Connect with us

Društvo

INFEKTIVNI MEDICINSKI OTPAD! Sud naredio uništavanje vakcina PROTIV KOVIDA!

Osnovni sud u Prijedoru naredio je uništavanje vakcina protiv kovida 19 koje su predmet krivičnog postupka pred prijedorskim sudovima jer je riječ o infektivnom medicinskom otpadu.

Naredbu je donio sudija Harun Samardžić, uz saglasnost tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor Sanje Đaković, obrazlažući da čuvanje infektivnog medicinskog otpada prouzrokuje poteškoće i potencijalnu opasnost po zdravlje lica koja se nalaze u njihovoj blizini.

“Imaju se izuzeti iz depozita i predati ovlaštenim licima preduzeća ‘Eko grup’ Banjaluka na dalje tretiranje u svrhu njihovog uništenja”, navodi se u naredbi suda, prenosi Srna.

Prema prvobitnoj naredbi suda, od 16. aprila 2021. godine, vakcine su bile privremeno oduzete i deponovane odnosno povjerene Domu zdravlja na čuvanje i to 1.342 doze druge komponente i pet doza prve komponetne vakcine “sputnjik”.

Devet dana po okončanju prvostepenog postupka, 5. decembra 2023. godine, Dom zdravlja je obavijestio sud da vakcine s medicinskog aspekta predstavljaju infektivni medicinski otpad jer im je rok trajanja istekao 31. avgusta 2021. godine.

Naveli su i da Dom zdravlja nije ni nadležan ni tehnički opremljen za upravljanje, deponovanje i uništavanje infektivnog i opasnog medicinskog otpada.

U obrazloženju se dodaje da je postupajući tužilac Sanja Đaković obavijestila sud da se ne protivi donošenju odluke o uništenju, ukoliko sud procijeni da ne postoje druge opcije da se čuvanje vakcina obezbijedi izmještanjem i deponovanjem na drugom, odgovarajućem mjestu, bez opasnosti po zdravlje građana.

Sud je potom zatražio informaciju o postupanju s infektivnim medicinskim otpadom od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koje je obavijestilo sud da dozvole za upravljanje medicinskim otpadom posjeduju pravna lica “Eko grup” Banjaluka i bolnica “Sveti Apostol Luka” Doboj.

Dom zdravlja Prijedor je neiskorištene vakcine protiv kovida 19 predao ovlaštenim licima preduzeća “Eko grup” Banjaluka 30. januara 2024. godine.

Pored vakcina, predmeti koji su privremeno oduzeti i deponovani po naredbi suda kao materijalni dokazi u krivičnom postupku koji nije pravosnažno okončan, jesu i zamrzivač “Beko”, UPS – uređaj za stabilizaciju struje i mini data loger – uređaj za praćenje temperature.

Osnovni sud u Prijedoru je 27. novembra 2023. godine oslobodio krivice načelnika Higijensko-epidemiološke službe Milicu Otković za krivična djela nesavjestan rad u službi i nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije.

Na oslobađajuću presudu žalilo se Okružno javno tužilaštvo Prijedor, a Okružni sud u Prijedoru je 29. novembra 2024. godine uvažio žalbu i predmet vratio na ponovno suđenje čiji se početak očekuje.

U prijedorskom Domu zdravlja 12. aprila 2021. godine privremeno je obustavljeno vakcinisanje stanovnika protiv kovida 19 budući da je došlo do prekida hladnog lanca u zamrzivaču u kojem je čuvano 1.347 doza vakcine “sputnjik”.

Društvo

MUKE MJEŠTANA: Medvjed kod Bugojna rastrgao kravu

U selu Rovna, nadomak Bugojna, medvjed je u petak usmrtio jednu kravu vlasnika Kemala Muslimovića.

Goveda su, kako je ispričao za “Agroklub”, bila na ispaši, na oko kilometar i po od naselja.

“U sred dana se to desilo, ja sam došao oko 15 sati da ih tražim, a čule su i komšije kada se tamo to dešavalo”, kaže Muslimović.

Goveda koja su uspjela pobjeći od medvjeda su, sudeći prema opisima Muslimovića, doživjela veliki stres. Sinoć su, priča, došle do napadnute krave, te su ih jedva uspjeli otjerati.

“Tuguju za njom, ne možete vjerovati. To ne bi čovjek ovako oko nje”, kaže Kemal, dodajući da su na istom mjestu, prije nekoliko godina, ubijene tri-četiri krave.

Par dana ranije medvjed je viđen u obližnjem Kopčiću:

Inače, nakon što je vijest da je medvjed ubio kravu na Fejsbuku objavio lokalni portal Bugojno Danas, reagovali su brojni korisnici ove društvene mreže, navodeći kako država treba nadoknaditi štetu, kao i da su “medvjedi više zaštićeni nego ljudi”. Drugi ‘pak kažu kako se “nema kome žaliti”.

Pored ostalog, pozvali su i da se organizuje prikupljanje pomoći za ovog domaćina kako bi kupio novu kravu.

“Ja ne tražim ništa ni od koga. Meni je šteta velika. Pitaju me ‘koliko ona vrijedi’, pa ne vrijedi ništa sad, nje nema”, poručuje Muslimović.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS NA RAČUNIMA: Isplata naknade za borce, invalide i roditelje četvoro i više djece

Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatiće danas 46 miliona KM za korisnike socijalnih davanja i martovske naknade korisnicima prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite u Srpskoj.

Isplatom će biti obuhvaćene i višečlane porodice koje su pravo naknade stekle na osnovu Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece, saopšteno je iz Ministarstva finansija Republike Srpske.

Danas će biti doznačena i sredstva koja su za mart namijenjena opštinama i gradovima za isplatu mjesečne naknade korisnicima tuđe njege i pomoći u Republici Srpskoj, prenosi ATV.

Nastavi čitati

Društvo

PRIJE 102 GODINE OTKRIVEN INSULIN: Kako su Banting i psi spasili milione života

Insulin, koji je otkrio kanadski ljekar Frederik Grant Banting, postao je dostupan pacijentima oboljelim od dotad neizlječive šećerne bolesti 15. aprila 1923. godine.

Grant Banting je bio kanadski naučnik, ljekar i dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju i medicinu.

U noći 31. oktobra 1920. godine za vrijeme rutinskog čitanja medicinskih časopisa Banting je zapisao ideju o tome kako izolirati sekret gušterače, što je bio odlučujući korak za liječenje dijabetesa.

Nezadovoljan svojim dotadašnjim radom i oduševljen novom idejom Banting je napustio London i preselio se u Toronto.

Tokom ljeta 1921. godine, Banting je isprobavao svoju ideju. Psima bi podvezao glavni vod gušterače koja bi djelimično atrofirala.

Nekoliko sedmica kasnije, on bi odstranio gušteraču, koja bi, po njegovim idejama, tada bila puna čistog sekreta. Ekstrakt toga sekreta davao je psima sa dijabetesom i promatrao nivo šećera u krvi.

Nakon nekoliko mjeseci intenzivnog rada, metoda koju je Banting koristio pokazala se uspješnom – psi sa dijabetesom živjeli su uz pomoć ekstrakta.

Prvi pacijent koji je uspješno liječen insulinom bio je Leonard Tompson, 14-godišnji dječak iz Toronta koji je imao dijabetes tip 1. Nakon injekcije pročišćenog insulina, njegovo stanje se znatno poboljšalo. Iste godine kada je insulin postao dostupan svim oboljelima, Banting je dobio Nobelovu nagradu, koju je podijelio sa pomoćnikom Čarlsom Bestom.

Nastavi čitati

Aktuelno