Connect with us

Društvo

IZVOZ NAM RASTE, ZARADA PADA! BiH prodaje drvo po jako niskim cijenama!

Drvna industrija Bosne i Hercegovine bilježi blagi pad izvoza i suficita u prvoj polovini ove godine, uprkos rastu količine izvezene robe, što ukazuje na orijentaciju sektora ka proizvodima niže dodane vrijednosti i sirovinama.

Naime, prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, ukupan promet spoljnotrgovinske razmjene drvne industrije BiH za šest mjeseci ove godine iznosio je 1,113 milijardi KM, što predstavlja blagi pad od 0,6 odsto u odnosu na isti period lani, kada je iznosio 1,120 milijardi KM.

“Sektor i dalje ostvaruje značajan suficit, koji je u analiziranom periodu iznosio 547,7 miliona KM, ali je to smanjenje od 3,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je iznosio 568,7 miliona KM”, kazali su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Dodaju da je u ovom periodu drvna industrija Bosne i Hercegovine ostvarila izvoz od 830,6 miliona KM, što predstavlja pad od 1,6 odsto, manje za 13,9 miliona KM u odnosu na isti period prethodne godine, iako je količinski izvezeno 644.326 tona, što je povećanje od 7,5 odsto u odnosu na prošlogodišnjih 599.302 tone.

“Posmatrajući rezultate izvoza, zaključujemo da BiH izvozi više količinski, ali po nižoj cijeni, što nam ukazuje na povećan izvoz sirovih ili polufinalnih proizvoda niže dodane vrijednosti”, kazali su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Ističu da ovaj trend potvrđuje orijentaciju prema izvozu sirovina i proizvoda niže dodane vrijednosti, što je posebno izraženo kroz pad izvoza neobrađenog drveta i namještaja, a rast izvoza ogrevnog drveta i drugih osnovnih proizvoda.

“Za šest mjeseci primjetan je pad izvoza ka ključnim partnerima, pa tako izvoz Njemačkoj bilježi pad od 8,9 odsto, Hrvatskoj 2,3 odsto, Srbiji 1,5 odsto, ali i Nizozemskoj 18,6 odsto, Francuskoj 14 i Kini 52 odsto”, ističu iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

S druge strane, rast izvoza zabilježen je prema Sloveniji, Italiji, Poljskoj, Bugarskoj i Albaniji, što pokazuje potencijal za širenje prisustva na tim tržištima.

“Najveći rast izvoza zabilježen je na tržištu Vijetnama 1.122,8 odsto i Ujedinjenih Arapskih Emirata 80,5 odsto”, kazali su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore Republike Srpske, za “Nezavisne novine” ističe da je u Srpskoj zabilježen blagi rast izvoza.

“U prvih šest mjeseci ove godine izvoz iz Republike Srpske porastao je za oko 3,2 odsto. Prvi put nakon dužeg perioda bilježimo rast, iako se uglavnom radi o izvozu poluproizvoda i primarnih proizvoda, dakle proizvodima niže vrijednosti”, kazao je Andrić.

Prema njegovim riječima, fizički obim proizvodnje u Srpskoj i dalje je u padu, ali se taj pad postepeno smanjuje.

“U kontaktu s kompanijama saznajemo da postoje određeni pozitivni pomaci i najave proizvodnje, pa ostaje da vidimo kakav će biti nastavak godine”, zaključio je on.

Slaviša Ćeranić, direktor Sektora za makroekonomski sistem Spoljotrgovinske komore BiH, ističe da se privrednici iz ove grane moraju posvetiti tome da prave bolje i konkurentnije proizvode…

“Da povećamo produktivnost, da podignemo na viši nivo tehnološku osnovu, koja je veoma niska”, ističe Ćeranić.

Društvo

DIVLJANJE CIJENA ŽIVOTNIH NAMIRNICA ne može pratiti rast plata

Najnoviji podaci pokazuju da prosječna neto plata u Republici Srpskoj raste, ali mogu li taj rast građani osjetiti u svakodnevnom životu?

Prema zvaničnim brojkama, prosječna neto plata isplaćena u oktobru 2025. godine iznosila je 1.559 KM, što je tek za 0,1% više nego u septembru. Ipak, u odnosu na isti mjesec prošle godine, plata je nominalno porasla 9,8%, a realno 5,1%.

Najplaćeniji su, očekivano, zaposleni u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, gdje je prosječna neto plata dostigla 1.972 KM. Na drugom kraju skale nalaze se radnici u saobraćaju i skladištenju, koji su u oktobru primili prosječno 1.207 KM.

Zanimljivo je da su sva područja zabilježila godišnji rast plata, a najviše su napredovali sektori poljoprivrede, šumarstva i ribolova – 15,2%, stručnih djelatnosti 14,9% i obrazovanja 14%.

Međutim, rast plata ne dolazi sam. Prati ga i rast cijena. Inflacija u oktobru iznosila je 0,1% na mjesečnom nivou i čak 4,5% na godišnjem nivou. Iako skromna na prvi pogled, ova stopa inflacije snažno se reflektuje kroz pojedine kategorije potrošnje.

-Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene na godišnjem nivou zabilježene su u jedanaest, a niže cijene u jednom odjeljku – navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

Najviše su poskupjeli restorani i hoteli, i to za 7,7%, prvenstveno zbog viših cijena smještaja, koje su skočile čak 9,4%. Ne zaostaje ni zdravstvo, sa rastom od 7,5%, pri čemu su medicinske usluge dramatično skuplje, čak 37,9% više nego lani.

Hrana, kao najosjetljivija stavka kućnog budžeta, poskupjela je 6,3%, ali s ekstremnim skokovima u pojedinim grupama: bezalkoholna pića za 34,5%, voće za 9,3%, ulja i masnoće za 9,2%. Putovanja i slobodno vrijeme takođe su skuplji, rekreacija i kultura za 6%, uz posebno izražen rast cijena putnih aranžmana za 19,4%.

Ni troškovi stanovanja nisu pošteđeni, porasle su za 5,8%, najviše zbog skupljih usluga vezanih za toplotnu energiju za 7,6%. Alkohol i duvan poskupjeli su 3,8%, a usluge lične higijene za 9,9%.

Jedini odjeljak koji bilježi pad cijena je odjeća i obuća, i to za 3%, ali uglavnom zahvaljujući sezonskim sniženjima, prenos Srpskainfo.

 

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Živa na termometru skače do broja 18, KIŠA I OLUJNI VJETAR

U Bosni i Hercegovini se očekuje oblačno vrijeme sa kišom, u Hercegovini sa obilnim padavinama, uz dnevnu temperaturu vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Na jugu i zapadu se očekuje jača kiša, u Hercegovini obilne padavine, dok će na istoku u prvom dijelu dana biti suvo i znatno toplije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U poslijepodnevnim i večernjim časovima jače padavine će se proširiti ka istoku, a kiša će u brdsko-planinskim predjelima nakratko preći u susnježicu i snijeg. Duvaće jak do olujni južni vjetar koji će otopiti većinu snijega, osim na višim planinama.

Jutarnja temperatura vazduha biće od tri do devet, na jugu do 13 stepeni, a dnevna od osam do 15, na jugu do 18 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NARANDŽASTO UPOZORENJE Obilne padavine i jak vjetar sutra u BiH

Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) izdao je narandžasto upozorenje za sutra zbog obilnih padavina koje se očekuju na području Hercegovine i Krajine.

Obilne padavine će, kako je najavljeno, pratiti i pojačan vjetar.

U Hercegovini i Krajini se očekuju obilne padavine, dok se udari vjetra od 40 do 75 km/h očekuju na području cijele Bosne i Hercegovine.

Izdate su preporuke građanima i preporučeno je da poduzmu mjere opreza i prate posljednju prognozu vremena.

Očekujte ometanje u dnevnim rutinama i budite na prekid aktivnosti na otvorenom”, naveli su iz FHMZ-a.

Kliks

Nastavi čitati

Aktuelno