Connect with us

Region

Idete na more u Hrvatsku ili Crnu Goru: Evo kakve vas cijene očekuju ove godine

Mnogi građani Bosne i Hercegovine polako se spremaju na put ka hrvatskom i crnogorskom primorju, ali šta ih tamo, u pogledu cijena, očekuje?

Put na more postaje sve skuplji, iz godine u godinu. Posebno je to primjetno u posljednje tri godine, od početka pandemije virusa korona.

Nakon ove pandemije nastupila je i velika inflacija, širom svijeta, te su cijene skočile u nebo. Nažalost, to se odnosi i na popularna ljetovališta za građane iz BiH.

Makarska je jedno od najpopularnijih mjesta za ljude iz Bosne i Hercegovine. Grad, kao i cijela rivijera, svake godine vrvi od turista iz BiH. Iako su cijene skočile i u prethodnom periodu, to nije spriječilo mnoge građane da tamo provedu svoje ljetne godišnje odmore. Svakako je da trebaju znati šta ih tamo očekuje.

Za javni parking u Makarskoj, od prvog juna pa sve do 30. septembra, građani BiH, kao i svi drugi turisti, moraće pripremiti ozbiljan novac. U ovom periodu, sat vremena parkinga koštaće čak četiri evra (7,82 KM), u prvoj zoni. U drugoj zoni je ta cijena dva evra (3,91 KM), dok je u trećoj zoni ta cijena jedan evro (1,95 KM).

Ako se odlučite na cjelodnevne karte, cijene su sljedeće: prva zona košta 48 evra dnevno (93,79 KM), druga zona košta 24 evra dnevno (46,89 KM), te treća zona košta 12 evra dnevno (23,45 KM). Ovo su skoro pa nevjerovatne cijene, te se vjerovatno više isplati ‘isprsiti’ se za smještaj koji već ima osiguran parking.

U smislu smještaja, stanovnike BiH i ostale turiste ne čekaju bolje vijesti. Prema popularnoj stranici “Booking.com”, za sedam dana u Makarskoj, od 10. do 17. juna za dvije osobe, cijene se kreću od 221 evro (431,83 KM) pa sve do skoro tri hiljade evra (5,861 KM).

Međutim, to su cijene koje uključuju sve vrste smještaja. Ako želite nešto specifično, cijene su drugačije. Privatni bazen će vas koštati minimum 413 evra (807,42 KM), hotel minimalno 364 evra (711,66 KM), dok bi vas all-inclusive paket koštao 1,082 evra (2115,44 KM). Ono što je svakako dobro jeste da većina ovih smještaja nudi parking, mada opet ostaje problem za sve one turiste čiji je smještaj daleko od obale.

Ako se vi nađete u takvoj situaciji, ipak vam ostaje nekoliko solucija. Jedna od njih je i taxi, koji ipak nosi sa sobom paprenu cijenu. Naime, startna cijena je oko 3,30 evra (6,49 KM), dok je jedan kilometar vožnje oko 1,90 evra (3,63 KM). Dakle, minimalna cijena koju bi plaćali barem dva puta dnevno je deset KM. S obzirom na to da javnog prevoza nema, ostaje još rentanje raznih prevoznih sredstava.

Recimo, uzeti električni romobil na sat vremena je minimum 10 evra (19,5 KM), dok je rent bicikla na sat vremena pet evra (9,77 KM). Ipak, rentanje na sat vremena nema mnogo smisla. Ako bi se rentalo na duže staze, to bi turistu, po jednom biciklu, minimalno koštalo 80 evra (156,40 KM) za sedmicu. Rentanje skutera za jednu sedmicu košta minimalno 200 evra (390,94 KM), prenosi “Radiosarajevo.ba”.

Nakon smještaja, parkinga i lokalnog prevoza, red je sjesti, kako se u BiH popularno kaže, na kafu. Nažalost po naše novčanike, ni to nije više kao prije. U Makarskoj, cijena jednog kapučina je oko 1,50 evra (2,93 KM), ali cijene idu i do 2,60 evra (5 KM). Cijena za jedan Pepsi ili Koka Kolu se kreće u istom cjenovnom rangu kao i kafa, dok za domaće pivo morate izdvojiti od 2,10 evra (4,10 KM) do 2,90 evra (5,67 KM).

Očekivano, Dubrovnik je još skuplji. Parking košta od sedam evra (14 KM) do 10 evra (20 KM). Kafa na Stradunu je oko 6.50 evra, što je oko 13 KM. Može se naći i kafa po cijeni od 3.92 evra (oko 7.80 KM), i to na nekih 100 metara od samog Straduna.

Zanimljivo, dovitljivi vlasnici restorana u Dubrovniku došli su na ideju da vam ponude ručak za manje od 15 evra (30 KM). Za tih 30 maraka možete dobiti bruskete ili špagete.

Kapučino je od 4 do 6 evra (8 – 12 KM), koliko iznosi i Nes kafa ili čaj bez meda. Italijanska kafa sa Amaretom je 7 evra (14 KM).

Ljubitelji piva takođe imaju izbor: na najatraktivnijim lokacijama točena tri decilitra koštaju od pet evra (10 KM). Cijena piva u boci varira od 7 do 12 evra (14 – 24 KM).

Ako ste opet za Koka Kolu – gazirana pića na Stradunu od 5 do 9 evra (10 -18 KM).

Ljubitelji sladoleda mogu se okrijepiti tom slasticom po cijeni 2,50 evra (5 KM). Poznati italijanski sladoled na Stradunu je 3,70 evra po kuglici (7,40 KM).

Međutim, mnogi iz BiH će ovo ljeto provesti u Crnoj Gori. Nažalost, Hrvatska već dugo vremena postaje preskupa za naše uslove, pa tako sve veći broj građana bira simpatičnu zemlju koja se nalazi nešto južnije.

Jedna od popularnih destinacija je grad Budva. Kakve vas cijene tu očekuju?

Što se tiče parkinga, njihova sezona počinje od prvog maja. Dakle, javni parking u sezoni košta samo jedan evro po satu. Ipak, treba spomenuti kako to zavisi od lokacije. Postoje, širom Budve, razna mjesta za parking koja imaju različite cijene. Ta mjesta se zovu “posebnim parkinzima”, a cijene se, u sezoni, kreću od 50 centi (0,98 KM) pa sve do pet evra po satu.

Što se tiče smještaja, za isti period kao u Makarskoj, najmanje što ćete platiti preko “Booking.com” je 140 evra (273,64 KM). Cijene, na višem spektru, idu i do 17 hiljada evra (33,236 KM), ali se tu radi o iznajmljivanju cijele jedne vile. Ako želite privatni bazen, to će vas koštati minimalno 290 evra (566,98 KM), hotelski smještaj minimalno 468 evra (914,74 KM), dok će vas all-inclusive izaći 1,968 evra (3846,62 KM).

Cijene za prevoz po gradu su isto tako kudikamo pristupačnije nego u Hrvatskoj. Tako će vas taxi izaći minimalno 50 centi za start, te 65 centi (1,27 KM) po kilometru. Isto tako, javni prevoz je dostupan u Budvi. On će vas izaći od 50 centi, sve do dva evra (3,91 KM), u zavisnosti od destinacije. Rentanje skutera je minimalno 140 evra.

Što se tiče cijena za osvježenja, cijene kapučina idu od 1,50 do 2,50 evra. Naravno, ima i mnogo većih cijena, ali to bi bio prosjek. Jedno domaće pivo košta od 1,50 do četiri evra, dok je cijena Pepsija ili Koka Kole od 1,50 do 2,50 evra.

(Glas Srpske)

Region

Ava Karabatić dobila više glasova od MINISTRICE KULTURE

Ministrica kulture i medija u Hrvatskoj Nina Obuljen Koržinek na izborima je dobila manje preferencijalnih glasova od starlete Ave Karabatić.

Za ministricu su, prema posljednjim podacima, glasale 364 osobe.

Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Foto: Dino Stanin/PIXSELL

Za Avu Karabatić, na listi Ivana Pernara, glasale su 464 osobe.

“Nek’ smo mi živi i zdravi”, zaključila je Ava nakon poraza na izborima.

Inače, Ava je izbore pratila iz zagrebačke pečenjare, gdje joj je bio štab.

Nastavi čitati

Region

IZBORI U HRVATSKOJ: Plenković slavi, HDZ 61 mandat, Rijeke pravde 42

Tokom noći HDZ je dobio još jedan mandat pa sada, nakon 99,3 posto obrađenih mjesta, ima 61 mandat na održanim izborima u Hrvatskoj.

Ovo su trenutni rezultati za ostale:

– Rijeke pravde 42

– Domovinski pokret 14

– Most 11

– Možemo 10

– IDS 2

– Nezavisna platforma sjever 2

– Fokus 1

Prvi čovjek HDZ Andrej Plenković došao u pratnji poznatih HDZ-ovaca u izborni štab i izašao na binu.

“Zahvaljujući Milanoviću, izbori su održani na ovaj bizaran dan, ali ono što je bitno, HDZ je treći put pobijedio na parlamentarnim izborima. Još je važnije da od sutra ujutro krećemo u formiranje nove parlamentarne većine kako bismo formirali treću vladu”, rekao je Plenković i dodao:

“Želim čestitati i drugim strankama koje su na ovim izborima poražene od HDZ, a mi ćemo nastaviti svoje politike. Nakon što smo ih porazili na izborima, oni opet govore o nekakvoj vladi nacionalnog spasa. Od čega treba spasiti Hrvatsku?”, upitao je aktuelni hrvatski premijer.

Rekao je i da želi da pozove one stranke koje a priori nisu isključive, “kao SDP koji ni na koji način ne zaslužuje da vodi Vladu”.

“Kampanju smo morali voditi u kontekstu kršenja Ustava od strane Milanovića i onih koji ih podržavaju. Zabrinjava da oni i dalje, nakon što smo ih porazili na izborima, govore o vladi nacionalnog spasa koja nas valjda treba spasiti od Šengena, LNG-a i drugih postignuća. Ta velika razlika između nas i drugih stranaka, pogotovo onih koji su i večeras artikulisali svojevrsni govor mržnje prema HDZ. Pozivam sve stranke koje su dobile povjerenje, a ne pokazuju takvu isključivost kao ove koje smo porazili, a koji se nisu makli nego za jedan mandat, mislim na SDP koji je uz svu prolivenu žuč osvojio samo jedan mandat više”, rekao je Plenković, prenosi Index.

Nastavi čitati

Region

IZBORI U HRVATSKOJ! Objavljena finalna anketa

Prema finalnim izlaznim anketama parlamentarnih izbora u Hrvatskoj HDZ i partneri osvojili su 59 mandata, jedan više u odnosu na prvu izlaznu anketu, dok SDP ima 43 mandata, jedan mandat manje u odnosu na prethodnu anketu.

Domovinski pokret i partneri osvajaju 13 mandata, Most i partneri 11 mandata, platforma Možemo! i partneri 10 mandata.

IDS i partneri osvajaju dva mandata, a Fokus, Republika jedan mandat. dok Nezavisna platforma Sever osvaja jedan mandat.

Izlazne ankete za Hrvatsku radio i televiziju sprovela je agencija Ipsos na uzorku nešto većem od 20.000 ispitanika u svih 10 izbornih jedinica, dakle u svakoj izbornoj jedinici po 2.000 ispitanika, prenosi Tanjug.

Anketa je sprovedena na 400 biračkih mjesta, 40 u svakoj izbornoj jedinici u opštinama i gradovima.

Nastavi čitati

Aktuelno