Connect with us

Banjaluka

JEDNOSMJERNI SAOBRAĆAJ SPAS ZA BANJALUKU! Uz malo strpljenja GRAD ĆE PRODISATI (FOTO, VIDEO)

Neke promjene ljudima je izuzetno teško prihvatiti, pogotovo ako imaju manjak informacija, ali i bezbroj dezinformacija koje im se plasiraju. Jedna od takvih izuzetno krupnih promjena je i uvođenje jednosmjernog saobraćaja u Banjaluci. Iako se na prvu čini zbunjujuće praksa je pokazala da u svim evropskim gradovima ovakvo rješenje donosi ogromno olakšanje, kao što će biti slučaj i sa Banjalukom.

– Radi se o jednom od niza mjera i aktivnosti za poboljšanje odvijanja saobraćaja u centralnoj gradskoj zoni, odnosno mjera koja će doprinijeti boljem odvijanju saobraćaja i razvoju javnog prevoza i biciklističkog saobraćaja, a što i predstavlja viziju razvoja grada po principima održive urbane mobilnosti – ističu iz Gradske uprave Banjaluka.
Grad je danas objavio i mapu na kojoj se vidi kako će izgledati saobraćajno kretanje kako bi građani vizuelno mogli da steknu utisak novine koja će uskoro postati naša svakodnevnica.

Banjaluka svakodnevno raste i razvija se te su gužve i čekanja postali nepodnošljivi. Gradska administracija na čelu sa Draškom Stanivukovićem donijela je odluka da se jedan od najvećih problema našeg grada riješi po uzoru na Ljubljanu i Zagreb. Iako ovo nije nov problem ovo je prvi put da se neko uhvatio u koštac sa tako “velikim zalogajem” u gradu na Vrbasu.

-Saobraćaj u Ulici Kralja Petra I Karađorđevića će se odvijati od Zgrade Vlade RS ka Ekvatoru, a duž ulica Kninska-Vidovdanska-Prvog krajiškog korpusa će se odvijati u suprotnom smjeru, uz obilježavanje biciklističkih traka na kolovozu i tzv „žutih traka“ za vozila javnog prevoza i taksi vozila. Takođe, na raskrsnici kod pozorišta i stare zgrade Vlade će biti postavljeni „smart semafori“ za adaptivno upravljanje saobraćajem, odnosno semafor će dužinu trajanja zelene faze prilagođavati saobraćajanom opterećenju”, poručili su iz Odjeljenja za saobraćaj.

-Na ovaj način daje se prednost alternativnim vidovima prevoza u odnosu na saobraćaj individualnim motornim vozilima”, istakli su iz Odjeljenja za saobraćaj Grada Banjaluka.

 

Zbog ravnog pravca i povoljne širine gradskih ulica, vozači su redovno vozili neprihvatljivo brzo dok su poprečne ulice bile zakrčene gužvama. Buka je bila nesnošljiva, pogotovo noću. Nijedan učesnik saobraćaja nije bio pošteđen, a najugroženiji su bili biciklisti i pješaci, dok je učestalost nezgoda čiji smo svjedoci bili i nedavno (nažalost sa smrtnim ishodom)  gotovo na sedmičnoj bazi.

Uvođenje jednosmjernog saobraćaja podržava i odbornica PDP-a Smiljana Babić Moravac.

-Smatram da će uvođenje jednosmjernih ulica ne samo rasteretiti saobraćaj nego će se cjelokupna situacija i urediti. Posebno mi je drago da što će vozila službe Hitne pomoći i vatrogasci imati prednost, ovdje govorim i o pametnom semaforu koji za sada imamo jedan, ali se nadam da će ih biti još. Građani u velikoj mjeri ne shvataju o čemu se tačno radi jer nisu dobro informisani, trebalo bi da se i sami potrude da dođu do informacija da je ova gužva u gradu sada trenutna zbog radova koji se izvode i ometajućih faktora jer druga strana pokušava sve da učini da prolongira izvođenje ovakvih kvalitetnih projekata. Ja podržavam ovakvo rješenje i smatram da će Banjaluka tek procjveteti, ističe Babić- Moravac.

Odavno je bilo potrebno smanjiti količinu tranzitnog prometa kroz centar grada, smanjiti brzine kretanja i buku vozila, te povećati protok saobraćaja, naročito javnog prevoza jer bi se na taj način povećala sigurnost, posebno za bicikliste, pješake i djecu.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković danas je poručio da – Velika saobraćajna revolucija započinje uvođenjem jednosmjernog saobraćaja koji će u značajnoj mjeri rasteretiti gužve u užem centru grada.

On je dodao da uz sve pripremne radove koji se trenutno izvode, uspješno teku i radovi na izgradnji kružnog toka u Kninskoj ulici.

– Pored priprema na glavnim saobraćajnicama koje su u toku, a koje uključuju postavljanje nove vertikalne i horizontalne signalizcije, ovih dana uveliko teku radovi na izgradnji kružne raskrsnice u Kninskoj ulici, koji će zajedno sa kružnom raskrsnicom na spajanju Jevrejske ulice i Ulice Gavre Vučkovića doprinijeti boljem funkcionisanju saobraćaja u gradu – kazao je gradonačelnik.

Dodatno je istakao da će se na svakoj ovoj kružnoj raskrsnici nalaziti  zanimljivi detalji, koji će pored jedinstvene poruke i izgleda biti zanimljivi, kako građanima tako i turistima.
-Ne valja kada je gužva u saobraćaju ali isto tako ne valja kada se nastoji naći rješenje. Nevjerovatan je pokušaj opstrukcije i kritika na rješenja koje iznalazi gradska uprava kako bi se rasteretio saobraćaj u centru grada i smanjile gužve. Pojedinci znaju unaprijed da nešto nije dobro što se nije još ni desilo – poručio je šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini Grada Dragan Milanović.
On je dalje poručio da se niko ne bi usudio da se upušta u izmjenu režima saobraćaja i pravi tako krupne promjene a da prethodno nisu izanalizirani efekti.
-Normalno je da će u početku trebati vremena da se steknu navike i prilagode vozači ali mislim da je ovo dugoročno kvalitetno rješenje. Kao i na drugim primjerima najviše kritikuju oni koji su imali dvije decenije priliku da urede grad na bolji način. Ali nije ovo jedini primjer. Govorili su nemoguće je da budu udžbenici besplatni, nemoguće je da se riješi problem sa Palasom, nemoguće je napraviti centralno spomen obilježje itd. Ne prihvataju da ono što je njima bilo nemoguće, nisu znali ili nisu htjeli da urade, neko ipak to uradi- zaključio je Milanović.

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno