Politika
I nakon 27 godina RAZLIČITO “ČITANJE” DEJTONA u Sarajevu i Banjaluci

Na današnji dan, prije 27 godina, u američkoj vojnoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH. I od tog dana traju različita tumačenja i „čitanja“ Dejtonskog sporazuma.
Savremenici se sjećaju da je, nakon njegovog potpisivanja, u tadašnjem političkom vrhu Republike Srpske bio prisutan jak otpor prema Dejtonskom sporazumu, što je izazvalo oštre reakcije iz Sarajeva.
Lideri tada vladajućeg SDS, predvođeni Momčilom Krajišnikom, ubjeđivali su narod u Srpskoj da Bosna i Hercegovina nije prava država nego „privremeno rješenje“, a da su zajedničke institucije poput Predsjedništva i Savjeta ministara BiH samo „tanki krov“.
“Privremeno rješenje”
Poruka je bila da će se Republika Srpska, koliko sutra, osamostaliti, samo dok se riješe tog „tankog krova“.
Istovremeno, lideri SDA su slali uvijene ili direktne poruke da je Republika Srpska privremeno dejtonsko rješenje.
U svakom slučaju, umnogome nedorečeni dokument svi su „priznavali“, ali su i, svako iz svojih razloga, držali „šipak iza leđa“, vjerujući da će preveslati „drugu stranu“.
I danas nema saglasnosti o međunarodnom aktu koji je Bosni i Hercegovini donio mir, ali joj i nametnuo ustav.
Akademik Vojislav Maksimović, koji je u vrijeme potpisivanja Dejtona bio poslanik SDS u Narodnoj Skupštini RS, priznaje da mirovni sporazum u početku nije bio rado prihvaćen među Srbima, jer su ostali bez znatnog dijela teritorije, posebno oko Sarajeva. Sjeća se da je zbog karti nacrtanih u Dejtonu i sam morao napustiti svoje ognjište nedaleko od Foče.
Smireno rasuđivanje
Danas, sa vremenske distance, 27 godina o Dejtonskom mirovnom sporazumu, kako kaže, smireno rasuđuje.
– Ne treba ga ni hvaliti, a ni kuditi. Ne možemo ga se odreći, a to nije ni potrebno – rekao je Maksimović za Srnu povodom 27 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Istina, Srbi u BiH se danas ne odriču Dejtonskog mirovnog sporazuma. Naprotiv, zvanična politika Republike Srpske je njegovo dosljedno poštovanje, što su svojim izjavama ovih dana potvrdili svi vodeći političari u RS.
Ali, iz Sarajeva stižu sve glasnije poruke da se Dejtona ne treba „držati kao pijan plota“, uz zalaganje za jačanje centralnih institucija.
Politički analitičar Vlade Simović izjavio je da se Republika Srpska pokazala kao najdosljedniji čuvar Dejtonskog sporazuma, iako joj se često „spočitava antidejtonsko djelovanje“.
– To je velika laž na koju su nasjele brojne evropske elite i zato i donose skandalozne deklaracije. Srpska ništa drugo i ne radi već poštuje Dejtonski sporazum i zalaže se da ga poštuju i drugi – naglasio je Simović.
Hibridna država
Prema njegovim riječima, ono što imamo danas u BiH je hibrid koji u ogromnoj mjeri odudara od izvornog Dejtonskog sporazuma.
On je podsjetio da je zbog stranog intervencionizma, odnosno izmjena Ustava BiH i nametanja zakona, što su radili visoki predstavnici u BiH, a posebno Volfgang Petrič, onemogućeno stvaranje normalnog i funkcionalnog sistema, koji počiva na Dejtonskom sporazumu.
Zbog toga je, kako naglašava, BiH danas postala “apsolutno nemoguća država”.
Da je u posljednjih 27 godina vršen snažan pritisak na promjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma smatra i diplomata Zdravko Begović.
– Eklatantan primjer te presije je osnivanje Suda i Tužilaštva BiH, što je momenat koji je opredijelio dalji pravac političkih kretanja u BiH – ocijenio je Begović.
Dodao je da odnos entiteta u BiH prema Dejtonskom sporazumu možda najbolje određuje činjenica da je datum njegovog potpisivanja u Republici Srpskoj državni praznik, a u Federaciji BiH uobičajeni radni dan.
Razgradnja Ustava
Da je Dejtonski mirovni sporazum, posebno njegov sastavni dio Ustav BiH, i danas, 27 godina kasnije, jedini mogući normativni okvir za zajednički život u BiH, smatra i profesor ustavnog prava Siniša Karan.
Karan u svom autorskom tekstu za Srnu ističe da je nakon donošenja Dejtonskog sporazuma dio međunarodne zajednice, prvo preko visokog predstavnika, a kasnije i Ustavnog suda BiH, ušao u fazu razgradnje Ustava BiH bez njegove formalne promjene.
– Teza da je Ustav razlog neuspješne države je maska iza koje se krije prevashodno politika bošnjačke političke elite za apsolutnom dominacijom i svojatanjem BiH. Vašingtonskim sporazumom su “riješili” hrvatsko pitanje, a negacijom Dejtonskog sporazuma “riješili” bi i srpsko – kategoričan je Karan.
I dok su se političari i analitičari iz Republike Srpske ovih dana utrkivali da iskažu svoj manje-više unison stav o Dejtonu, iz Federacije BiH – ni slova.
Ali, i ćutanje je znak da i danas, 27 godina nakon okončanja rata, svako tumači Dejtonski sporazum na svoj način i prema svojim političkim ciljevima.
Politika
DRINIĆ ČESTITAO DAN POLICIJE REPUBLIKE SRPSKE “Nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti”

Povodom Dana policije Republike Srpske, iz Partije demokratskog progresa (PDP) uputili su čestitke svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Policije Republike Srpske, ističući njihov značaj u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Srpske.
Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, naglasio je važnost policije kao temelja sigurnosti i reda u društvu.
„Policija Republike Srpske dala je nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Republike Srpske. Svim pripadnicima MUP-a i Policije Republike Srpske upućujem srdačne čestitke povodom Dana policije i želim uspješan budući rad. Neka nastavite efikasno djelovanje jake policije u koju će imati povjerenje svaki građanin i ostanete najjači stub u sistemu bezbjednosti naroda, vladavine prava i provođenja zakona u Republici Srpskoj“, izjavio je Drinić.
PDP je ovom prilikom izrazio zahvalnost svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti građana i jačanju sigurnosnog sistema Republike Srpske.
Politika
PRODAJA OBVEZNICA NIJE DOBRO POČELA! Građani ne mogu pristupiti sistemu zbog tehničkih problema

Zbog tehničkih problema na komunikacionim linijama danas od 8.40 nije bio moguć pristup sistemu štednih obveznica Republike Srpske, saopštili su iz Banjalučke berze.
Dodaju da očekuju da će se tehnički problemi riješiti tokom dana.
– Izvinjavamo se svim građanima koji danas nisu bili u mogućnosti da upišu obveznice Republike Srpske – kazali su sa Banjalučke berze.
Podsjećamo, iz Ministarstva finansija Republike Srpske, danas je saopšteno da za kupovinu štednih obveznica vlada veliko interesovanje, te su pozvali građane da, ukoliko to žele, upis i uplatu izvrše na vrijeme kako se ne bi stvarale gužve.
– Podsjećamo da svi punoljetni građani Republike Srpske i BiH kupovinu pod povoljnim uslovima, mogu izvršiti na šalterima Pošta Srpske do kraja radnog dana u subotu, 5. aprila ili kod berzanskih posrednika – kazali su iz ovog ministarstva, piše Nezavisne novine.
Dodaju da štedne obveznice imaju rok dospijeća dvije godine, uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto.
– Vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice (nominalna vrijednost)za dvije godine i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate. Minimalan iznos kupovine je 100 KM, a nominalna vrijednost jedne obveznice je 1 KM – dodali su iz nadležnog ministarstva.
Pojasnili su da osim isplativog uloga, prednost kupovine štednih obveznica je i sigurna štednja, jer Republika Srpska garantuje isplatu, a sve obaveze po hartijama od vrijednosti emitovanim u skladu sa propisima o zaduženju na vrijeme izvršava.
Pozivaju građane da provjere spisak šaltera pošta koje vrše upis obveznica i njihovo radno vrijeme na internet stranici Štedne obveznice na portalu Vlade ili Pošta Srpske.
Politika
ŠUKALO O OBRUŠAVANJU plafona u vrtiću u Dubici “KOLIKO ĆEMO SE JOŠ OSLANJATI NA SREĆU?”

Obrušavanje plafona u vrtiću u Kozarskoj Dubici nije samo još jedna vijest – to je alarm koji je uznemirio svakog roditelja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Još jednom svjedočimo sistemskom propustu koji se mogao završiti tragedijom.
Koliko još urušenih plafona, popucalih zidova i raspadnutih institucija treba da vidimo da bismo shvatili u kakvom sistemu živimo? U sistemu u kojem se čeka da se nešto sruši, pa tek onda reaguje. U kojem je briga o bezbjednosti djece samo mrtvo slovo na papiru.
Savjetnik gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo naglašava da ovakvi incidenti ne smiju postati pravilo i da nadležni moraju preuzeti odgovornost.
“Ovo nije izolovan slučaj, već još jedan pokazatelj da je krajnje vrijeme da preispitamo prioritete. Djeca ne smiju biti žrtve nemara i neodgovornosti. Svaki objekat u kojem borave naši najmlađi mora biti siguran, a sistem kontrole i održavanja mora funkcionisati bez izuzetaka. Ne možemo čekati nesreće da bismo djelovali – preventiva mora biti imperativ”, istakla je Šukalo.
Sada će se tražiti uzrok, voditi istrage, davati izjave, obećavati sanacije – možda. Tako bi bar trebalo biti, ali hoće li, vidjećemo.
Ovo nije samo pitanje jedne opštine, jednog grada ili jedne ustanove. Ovo je pitanje cijelog društva i načina na koji tretiramo ono najvažnije – sigurnost naše djece. Ako ne budemo rješavali ovakve probleme na vrijeme, sve drugo što radimo biće zalud.
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika2 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika1 dan ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika2 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?