Connect with us

Nauka i tehnologija

Institut: “Elektronski nos” omogućava robotu da osjeća mirise

Istraživačko-razvojni institut za vještačku inteligenciju Srbije (IVI) napravio je “elektronski nos”, koji omogućava robotu da “osjeća mirise”, što će imati veliku primjenu u medicinskoj i prehrambenoj industriji.

Institut IVI je na ovogodišnjem sajmu tehnike, od 16. do 19. maja u Beogradu, predstavio projekte i istraživačke timove, a mlađi istraživač Savo Ičagić objasnio je za Tanjug karatkeristike uređaja – “elektronski nos”.

“Jedan od projekata kojim se bavimo na Institutu je ‘elektronski nos’.

To je uređaj koji omogućava mašini da ‘osjeća mirise’, i ima veliku primjenu u medicinskoj i prehrambenoj industriji”, objasnio je Ičagić.

On je naveo da se “nosem” može pratiti cijeli životni ciklus proizvoda, počev od proizvodnje, prerade, kao i sam tok transporta do krajnjih potrošača.

“U saradnji sa Institutom za voćarstvo u Čačku radili smo na eksperimentalnom projektu primene elektronskog nosa, na praćenju procesa fermentacije u proizvodnji alkoholnih pića, koji je pokazao odlične rezultate”, naveo je Ičagić.

Dragiša Mišković, vođa istraživačke grupe “Human Computer Interface”, rekao je za Tanjug da je IVI osnovan prije dvije godine sa ciljem da se unaprijede istraživanja iz oblasti vještačke inrteligencije, ali i primjena tih istraživanja u industriji, javnom sektoru i drugim oblastima.

“Delatnost institituta je podeljena na pet oblasti koje uključuju interakciju između ljudi i mašina, i primenu veštačke inteligencije u biomedicini. Na izložbenom štandu ovogodišnjeg sajma nauke smo prikazali rezultat zajednočkog rada Instituta za veštačku inteligenciju i Fakulteta tehničkih nauka”, rekao je Mišković.

On je dodao da eksponat Instituta, prikazan na ovogodišnjem sajmu, objedinjuje razvoj autonomnog robota i senzora za rasličite gasove.

Mlađi istraživač Vladimir Vincan kaže da u okviru svoje grupe radi na projektima koji se tiču odnosa između čoveka i računara.

Institut za vještačku inteligenciju Srbije nalazi se u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, a takođe,  posjeduje i kancelarije u Beogradu, Kragujevcu i Nišu.

Misija Instituta za vještačku inteligenciju Srbije je da kreira distribuirani istraživačko-razvojni institut koji može da iskoristi cjelokupan istraživački potencijal u domenu vještačke inteligencije širom Srbije i u inostranstvu, navode iz IVI.

“Mi težimo da pružimo istraživačko okruženje i podršku svetskog nivoa izvrsnosti našim istraživačima i podržimo razvoj ekonomije zasnovane na znanju iz domena VI u Srbiji i regionu”, navode iz Instituta.

Nauka i tehnologija

KUDA OVO VODI? Apple razvija sistem koji može da razumije šta KORISNIK VIDI NA EKRANU

Apple istraživački tim napravio je veliki korak napred u razvoju vještačke inteligencije novim sistemom koji olakšava komunikaciju sa glasovnim asistentima tako što može preciznije da razumije šta korisnik vidi na ekranu i u kom kontekstu se nalazi.

ReALM koristi velike jezičke modele za rješavanje složenih problema identifikacije referenci na ekranu, pretvarajući ih u zadatak modeliranja jezika. Ova inovacija dozvoljava sistemu značajna poboljšanja u performansama u poređenju sa postojećim metodama, čime se olakšava razumijevanje konteksta od strane glasovnih asistenata i omogućava korisnicima da postavljaju pitanja vezana za ono što vide na svom ekranu.

Jedna od ključnih inovacija ReALM-a je sposobnost rekonstrukcije vizuelnog prikaza ekrana kroz tekstualnu reprezentaciju, što uključuje parsiranje entiteta na ekranu i njihove lokacije. Ovo omogućava da se fino podešavanje jezičkih modela specifično za razumijevanje referenci, čime se postižu bolje performanse u odnosu na postojeće modele, uključujući i GPT-4.

Ovo istraživanje pokazuje potencijal specijalizovanih jezičkih modela za obavljanje zadataka poput rješavanja referenci u realnim sistemima, gdje je upotreba velikih modela ograničena zbog zahtjeva za brzinom ili računarskim resursima. Apple svojim radom na ovom polju signalizira nastavak investicija u razvoj Siri i drugih proizvoda, čineći ih sposobnijim za razumijevanje konteksta i pružanje prirodnijih interakcija.

Uprkos ovom napretku, istraživači upozoravaju na ograničenja, kao što su izazovi u obradi kompleksnijih vizuelnih referenci, što može zahtijevati integraciju tehnika iz računarske vizije i multimodalnih pristupa.

Ejpl se nalazi u AI trci, gdje se suočava sa jakom konkurencijom od strane vodećih tehnoloških kompanija. Uprkos svojoj poznatoj tajnovitosti, najave o novim AI inicijativama i proizvodima ukazuju na to da kompanija intenzivno radi na širenju svojih AI kapaciteta, uključujući potencijalno predstavljanje novih modela i AI funkcija na svojoj godišnjoj “WWDC” konferenciji, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA! Uočena najstarija “mrtva” galaksija

Naučnici su otkrili galaksiju koja je prestala da stvara nove zvijezde prije više od 13 milijardi godina, što je čini najstarijom ‘mrtvom’ galaksijom ikada viđenom.

Otkriće pomoću svemirskog teleskopa “Džejms Veb” moglo bi da promijeni naša saznanja o ranom univerzumu, prenijela je Ansa.

Istraživanje je sproveo međunarodni tim na čelu sa Tobijasom Luserom, sa Kavli instituta Univerziteta u Kembridžu.

U istraživanju je učestvovao i Italijan Stefano Karnijani iz Skuole Normale Superiore di Piza. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nejčer.

“Galaksijama je potrebna bogata zaliha gasa za formiranje novih zvijezda, a rani univerzum je bio kao bogat bife“, rekao je Luser.

Međutim, prema podacima sa teleskopa Veb, drevna galaksija je bila kratkog vijeka i stvarala zvijezde između 30 i 90 miliona godina, a zatim se zaustavila.

Postoji nekoliko mogućih razloga za to, ali najvjerovatnije je prisustvo velike crne rupe koja je uvukla većinu međuzvjezdanog gasa u sebe, uklanjajući sirovine potrebne za formiranje novih zvijezda.

To se obično dešava u novijim erama, dok novootkrivena galaksija datira samo 700 miliona godina nakon Velikog praska.

Nastavi čitati

Nauka i tehnologija

STIŽE PRVI SAVITLJIVI AJFON! Evo kad će ga tačno predstaviti

Agencija za istraživanje tržišta Omdia predviđa da će Apple 2026. godine predstaviti svoj prvi sklopivi iPhone sa ekranom veličine između 7 i 8 inča. Ova informacija objavljena je na konferenciji za štampu u Seulu, gde je stariji istraživač Kang Min-So podelio detalje o planovima razvoja OLED panela i sklopivih ekrana kompanije Apple.

Omdia takođe navodi da će Apple lansirati OLED iPad Air 2028. godine, označavajući značajan korak u evoluciji Apple tablet uređaja. Uz to, izvještaj sugeriše rastuću potražnju za OLED notebook-ovima, sa prognoziranim globalnim isporukama koje će dostići preko 58 miliona jedinica do 2030. godine.

Prema Omdia, Apple sklopivi iPhone predstavljaće značajan pomak u dizajnu mobilnih uređaja, koristeći prostor za inovacije koje su već istražili konkurenti kao što su Samsung i Huawei. Ovo bi moglo da omogući Apple-u da svojim korisnicima ponudi nove funkcionalnosti i poboljšano korisničko iskustvo.
Predviđanje o lansiranju OLED iPad Aira 2028. godine ukazuje na Apple-ove planove da unapredi kvalitet ekrana svojih tablet uređaja. OLED tehnologija omogućava tanje panele, bolji kontrast i manju potrošnju energije u poređenju sa tradicionalnim LCD ekranima.

Očekuje se da će potražnja za OLED notebookovima rasti zbog njihovih prednosti u odnosu na LCD ekrane, uključujući bolji prikaz boja i viši kontrast. Omdia predviđa značajno povećanje isporuka OLED notebook-ova, što ukazuje na promjene u preferencijama potrošača i strategijama proizvođača, prenosi Telegraf

Nastavi čitati

Aktuelno