Connect with us

Svijet

Izrael prvi put korostio “GVOZDENI UBOD” (VIDEO)

‘Gvozdeni ubod’ je opisan kao inovativna i precizna minobacačka bomba.
Izraelsko vazduhoplovstvo je prvi put upotrebilo sistem naoružanja pod nazivom “Gvozdeni ubod”. Podelili su video snimak sistema kako koriste za uništavanje Hamasovih raketnih bacača. Izraelske odbrambene snage (IDF) već su pokrenule “ograničene” napade na palestinske napadače i kažu da gađaju mjesta na kojima se okupljaju teroristički odredi Hamasa dok se pripremaju za širu izraelsku invaziju.

“Tokom noći došlo je do napada tenkovskih i pešadijskih snaga. To su napadi koji ubijaju odrede terorista koji se pripremaju za sljedeću fazu rata. ‘Gvozdeni ubod’ je opisan kao inovativna i precizna minobacačka bomba”, rekao je portparol ID Danijel Hagari.

Dramatični snimak trenutka ispuštanja minobacača kalibra 120 mm pokazuje kako pada prije nego što stupi u kontakt sa raketnim bacačem, a nakon eksplozije nastaje ogromna vatrena lopta dok krhotine lete kroz vazduh.
“Gvozdeni ubod zadovoljava potrebe IDF-a, prilagođavajući borbene sposobnosti za borbu protiv neprijatelja skrivenih u civilnim, urbanim sredinama, dok ispunjava pravne i moralne standarde koje je postavila Država Izrael”, rekao je tadašnji ministar odbrane Beni Gantc 2021. Upotreba Gvozdenog uboda dolazi nakon što je aktuelni ministar odbrane Joav Galan rekao da bi operacija IDF-a za eliminisanje Hamasa mogla da potraje mjesecima.


“Ovo bi trebalo da bude posljednji manevar u Gazi, iz prostog razloga što poslije njega neće biti Hamasa”, rekao je on juče u obraćanju vojnim komandantima u štabu vazduhoplovnih snaga u Tel Avivu. “Biće potrebno mjesec, dva, tri, ali na kraju neće biti Hamasa”.

Svijet

NASTAVLJA SE DRAMA U IRANU! Otkriveni SIGNALI iz srušenog HELIKOPTERA

Tokom potrage za predsjednikom Irana Ebrahimom Raisijem, čiji helikopter se srušio danas, Oružane snage Irana su navodno otkrile signale iz helikoptera i mobilnog telefona člana letačke posade.

“Sada se krećemo prema tom području sa svim vojnim snagama i nadam se da možemo dati dobre vijesti ljudima”, rekao je Ašgar Abasholizadeh, komandant Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) u regiji Istočni Azerbejdžan, preneo je Tasnim.

“Na ovom području ne može više snaga da dođe”, dodao je.

Podsjećamo, predsjednik Irana Ebrahim Raisi vraćao se sa ceremonije otvaranja brane na granici Irana i Azerbejdžana i tada se njegov helikopter srušio pri slijetanju u regiji Varzakan, 600 kilometara od Teherana.

Iranska delegacija je inače putovala sa tri helikoptera.

Druge dvije letjelice sa ministrima su bezbjedno stigle na svoje odredište.

Najmanje 40 timova za brzo reagovanje traga za helikopterom iranskog predsjednika.

Nema detaljnih informacija o lokaciji i stanju predsjedničkog helikoptera. Posljednja tačka na kojoj je radio GPS helikopter bio je u blizini rudnika bakra Sangun, prenosi Press tv.

Nastavi čitati

Svijet

NESTALA TRI PRIPADNIKA spasilačke službe koja traga za IRANSKIM PREDSJEDNIKOM

Tri spasioca koja su tragala za srušenim helikopterom u Iranu su nestala, rekao je portparol Crvenog polumjeseca, prenose mediji.

Timovi za potragu su blizu mjesta gdje se helikopter možda srušio, dodaje portparol.

Kažu da će se operacija potrage usporiti jer se uskoro očekuje jako zahlađenje s još kiše na putu, prenosi Indeks.

Tamo je pala i noć.

Mobilizovane su i sve vojne snage.

Nastavi čitati

Svijet

KINA GRADI MISTERIOZNI BROD: “Ovako nešto nema niko na svijetu”

Kina je tajno izgradila prvi namjenski nosač dronova na svijetu. Ušuškan u brodogradilištu na Jangceu, daleko od glavnih brodogradilišta Šangaja, nosač dronova obavijen je velom misterije.

Ovaj nosač se značajno razlikuje od tri nosača aviona koje Kina već koristi. Kako J. Majkl Dam saradnik na Mičel institutu za aeronautičke studije, objašnjava za “Naval News”, veličina ovog namjenskog broda je oko trećine ukupne dužine i pola širine konvencionalnih nosača aviona. Ima pistu i pilotsku palubu dovoljno široku da upravlja avionima ili dronovima sa rasponom krila od oko 20 metara, kao što su kineski ekvivalenti američkih dronova Predator.

Mnoge zemlje su najavile planove za izgradnju nosača bespilotnih letjelica, uključujući Peru, Holandiju i Iran, ali nijedna to još nije zvanično učinila.

“Ako se potvrdi da je ovo plovilo namijenjeno samo za bespilotne letjelice, to je zaista značajno jer bi Kina bila prva zemlja koja bi ovu ideju pretvorila u stvarnost. Da bismo utvrdili njenu potencijalnu efikasnost, prvo moramo da znamo kakve će mogućnosti upotrebe i kako će se uklopiti u kineske snage”, rekla je Dženifer Parker, bivši mornarički oficir i saradnica na Australijskom nacionalnom univerzitetu, za “Telegraph”, prenosi Jutarnji list.

Prvobitna analiza plovila pokazuje da se radi o katamaranu sa velikim razmakom između trupa i veoma niskom palubom. Pored toga, izgleda da nema tipičan hangar za avione, što znači da je broj aviona koji može da primi ograničen. Moguće je leteti avionima sa fiksnim krilima, ali ne dozvoljava avionima da polete i slete u isto vrijeme.

Brodogradilište u kojem je izgrađen nosač dronova, ranije je korišćeno za izgradnju bespilotnih brodova za mornaricu kineske narodnooslobodilačke vojske (PLAN). Međutim, iz trenutno dostupnih informacija nije jasno da li je namjenski brod dio zvaničnog programa PLAN-a ili je komercijalni projekat.

Ako se potvrdi da je nosač dronova deo PLANA, to će značiti da Peking ima “impresivan apetit za inovacije, dok preuzima sve razvojne rizike koji dolaze sa takvim eksperimentima”, rekao je Euan Graham, analitičar Australijskog instituta za stratešku politiku.

“Druge mornarice bi mogle da uče iz primjera Kine, a to je samo po sebi važan razvoj. Dronovi su možda novo lice modernog ratovanja, ali ipak morate nekako da ih dovedete na bojno polje. A na Pacifiku to uključuje velike udaljenosti i ima ranjivosti na koje su se već susreli konvencionalni nosači aviona, čini se da nema vidljive hangare ili sistem za brzo usporavanje aviona pri slijetanju, što sugeriše da bi ga Narodnooslobodilačka vojska Kine mogla smatrati vrednijim rizika od postojećih nosača aviona”, dodao je Grejem.

Iako nije poznato kojim tipom dronova Kina može da upravlja sa broda, oni bi potencijalno mogli biti lansirani za jednosmerni napad na brodove ili kopnene ciljeve.

“Nije iznenađujuće što PLAN razvija namenske nosače bespilotnih letjelica koji bi mogli da obavljaju misije dronova većeg obima. Namjenske platforme koje nose veliki broj dronova mogle bi da se koriste u napadima zasićenja protiv dobro branjenih ciljeva ili u misijama kao što je nadgledanje širokog područja”, objasnio je Dru Tompson, bivši zvaničnik američke odbrane.

Kina ima najveću ratnu mornaricu na svijetu, sa više od 370 ratnih brodova, a nedavno je počela i pomorska ispitivanja svog trećeg i najnaprednijeg nosača aviona Fudžijan.

Nastavi čitati

Aktuelno