Connect with us

Svijet

POTRESAN FENOMEN U GAZI: Roditelji ispisuju imena svoje djece na njihove noge i stomake, a RAZLOG JE VIŠE NEGO BOLAN

Bolnica u Gazi zablježila je slučajeve djece kojima su roditelji ispisali imena na njihovim tijelima, zabrinuti da bi “svašta moglo da im se desi” i da neće moći niko da ih identifikuje dok sukobi Izraela i Hamasa ulaze u 17. dan.

ako je prenio CNN, u bolničkoj mrtvačnici Gaze na tijelima troje djece primjećeno je ispisano ime crnim mastilom na koži. Tijela su ležala u mrtvačnici a po jedna nogavica je bila podignuta da se vidi šta piše.

On je rekao da se roditelji plaše da se djeci “može dogoditi bilo šta” i da niko ne bi mogao da ih identifikuje.

– To znači da oni osjećaju da su na meti u svakom trenutku i da mogu biti povrijeđeni ili ubijeni – rekao je dr Masri.

“Novi fenomen”

Kako piše CNN, crno mastilo je mali znak straha i očaja koji osjećaju roditelji gusto naseljene enklave dok Izrael nastavlja sa vazdušnim udarima u znak odzmzde za brutalni napad Hamasa 7. oktobra. Nadzornik sobe u bolnici Al Aksa u kojoj se peru mrtva tijela opisao je nedelju kao “izuzetan dan”. On je rekao da je broj mrtvih tokom noći subota na nedelju premašio 200 i potvrdio navode dr Masrija.

– Ono što smo primijetili je da mnogi roditelji ispisuju imena svoje djece na njihove noge kako bi mogla da se identifikuju ako se izgube nakon vazdušnih udara. Ovo je novi fenomen koji je upravo počeo u Gazi – rekao je neimenovani nadzornik.

– Mnoga djeca su nestala, mnoga dođu ovde sa razbijenim lobanjama… Nemoguće je identifikovati ih, samo ako su ispisana imena onda se identifikuju – rekao je on.

Bolnice ostaju bez lijekova, vode i struje
Bolnicama u Gazi ponestaje lijekova, vode i struje, dok stotine ranjenih Palestinaca dolazi po pomoć. Dr Ijad Isa Abu Zaher, generalni direktor bolnice Al Aksa, rekao je CNN da je situacija postala “katastrofalna” i da je “nemoguće za bilo koju bolnicu u svijetu da primi ovakav broj ranjenih”.

Izrael je prije dve nedelje proglasio “potpunu opsadu” Gaze nakon Hamasovog napada, bombardujući enklavu i onemogućavajući njenim stanovnicima pristup hrani, vodi i struji.

“Prevremeno rođene bebe će umrijeti kad ostanemo bez struje”
Dr Fuad al Bulbul, šef neonatalnog odjeljenja u bolnici Al Šifa u Gazi, upozorio je da bi većina novorođenčadi pod njegovom brigom mogla da umre ako ostanu bez goriva, prenosi Blic.

– Ako stane struja, biće katastrofalnih dešavanja u ovom odjeljenju. Većina beba koje zavise od respiratora će umrijeti jer možemo da spasimo samo jednu, dvije bebe, ali ne sve – rekao je on na video snimku koje je objavilo Ministarstvo zdravlja Gaze u nedelju.

Do tada je njegova bolnica ostala bez tenzida (surfaktanta) i kofein citrata, a obe supstance se obično koriste za ublažavanje tegoba sa disanjem kod prevremeno rođenih beba, rekao je dr Bulbul, dodajući da je većina novorođenčadi u kritičnom stanju i da je njegov iscrpljeni tim radio 18 dana zaredom.

Dok rat na Bliskom istoku bijesni već 17. dan, a posljednji podaci pokazuju da je najmanje 4.651 ubijeno, od čega 1.756 dece i 967 žena. Povrijeđeno je 14.245 ljudi, dok je Hamas najavio da će militantna grupa nastaviti da pušta taoce iz “humanitarnih razloga”.

Svijet

PUTIN O ODNOSIMA SA AMERIKOM! Nekadašnja saradnja danas na klimavim nogama!

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekaoje da su Moskva i Vašington dugo imali veoma dobre i jedinstvene odnose, te da su pronašli zajednički jezik u prošlosti, uključujući vrijeme kada je Rusija podržavala Sjedinjene Države tokom rata za nezavisnost.

“Kada je riječ o Amerikancima, mi smo uvijek imali veoma dobre i jedinstvene odnose sa SAD. Podržavali smo njihove težnje ka nezavisnosti od Velike Britanije”, rekao je ruski predsjednik novinarima.

On je dodao da je Rusija tada isporučivala oružje i davala novac. “Zatim smo podržavali Sjever tokom rata između Sjevera i Juga i tako dalje. U tom smislu, ipak smo pronašli nešto što nas je ujedinjavalo”, rekao je Putin.

Nastavi čitati

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Aktuelno