Connect with us

Svijet

Hezbolah zaprijetio da će napasti Kipar, STIGAO ODGOVOR

Vođa libanske militantne grupe Hezbolah zaprijetio je juče da će napasti evropsko ostrvo Kipar ako izbije rat između Izraela i Libana, piše CNN.

“Kipar će, takođe, biti dio ovog rata ako otvori svoje vazdušne luke i baze za izraelske snage”, rekao je Hasan Nasralah u televizijskom obraćanju koje je uslijedilo samo dan nakon što je Izrael upozorio Hezbolah, grupu koju podržava Iran, da se mogućnost rata približava.

Prvi put da Hezbolah prijeti Kipru
Ovo je prvi put da je Hezbolah zaprijetio Kipru koji je u EU te se nalazi u Sredozemnom moru, oko 200 kilometara od Libana. Kipar od 2014. održava zajedničke vojne vježbe sa Izraelom.

Nasralahova prijetnja došla je kao dio odgovora na upozorenje Izraela. Poručio je da će Hezbolah “uzdrmati stubove Izraela ako se rat nametne Libanu”, prenosi Index.hr.

Zabrinutost zbog mogućnosti potpunog rata
Napetosti između Hezbolaha i Izraela rastu od napada Hamasa 7. oktobra i vojne kampanje Izraelskih obrambenih snaga u Gazi koja je uslijedila. Posljednjih sedmica pojačan je intenzitet prekograničnih napada između Hezbolaha i Izraela, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućnosti potpunog rata.

Hezbolah se u utorak pohvalio videom od 9 minuta snimljenim dronom koji prikazuje civilne i vojne lokacije oko jednog od najvećih izraelskih gradova, Haife. Video je potakao izraelskog ministra vanjskih poslova Israela Katza da upozori na “sveopšti rat u kojem će “Hezbolah biti uništen, a Libon teško poražen”.

“Neprijatelj zna da nijedno mjesto u cijeloj državi nije sigurno od naših projektila. Namjerno ćemo ih ciljati”, rekao je Nasralah u svom govoru.

Oglasio se kiparski predsjednik
Kao odgovor na prijetnju Nasralaha, kiparski predsjednik Nikos Christodoulides rekao je da otok “ni na koji način nije uključen u ratne sukobe”.

“Republika Kipar nije dio problema. Republika Kipar je dio rješenja. A našu ulogu u tome, kao što je prikazano, na primjer, kroz humanitarni koridor, prepoznaje ne samo arapski svijet već i međunarodna zajednica u cjelini”, rekao je Christodoulides.

Svijet

MASOVNI OTKAZI u američkim državnim službama

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa počela je da otpušta osoblje u američkim zdravstvenim agencijama, uključujući Centre za kontrolu i prevenciju bolesti, Upravu za hranu i lijekove /FDA/ i Nacionalni institut za zdravlje, navodi Rojters pozivajući se na dobro upućene izvore.

Ovo je, pojašnjava, početak realizacije plana o otpuštanju 10.000 zaposlenih u tim službama.
Među otpuštenima su članovi uprave ovih agencija, a neki od njih su sami podnijeli ostavke.
Zaposleni u FDA kažu da je pojedine obavještenje o otkazu sačekalo na ulazu u zgradu, dok su drugi obaviješteni elektronskom poštom.

Nastavi čitati

Svijet

UPLAŠILI SE TRAMPOVIH PRIJETNJI? Indija traži alternativu za rusku naftu

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdjevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije “Bharat Petroleum Corp.” i “Hindustan Petroleum Corp.” traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Sjeverno more i Mediteran.

Trampove riječi su takođe dovele do porasta cijena referentnih fjučersa: na primjer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedjelja, navodi američka agencija.

Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela “najznačajnije” sankcije ruskom energetskom sektoru.

Prošlog mjeseca su i državne i privatne rafinerije bile uvjerene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu “nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona”.

Poslije januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je prenio da će ograničenja natjerati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdjevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.

Istovremeno, posljednjih godina, snabdjevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.

Tako je od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udio je porastao sa 14 na 57 odsto.

Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.

Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umiješanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.

Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtjevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.

Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra “flotom u senci“ Rusije.

Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.

Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.

– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.

Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.

Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.

Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.

– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.

Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.

Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Aktuelno