova elektrana biti na mreži i da će imati konstantne prihode od čega će 500 hiljada KM ići u budžet Trebinja. Desilo se ono što se obično dešava – da nam se jedno priča, a potpuno drugo radi”, kaže Milica Radovanović, odbornik SDS-a u trebinjskoj Skupštini.
Zbog svega što se dešava trenutno i onog što se dešavalo u prethodnom periodu, kažu u opoziciji, imamo puno pravo da sumnjamo u istinitost tih projekata i dobre namjere tih investitora.
“Da li zaista se namjerava napraviti taj veliki energetski kapacitet u Republici Srpskoj ili je ovo još jedna prevara započinjanja nekog projekta i ko zna kakvi ugovori u pozadini svega toga stoje i kakvi su ugovori o koncesiji i da li će Republika Srpska i zbog ovog projekta snositi velike finansijske posljedice”, kaže ekonomista Mirjana Orašanin.
Sama kompanija Solarne elektrane Trebinje 1 nema finansijska sredstva da realizuje ovaj projekat, pa je pod znakom pitanja kada će i da li će uopšte krenuti gradnja energetskog objekta, koji je već trebalo da isporučuje struju – međutim treća je godina kako se i dalje čekaju prvi kilovati. Hoće li i ovaj projekat poslužiti za izvlačenje novca iz budžeta ili buduće arbitražne sporove gdje bi od građana Republike Srpske ponovo mogle biti otete stotine miliona maraka?
BN
Politika
PODSJETIO NA POSLJEDNJE AFERE: Srpska izgubila 255 miliona maraka, ovo je privatni entitet

Šef Kluba poslanika SDS-a u NS Republike Srpske Ognjen Bodiroga podsjetio je na stotine miliona maraka koje je Srpska izgubila u poslednje vrijeme.
– Kumova zgrada= 99 miliona maraka,
– Dug Vijaduktu= 120 miliona maraka,
– U najavi kupovina kockarnice u Brčkom= 36 miliona maraka,
– Sve ukupno=255 miliona maraka- naveo je Bodiroga.
On je takođe naveo šta je Srpska mogla da uradi sa tim novcem.
-Zamislite da se taj novac uložio u rekonstrukciju škola i obdaništa, veće penzije i boračke dodatke, veće stipendije, veća izdvajanja za socijalne kategorije, veće dječije dodatke…
Bodiroga je na kraju poručio:
-Ovo je privatni entitet gdje je korupcija dostigla svoj maksimum.
Politika
KRIMINAL U SRPCU! Vlast za AUTOBUSKU STANICU plaća sedam puta višu cijenu

“Opština Srbac, uz pomoć ministarke finansija Zore Vidović, kupila je nekadašnju autobusku stanicu koju je ranije kupila firma “Mane komerc” za 180.000 hiljada KM, a sada to opština plaća 1.3 miliona KM, odnono čak sedam puta više”, kaže Adamović i dodaje da je firma “Mane komerc” u prijateljskim odnosima sa lokalnim SNSD vlastima u Srbcu. Srbac je opština koja stagnira, iako Srpčani, kadrovi SNSD-a, se nalaze na važnim funkcijama, tvrdi šeg odborničkog kluba u lokalnoj opštini Tihomir Adamović.
On kaže da Vlada, odnosno ministarka finansija Zora Vidović, pomaže lokalnim vlastima iz SNSD u Srpcu, ali to se, kako navodi, uglavnom radi preko povezanih lica. “Opština Srbac, uz pomoć ministarke finansija Zore Vidović, kupila je nekadašnju autobusku stanicu koju je ranije kupila firma “Mane komerc” za 180.000 hiljada KM, a sada to opština plaća 1.3 miliona KM, odnono čak sedam puta više”, kaže Adamović i dodaje da je firma “Mane komerc” u prijateljskim odnosima sa lokalnim SNSD vlastima u Srbcu.
Ističe da od 6. aprila 2022. godine, kad je donesena odluka da se kupi autobuska stanica, opštinske SNSD vlasti nisu ništa uradili na poboljšanju povezivanja Srpca sa drugim dijelovima Republike Srpske.
“Ne postoji više linija Srbac-Topola-Gradiška, ne postoji linija Srbac-Kobas-Derventa. U stanicu više ne svraća niti kroz Srbac prolazi linija Kostajnica-Beograd niti svraća niti prolazi linija za Novi Sad, koja je nekad postojala”, kaže Adamović i dodaje da je to dokaz kako lokalna SNSD vlast brine o stanovništvu koje treba da ode doktoru u Gradišku ili o djeci koja su tamo išla u srednju školu. Adamović se pita kako je moguće kad firma “Mane Komerc” državi prodaje autobusku stanicu po sedam puta većoj cijeni, a kada vraća kredit Garantnom fondu, onda neće da vrati ni osnovicu, jer im to omogućavju ljudi iz SNSD-a. koji su, kako tvdi, u samom vrhu SNSD vlasti.
“Pitamo Garantni fond Republike Srpske zašto je dao garanciju od 1,5 miliona KM firmi koja je kreditno nesposobna? Ko je vršio procijenu imovina firme na 4,55 miliona KM, a koja se ta imovina ne može prodati ni za milion KM? To je opet četiri puta više. Ovo je tipičan primijer korišćenja državnih srestava (Garantnog fonda i IRB-a) kad ljudi iz vlasti uzimaju državne pare bez namjere da ih vrate. Na ovaj način je propalo na desetine miliona KM iz Garantnog fonda i na stotine miliona IRB-a”, tvrdi Adamović.
On pita ko će odgovarati za ove zloupotrebe.
Iz lokalnih vlasti na ove optužbe na sjednicama lokalne skupštine niko ne odgovara, konstatuje Adamović.
(BN) Foto: Facebook
-
Život i stil19 sati ago
SAVRŠEN DORUČAK ZA PRAVE GURMANE! Jaja, slanina i još ponešto
-
Politika3 dana ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Hronika3 dana ago
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO REGION! Krajiški kanibal liječi se na Sokocu nakon što je POJEO MAJKU!
-
Politika13 sati ago
SKANDAL! Đajić i Ljubo pretvorili karneval i Dan Čelinca u cirkus!
-
Politika3 dana ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika3 dana ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Hronika2 dana ago
STRAVIČNA TRAGEDIJA! Oca i majku “progutala” rijeka dok su spasavali svoju kćerku