Društvo
IMA SE, MOŽE SE Stan u Srpskoj prodat za više od POLA MILIONA KM

Prema podacima iz kupoprodajnih ugovora i upitnika, a koji su bili predmet upisa prava vlasništva u područnim jedinicama i područnim kancelarijama Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove u periodu od 1.januara 2024 do 30. juna 2024. godine, registrovano je ukupno 8.654 kupoprodajnih ugovora, u kojima je prometovano 17.926 nepokretnosti, saopštila je ova uprava.
– Ostvarena suma cijena (novčana vrijednost) u datim ugovorima iznosi 562.468.965,4 KM te je za oko 35 miliona konvertibilnih maraka manja od ukupnog zbira cijena nepokretnosti registrovanih u istom periodu 2023. godine – navodi se u saopštenju.
Obim tržišta nepokretnosti smanjen je za oko 16 odsto, a suma cijena smanjena za oko šest odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Najviše prometovanih nepokretnosti zabilježeno je u Banjaluci i Bijeljini, a broj prometovanih nepokretnosti i broj ugovora značajnije ne odstupa od prvog polugodišta prošle godine.
Cijena najskupljeg stana u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine iznosila je 507.110 KM i evidentirana je u gradu Banjaluka.
Površina stana iznosi 133,45 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2024. godine. Uz stan je prometovana i pomoćna prostorija (podrum, ostava), pri čemu ukupna ostvarena cijena u ugovoru iznosi 511.840 KM.
Analizirajući podatke koji su javno dostupni u Registru cijena nepokretnosti cijena najskuplje prometovane kuće iznosi 550.000 KM i evidentirana je u gradu Laktaši. Korisna površina kuće iznosi 341 m2, sa zemljištem uz objekat površine 7.216 m2 , a izgrađena je 2001. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog poslovnog objekta iznosi 1.521.000 KM i evidentirana je u gradu Banjaluka. Korisna površina objekta iznosi 359,3 m2 , a površina zemljišta uz objekat 463 m2 i sagrađen je 2020. godine.
– Cijena najskupljeg prometovanog poslovnog prostora iznosi 2.340.000 KM i evidentirana je u gradu Istočno Sarajevo. Površina poslovnog prostora iznosi 724,39 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2022. godine. Cijena najskuplje prometovane garaže u objektu (sa tri parking mjesta) iznosi 68.746 KM i evidentirana je u gradu Banjaluka – ističe se u saopštenju.
Površina garaže iznosi 55,7 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2014. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog garažnog mjesta u objektu iznosi 50.000 KM i evidentirana je u gradu Banja Luka. Površina garažnog mjesta iznosi 12 m2 i nalazi se u objektu izgrađenom 2021. godine.
Cijena najskupljeg prometovanog građevinskog zemljišta je evidentirana u gradu Banja Luka i iznosi 4.300.000 KM za površinu zemljišta od 4.748 m2 . Cijena najskupljeg prometovanog poljoprivrednog zemljišta je evidentirana u opštini Šamac i iznosi 90 000 KM za površinu zemljišta od 43.886 m2 (4,4 ha).
– Od ukupnog broja nepokretnosti koje su unijete u Registar cijena nepokretnosti, a koje se nalaze u okviru kupoprodajnih ugovora koji su sklopljeni u periodu 1.1.2024 – 30.6.2024. godine najviše se prometovalo poljoprivredno zemljište (njive, livade i vrtovi) u odnosu na ukupan broj prometovanih nepokretnosti, za razliku od istog perioda prošle godine kada se najviše prometovalo građevinsko zemljište – navodi se.
Posmatrajući ukupne cijene nepokretnosti u kupoprodajnim ugovorima koji su sklopljeni tokom ove godine najviše novca za nepokretnosti potrošeno je u Banjaluci, Bijeljini, Istočnom Novom Sarajevu, Istočnoj Ilidži, Laktašima, Palama, Doboju i Trebinju.
Od osnivanja Registra cijena nepokretnosti 1.1.2017. godine do 30.6.2024. godine zabilježen je promet nepokretnosti vrijednosti od oko šest milijardi konvertibilnih maraka.
RUGIPP od početka 2017. godine na teritoriji cijele Republike Srpske evidentira sve kupoporodajne ugovore na osnovu kojih se vrši promet i knjiženje nepokretnosti. Lični podaci iz kupoprodajnih ugovora su zaštićeni u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka, dok su podaci koji se odnose na cijenu, površinu, približnu lokaciju i vrstu nepokretnosti javno dostupni na zvaničnoj internet stranici RUGIPP-a.
Na istoj stranici moguće je pogledati detalje godišnjeg i polugodišnjeg izvještaja Registra cijena nepokretnosti.
Osnovni cilj uspostavljanja i vođenja Registra cijena nepokretnosti je plansko praćenje cijena i analiza tržišta nepokretnosti, a kako bi svi akteri, te strani investitori na tržištu nepokretnosti Republike Srpske imali lako dostupne podatke o cijenama i drugim karakteristikama nepokretnosti na različitim lokacijama i vremenskim periodima.
– Transparentnost i dostupnost podataka Registra cijena nepokretnosti pruža mogućnost razvoja tržišta nepokretnosti, te formiranje realnih cijena na osnovu zakona ponude i potražnje. RUGIPP redovno informiše javnost o kretanju cijena na tržištu nepokretnosti putem Godišnjih izvještaja iz Registra cijena nepokretnosti.
Međutim, zbog povećanog interesovanja medija, građana, privrednih i poslovnih subjekata za pouzdanim podacima sa tržišta nepokretnosti RUGIPP je izradila Polugodišnji izvještaj o stanju tržišta nepokretnosti kako bi se dobila jasna slika o tržištu nepokretnosti u navedenom periodu.
Društvo
Arbitraži Mittala teškoj 400 miliona dolara se ne nazire kraj, BIH PRIPREMA ODBRANU

Arbitražni postupak koji je indijski biznismen Pramod Mittal pokrenuo protiv Bosne i Hercegovine još uvijek je bez konkretnog pomaka, dok Koksno-hemijski kombinat (KHK) u stečaju nije uspio prodati svojih 49 odsto udjela u Koksari, poznatoj kao GIKIL.
Pramod Mittal koji je optužen za višemilionski kriminal u BiH, skupa sa svojim saradnicima postao je nedostupan domaćim pravosudnim organima, ali se odvažio za pokretanje arbitražnog postupka protiv BiH, u cilju borbe za GIKIL koji odnedavno nosi novi naziv Koksara.
Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao Klix, ovaj predmet još nije blizu okončanja, a bh. strana trenutno vrši pripremu dokumentacije koju će koristiti u svrhu svoje odbrane.
KHK se želi riješiti svoja udjela
Svog dijela u današnjoj Koksari pokušava se riješiti KHK u stečaju, koji u prvom krugu prodaje nije uspio prodati svojih 49 posto udjela.
Druga prodaja bi mogla biti održana koncem augusta, a početna cijena u usmenom javnom nadmetanju će biti manja za okvirno 15 miliona KM u odnosu na prvobitnu, što je približno 37 miliona maraka za koliko kupac može dobiti dio Koksare.
GIKIL je osnovan 2003. godine kao zajednička kompanija između državnog KHK i Mittalove firme GSHL (Global Steel Holdings Limited). Vlada Tuzlanskog kantona, tada u ime KHK, potpisala je strateški ugovor s GSHL-om i dodijelila partnerima upravljačka prava nad 67 posto udjela u GIKIL-u.
Iako je GSHL dobio kontrolu, nikada nije ispunio svoje obaveze ulaganja, dok je KHK u potpunosti izvršio svoje. Zbog toga je uprava GIKIL-a 2020. godine iz upravljačke strukture isključila GSHL, koji je u međuvremenu ušao u proces likvidacije te imenovala novu upravu bez Mittalovih kadrova. Međutim, pravna borba nije završena.
Tužilaštvo Tuzlanskog kantona je 2023. godine optužilo osam osoba, uključujući i samog Pramoda Mittala, za organizovani finansijski kriminal u GIKIL-u. Optuženi se terete da su oštetili kompaniju za više od 66 miliona KM, kroz neizvršene obaveze i nezakonito izvlačenje sredstava preko eksternih menadžerskih ugovora.
Naime, optužnicom je obuhvaćen period od 2003. do 2019. godine, a optuženi su, između ostalog, za neispunjavanje ugovornih obaveza u GIKIL-u u iznosu od otprilike 45 miliona KM, kao i za nezakonito izvlačenje novca iz kompanije, na osnovu eksternih menadžerskih ugovora, čime je protivpravno prisvojeno više od 21 milion KM.
Moguća šteta po BiH
Paralelno s tim, Mittal i saradnici pokrenuli su međunarodni arbitražni postupak protiv države Bosne i Hercegovine. Ishod je i dalje neizvjestan, a u slučaju negativne presude, štetu bi snosio državni budžet.
Inače, Mittal i saradnici se pozivaju na bilateralni investicioni sporazum (BIT) između BiH i Indije, koji je, prema njihovim navodima, grubo prekršen. Mittal tvrdi da je tokom godina finansijski održavao GIKIL, čak i u periodima velike krize kada je jedino zahvaljujući njegovim garancijama kompanija opstala.
Kako tvrdi njegov pravni tim, kada je GIKIL konačno počeo poslovati pozitivno, isključen je iz procesa odlučivanja, uprkos činjenici da GSHL i dalje ima 51 posto upravljačkih prava upisanih u sudskom registru.
Situacija je dodatno zakomplikovana dugovima GIKIL-a prema firmi Stemcor (danas Moorgate). Naime, nakon što GIKIL nije ispunio ugovorne obaveze, arbitražni sud je 2017. godine naložio isplatu više od 166 miliona dolara.
Kako dug nije plaćen, britanski Visoki sud pravde je 2018. presudio protiv Mittala i GSHL-a kao garanata, što ih je odvelo u stečaj. Mittalovi advokati sada tvrde da je sve ovo posljedica neodgovornog i nezakonitog ponašanja KHK-a, koji je, pod kontrolom Vlade TK, pokušao izbjeći odgovornost i prebaciti finansijski teret na GSHL.
U tužbi protiv BiH navode da je GSHL izbačen iz GIKIL-a upravo kada je firma postala profitabilna, a da nova uprava raspolaže dobiti mimo znanja i saglasnosti vlasnika. Pošto GIKIL sada funkcioniše bez učešća GSHL-a u upravi, iako se oni formalno i dalje vode kao većinski partner, Mittal smatra da je odgovornost na državi Bosni i Hercegovini, koja je, kako tvrdi, dopustila ovakvo postupanje.
U slučaju da Mittal dobije tužbu protiv BiH, naša država bi bila u obavezi isplatiti 400 miliona dolara, što bi bio veliki finansijski udarac na ionako krhku domaću ekonomiju.
Prikupljanje dokumentacije
S druge strane, trenutno arbitraža tapka u mjestu, a konačna odluka nije donesena. Prema posljednjim informacijama, Vlada Tuzlanskog kantona se upoznala s trenutnim stanjem arbitraže i zadužila Radnu grupu da od Pravobranilaštva BiH zatraži sve informacije o dosadašnjim i planiranim aktivnostima.
Takođe je naloženo svim kantonalnim institucijama da u što kraćem roku dostave svu dokumentaciju i informacije relevantne za ovaj slučaj.
“Vlada TK u svakom slučaju je opredijeljenja da će u započetom arbitražnom postupku Pravobranilaštvu BiH pružiti formalno-pravnu, tehničku i svaku drugu pomoć prema dostavljenim zahtjevima te je u tom smislu zadužila sve kantonalne organe, preduzeća, ustanove i druge institucije da po zahtjevu Radne grupe dostave svu raspoloživu dokumentaciju ukoliko se ista nalazi pod njihovim nadzorom, kao i sve raspoložive informacije relevantne za predmetni postupak”, kazali su iz Vlade TK.
Uprkos svim problemima, Koksara i dalje zapošljava više od 900 radnika i ostaje među najvećim izvozno-uvoznim kompanijama u Bosni i Hercegovini.
Društvo
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica

Uz regionalni put Bratunac-Potočari – Srebrenica postavljene su fotografije više od 600 ubijenih srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom ratu u BiH.
Fotografije su postavili potomci nastradalih i predstavnici Organizacije porodica poginulih iz Srebrenice i Bratunca.
Branimir Kojić, iz Organizacije porodica poginulih iz opštine Srebrenica ističe da je cilj postavljanja fotografija da se ukaže na to da su na ovom području stradali i Srbi, žene, djeca, starci, ali i pripadnici Vojske Republike Srpske.
– Ovo su fotografije Srba civila i vojnika koji su branili svoje kućne pragove. Ovo nisu fotografije ljudi koji su počinili genocid, kako to predstavljaju federalni mediji – rekao je Kojić.
Dodaje da postoje brojni pritisci i brojni komentari zbog postavljanja fotografija.
– Strašno je kakve komentare dobijamo. Šalju nam poruke rata. Mi želimo da pokažemo cijelom svijetu da su i ovdje stradali Srbi – naglasio je Kojić.
Ističe da je tokom marta i maja te nesretne godine stradalo 80 odsto stanovništva, te da su civili ciljano i planski ubijani.
– Očigledno je postojao plan da ovdje ne postoje pravoslavci i da se ne vidi svijeća srpskog domaćina. Nažalost, u velikoj mjeri su uspjeli. Podrinje je veoma stradalo i moramo svijetu da pokažemo istinu – ističe Kojić.
Dodaje da ni ranijih godina strane delegacije nisu marile za srpska stratišta, prenosi RTRS.
Društvo
PRONAĐEN KRISTIJAN ĐUKELIĆ (15) iz Mrkonjić Grada koji je nestao u Budimpešti

U Budimpešti je pronađen Kristijan Đukelić (15) za kojim je porodica tragala nakon što je bio nestao u tom gradu, saznaju “Nezavisne novine”.
Kako nam je potvrđeno, dječak je pronađen nepovrijeđen i dobro je.
Inače, javnost je digla na noge informacija da je nestao dječak koji je sa bakom došao iz Bosne i Hercegovine u posjetu kod strica u Budimpešti.
On je u 13. kvartu naselja gdje su odsjeli nestao u utorak oko 11.30.
“Rekao je da ide do prodavnice i parka, ali se nije vratio. Od tada mu je telefon isključen. Na sebi je imao majicu crvene boje, bele Adidas patike, bijeli kačket i crni ruksak, crni sorc i tamne sunčane naočare”, navodilo se u objavi.
U potragu je odmah uključena policija, a na sreću on je danas pronađen živ i zdrav.
-
Hronika1 dan ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Hronika1 dan ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE