Connect with us

Politika

JE LI TO LUKSUZ Dodik broji koliko građani imaju telefona i automobila

Može li se životni standard građana mjeriti brojem vozila regiostrovanih u Srpskoj, mobilnim telefonima ili pak “punim” kafićima, kako to često ističe lider SNSD i predsjednik Republike, Milorad Dodik i da li su oni koji nemaju novca i žive na ivici siromaštva sami krivi za to jer “ne žele da rade”.

Ova, ali i brojna druga pitanja, ponovo su tema rasprave u javnosti, a pokrenuo ih je upravo Dodik koji je u nedjelju na godišnjici obilježavanja proboja koridora kroz Posavinu, izjavio kako narod u Srpskoj živi dobro, a oni koji ne žive dobro, sami su krivi za to jer ne žele da rade.

– Previše pričamo o tome kako samo nešto nije uredu, kako nije dobro. Prosječna kuća u Srpskoj, odnosno svaki član porodice ima mobilni telefon, pa i ono nerođeno dijete. Je li tako? Čak i oni koji primaju socijalnu pomoć – rekao je Dodik.

On se potom osvrnuo i na građane koji voze automobile, što je u više navrata do sada isticao kao primjer dobrog standarda.

– Da ne pričam koliko ima automobila. U banjalučkoj regiji je 1990. godine bilo registrovano 19.174 motorna vozila (automobili, traktori, kamioni, autobusi), a danas 234.000 vozila. I onda kaže bijeda. Ko hoće da radi nije bijeda. Ali ovdje se naučilo da se ne radi. Međutim, ko ne zasuče rukave i ne radi nema ničega – bio je kategoričan Dodik.

Predsjedniku SNSD ovo nije prvi put da životni standard građana mjeri sa brojem vozila koja se sreću na cestama Srpske, pa je tako nedavno izjavio kako ispred svake kuće imaju po 2 automobila i kako se u Banjaluku ulazi po pola sata zbog gužve u saobraćaju.

Život na rate

Srpskainfo je pitala šta je mjerilo kvaliteta života građana, da li automobil i mobilni telefon, koji posjeduju, ili visina njihovih primanja, kupovna moć, zaduženost i slično.

Prema podacima Saveza Sindikata Republike Srpske – Sindikalna potrošačka korpa za april ove godine iznosi 2.613,11 KM i prosječna plata je pokriva sa 53,58 odsto.

Prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u maju iznosila je 1.403 KM.

S druge strane zaduženost građana u komercijalnim bankama i mikrokreditnim organizacijama premašuje 12 milijardi maraka.

Prema podacima Centralne banke BiH za august 2023. godine, ukupni krediti stanovništva kod komercijalnih banaka iznosili su 11,54 milijarde KM.

Ako se uzme posljednji raspoloživi podatak o broju stanovnika na kraju 2022. godine, zaduženost po stanovniku kod banaka u BiH na kraju augusta 2023. godine iznosila je 3.354 KM.

Od ukupno plasiranih kredita stanovništvu 11,54 milijarde KM, nenamjenski krediti učestvuju sa 8,44 milijarde KM ili 73,2% dok preostalih 3,10 milijardi KM ili 26,8% čine stambeni krediti, krediti za preduzetništvo, za kupovinu automobila, krediti po kreditnim karticama.

Iz tog proizilazi da građani uzimaju nenamjenske kredite kako bi održavali tekuću potrošnju.

Na taj način, društvo i svaki pojedinac tone dublje u otplaćivanje dugova, a ne u investicije koje bi im donijele nove izvore prihoda.

Ekonomisti upozoravaju da ovi podaci potvrđuju ono što je već poznato, a to je da većina građana živi “na kredit” pa tako vozila kupuju na kredit, pa čak ne mogu da odu ni na more, ako “nije na rate”.

Ističu da telekom operateri u BiH svojim pretplatnicima nude mobilne telefone koji se mogu dobiti i za 1 KM, što ih čini lako dostupnim svakom građaninu, bez obzira na životni standard.

Ono što EU ne želi, mi uvozimo

Ekonomista Milenko Stanić ističe za Srpskainfo da to što neko ima automobil ili mobilni telefon nikako ne može da znači da živi dobrim i kvalitetnim životom.

On dodaje da ne treba gledati koliko vozila ima već koja je njihova prosječna starost.

Ako je suditi po podacima BIHAMK, na cestama u BiH prisutno je gotovo 1.185.000 vozila, a više od 41 odsto registrovanih starije je od 22 godine, dok je više od 60 odsto voznog parka starije od 13 godina.

Drugim riječima, kaže Stanić vozimo “krševe” koji koštaju 2.000 do 3.000 KM.

On podsjeća da većinu vozila uvozimo iz Evrope koja daje ogromne stimulanse da se riješi “tog krša”, odnosno da se ta vozila izvezu iz država članica EU.

– A nama to dođe kao mjera nekog životnog standarda. Međutim, po broju prekršaja i udesa vidimo da nam se to sada vraća kao bumerang i da je to loša struktura – istiće Stanić.

To je, kaže on, jedan aspekt, a druga činjenica je da često ne vodimo računa da je veliki broj našeg stanovništva iselio u inostranstvo.

– Isto tako imamo dosta porodica u kojima žive samo muž i žena i imaju dvije plate, pa se stvara privid dobrog životnog standarda – pojašnjava Stanić.

On kaže da su porodice nekada imale po 4-5 članova, a danas po dva. Više članova znači i da se mnogo više novca troši.

Stanić se osvrnuo na podatke Evrostata koji pokazuju da je BiH sa Albanijom na dnu evropskog prosjeka kada je u pitanju bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika.

– BDP BiH i Albanije po stanovniku, izražen standardom kupovne moći, iznosi 35 do 40 odsto prosjeka ЕU.

– Mada i taj pokazatelj treba postaviti sa rezervom jer ako naše stanovništvo odlazi u inostranstvo, ako imamo dosta mladih neoženjenih/neudatih, onda se taj dio BDP, koji se stvara, dijeli na sve manji broj stanovnika. Stiče se privid da mi u suštini bolje živimo sa manje stanovnika, što nije tačno – kaže Stanić.

Iz kredita u kredit

Sa Stanićem se slaže i Murisa Marić iz Pokreta potrošača “Don”, koja navodi da je više nego apsurdno da se u 21 vijeku govori kako neko dobro živi ako ima automobil ili telefon.

Ona ističe da su vozila postala prijeka potreba, a ne neki hir, te da to što neko popije kafu ne znači da dobro živi.

– Građani sve više odseljavaju tražeći mjesto gdje će moći više zaraditi i gdje će im standard biti znatno veći. Vozimo prestara auta kojima je istekao rok na Zapadu, a s druge strane više ne možemo da odemo na godišnji odmor, đačku ekskuruziju ili opremimo djece u školu, a da ne posegnemo za bilo kojom vrstom kredita. To je ustvari pokazatelj našeg standarda – kategorična je Marićeva.

Ona ističe da se građani vrte u tom nekom začaranom krugu dužničkog ropstva tako što ulaze iz jednog kredita u drugi, prave reprograme i slično.

Marićeva kaže da jedan dio populacije u Srpskoj sigurno živi dobro, dok velika većina nema novca, piše Srpskainfo.

Politika

POLITIČKI BUĆKURIŠ KOJI DODIK KUVA utiče na mentalno zdravlje građana Srpske!

Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.

Politički bućkuriš. Ovako bi se otprilike mogala opisati situacija u kojoj se građani Srpske nalaze otkad je Sud BiH Miloradu Dodiku donio presudu. Retorika se kretala od prijeteće pa do spuštanja lopte.

Trenutno smo u takvom stanju gdje su rukovodioci Srpske na potjernici, gdje se zakoni doneseni u Parlamenu Srpske ne provode, a SIPA hapsi po Republici Srpskoj. To se može još nazvati politički haos uz dizanje tenzija i stvaranja panike, a sve zarad ličnih interesa, a građani će ponovo plaćati ceh tuđih poteza.

Ono čemu se niko nije nadao u čitavoj ovoj zbunjujućoj situaciji je da se rukovodioci Republike Srpske mogu naći na Interpolovoj, odnosno crvenoj potjernici. A razlog za to je to što institucije BiH prvenstveno SIPA i druge policijske agencije nisu privele osumnjičenu trojku Dodik Višković Stevandić.

Crvena potjernica je zatražena za Stevandića i Dodika koji su napuštali BiH nakon raspisivanja centralne potjernice, ali ne i za Viškovića, za kojeg ne postoje informacije da je napuštao BiH.

Zanimljivo je da se zadnjih dana Milorad Dodik nije često pojavljivao u javnosti nakon što se vratio sa kontroverznog puta iz Izraela. Sam je otkrio da se nalazi u Moskvi gdje je, kako saznajemo, stigao iz Budimpešte privatnim avionom.

Dodik se u Budimpeštisklonio, prema našim informacijama, nakon nedavnog povratka iz Tel Aviva. Takođe, kako saznajemo, Dodiku je sugerisano da se skloni i da se s vremena na vrijeme oglasi preko društvenih mreža, što je prethodnih dana i radio.

„Problem je u trenutnoj krizi je što vlast u Republici Srpskoj nema jasnu viziju ako da izađe iz situacije i nema viziju kuda nas tačno vodi gdje mi idemo. Dokaz za tako nešto jeste činjenica da oni koriste institucije Srpske prije svega Narodnu skupštinu u svoje dnevno političke interese što nikako nije dobro jer jednog dana NS RS usvoji odluke, a drugog dana vlast odnosno Vlada ne poštuje te zakone“, kaže Velizar Antić, politički analitičar.

Upravo to nepoštovanje zakona odnosi se na set zakona koje je, brže bolje nakon Dodikove presude, donio Parlament Srpske, a kojima se zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija BiH u Republici Srpskoj.

Međutim, ono što je zanimljivo je to da je upravo SNSD, zajedno sa ostalim konstitutivnim narodima u Parlamentu BiH,učestvovao u osnivanju baš tog Suda BiH, Tužilaštva i SIPA-e koju sada novim zakonima navodno ne poštuju. Zašto kažemo navodno?

Zato što je od donošenja zakona u Parlamentu Srpske, SIPA u dva navrata hapsila po Republici Srpskoj, a od primjene zakona nismo vidjeli ništa. Na štetnost zakona upozoravali su poslanici opozicije u Narodnoj skupštini.

“Ovde je jasno da su oni potpuno pogubljeni u ovim svojim aktivnostima ponašaju se kao muhe bez glave. Ovaj narod treba samo da se moli bogu da što prije odu da stvari postanu normalne da mi demokratski ekonomski u svakom smislu prodišemo i da pokušamo da se oporavimo od ove nenormalne vlasti koja je tu već skoro 20 godine”, kaže Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP-a u NS RS.

Ova situacija jasno govori koliko je važno imati efikasan pravosudni sistem koji će zaista da radi svoj posao jer u suprotnom ugled i BiH i Republike Srpske biće dodatno ukaljan.

Diplomata i publicista Branko Nešković kaže da je Republika Srpska, usled nedostatka stručnosti, dovedena u nezavidan međunarodni položaj ugorožavajući njenu teško stečenu reputaciju.

„Republika Srpska je tokom godina odavno pliva u međunarodnim nemirnim vodama pod pritiscima sankcijama i uslovaljavanjima. U njeno stasavanje je uloženo mnogo žrtava znanja pameti resursa i diplomatije da bi se ona tek tako olako prepustila neodgovornim i nezajažljivim pojedincima“, kaže Branko T.Nešković, diplomata i publicista.

Nakon političke katastrofe proteklih dana, zanimljivo je da se u posljednje vrijeme spušta lopta, poziva na razgovore uz poruke da bi ovu krizu riješilo povlačenje zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit. Ponuda je na stolu, hoće li ovog puta ići u korist Dodika teško je prognozirati.

“Ipak ona teza ja idem do kraja koje je on izgovorio gdje je mislio idem do kraja u smislu da Srpska bude van BiH ipak ne važi jer on ovim i dalje pregovara i na neki način drži ovo u nekoj zaleđenoj fazi koja je za opšte društvene procese i po zdravlje ljudi pogubna ljudi su sluđeni i ovo će sve ostaviti trajne posljedice po mom mišljenju”, kaže Jelena Trivić, predsjednik NF.

I upravo je mentalno zdravlje građana ono na šta niko od političara ne misli pa je tako i ovaj put skrajnuto negdje u ćošak jer na prostoru koji je doživio i proživio rat devedesetih trenutna neprestana neizvjesnost, poruke straha i tenzije koje dolaze iz političkih centara moći ne utiču samo na društvenu klimu, već ostavljaju duboke psihološke tragove.

Ali, u ovoj državi očigledno je bitnije igrati igrice i skupljati političke bodove nego misliti na običnog smrtnika i umjesto neizvjesnosti i straha ponuditi mu sigurnost.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”

Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević istakao je da je Nebojša Vukanović, narodni poslanik i predsjednik liste “Za pravdu i red” političko sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog političkog cilja – političku eliminaciju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Kovačević je na svom Iks nalogu podsjetio na emisiju od prije skoro četiri godine, u kojoj je gostovao sa Vukanovićem.
– Sve što sam mu rekao tada, stoji i danas, kada ga sa podrškom u Republici Srpskoj od jedva 1,5 odsto, upravo sarajevske stranke pokušavaju instalirati za ministra bezbjednosti. Zato samo Vukanovića u Sarajevu ne pitaju šta je za njega 9. januar. Ne pitaju ga čak ni šta misli o 1. martu. I najbitnije, samo njega ne pitaju da li se u Srebrenici dogodio genocid – navodi Kovačević.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ U PRIJEDORU “PDP će biti još jači i bliži narodu”

Svakog dana sve više ljudi nam prilazi, jer vide da mi jesmo ta promjena koju dugo čekaju. Zajedno idemo naprijed, da jačamo i gradimo snažniju, pravedniju Republiku Srpsku.

Poručio je ovo predsjednik PDP-a Draško Stanivuković na sastanku Regionalnog odbora Izborne jedinice 1, koji je održan večeras u Prijedoru.

Udvostručićemo broj odbornika. U svakom mjestu ćemo ostvariti dvostruko bolji rezultat. To nije samo cilj – to je nešto što ćemo zajedno postići. Naš korijen ste vi, narod Republike Srpske. Vi ste snaga i osnova svega što radimo. Upravo zbog toga, PDP će biti još bolji, još jači, još bliži svom narodu. Samo zajedno možemo graditi budućnost koju zaslužuje svaki čovjek Republike Srpske – rekao je Stanivuković i dodao: „Širimo moral, uzdižimo vjeru i radimo – to je naš put“.

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa, Nebojša Drinić, naglasio je tokom sastanka značaj efikasnog i predanog rada kao ključnog faktora za ostvarenje boljih rezultata. On je istakao da je posebno važno usmjeriti pažnju na budućnost i izgradnju jasne političke alternative.

„Građani jasno vide da je aktuelna vlast na brodu koji je pukao napola. S druge strane, PDP se profiliše kao politička opcija koja donosi rezultate. Dva puta smo u Banjoj Luci ostvarili značajan uspjeh, što pokazuje da imamo povjerenje građana. Važno je da gledamo u budućnost, a ja vjerujem da ćemo nastaviti da rastemo u svim krajevima Srpske“, poručio je Drinić.

Sastanak Regionalnog odbora Izborne jedinice 1, koji je okupio članove i predstavnike iz Novog Grada, Kozarske Dubice, Kostajnice, Oštre Luke i Prijedora, bio je prilika za analizu aktuelne političke situacije, sagledavanje izazova sa kojima se građani svakodnevno suočavaju, kao i definisanje narednih koraka u organizaciji i jačanju političkog djelovanja u ovoj izbornoj jedinici, ali i cijeloj Republici Srpskoj.

Nastavi čitati

Aktuelno