Connect with us

Svijet

Izbori na Tajvanu od kojih zavise budući odnosi sa PEKINGOM I VAŠINGTONOM

Na ostrvu u Pacifiku održavaju se predsjednički i parlamentarni izbori.

Kina se otvoreno protivi trenutnoj vladajućoj stranci Tajvana i predsjedničke izbore predstavlja kao izbor između “rata i mira, prosperiteta i propadanja”. Si je izneo novo upozorenje Tajvanu u novogodišnjem govoru, rekavši da “ponovno ujedinjenje jeste istorijska neizbježnost.”

Tajvan je takođe i dalje najveći razlog postojanja napetosti između Kine i SAD, koje su najveći saveznik ostrva i i najveći snabdjevač oružjem, a odnosi između dvije svjetske supersile su godinama bili klimavi. Način na koji će Kina reagovati na izbore tajvanskih glasača ovog vikenda testiraće da li Peking i Vašington mogu da upravljaju tenzijama ili da krenu ka daljoj konfrontaciji – pa čak i sukobu.

Tajvan, utočište azijske demokratije na pragu mnogo većeg autoritarnog susjeda, održava predsjedničke i parlamentarne izbore u subotu i rezultati će odjeknuti daleko izvan granica. Ishod pomno prate kineski komunistički lideri koji su dugo tvrde da je Tajvan dio kineske teritorije iako ga nikada nisu kontrolisali.

Ko su kandidati?
Trojica političara su u trci da zamijene predsjednicu Caj Ingven. Lai Čing-te, aktuelni potpredsjednik vladajuće Demokratske progresivne partije (DPP), koja se zalaže za de facto suverenitet Tajvana i odvojen identitet od Kine. Dru kandidat je Hou Ju-ih, bivši policajac i gradonačelnik Novog Tajpeja iz Kuomintanga (KMT), glavne tajvanske opozicione stranke koja tradicionalno podržava bliže veze sa Kinom. Hou okrivljuje DPP za provociranje Kine i zalaže se za “mirne odnose” sa svojim susjedom. Treći kandidat, Ko Ven-je, je iz Tajvanske narodne partije (TPP), koju je osnovao 2019. Harizmatični bivši gradonačelnik Tajpeja sebe predstavlja kao političkog autsajdera. Njegov fokus je na pitanja cijene hleba i putera, a posebno je dobro prihvaćen od strane mlađih glasača. Što se tiče odnosa sa Kinom, Ko se zalaže za “srednji put”, optužujući DPP da je previše neprijateljski nastrojen i kritikujući KMT zbog previše tolerantnog stava.

Zvaničnici u Kini, jednopartijskoj državi, pozvali su narod Tajvana da napravi “pravi izbor”. Tajvanski zvaničnici optužili su Kinu za pokušaje miješanja u izbore, uključujući kampanje dezinformacija na društvenim mrežama i ekonomsku prinudu. Uoči izbora, Kina je zadržala vojni pritisak na Tajvan, šaljući borbene avione, dronove i ratne brodove blizu granica Tajvana.

Peking ima mnogo načina da pokaže nezadovoljstvo, od demonstracije sile kroz vojne vježbe do daljeg prekida trgovinskih veza sa Tajvanom ili čak blokade. Dokle bi ove akcije mogle da idu i kako će SAD da reaguju pomno će pratiti čitav svijet koji je već nervozan zbog sukoba koji bjesne u Evropi i na Bliskom istoku.

Svijet

NE POSTOJE USLOVI za pregovore Rusije i Ukrajine

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocijenio je danas da trenutno ne postoje uslovi za pregovore Rusije i Ukrajine zbog čega se, kako je dodao, nastavlja ruska specijalna vojna operacija.

“Stav predsjednika (Rusije Vladimira Putina) je dobro poznat… posljednji put je o tome govorio tokom razgovora sa predsjednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom. Ruski stav je da za sada nema uslova za pregovore, jer je svima dobro poznat stav Ukrajine o neprihvatanju bilo kakvih pregovora”, rekao je Peskov novinarima, prenijela je agencija RIA Novosti.

Komentarišući razloge odbijanja Kijeva da nastavi pregovore u Istanbulu 2022. godine, Peskov je rekao da je to posljedica direktnog pritiska Londona, prenosi Tanjug.

“Ovo je bio direktan pritisak iz Londona, a sve ostalo je spekulacija”, rekao je Peskov.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potpisao je 2022. godine ukaz kojim se formalno objavljuje da su nemogući bilo kakvi pregovori Ukrajine sa Putinom, dok je ostavljena mogućnost za razgovore sa nekim sljedećim predsjednikom Rusije.

Nastavi čitati

Svijet

AMERIČKI MEDIJI: Rusko rukovodstvo nije umiješano u smrt Navaljnog

Američke obavještajne agencije nisu pronašle dokaze o umiješanosti ruskog rukovodstva u smrt Alekseja Navaljnog, piše list “Volstrit džurnal”, pozivajući se na izvore.

List navodi da su američka Centralna obavještajna agencija (CIA), Kancelarija direktora nacionalne obavještajne službe (DNI) i obavještajna jedinica Stejt departmenta došli do zaključka da ruski predsjednik Vladimir Putin “vjerovatno nije naredio da se Navaljni ubije”.

Putin je ranije rekao novinarima da mu je neposredno prije smrti Navaljnog u zatvoru ponuđeno da ga razmijeni “za pojedince zatvorene u zapadnim zemljama”, prenosi Srna.

Prema riječima ruskog predsjednika, on se saglasio, a da nije u potpunosti čuo šta druga osoba govori. Jedini kontrauslov koji je Putin iznio je da se Navaljni ne vraća u Rusiju, podsjeća TASS.

U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbio je da precizira ko je bio ponuđen za razmjenu za Navaljnog.

Navaljni je iznenada preminuo 16. februara u kaznenoj koloniji u Jamalo-neneckom autonomnom okrugu u Rusiji.

Nastavi čitati

Svijet

ERDOGAN ODGODIO SASTANAK SA BAJDENOM! Posljednji put se vidio sa Trampom

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan odgodio je sastanak sa predsjednikom Sjedinjenih Država Džozefom Bajdenom u Bijeloj kući koji je bio planiran za 9. maj, izjavio je neimenovani turski zvaničnik.

Isti izvor navodi da će novi datum sastanka uskoro biti objavljen.

Nije poznato zbog čega je sastanak odgođen.

Sastanak Erdogana i Bajdena bio bi prvi bilateralni susret u Vašingtonu od 2019. godine kada se turski lider sreo sa tadašnjim američkim predsjednikom Donaldom Trampom.

Nastavi čitati

Aktuelno