Connect with us

Svijet

JESMO LI SAMI? Na Zemlju stigao signal iz veoma daleke svemirske praznine

Američki istraživači iz Jute otkrili su izuzetno rijedak kosmički zrak koji je naizgled stigao do Zemlje iz veoma daleke svemirske praznine.

Istraživačka grupa otkrila je kosmički zrak ultra visoke energije za koji se čini da nema jasno porijeklo. Astronomi su zbunjeni činjenicom da je zrak naizgled stigao iz praktično potpune praznine u svemiru.

Ovo otkriće izazvalo je brojne naučne debate o njegovom porijeklu i daljem uticaju na fiziku, prenio je “Sputnjik”.

Detektovanje kosmičkih zraka je dio svakodnevne radne rutine astronoma širom svijeta.

Sunce emituje tokove energetskih čestica koje teleskopi identifikuju kao “buku”. Ovi tokovi klasifikovani su kao kosmički zraci “niske” energije“.

Međutim, kosmički zraci ultra visoke energije /UHECR/ su potpuno drugačija stvar. Otkrivanje UHECR-a je pojava koja se dešava izuzetno rijetko i izaziva mnogo pretpostavki.

Istraživači su i dalje su podijeljeni oko korijena ovog fenomena jer ništa u našoj galaksiji nema toliku snagu da ga proizvede.

Sličan zrak otkriven je u eksperimentu 1991. godine. Čestica koja je tada analizirana imala je više energije nego što se teoretski može zamisliti za kosmičke zrake koji putuju do Zemlje iz drugih galaksija. Jednostavno rečeno, takva čestica ne bi trebala ni da postoji.

Nedavni UHECR je još više zbunjujući jer je, navodno, došao iz skoro prazne oblasti dubokog svemira. Vjeruje se da crne rupe, eksplozije gama zraka i aktivna galaktička jezgra imaju neke veze sa ovakvim zracima, ali se o tome još vode diskusuje.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno