Connect with us

Politika

HOĆE LI 2025. doći do POVEĆANJA boračkog dodatka?

Povećanje mjesečnog dodatka za 80 feninga, budući da je raniji iznos tog boračkog prava bio 2,20 KM, nije pretjerano oduševilo brojne ratne veterane Vojske Republike Srpske, pa su tako tokom cijele prošle godine trajale žestoke polemike, pa čak i otvorene svađe između predstavnika pojedinih boračkih udruženja i predstavnika vlasti.

Najglasniji u zahtjevima da se mjesečni borački dodatak poveća na najmanje 7 KM bili su predstavnici Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

Obrazloženja za takav zahtjev kretala su se od toga da je ponižavajuće da čak i borci koji su u rovovima na prvim linijama proveli 40 mjeseci, po odluci vlasti, mogu da dobiju maksimalno 120 KM, pa do toga da dodatak od 3 KM po mjesecu učešća u ratu, u svjetlu inflacije i skoro svakodnevnih poskupljenja, ne predstavlja nikakvu pomoć.

Takođe, ono što je ratne veterane posebno “raspalilo” jeste izjava ministra rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Srpske, Danijela Egića, da pravo na borački dodatak ostvaruje negdje oko 194.000 ljudi. Ta informacija izazvala je šok i nevericu u brojnim udruženjima koja okupljaju ratne veterane i bivše pripadnike VRS, koji su isticali da čak i u najtežim ratnim vremenima ukupan broj boraca VRS nije prelazio više od 155.000.

Naime, prema zvaničnim podacima, u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je skoro 24.000 boraca VRS, a nakon rata veliki broj veterana odselio je iz BiH, dok je isto tako veliki broj učesnika rata od tada do danas prirodnim putem otišao s ovog svijeta. Zbog toga je ostalo nejasno kako se u evidencijama VRS, odnosno bivših boraca koji ostvaruju pravo na mjesečni dodatak, nalazi skoro 200.000 korisnika tog prava? Zbog toga su predstavnici ratnih veterana tražili hitnu reviziju boračkih statusa i da se odvoji “žito od kukolja”, odnosno da se utvrdi ko su pravi, a ko lažni borci. Nakon učestalih prijetnji protestima, iz Vlade RS stigla su uvjerenja da će proces revizije uskoro biti pokrenut.

Ono što je krajem 2024. godine dodatno podgrijalo strasti između predstavnika ratnih veterana i vlasti, ali i BORS, jeste informacija da su predstavnici krovne boračke organizacije, navodno, bez znanja i odobrenja ostalih boračkih udruženja potpisali sporazum s Vladom Srpske prema kojem do povećanja boračkog dodatka neće doći prije 2026. godine.

Međutim, predsjednik Predsjedništva BORS, Milovan Gagić, za Srpskainfo nedavno je utvrdio da u potpisanom sporazumu s Vladom Republike Srpske, kojim je dogovoreno da se visina mjesečnog boračkog dodatka neće mijenjati do 2026. godine, nema ničeg “tajnog ni spornog”.

– S jedne strane potpisnik tog sporazuma bio je predsjednik BORS Radan Ostojić, a na drugoj strani potpisnik je bio premijer Radovan Višković. Uslov od strane vlasti, kada je donesena uredba o uvođenju svih boraca u pravo dobijanja mjesečnog boračkog dodatka, bio je da se ne traži povećanje boračkog dodatka do 2026, s tim da je BORS tražio da se povećanja, odnosno ona sredstva koja ostaju po osnovu gubitka prava, odnosno toga što više od 5.000 boraca godišnje umre, kao i nekih drugih odbitka, što na kraju godine iznosi između 5 do 8 miliona KM, da se ta sredstva ne raspoređuju u neke druge resore, već da ostaju za povećanje davanja našim kategorijama – objasnio je Gagić.

Zadnji sastanak Na pitanje šta očekuje u 2025. godini, kad su u pitanju boračka prava i zahtjevi za njihovim poboljšanjem, potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedjeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da “sve zavisi od samih boraca”.

– Ako budemo pasivni, nećemo dobiti ništa. Ova vlast sigurno neće dobrovoljno ništa uraditi kako bi poboljšala položaj boračke populacije – smatra Klincov.

Dodaje da njegovo udruženje ozbiljno razmatra koje poteze da povuče ukoliko ne budu ispunjeni zahtjevi koji su bili aktuelni i u prošloj godini, a to su, prvenstveno, povećanje boračkog dodatka i pokretanje revizije boračkih statusa.

– Krajem februara tražićemo zadnji sastanak o ovoj problematici s nadležnim institucijama, a ako ne bude rezultata moraćemo da posegnemo za nekim radikalnijim potezima u ovoj godini. Sigurno nećemo sjediti skrštenih ruku – najavljuje Klincov.

Politika

POLITIČKA KRIZA NA VRHUNCU! Novi talas sankcija prijeti Republici Srpskoj, hoće li izbori 2026. donijeti promjene?

Predstavnici opozicije su pokušali da odblokiraju procese na nivou BiH, međutim HDZ je sačuvao pozicije SNSD-a, pa do promjene vlasti nije došlo.

Oko vlasti Republike Srpske ponovo se steže obruč, jer su nakon pojave njemačko-francuskog nonpejpera, sada izvjesne i nove sankcije drugih zemalja Evropske unije.

U BiH blokade i usvajanje restriktivnih zakona u Republici Srpskoj, pa sve ukazuje da je BiH u najvećoj postdejtonskoj političkoj krizi, a malo ko je optimista da ćemo uskoro iz iste izaći. Da li će ovo trajati do narednih izbora 2026. godine?

Na nivou BiH blokade i zakočeni procesi, dok u Republici Srpskoj vlast, koja je u sve većoj međunarodnoj izolaciji, uvodi zakone kojima se direktno obračunava sa opozicionim strankama. Da li je BiH u najvećoj političkoj krizi? I koliko će ovo trajati?

“Vlasti i na jednom i na drugom nivou koristi i produkuje krize kako bi dugoročnije mogla da ostane na pozicijama i kako bi se moglo izvući što više novca za svoje političke i lične interese.

Što se tiče Republike Srpske da ćemo ući u još dublju krizu ukoliko dođe do kupovine kumove zgrade od strane UIO BiH i vjerujem da će tada vlast u RS posegnuti za nekim novim političkim odlukama”, kaže poslanik Narodnog fronta u Narodnoj skupštini Republike Srpske Željko Dubravac.

Predstavnici opozicije su pokušali da odblokiraju procese na nivou BiH, međutim HDZ je sačuvao pozicije SNSD-a, pa do promjene vlasti nije došlo.

“Treba promijeniti ne samo vlast nego i čitav sistem, da se profesionalizuju i depolitizuju institucije, prije svega ključne: policija, pravosuđe i kontrolni organi”, kaže poslanik Liste za pravdu i red u NSRS Nebojša Vukanović.

U međuvremenu se pominju nove sankcije rukovodstvu Republike Srpske, kroz francusko-njemački nonpejper kojim se traži da zemlje Evropske unije uvedu sankcije rukovodstvu Republike Srpske.

“Nažalost ovaj non-pejper pokazuje da smo sada došli u fazu da će izolacija i jedan katastrofalan položaj našeg rukovodstva početi direktno da se prenosi i na samu Republiku Srpsku”, smatra poslanik PDP-a Igor Crnadak.

I dalje izostaje podrška Donalda Trampa koju vlast Republike Srpske mjesecima priželjkuje. Da li će i na koji način stranci uticati na trenutnu političku krizu?

“Mislim da međunarodna zajednica u ovom trenutku ima i prečih problema i da ostavlja BiH za neki drugi period neko drugo vrjeme. Neće napustiti BiH jer je ovdje uložen ogroman novac”, kaže Dubravac.

“Treba reći da su nam oni nametnuli i doveli na tenkovima Dodika, da su posjekli kao šumu sve političke protivnike kako je to govorio Ešdaun, a ostavili jedno drvo, a to je Dodik, koje su zaljevali bili su brutalni, Dodik je ispunjavao sve njihove želje”, smatra Vukanović.

U međuvremenu se čeka drugostepena presuda Dodiku, jer se na prvostepenu žalio Sudu BiH koga navodno ne priznaje.

S druge strane, mjesecima je aktivna poternica za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem, dok se oni slobodno kreću po Republici Srpskoj.

“Mi jednostavno vidimo da država ne funkcioniše, da sistem ne funkcioniše, da institucije ne funkcionišu na pravi način, da oni nisu u nekom javnom interesu, nego da su tu kao sluge političkih elita i krupnog kapitala”, smatra novinar Đorđe Vujatović.

Kako će se ova kriza završiti? Da li bi mogla potrajati sve do sledećih izbora?

“U postojećoj konstalaciji odnosa zaista je teško predvidjeti dokle će ova pat pozicija moći da potraje.

Neko kaže da je ovo sada nova realnost koja će potrajati čak i do izbora sljedećih i da su političke stranke na svim nivoima odavno ušle u predizbornu kampanju i na osnovu ove postojeće krize pokušavaju da izgrade svoju poziciju za nove izbore”, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.

Sve ukazuje, smatraju naši sagovornici, da bi zbog odnosa vlasti prema domaćim i međunarodnim pitanjima mogli da ispaštaju i građani i privreda.

BN

Nastavi čitati

Politika

DODIK “Srpska ima svoje predstavnike i ONI ĆE U NJENO IME GOVORITI”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH na bazi slova Dejtonskog sporazuma prihvatljiva kao i neke male modifikacije, ali ne i nametanja, te da je to jedini način da se razgovara.

– BiH na bazi slova Dejtona i neke male modifikacije koje bi prihvatili, može, druga BiH ne može – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

Dodik je ukazao da izvan pravnog prometa definitivno mora da ode svaka nametnuta odluka Kristijana Šmita, što je uslov za bilo klakav razgovor.

– Ne bježim od razgovora. Republika Srpska ima svoje predstavnike i oni će u njeno ime govoriti. Ja sam ustavno obavezan da predstavljam Republiku Srpsku a oni neka dogovaraju sa Šmitom šta god hoće, sa nama neće dogovoriti te budalaštine – istakao je Dodik.

Na poruke iz Dejtona, kao na ono što je govorio zamjenik američkog državnog sekretara Kristofer Landau, Dodik je istakao da mu je drago što u tim rečenicama ima to da ne treba ništa da se nameće bez obzira koliko to njima u FBiH bilo glupo.

Napomenuo je da se sad čuje stav nove politike SAD koji kaže da se njihova politika mijenja i da se mora prilagoditi vremenu.

– Naša politika se ne mijenja. Mislim da je jedini način da se pregovara, razgovara. Na dnevni red treba staviti sve što je nametnuto od izvornog Dejtona do danas, sve preispitati ne u smislu da sve mora da bude ukinuto nego prilagođeno nekom budućem vremenu – rekao je Dodik.

Vjeruje, kaže, da je to moguća varijanta ali ako oni to neće, to je njihov problem.

– Neću namjerno da ulazim u polemike sa njima, moj poziv koji sam izrekao na Narodnoj skupštini ostaje baš onakav – da razgovaramo, da ograničimo vrijeme da vidimo može li ova zemlja bez nametanja i sile da postoji napomenuo je Dodik.

Napomenuo je da se moraju obezbijediti tri konstitutivna naroda, što je jeste suština Dejtona, a to se moglo i čuti.

Dodik je podsjetio da je Republika Srpska usvojila u parlamentu Dejtonski mirovni sporazum, a oni to nikada nisu, da je verifikovala graničnu liniju između entiteta, dok oni to nisu željeli da urade, ali pričaju da je to “ludačka košulja” koju treba mijenjati i srpsku stranu optužuju da ruši Dejton.

Nastavi čitati

Politika

Dodik opet po svom: Srpska ne ruši Dejton, već se ŠTITI od onih koji su zaboravili šta je Dejton!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da Srpska ne ruši ono što je Dejton izgradio, već se štiti od onih koji su zaboravili šta je Dejton.

“Nismo ovdje da razgrađujemo BiH, već da podsjetimo svijet šta ona zaista jeste: složena suverena zemlja, sastavljena od dva entiteta i tri naroda. Tom zemljom se ne može upravljati dekretima, nju može održati samo unutrašnji dogovor”, objavio je Dodik na društvenoj platformi X.

Osvrnuvši se na proteklu sedmicu, Dodik je naveo da se obratio u Narodnoj skupštini Republike Srpske povodom 30 godina Dejtonskog sporazuma i da je tom prilikom predložio načine izlaska iz političke krize.

Takođe, dodao je, upriličio je prijem za djecu koja su se liječila preko Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu i njihove roditelje.

Nastavi čitati

Aktuelno