Politika
I nakon 27 godina RAZLIČITO “ČITANJE” DEJTONA u Sarajevu i Banjaluci
Na današnji dan, prije 27 godina, u američkoj vojnoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH. I od tog dana traju različita tumačenja i „čitanja“ Dejtonskog sporazuma.
Savremenici se sjećaju da je, nakon njegovog potpisivanja, u tadašnjem političkom vrhu Republike Srpske bio prisutan jak otpor prema Dejtonskom sporazumu, što je izazvalo oštre reakcije iz Sarajeva.
Lideri tada vladajućeg SDS, predvođeni Momčilom Krajišnikom, ubjeđivali su narod u Srpskoj da Bosna i Hercegovina nije prava država nego „privremeno rješenje“, a da su zajedničke institucije poput Predsjedništva i Savjeta ministara BiH samo „tanki krov“.
“Privremeno rješenje”
Poruka je bila da će se Republika Srpska, koliko sutra, osamostaliti, samo dok se riješe tog „tankog krova“.
Istovremeno, lideri SDA su slali uvijene ili direktne poruke da je Republika Srpska privremeno dejtonsko rješenje.
U svakom slučaju, umnogome nedorečeni dokument svi su „priznavali“, ali su i, svako iz svojih razloga, držali „šipak iza leđa“, vjerujući da će preveslati „drugu stranu“.
I danas nema saglasnosti o međunarodnom aktu koji je Bosni i Hercegovini donio mir, ali joj i nametnuo ustav.
Akademik Vojislav Maksimović, koji je u vrijeme potpisivanja Dejtona bio poslanik SDS u Narodnoj Skupštini RS, priznaje da mirovni sporazum u početku nije bio rado prihvaćen među Srbima, jer su ostali bez znatnog dijela teritorije, posebno oko Sarajeva. Sjeća se da je zbog karti nacrtanih u Dejtonu i sam morao napustiti svoje ognjište nedaleko od Foče.
Smireno rasuđivanje
Danas, sa vremenske distance, 27 godina o Dejtonskom mirovnom sporazumu, kako kaže, smireno rasuđuje.
– Ne treba ga ni hvaliti, a ni kuditi. Ne možemo ga se odreći, a to nije ni potrebno – rekao je Maksimović za Srnu povodom 27 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Istina, Srbi u BiH se danas ne odriču Dejtonskog mirovnog sporazuma. Naprotiv, zvanična politika Republike Srpske je njegovo dosljedno poštovanje, što su svojim izjavama ovih dana potvrdili svi vodeći političari u RS.
Ali, iz Sarajeva stižu sve glasnije poruke da se Dejtona ne treba „držati kao pijan plota“, uz zalaganje za jačanje centralnih institucija.
Politički analitičar Vlade Simović izjavio je da se Republika Srpska pokazala kao najdosljedniji čuvar Dejtonskog sporazuma, iako joj se često „spočitava antidejtonsko djelovanje“.
– To je velika laž na koju su nasjele brojne evropske elite i zato i donose skandalozne deklaracije. Srpska ništa drugo i ne radi već poštuje Dejtonski sporazum i zalaže se da ga poštuju i drugi – naglasio je Simović.
Hibridna država
Prema njegovim riječima, ono što imamo danas u BiH je hibrid koji u ogromnoj mjeri odudara od izvornog Dejtonskog sporazuma.
On je podsjetio da je zbog stranog intervencionizma, odnosno izmjena Ustava BiH i nametanja zakona, što su radili visoki predstavnici u BiH, a posebno Volfgang Petrič, onemogućeno stvaranje normalnog i funkcionalnog sistema, koji počiva na Dejtonskom sporazumu.
Zbog toga je, kako naglašava, BiH danas postala “apsolutno nemoguća država”.
Da je u posljednjih 27 godina vršen snažan pritisak na promjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma smatra i diplomata Zdravko Begović.
– Eklatantan primjer te presije je osnivanje Suda i Tužilaštva BiH, što je momenat koji je opredijelio dalji pravac političkih kretanja u BiH – ocijenio je Begović.
Dodao je da odnos entiteta u BiH prema Dejtonskom sporazumu možda najbolje određuje činjenica da je datum njegovog potpisivanja u Republici Srpskoj državni praznik, a u Federaciji BiH uobičajeni radni dan.
Razgradnja Ustava
Da je Dejtonski mirovni sporazum, posebno njegov sastavni dio Ustav BiH, i danas, 27 godina kasnije, jedini mogući normativni okvir za zajednički život u BiH, smatra i profesor ustavnog prava Siniša Karan.
Karan u svom autorskom tekstu za Srnu ističe da je nakon donošenja Dejtonskog sporazuma dio međunarodne zajednice, prvo preko visokog predstavnika, a kasnije i Ustavnog suda BiH, ušao u fazu razgradnje Ustava BiH bez njegove formalne promjene.
– Teza da je Ustav razlog neuspješne države je maska iza koje se krije prevashodno politika bošnjačke političke elite za apsolutnom dominacijom i svojatanjem BiH. Vašingtonskim sporazumom su “riješili” hrvatsko pitanje, a negacijom Dejtonskog sporazuma “riješili” bi i srpsko – kategoričan je Karan.
I dok su se političari i analitičari iz Republike Srpske ovih dana utrkivali da iskažu svoj manje-više unison stav o Dejtonu, iz Federacije BiH – ni slova.
Ali, i ćutanje je znak da i danas, 27 godina nakon okončanja rata, svako tumači Dejtonski sporazum na svoj način i prema svojim političkim ciljevima.
Politika
BUKTI RAT U SNSD BANJALUKA! Mazalica demantuje Đajića “Nismo donijeli odluku DA OSTANEŠ NA ČELU GrO”
Član Gradskog odbora SNSD- Banjaluka Srđan Mazalica demantovao je na svom „Tviter“ nalogu izjavu Vlade Đajića da je na jučerašnjoj sjednici odbora donijeta odluka da Đajić i dalje ostaje na čelu banjalučkog SNSD-a i da će na tom mjestu ću biti do 2026. godine.
-Juče nismo donijeli ovu odluku, nije bila ni tema, a i da smo htjeli, ne bismo je mogli donijeti – istakao je Mazalica.
Na komplenu situaciju reagovali su i ogorčeni članovi SNSD-a.
.Na juče održanom sastanku najvišeg rukovodstva SNSD-a i Gradskog odbora Banjaluka, analizirali smo rezultate nedavno održanih izbora i razgovarali o daljim planovima i smjernicama za rad Gradskog odbora. Između ostalog, donijeta je odluka da i dalje ostajem na čelu GrO i na tom mjestu ću biti do 2026. godine – rekao je Đajić.
Politika
KUKANJE SE NASTAVLJA! Đajić “Šobot radio 16 časova dnevno, RAZGOVARAO SA I SA NAŠIM MANGUPIMA”
Nakon teškog izbornog poraza u SNSD Banjaluka strasti se ne smiruju. Predsjednik GrO SNSD Banjaluka Vlado Đajić ističe da prema provedenim istraživanjima i procjenama, očekivalo se da će Igor Radojičić osvojiti 10.000 glasova SNSD-a. Međutim, mukotrpnim radom SNSD-a, uspio je osvojiti samo 4.000 glasova. Đajić otkriva da je razgovarano i o „mangupima“ u njihovoj stranci koji su radili samo za sebe i zloupotrebljavali glasače, nisu spominjali dr Nikolu Šobota već su radili isključivo za svoj interes.
– Otvoreno smo razgovarali i o tome i to ćemo ispitati. Naravno da će uslijediti odgovarajuće kazne. Ovo je bila prilika da se zahvalimo i dr Šobotu koji je radio 16 časova dnevno. Uspjeli smo ga napraviti prepoznatljivijim, obezbijediti mu 37.000 glasova, računamo na njega, a i on mora na nas. Jedan o zaključaka jeste da svi ostanemo okupljeni oko SNSD-a, Milorada Dodika i njegovih saradnika, da treba da ojačamo aktivnosti stranke, održimo strukturu i organizacoju GrO te se dobro pripremimo za izbore 2026. godine – objašnjava Đajić za ALOonline.
Politika
DEBLOKIRAN RAD DOMA NARODA, Nešković povukao Zakon o Ustavnom sudu BiH
Želimir Nešković, delegat SDS-a u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH povukao je prijedlog izmjena Zakona o Ustavnom sudu BiH, a zbog kojeg su bošnjački delegati još ranije napustili sjednicu Doma.
Kao razloge za povlačenje ovog Zakona, Nešković je rekao da ne želi da utiče na druge da blokiraju Dom naroda te da je Zakon povukao zbog srpskog naroda, ali i ostala dva konstitutivna naroda u BiH kako bi razgovarali i donijeli zajednička rješenja.
“Žao mi je što u BiH nema prostora za razgovor, što brojni politički faktori a tu prije svega mislim na predstavnike bošnjačkog naroda nisu spremni da razgovaraju na temu odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda BiH”, rekao je Nešković.
On je rekao da i dalje smatra da je za BiH najbolje da nema stranih sudija u Ustavnom sudu te da će se kroz par godina vidjeti da oni koji blokiraju iznošenje drugačijeg mišljenja, zalagati za stavove o kojima on govori.
On je na pres konferenciji rekao da ovo treba da služi i na čast onima koji ga nikada nisu podržali.
“Konstantno su im puna usta srpskih interesa, a nikad nisu stali iza mog prijedloga”, rekao je Nešković misleći na delegate Kluba Srba koji dolaze iz SNSD-a.
S druge strane u SNSD-u su pozvali Neškovića da odgovori na pitanje ko mu je naredio da povuče zakon i kakav politički dogovor su postigli oni iz opozicije, njihovi naredbodavci, stranci i političko Sarajevo.
Zanimljivo je da je neposredno prije pres konferencije na kojoj je Nešković saopštio da povlači Zakon, Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda rekao je da su na pragu rješenja te da je Klub Bošnjaka odražao sastanak sa Draganom Čovićem, predsjedavajućim Doma naroda i da je dogovoreno da HDZ na početku sjednice glasa protiv hitne skraćene procedure zakona.
“On će ići u redovnu proceduru. U redovnoj proceduri neće se razmatrati na ovoj sjednici, nego tek na narednoj. Na način da će morati ići na Ustavno pravnu komisiju, i ona bi trebala da da negativno mišljenje. To bi se trebalo ponoviti dva puta. I onda je zakon izvan procedure”, rekao je Ademović dodajući da ako u bilo kojoj fazi postupka HDZ ne ispuni obećanje da će blokada biti nastavljena
-
Društvo2 dana ago
SVJETSKI MEDIJI O GRADU U BIH: “U krugu 300 metara svi imaju rak”
-
Svijet2 dana ago
UŽASNO! Poginula OSMOČLANA PORODICA u bombardovanju Gaze
-
Hronika10 sati ago
NESREĆA U BANJALUCI: Radnik pao sa visine od nekoliko metara na gradilištu
-
Društvo2 dana ago
STIŽE NOVO NEVRIJEME! Uragan Lesli približava se Evropi
-
Hronika10 sati ago
NAKON PRONALASKA POSLJEDNJE ŽRTVE: Danas Dan žalosti i sahrana Jablaničana stradalih u poplavama
-
Društvo2 dana ago
OVO NIKO NIJE OČEKIVAO! Kraj oktobra možda donosi i snijeg?
-
Društvo2 dana ago
12 ZNAKOVA da ste odrasli u TOKSIČNOJ porodici
-
Region2 dana ago
Dvije djevojčice se otrovale alkoholom, PRONAŠLA IH MAJKA