Društvo
Imovina sudija i tužilaca i dalje SKRIVENA OD JAVNOSTI

Iako se o imovini sudija i tužilaca u Bosni i Hercegovini govori već više od deset godina, ona je i dalje tajna, a nedavnim izmjenama Zakona o VSTS-u rok za prijavu i provjeru te imovine ponovo je pomjeren, ovaj put do kraja februara 2025. godine.
Podsjećanja radi, izmjenama Zakona o VSTS-u koje su usvojene pod pritiskom Evropske unije kao jedan od uslova za otvaranje pregovora bilo je predviđeno da odjel koji bi provjeravao imovinu sudija i tužilaca bude uspostavljen krajem decembra prošle godine. S obzirom na to da se već tada vidjelo da od toga neće biti ništa, rok, odnosno Zakon o VSTS-u je ponovo mijenjan i rok je pomjeren na 23. mart, a kada je postalo jasno da ni to neće biti moguće, rok je izmjenama Zakona pomjeren na 28. februar 2025. godine. Izmjene i dopune Zakona o VSTS-u kojima se rok pomjera na kraj februara usvojene su na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koja je održana u petak, 19. jula.
“Odjel ima obavezu da vrši formalne provjere, odnosno da li su izvještaji o imovini dostavljeni i u potpunosti popunjeni, zatim redovne provjere te dodatne provjere, kojima se provjerava tačnost podataka. Ovaj odjel je predviđen izmjenama i dopunama zakona, ali zbog nedostatka funkcija još uvijek nije oformljen”, rekao je Damjan Ožegović iz “Transparency Internationala”.
On kaže da je problem u tome što se imovinski kartoni i provjere ne odnose na članove porodica nosilaca pravosudnih funkcija koji ne žive sa njima u istom domaćinstvu, ali i obaveza da se ne prikupljaju podaci o računima iz banaka, već da su banke i druge institucije ove prirode u obavezi da samo potvrde da li stanje računa navedeno u izvještaju odgovara stvarnom stanju računa, ili da li lica obuhvaćena izjavom imaju neprijavljen račun ili drugi finansijski proizvod.
“Odjel za provođenje postupka po izvještajima VSTS-a prvo prikuplja informacije iz elektronskih evidencija, a tek ako to nije moguće sa zahtjevom se obraća pravnom ili fizičkom licu koje posjeduje te podatke”, rekao je Ožegović.
Inače, priča o imovini sudija i tužilaca i neophodnosti da se ona učini dostupnom javnosti počela je prije više od deset godina, međutim do danas na tom polju malo toga je urađeno. Još 2018. godine VSTS usvojio je Pravilnik o podnošenju, provjeri i obradi finansijskih izvještaja sudija i tužilaca. Taj Pravilnik pred Agencijom za zaštitu ličnih podataka “oborilo” je Udruženje sudija. Kasnije VSTS je podnio tužbu protiv tog rješenja Agencije, ali je Sud tužbu odbio. U presudi je navedeno da VSTS “nema zakonski osnov za takvu obradu finansijskih izvještaja”. Sada, kao što je Ožegović rekao, problem je novac, tako da je pitanje da li će do kraja februara odjel koji bi bio nadležan za imovinu sudija i tužilaca profunkcionisati.
Inače, BiH je jedna od rijetkih zemalja u regionu i dobrom dijelu EU u kojoj se imovina sudija i tužilaca ne provjerava niti je dostupna javnosti. Nakon jednog istraživanja iz 2020. godine, Parlamentarna skupština BiH objavila je podatke o pojedinim zemljama, pa tako u Bugarskoj, recimo, sve sudije i tužioci dužni su prijaviti finansijsko stanje i svoju imovinu kao i imovinu supružnika, odnosno vanbračnog partnera i maloljetne djece. Provjera te imovine vrši se u roku od šest mjeseci, a propisane su i kazne za kašnjenje od 300 do 3.000 KM, odnosno 10.000 KM za ponovljeni prekršaj. Za nepodnošenje prijave kazna je od 3.000 do 6.000 KM, a ponovljeni prekršaj takođe 10.000 KM. U Bugarskoj imovina sudija i tužilaca dostupna je javnosti putem veb-stranice.
Takođe, sudije i tužioci i u Hrvatskoj u obavezi su da podnose izvještaje o svojoj imovini, imovini supružnika i životnog partnera kao i maloljetne djece, ali i važnije promjene, odnosno povećanje ili smanjenje imovine u iznosu većem od 25.000 KM. Podaci o imovini sudija i tužilaca su dostupni javnosti, ali je nedostavljanje izvještaja prekršaj, i sudije i tužioci često dobiju samo opomenu.
Obaveza dostavljanja izvještaja o imovini propisana je i u Italiji i Sloveniji, međutim u Italiji nedostavljanje prijava nije uključeno u popis disciplinskih prekršaja i nedostaje snažnija kontrola javnosti. U Sloveniji svi profesionalni zvaničnici, od lokalne zajednice do državnog parlamenta, dužni su prijaviti svoje imovinsko stanje, međutim imovina sudija i tužilaca, za razliku od parlamentaraca, načelnika gradova i opština i članova Vlade ili Ustavnog suda, nije od značajnijeg interesa javnosti, tako da se javno ne objavljuje.
U Njemačkoj ne postoje posebni zahtjevi, dužnosti ili propisi za sudije, odnosno tužioce i njihovu rodbinu da podnose prijave o imovini, međutim njemačke vlasti ističu da se imenovanje državnog službenika ili sudije, odnosno tužioca u pravilu može uzeti u obzir samo ako su finansije kandidata za tu dužnost uredne. Prije imenovanja kandidat za sudiju, odnosno tužioca mora pružiti informacije u tu svrhu, a opšte je pravilo da se sudije i tužioci mogu baviti plaćenom sporednom djelatnošću samo uz prethodnu dozvolu.
Društvo
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica

Uz regionalni put Bratunac-Potočari – Srebrenica postavljene su fotografije više od 600 ubijenih srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom ratu u BiH.
Fotografije su postavili potomci nastradalih i predstavnici Organizacije porodica poginulih iz Srebrenice i Bratunca.
Branimir Kojić, iz Organizacije porodica poginulih iz opštine Srebrenica ističe da je cilj postavljanja fotografija da se ukaže na to da su na ovom području stradali i Srbi, žene, djeca, starci, ali i pripadnici Vojske Republike Srpske.
– Ovo su fotografije Srba civila i vojnika koji su branili svoje kućne pragove. Ovo nisu fotografije ljudi koji su počinili genocid, kako to predstavljaju federalni mediji – rekao je Kojić.
Dodaje da postoje brojni pritisci i brojni komentari zbog postavljanja fotografija.
– Strašno je kakve komentare dobijamo. Šalju nam poruke rata. Mi želimo da pokažemo cijelom svijetu da su i ovdje stradali Srbi – naglasio je Kojić.
Ističe da je tokom marta i maja te nesretne godine stradalo 80 odsto stanovništva, te da su civili ciljano i planski ubijani.
– Očigledno je postojao plan da ovdje ne postoje pravoslavci i da se ne vidi svijeća srpskog domaćina. Nažalost, u velikoj mjeri su uspjeli. Podrinje je veoma stradalo i moramo svijetu da pokažemo istinu – ističe Kojić.
Dodaje da ni ranijih godina strane delegacije nisu marile za srpska stratišta, prenosi RTRS.
Društvo
PRONAĐEN KRISTIJAN ĐUKELIĆ (15) iz Mrkonjić Grada koji je nestao u Budimpešti

U Budimpešti je pronađen Kristijan Đukelić (15) za kojim je porodica tragala nakon što je bio nestao u tom gradu, saznaju “Nezavisne novine”.
Kako nam je potvrđeno, dječak je pronađen nepovrijeđen i dobro je.
Inače, javnost je digla na noge informacija da je nestao dječak koji je sa bakom došao iz Bosne i Hercegovine u posjetu kod strica u Budimpešti.
On je u 13. kvartu naselja gdje su odsjeli nestao u utorak oko 11.30.
“Rekao je da ide do prodavnice i parka, ali se nije vratio. Od tada mu je telefon isključen. Na sebi je imao majicu crvene boje, bele Adidas patike, bijeli kačket i crni ruksak, crni sorc i tamne sunčane naočare”, navodilo se u objavi.
U potragu je odmah uključena policija, a na sreću on je danas pronađen živ i zdrav.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.
S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.
Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.
Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.
Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.
-
Hronika22 sata ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”