Connect with us

Politika

I dio opozicije se nudi Dodiku

Ozbiljniji pregovori o formiranju nove vlasti, odnosno o tome ko će zasjesti u ministarske fotelje trebalo bi da počnu već sljedeće sedmice, a sudeći prema prvim porukama iz stranaka koje su i ovaj put pobijedile na izborima, na formiranje Vlade RS se neće dugo čekati.

Novi saziv republičkog parlamenta trebalo bi da bude konstituisan veoma brzo nakon potvrde mandata, a Ustav precizira da predsjednik Republike predlaže mandatara za sastav Vlade Srpske koji prvo mora da dobije podršku u Narodnoj skupštini da bi zasjeo u fotelju premijera i za prolazak njegovog kabineta, u kojem je 16 ministara.

Uslovi za zvanično otpočinjanje konsultacija o mandatu i podjeli izbornog kolača biće stvoreni već naredne sedmice, kada ističu rokovi za potvrdu rezultata opštih izbora održanih 2. oktobra.

U političkim kuloarima već su počele spekulacije o tome kojoj stranci bi mogla da pripadne koja pozicija, ali pominju se i neka imena. Jedno od njih je aktuelnog premijera Srpske Radovana Viškovića, koji je osvojio mandat u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, ali prema nekim informacijama, on će vratiti mandat te ostati na čelu republičke Vlade. Takođe, kao potencijalni novi predsjednik Narodne skupštine pominje se lider SP-a Petar Đokić.

Da bi Srpska veoma brzo trebalo da dobije novu vlast, najavio je u petak lider SNSD-a Milorad Dodik.

Mislim da neće proći više od mjesec i da ćemo imati Vladu i Skupštinu u Republici Srpskoj – poručio je Dodik.

On je, naime, u nekoliko navrata nakon opštih izbora pominjao mogućnost da u Srpskoj bude formirana koncentraciona vlada zbog geopolitičkih problema i promjena, a pozvao je sve kojima je Srpska na prvom mjestu da stanu uz vladajući blok u kojem su SNSD, DEMOS, SP, NPS i Ujedinjena Srpska.

Dodikov stav o brzini formiranja nove vlasti dijeli prvi čovjek DEMOS-a Nedeljko Čubrilović. Za “Glas” je poručio da bi sve trebalo da bude gotovo prije novogodišnjih praznika.

– Nije bilo pregovora, a jedino je izvjesno za sada da koalicija koja je stala iza kandidata za predsjednika Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH ostaje jedinstvena – rekao je Čubrilović.

Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić ne krije da su obavljeni već neki razgovori te da će biti nastavljeni.

– Ovo je jedan od najizazovnijih mandata. Moramo imati operativnu i brzu Vladu, Skupštinu koja ima prohodnost za odluke. To je najveća odgovornost vladajuće koalicije. Ovo će biti maraton na četiri godine, a ne trka na 100 metara – istakao je Stevandić za “Glas”, a na pitanje da li US ima afiniteta prema nekim resorima, naglasio je da će prvo pregovarati sa partnerima.

I dok, barem prema izjavama, SDS, PDP i Pokret za pravdu i red na čijem je čelu Nebojša Vukanović ostaju čvrsto u opoziciji, u SPS-u i DNS-u tvrde da su otvoreni za razgovore sa svima, a u interesu, kako kažu, Srpske.

Prvi čovjek DNS-a Nenad Nešić kaže za “Glas Srpske” da ta stranka u potpunosti ostaje privržena politici nacionalnog jedinstva o pitanju opstanka u BiH, poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavne pozicije Srpske.

– Spremni smo da sarađujemo sa svima koji su spremni da štite interese Srpske. DNS će raditi u njenom interesu, da li kao vlast ili opozicija, a o tome ćemo odluku donijeti u narednom periodu – istakao je Nešić.

Sličan stav je prenio i lider SPS-a Goran Selak.

– Postali smo parlamentarna stranka i čestitali smo pobjednicima. Važno je što prije formirati vlast. Vidimo u javnosti poziv da se okupimo oko Srpske, a najvažniji stubovi SPS-a su zaštita vitalnih interesa srpskog naroda i ekonomsko-socijalna pitanja. Čekamo konačnu potvrdu rezultata, a odazvaćemo se na konsultacije kada za to bude vrijeme kod predsjednika Republike – zaključio je Selak

Politika

MIHALJICA PITA CVIJANOVIĆKU: „Zašto smjena Lagumdžije nije na dnevnom redu” zakazane sjednice

Budući da je srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, zakazala vanrednu sjednicu Predsjedništva sa tačkom dnevnog reda koje se tiče aplikacije Kosova* u Savjet Evrope, osjećam dužnost da je podsjetim na važeće zaključke Narodne skupštine Republike Srpske.

Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, podsjetivši da je NSRS osudila, te ocijenila neprihvatljivim i nedopustivim jednostrano i samovoljno postupanje Zlatka Lagumdžije, stalnog predstavnika BiH pri Ujedinjenim nacijama, koji je bez konsultacije institucija uputio Generalnoj skupštini UN Prijedlog rezolucije o Srebrenici.

– Svakako da je sjednica Predsjedništva o stavu po pitanju prijema tzv. Kosova u Savjet Evrope obavezna, ali postavlja se pitanje zašto tačka dnevnog reda nije i Lagumdžijino postupanje, odnosno kada će biti sjednica Predsjedništva po tom pitanju. Podsjećam da je NSRS zatražila od srpskog člana Predsjedništva BiH da pokrene proceduru smjene Lagumdžije, jer ga odbacujemo kao ambasadora BiH – navodi Mihajilica.

S druge strane, kaže Mihajilica, pratimo redovne diplomatske aktivnosti druga dva člana Predsjedništva BiH koji aktivno, uz Lagumdžiju, lobiraju i borave u UN.

– Zašto Željka Cvijanović nije u UN, zašto ne održava sastanke, zašto ne lobira? I pored američkih sankcija ima pravo da zatraži boravak na neutralnoj teritoriji Ujedinjenih nacija. Najiskrenije, kao Srbin, patriota, i čovjek želim joj da postigne uspjeh šaljući pisma. Lako je, ali nije dovoljno mitingovati po Banjaluci, međutim Srbe ne treba ni u šta da uvjerava. Ona drugim adresama mora prenositi našu poruku, kao što mora i ispoštovati zaključak NSRS o pokretanju smjene Lagumdžije – poručuje Mihajilica.

Nastavi čitati

Politika

JASENOVCA, A NI SREBRENICE NE BI BILO da nije bilo uticaja država iz kojih dolaze Šmit i Marfi

Ni Јasenovca, a ni Srebrenice ne bi bilo da nije bilo uticaja država iz kojih dolaze Kristijan Šmit i Majkl Marfi, napisao je na platformi Iks Ognjen Tadić, pravnik.

– Tobož su saosjećajni, a zapravo vode politiku zavadi pa vladaj. Ako su iskreno protiv zločina, onda neka prvo osude zločine Nijemaca i Amerikanaca počinjene na Balkanu – naveo je Tadić u objavi na ovoj društvenoj mreži.

Nastavi čitati

Politika

SDS ĆE IZAĆI NA IZBORE, novo ime posljednja opcija

Cilj je da Srpska demokratska stranka (SDS) nastupi na izborima pod svojim imenom i sa svojim računom, ali ako to ne bude moguće, jedno od rješenja jeste da na izbore izađemo pod imenom Srpska demokratska stranka – Volja naroda.

Rekao je ovo Milan Miličević, predsjednik SDS-a, govoreći za “Nezavisne novine” o problemima sa kojima se suočava najjača opoziciona stranka u Republici Srpskoj, te načinima na koje ih pokušavaju prevazići.

Do teške situacije u kojoj se našla ova partija, podsjećamo, došlo je zbog sankcija Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC), koje datiraju još iz 2004. godine, a koje su sada još više dobile na značaju, jer je račun SDS-a zvanično ugašen, što im predstavlja ogroman politički problem, koga su, poručuju i te kako svjesni. Ipak, i pored toga, cilj SDS-a je jasan – izlazak na izbore.

“U tom kontekstu je održana sjednica Glavnog odbora stranke u nedjelju, gdje je data potpuna podrška predsjedniku stranke i Predsjedništvu da iznađe puteve za učestvovanje na izborima. A kad kažem puteve, to znači da ih ima više i da ih ne mogu prejudicirati unaprijed”, poručio je Miličević, te dodao:

“Upućeni su upiti prema CIK BiH, razgovaramo sa relevantnim faktorima, a na kraju krajeva imamo potpuno jedno virtuelno stanje i sa izbornim zakonima i sve će se to otprilike razriješiti za nekih sedam do deset dana kada su u pitanju ti zakoni i način ko će i kada raspisati izbore i na kojim izborima ćemo učestvovati.”

A bez obzira na to kakav bude epilog rečenog, Miličević poručuje da će SDS učiniti sve da pod svojim imenom nastupi na izborima.

“Tu mislim i pod imenom Srpska demokratska stranka i sa svojim računom, gdje postoje neke zakonske opcije, bilo kroz Izborni zakon, bilo kroz pravilnike izborne komisije. A ako to ne bude bilo moguće, ako to bude jače od naše želje da nastupimo kao SDS, kao što smo uvijek nastupali, postoji opcija da nastupimo kao Srpska demokratska stranka – Volja naroda! Naravno da je to posljednji način da bismo izašli na izbore, koji je potpuno legalan i mi bismo voljeli da ga ne koristimo, nego da idemo onako kako smo uvijek išli. Ali, bez obzira na to, kako bilo da bilo, učestvovaćemo na izborima i na taj način ćemo i sprovoditi našu kampanju, sa obilježjima SDS-a, sa našim političkim programima i stavovima, ne nekim drugim. Ovo što govorim je komplikovano, ali i izvodljivo da SDS legalno i legitimno učestvuje na izborima”, pojasnio je Miličević.

Na pitanje šta će biti garancija SDS-u da će učestvovati na izborima ako preregistruju ime stranke, on podsjeća da Izborni zakon propisuje da svaki politički subjekt registrovan u sudu i koji ima regularan račun može učestvovati na izborima. Kaže i da bi u slučaju preregistracije morali da pod novim imenom prikupe određen broj potpisa (dosad je to bilo 3.000), što je obaveza svih koji nisu parlamentarna stranka.

Po pitanju gašenja računa, SDS je došao u toliki problem da je sve svoje zaposlene morao obavijestiti da će biti upućeni na Zavod za zapošljavanje RS kako bi ostvarili određeni dio ličnog dohotka koji im sljeduje po zakonu.

“To je bilo neophodno, jer bi oni u ovom zakonskom roku izgubili pravo da se prijave na Zavod, da imaju socijalno i zdravstveno, minimalne plate, zavisno od dužine radnog staža. Ostatak razlike u plati biće refundiran direktno njima. Mi sada nemamo mogućnost da putem računa dobijamo tranše koje dobijamo iz lokalnih zajednica, iz republičkog i državnog budžeta na osnovu broja odborničkih i poslaničkih mandata. Sav taj novac je sada blokiran, zamrznut i ne može biti isplaćen”, pojasnio je Miličević.

Takođe, naveo je i da se prema ovim zaposlenicima ne mogu primijeniti izmjene i dopune Zakona o radu, koje su usvojene prošle sedmice u NS RS, a kojima se definiše isplata ličnih primanja za one koji su pod američkim sankcijama.

“To je zato što naši radnici nisu direktno pod sankcijama, već je SDS, pa novac opet ne možemo prebaciti direktno na njihove račune”, pojašnjava predsjednik SDS-a.

Ono što nas je zanimalo u kompletnoj priči jeste i to da li je rukovodstvo SDS-a pokušavalo da pronađe način da budu skinuti sa američke crne liste, odnosno da li postoji šansa da sankcije budu ukinute. Miličević je rekao da je bilo razgovora o tom pitanju, ali i da treba biti realan i kazati da je to nemoguća misija bar do izbora.

“Prisjetimo se samo ‘Integral inženjeringa’, koji je prije godinu dana podnio zahtjev za skidanje sankcija, pa su nedavno objavili da su to uspjeli. Dakle, dug je to rok i to se ne može realno uraditi do lokalnih izbora”, zaključio je lider SDS-a za “Nezavisne”.

Nastavi čitati

Aktuelno