Connect with us

Društvo

HOĆE LI TRGOVSKA GORA PRERASTI U MEĐUNARODNI SPOR: Izabran ekspertski tim iz Francuske za pravno zastupanje BiH

Član Ekspertskog tima za praćenje problematike u vezi s namjerom Hrvatske o odlaganju nuklearnog otpada u Trgovskoj gori Borislav Bojić je izjavio da je izabran eminentni pravni tim iz Francuske koji će zastupati BiH u međunarodnom sporu.

Bojić je ovo rekao u petak uoči okruglog stola na temu “Trgovska gora” koji je organizovao Tehnološki fakultet Univerziteta Banja Luka u okviru međunarodne naučne konferencije na kojoj se izlaže 168 naučnih radova iz 24 zemlje.

“Po svim konvencijama, gradnje skladišta nuklearnog otpada bez saglasnosti susjednih zemalja ne bi smjelo da bude. Međutim, jasno je da Hrvatska neće odustati”, ocijenio je Bojić.

On tvrdi da je “premijer Hrvatske izjavio da će aktivnosti biti prolongirane do 2028. godine”.

“Oni to rade jer im je jedna engleska ekspertska konsultantska grupa rekla koje korake su propustili prvo da urade”, rekao je Bojić.

Nedopustivo je, kako je rekao, da se gradi odlagališe nukelarnog otpada u blizini doline rijeke Una koja je “najljepša rijeka u BiH”.

On kaže da će svi stručnjaci u BiH uraditi sve što treba da Hrvatska odustane, ali da će na kraju iskoristiti i pravo međunarodne arbitraže ako bude potrebe za tim.

“Naredne sedmice na sjednici Vijeća ministara bi trebalo da se nađe i prijedlog da BiH angažuje ekspertsku kuću iz Francuske koja ima šest dobijenih međunarodnih sporova takvog tipa”, dodao je Bojić.

Emir Dizdarević, predsjedavajući Ekspertskog tima i zamjenik direktora Državne regulatone agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH, ocijenio je da BiH ima adekvatne intelektualne kapacitete da odgovori na ovaj izazov.

“Ako Hrvatska ne odustane od gradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, na samoj granici sa BiH, moraće u studijama dokazati da rad objekta u redovnim i vanrednim situacijama neće predstavljati opasnost po stanovništvo i biodiverzitet”, naveo je Dizdarević.

Kada BiH dobije studiju od Hrvatske, kako kaže, biće potrebno reagovati u kratkom roku.

“Ako Hrvatska ne prihvati naše primjedbe i ne da adekvatan odgovor, to će biti osnova da pravni tim ide u međunarodni arbitražni spor”, upozorio je Dizdarević.

Neđo Đurić, član Ekspertskog tima i profesor na Rudarskom fakultetu u Prijedoru, kaže da skladište ili odlagalište nuklearnog otpada u Trgovskoj gori nije samo problem trenutne generacije, već narednih 10-12 generacija, a moguće i trajni problem.

“Neophodna su sva detaljna istraživanja. Prije stotinak godina je upozoreno na mogućnost zemljotresa u Petrinji, a svi znamo šta se desilo. Zato se mora biti oprezan i shvatiti ozbiljno ono što struka govori”, dodao je Đurić.

On je naveo da zajednički razgovori sa strukom iz Hrvatske nisu uspjeli, a da je razlog taj što tamošnja politika tako zahtijeva.

“Zato mi radimo istraživanja po BiH, da vidimo koji bi stepen teritorije BiH mogao da bude ugrožen, karakteristike voda, šta će biti s demogrfskom slikom, a šta sa poljoprivrednom proizvodnjom. Niz parametara treba sagledati i timovi to rade svako iz svoje oblasti”, precizirao je Đurić.

On je dodao da je u proces uključeno sedam univerziteta iz BiH, s vrhunskim stručnjacima.

“Ne treba očekivati epohalne rezultate, ali ćemo sa svih aspekata istražiti kako bi se odustalo od skladišta nukelarog otpada”, zaključio je Đurić.

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno