Connect with us

Uncategorized

ILON MASK SE DROGIRAO DOK JE BIO TRAMPOV SAVJETNIK? Bijela kuća ćuti “kao zalivena”

Ilon Mask je, kako piše Gardijan, konzumirao velike količine droga dok je bio jedan od najbližih savetnika Donalda Trampa. On je navodno uzimao velike doze ketamina, a to ga je koštalo zdravstvenih problema zbog kojih je pio i više od 20 pilula dnevno.
Ilon Mask je pored ketamina konzumirao ekstazi i halucinogene pečurke. Njegova upotreba droga navodno je postajala intenzivnija kada je donirao 275 miliona dolara Trampovoj predsedničkoj kampanji i kasnije stekao veliku moć kao vođa tzv. “ministarstva za efikasnost vlade”.

Mask je u srijedu uveče najavio povlačenje iz državne službe, nekoliko mjeseci nakon što je pokazivao nepredvidivo ponašanje, uključujući vrijeđanje članova kabineta i podizanje ruke u pozdrav nalik nacističkom na političkom mitingu.
Ekstazi je prema klasifikaciji američke Agencije za borbu protiv droga (DEA) supstanca iz Prve kategorije, bez prihvaćene medicinske primene, što ga čini potpuno zabranjenim za federalne radnike, iako je Mask bio klasifikovan kao “poseban državni službenik”, što znači da nije bio podložan istim strogim pravilima kao redovni zaposleni.

Ketamin može legalno da se prepiše kao supstanca iz Treće kategorije, ali rekreativna upotreba ili miješanje s drugim drogama vjerovatno krši saveznu politiku o radu. Prema navodima izvora “Tajmsa” Mask je razvio ozbiljnu naviku uzimanja ketamina, konzumirajući moćni anestetik ponekad svakodnevno, za razliku od “male količine jednom u dvije nedjelje”, kako je tvrdio u intervjuima.
– Ako uzmeš previše ketamina, ne možeš zaista da radiš, a ja imam mnogo posla – rekao je Mask novinaru Donu Lemunu u martu 2024. godine.

Međutim, već na proleće prošle godine, prema Tajmsu, Mask je govorio saradnicima da mu ketamin utiče na bešiku – poznata posljedica hronične zloupotrebe te droge, koja ima psihoaktivna svojstva i može da izazove osećaj odvojenosti od stvarnosti, prema podacima DEA.
Njegova kutija za lijekove sadržala je tablete sa oznakama Adderalla (Adderall je komercijalni naziv za lek koji sadrži kombinaciju amfetamin soli (tačnije: amfetamin i dekstroamfetamin), zajedno s drugim supstancama.

Bijela kuća ćuti
Zasad nije poznato da li je Mask bio pod uticajem droga dok je boravio u Beloj kući, gdje je prisustvovao poverljivim sastancima sa stranim liderima i imao uticaj na rezanje federalnih budžeta.

Bijela kuća nije odgovorila na pitanje da li je Mask bio testiran na droge uprkos pristupu povjerljivim informacijama.
SpaceX, Maskova kompanija, ima strogu politiku zabrane droga zbog vladinih ugovora, ali izvori Times-a tvrde da je Mask dobijao unaprijed upozorenja o nasumičnim testiranjima – što je umanjivalo njihovu efikasnost.

Intelektualac Sem Haris, koji je prekinuo prijateljstvo sa Maskom, napisao je nedavno:

– Nešto ozbiljno nije u redu s njegovim moralnim kompasom, ako ne i s njegovom percepcijom stvarnosti.

Uncategorized

RUTE TVRDI “Zemlje NATO-a ekonomski 25 puta JAČE OD RUSIJE”

NATO ne bi trebalo da precjenjuje vojne sposobnosti Rusije, izjavio je generalni sekretar Alijanse Mark Rute, pokušavajući da umanji zabrinutost zbog hibridnih aktivnosti Moskve usmjerenih protiv saveznika.

– Vjerujmo našim vojskama. Nemojmo Ruse shvatati preozbiljno – rekao je Rute na konferenciji za novinare nakon sastanka ministara odbrane NATO-a u Briselu. Njegovi komentari dolaze usred rastućih tenzija između Alijanse i Rusije, koje su podstaknute ruskim upadima u saveznički vazdušni prostor, sabotažama i sajber napadima.

Rute je naglasio da su zemlje NATO-a “25 puta jače od Rusije” u ekonomskom smislu.

Govoreći o nedavnim upadima u vazdušni prostor, istakao je da je teško utvrditi da li su oni bili namjerni ili ne.

– Toliko smo jači od Rusa da ne moramo da obaramo njihove avione kada uđu u naš vazdušni prostor – rekao je.

Niz incidenata prethodnih nedjelja
Ova izjava se razlikuje od rastuće uzbune među pojedinim zapadnim zvaničnicima, od kojih su neki pozivali na obaranje ruskih aviona ukoliko pređu granice članica NATO-a.

U septembru su poljske snage oborile nekoliko ruskih dronova koji su ušli na teritoriju Poljske. Nekoliko dana kasnije, ruski dron ušao je u rumunski vazdušni prostor, ali ga Bukurešt nije oborio.

Tri ruska lovca MiG-31 ušla su 19. septembra u estonski vazdušni prostor iznad Finskog zaliva i tu se zadržala 12 minuta, što je podstaklo Estoniju da pokrene konsultacije u skladu sa članom 4 NATO sporazuma. Takođe, sumnjivi dronovi poremetili su rad aerodroma u Njemačkoj, Norveškoj i Danskoj prethodnih nedelja.

Njemački kancelar Fridrih Merc ranije je izjavio da veruje da je Rusija odgovorna za veliki broj neidentifikovanih dronova koji su primijećeni iznad nemačke teritorije, ponavljajući zabrinutost koju dele i drugi članovi NATO-a.

Mondo / Index

Nastavi čitati

Uncategorized

TRAMP PRIJETI ŠPANIJI: Razmišljam da ih kaznim carinama zbog onog što su uradili

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je zaprijetio uvođenjem carina Španiji zbog njenih niskih izdvajanja za odbranu, nazvavši odbijanje Madrida da ispuni kriterijume NATO-a “nevjerovatnim nepoštovanjem”. Ove kritike dolaze usred stalnih nastojanja Vašingtona da evropski saveznici preuzmu veću odgovornost za vlastitu bezbjednost i postanu manje zavisni od američke vojne moći, piše politico.eu.

“Vrlo sam nezadovoljan Španijom. Oni su jedina zemlja koja nije povećala svoj udio na pet posto. Svaka druga zemlja u NATO-u povećala je udio na pet posto”, rekao je Tramp novinarima u Bijeloj kući, dodavši kako smatra da je potez Španije “vrlo loša stvar za NATO”.

U svojim dosad najoštrijim primjedbama na ovu temu, najavio je i moguće posljedice: “Razmišljam o tome da im (Španiji) uvedem trgovinsku kaznu putem carina zbog onoga što su učinili”.

Pitanje poštovanja i geografije

Tramp je sugerisao da Španija neozbiljno shvata svoje obaveze jer se oslanja na bezbjednosne garancije koje joj pruža njen geografski položaj u južnoj Evropi, rekavši da zemlja “dobija zaštitu” jednostavno zbog “načina na koji je smještena”.

Problem je dodatno zakomplikovao španski premijer Pedro Sančez, koji je ranije ove godine izjavio da Moskva ne predstavlja direktnu bezbjednosnu prijetnju njegovoj zemlji, što je izazvalo nezadovoljstvo drugih članica EU, posebno onih koje graniče s Rusijom i Ukrajinom.

Prošle sedmice Tramp je Španijuu nazvao “zaostalom zemljom” i čak predložio njeno izbacivanje iz NATO-a, iako za takav potez ne postoji mehanizam unutar saveza. “Možda biste ih trebali izbaciti iz NATO-a, iskreno”, rekao je finskom predsjedniku Aleksandru Stubu.

Novi cilj od pet posto

Na NATO samitu u Hagu u junu, saveznici su se dogovorili o novom cilju izdvajanja za odbranu od pet posto BDP-a, koji uključuje 3,5 posto za osnovnu vojnu potrošnju i 1,5 posto za srodna područja. Međutim, Sančez je zatražio izuzeće, tvrdeći da Madrid može ispuniti svoje dužnosti i s manjim ulaganjima, na što je Tramp već tada zaprijetio “dvostrukim” carinama.

Madrid trenutno ima najnižu vojnu potrošnju među članicama NATO-a, s izdvajanjem od samo 1,3 posto BDP-a u 2024. godini. Ipak, suprotno Trumpovim tvrdnjama, tek nekoliko saveznika, poput Poljske, trenutačno dostiže cilj od 5 posto, a ostatak saveza ima rok do 2035. da to postigne.

“Mislim da je to nevjerovatno nepoštovanje”, ponovio je Tramp. “I mislim da bi ih trebalo kazniti zbog toga. Da, mislim.”

Sančez brani stav Madrida

Uprkos pritisku, španski premijer Pedro Sančez u utorak je u intervjuu za radijsku mrežu Cadena SER branio politiku svoje vlade. “Predani smo odbrani, bezbjednosti NATO-a i, istovremeno, jednako smo predani odbrani naše države blagostanja”, izjavio je, dodajući da Španija već čini “više nego dovoljno”.

Sančez je u aprilu obećao podići izdvajanja na dva odsto BDP-a do kraja 2025. godine, što je u skladu s ranijim ciljem NATO-a, ali i dalje znatno ispod Trampovog novog zahtjeva. Priznao je neslaganja s Vašingtonom, ali je naglasio da su njegovi odnosi s Trampom i dalje “savršeno srdačni”.

“Osim očite razlike koju možda imamo u mnogim politikama, vjerujem da su odnosi između Sjedinjenih Država i Španije vrlo pozitivni i vrlo duboki”, zaključio je Sančez.

Nastavi čitati

Uncategorized

CENTRALNA BANKA: Bazna inflacija u proteklih osam mjeseci 4,31 odsto

Centralna banka BiH procijenila je godišnju baznu inflaciju za proteklih osam mjeseci u sektoru usluga na 4,31 odsto, dok je godišnji rast prosječnih potrošačkih cijena u ovom sektoru procijenjen na 4,83 odsto.

Iz Banke su naveli da su u julu inflatorni pritisci ojačali u prosječnim potrošačkim cijenama u uslužnom sektoru, i ostalim cjenovnim odjeljcima koji ulaze u proračun bazne inflacije.

Iz Banke su dodali da procjena bazne inflacije na osnovu zvaničnih statističkih podataka ne odstupa značajno od procjene iz junskog kruga brzih procjena bazne inflacije.

Nastavi čitati

Aktuelno