Društvo
JEDNA OD NAJVAŽNIJIH VOJNIH OPERACIJA: Šta sve može EUFOR?

Vojna misija EU u BiH EUFOR “Althea” jedna je od najvažnijih vojnih operacija koje EU sprovodi u svijetu, a iako je u BiH prisutna još od 2004. godine, i dalje o njenoj misiji, ulozi i značaju, većina običnih građana BiH malo zna.
Osnovni mandat misije dijeli se na tri aspekta, od kojih se prvi odnosi na podršku Oružanim snagama BiH u postizanju NATO standarda.
Drugi aspekt odnosi se na odvraćanje od destabilišućih aktivnosti i obezbjeđivanje primjene dijelova Dejtonskog sporazuma koji se odnose na vojne aspekte i pitanje međuentitetske linije razgraničenja.
Treći aspekt odnosi se na pomaganje sprovođenju misije OHR-a, ali i na implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, što je prvi sporazum koji je otvorio put ka kretanju BiH ka učlanjenju.
Već iz ovog dijela se vidi da je mandat svjesno usmjeren od implementacije Dejtona ka integraciji zemlje u EU.
EUFOR-ova ovlaštenja imaju dva dijela – izvršni, koji se kreće u okviru mandata Savjeta bezbjednosti UN, a koji sprovodi Savjet za spoljne poslove EU, i neizvršni koji se odnosi na pomaganje u treniranju Oružanih snaga BiH.
Za dio mandata EUFOR-a o kojem se ovih dana u svjetlu procesa koji je pokrenut protiv rukovodstva Republike Srpske u medijima mnogo govori nadležan je Multinacionalni bataljon čiji je zadatak da u slučaju zahtjeva od strane vlasti BiH pomogne u održavanju stabilnog i bezbjednog okruženja.
Na stranici EUFOR-a, u tekstu datiranom na 24. novembar prošle godine, naglašeno je da vlasti BiH do sada nisu tražile od EUFOR-a da djeluje u tom kapacitetu.
Mnogo je bilo rasprava o tome ima li EUFOR kao misija pravo na upotrebu oružane sile mimo krajnje nužde, odnosno samoodbrane.
Ako pogledamo tekst posljednje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN o produženju mandata misije od 1. novembra prošle godine, vidljivo je da EUFOR nema ovlaštenja da koristi silu mimo implementacije vojnog aneksa i aneksa koji se odnosi na međuentitetsko razgraničenje, osim u slučaju da su njihovi pripadnici i resursi direktno ugroženi ili ako je ugroženo stabilno i mirno okruženje u zemlji.
Suština mandata EUFOR-a od početka do danas je minimizirati prisustvo vojnika i trupa u lokalnim zajednicama, za razliku od prethodnih NATO misija, prethodne misije IFOR I SFOR, koje su imale eksplicitni zadatak da demonstriraju prisustvo na terenu.
Filozofija misije EUFOR je manji dio vojnika imati na terenu u BiH, a ostatak kao rezervu koja se brzo može prebaciti na teren u slučaju potrebe.
Ipak, to ne znači da EUFOR ne bi bio u stanju odgovoriti u slučaju da dođe do opasne eskalacije ili prijetnje za održavanje njihovog mandata.
Ukoliko bi pokazao da to ne bi mogao sprovesti, postavilo bi se ozbiljno pitanje sposobnosti EU da djeluje kao bezbjednosni faktor u Evropi.
U svojoj strukturi upravljanja i komandovanja EUFOR ima dvije osovine.
U smislu vojnog ispunjavanja svog posla, EUFOR se oslanja na NATO strukture, uspostavljene NATO procedure i NATO filozofiju.
Za komandovanje koristi NATO resurse, poput vojnih komandnih centara Alijanse. Druga osovina se, praktično, odnosi na civilno upravljanje i komandovanje misijom, a ova uloga pripada Savjetu EU, odnosno tijelu koje čine resorna ministarstva zemalja članica.
O misiji EUFOR-a najčešće se odlučuje u konfiguraciji ministara odbrane, ministara bezbjednosti ili ministara spoljnih poslova, u zavisnosti od teme.
U osnovi funkcionisanja evropskih demokratija je da civilna kontrola mora biti iznad vojne kontrole, odnosno oružane snage moraju biti pod kontrolom civilnih organa koji legitimitet crpe iz demokratskih izbora. Tako je i misija EUFOR “Althea” podređena resornim ministarstvima zemalja članica u okviru Savjeta EU.
Politički cilj misije je jasan: pomoći da BiH što prije postane članica EU, čime će se trajno obezbijediti mir i stabilnost u BiH, pa i u Evropi u širem smislu.
Ostvarenjem tog cilja ispunio bi se i mandat misije EUFOR-a, čime bi njegova uloga u BiH bila završena.
Društvo
Još jedna opština u Srpskoj ZABRANJUJE RAD NEDJELJOM

Skupština opštine Kozarska Dubica danas je usvojila odluku kojom je na području te opštine zabranjen rad nedjeljom.
Ovu odluku lokalni parlament je razmatrao na prijedlog načelnika opštine Igora Savkovića, koji je u izjavi novinarima da je nedjelja dan koji treba provesti sa porodicom.
– Zbog toga smo donijeli odluku da nedjeljom mogu samo da rade ugostiteljski objekti, benzinske pumpe, pekare i dragstori. Rad nedjeljom će biti dozvoljen i cvjećarama, kao i trgovinama pogrebne opreme, ali samo do 12.00 časova – rekao je Savković.
On je naveo da je na sjednici Skupštine opštine Kozarska Dubica usvojena i odluka o osnivanju Lokalne razvojne agencije “Centar za razvoj” radi obezbjeđivanja i realizacije što više razvojnih projekata.
Predsjednik Skupštine opštine Kozarska Dubica Miloš Banjac rekao je da je dnevni red današnje sjednice bio obiman, sa 56 tačaka dnevnog reda, a usvojeni su planovi rada i izvještaji o radu i materijalno-finansijskom poslovanju javnih ustanova i preduzeća, kao i organizacija i udruženja građana koje se finansiraju iz budžeta opštine.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno, stižu vjetar, kiša, PONEGDJE I GRAD!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i ponegdje gradom.
Ujutro i prijepodne na sjeveru i zapadu očekuje se prolazna kiša ili pljusak s grmljavinom, u ostalim krajevima uglavnom suvo. Uz rijeke je mjestimično moguća prolazna magla.
Od sredine dana u većini krajeva doći će do razvoja oblačnosti, te se očekuju prolazna kiša i pljusak s grmljavinom, a lokalno je moguća pojava grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana biće i kraćih sunčanih intervala. Uveče i u narednoj noći takođe će biti uslova za prolaznu kišu ili pljusak s grmljavinom na sjeveru.
Duvaće slab istočni i sjeveroistočni vjetar.
Minimalna temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od pet, a maksimalna od 19 do 24, u višim predjelima od 15 stepeni Celzijusovih.
Društvo
JASENOVAC NIJE SAMO MJESTO PATNJE I STRADANJA, nego klanica nevinih žrtava

Ekspert za istraživanje Holokausta Gideon Grajf istakao je na međunarodnoj naučnoj konferenciji “NDH i koncentracioni logor Јasenovac u svjetlu savremenih istraživanja” da Јasenovac nije bio samo mjesto patnje i stradanja, nego klanica nevinih, gdje okrutnost nije imala granicu.
– U svom radu nastojim da vodim računa da patnja svake žrtve bude priznata, naročitu u slučaju poput Јasenovca, gdje smatram da je broj žrtava decenijama sistematski umanjivan – naveo je Grajf.
Dodao je da Јasenovac nije bio samo mjesto na kojem je ljudsko dostojanstvo stavljeno na najokrutnije moguće iskušenje.
– Čak i na tom mjestu, nezamislive surovosti, opstajali su hrabrost i nada – ističe Grajf.
On je dodao da se na međunarodnoj konferenciji obilježava 80 godina od herojskog proboja jasenovačkih mučenika, 80 godina od pobjede nad nacizmom, fašizmom, ustaškim pokretom i 80 godina od osnivanja UN-a.
– Nakon najvećih tragedija u ljudskoj istoriji svijet je prigrlio uzvišenu viziju izgradnje globalne organizacije posvećene očuvanju mira kako se užasi Prvog i Drugog svjetskog rata ne bi nikada ponovili – dodaje Grajf.
Ističe da su Ujedinjene nacije rođene iz te vizije.
– Živimo u vremenu koje se često naziva dobom atomskog mira, krhkog mira. I Prvi svjetski rat odnio je 16 miliona ljudi, a Drugi, više od 60 miliona. Danas se svijet suočava sa najvećim izazovima – napominje on.
Kako je on istakao savremeni istoričari i dalje osvjetljavaju razmjere stradanja svih onih koji su nestali u najmračnije poglavlju ljudske istorije.
– Danas smo se okupili da bismo odali počast njihovoj uspomeni. Istoričari i dalje osvjetljavaju stradanje srpskog naroda, što je snažno prikazano u postavci izložbe o Јasenovcu. Najveće izložbe ikad postavljene u sjedištu UN-a na Ist Riveru, pod naslovom Јasenovac – pravo na sjećanje. Njena istorijska težina je nemjerljiva – napominje Grajf, prenosi RTRS.
Grajf je dodao da mu je velika čast što je učesnik konferencije, te zahvalio direktorici Јavne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanji Tuleković na pozivu.
-
Zdravlje1 dan ago
ZNATE LI DA POSTOJI DORUČAK koji će vam popraviti raspoloženje?
-
Hronika1 dan ago
TUGA U DOBOJU! Građani i saradnici opraštaju se od PORODICE TODOROVIĆ
-
Horoskop2 dana ago
DNEVNI HOROSKOP ZA 21. APRIL 2025! Lav uspješan, Djevica dobro raspoložena, Vaga sebi postavlja zamke
-
Hronika2 dana ago
TRAGIČNO NASTRADALI! Poznat datum i mjesto sahrane Srđana Todorovića i porodice
-
Svijet2 dana ago
LAVROV “Pokušaji EU da zabrani posjetu Moskvi 9. maja – OŽIVLJAVANJE NACIZMA”
-
Hronika2 dana ago
JUČERAŠNJI “CRNI DAN”! Mladić poginuo na motoru, otac povrijeđen 20 minuta kasnije
-
Banjaluka2 dana ago
TVRĐAVE I STARI GRADOVI NA ULAZU U BANJALUKU! Putovanje kroz kanjon Tijesno i Krupu na Vrbasu (FOTO)
-
Hronika1 dan ago
NOVA TRAGEDIJA! U saobraćajci kod Čelinca poginuo maloljetnik, dvoje povrijeđenih