Društvo
JESTE LI IKADA BILI U GOSTIMA KOD KINEZA? Evo kakvi su običaji
Ako vas kineski prijatelji ili poznanici pozovu u posjetu, ima niz pravila koja je bolje uvažiti. Nećete valjda da ispadnete nekulturni? Evo šta kaže jedan kineski kulturolog
Kod Kineza je izuvanje takoreći obavezno. Obično domaćin ponudi papuče.
Ali, to je tek početak niza „pravila“ kako biti dobar gost svog domaćina Kineza. Pekinški stručnjak za kulturu, docent Điang Bo, upozorava prije svega na jedno:
„Dolazak praznih ruku je tabu. Odnos na ravnoj nozi je u Kini vrlo bitan. To znači, ako vas neko pozove, onda vi donosite poklon. Osim ako ste veoma bliski prijatelji“, kaže Điang.
Poklon ne mora da bude skup. Može se donijeti, recimo, i korpica sa voćem. Ali i tu valja biti oprezan.
„Ne treba donijeti ono voće koje zvuči kao kineska reč za ‘rastavu’ (lí). Recimo, na sjeveru Kine je to kruška, koja se tako izgovara“, kaže Điang. „Na jugu ne treba donositi liči (azijsku trešnju).“
„To treba posebno izbjeći kad posjećujete prijatelje čiji su roditelji u lošem zdravstvenom stanju“, kaže ovaj kulturolog. Sujeverje kaže da donošenje tog voća može biti loše znamenje, jer predskazuje odlazak voljenih osoba.
Može i alkohol
Odličan poklon je i cvijeće. „Donošenje cvijeća u Kini ima dugu tradiciju“, kaže Điang. „U Kini to cvijeće može biti i vještačko, od pliša. Ono simbolizuje bogatstvo. Ali, ne treba donositi cvijeće od papira.“
Nikako! Jer se papirno cvijeće u Kini tradicionalno polaže na grobove. Dobri pokloni su i cigarete, alkoholna pića, bombone, čaj i kolači.
„Kad idem prijateljima, mahom ponesem nešto za jelo“, kaže nam jedna djevojka na ulicama Pekinga. „Ako su u domaćinstvu stariji ljudi, donosim pekinški kolač i sitnice za djecu. Ponekad poklonim i alkohol“
Jedan prolaznik kaže da je u redu otići bez poklona prijateljima koje viđate redovno. A za one koje rijeđe viđa? „Za muškarce koji puše, recimo upaljač. Prijateljice dobijaju kozmetičke proizvode ili neku sitnicu koja ih može obradovati.“
Domaćin mora da ponudi „cijelo“ jelo
Ali, i domaćin ima nekoliko zadataka. Recimo, ako zove ljude na jelo, trebalo bi da spremi nešto „veliko” i „cijelo”.
„Tu se misli na neko veliko glavno jelo. To prvo mora da se iznese na sto, kako bi se gostima poželjela srdačna dobrodošlica. Osim manjih jela, mora biti neka cjelina, recimo čitava svinjska koljenica jer svinjsko meso simboliše sreću“, kaže pekinški kulturolog Điang.
Može i drugo meso. Recimo riba, ali opet – cijela, a ne u filetima. „Osim svinjetine, piletine, ribe ili jagnjetine, domaćini naravno moraju ponuditi i alkohol. Nema svečanog obroka bez alkohola“, dodaje Điang.
Kinezi rado piju vino, prije svega crno. Ili jaku rakiju od žitarica, koja se najčešće spravlja od prosa.
Kako otjerati goste?
Ali, šta ako su gosti vegetarijanci ili vegani? Ili ako ne piju alkohol?
Ne treba se snebivati, kaže Điang Bo, samo to otvoreno treba reći domaćinu. Uopšte, ni gost ni domaćin ne treba da se stide da nešto otvoreno kažu.
A šta kada domaćin želi da se otarasi gostiju? Điang preporučuje da se gostu tada ponudi čaj. Doduše, čaj se obavezno nudi i prije jela.
„Ali poslije jela je opet vrijeme za čaj. ‘Mogu li da Vam ponudim crni čaj?’ Time se signalizira da je vrijeme da se krene. Gosti će to razumijeti i reći: ‘Već je kasno, moramo polako kući.’ Prosto!“
Društvo
“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj
Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.
Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.
Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.
Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.
U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.
Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.
– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.
Društvo
OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)
Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.
U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.
U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Društvo
“EGZODUS SE NASTAVLJA”! Zadržavanje kadra najveći izazov bolnica u Srpskoj
Većina bolnica u Srpskoj u narednoj godini ne planira nabavku skupe opreme niti uvođenje novih usluga zbog teške ekonomske situacije, a prioritet će, kažu njihovi rukovodioci, biti zadržavanje medicinskog kadra kako bi održali sadašnji nivo zaštite pacijenata.
Dosadašnji finansijski problemi, tvrde oni, nisu imali uticaja na rad sa pacijentima, ponajviše zbog maksimalnog zalaganja i razumijevanja zaposlenih, posebno dežurnih ljekara čija je dnevnica, ističu, 120 maraka.
Direktor Bolnice Gradiška Rajko Dodik istakao je za “Glas Srpske” da su troškovi mnogo veći u odnosu na stopu izdvajanja u zdravstvu.
– Ova godina je, u proteklih pet, za našu zdravstvenu ustanovu bila najteža, zbog samog načina finansiranja. Dobili smo sredstava dovoljno da samo u posljednjih sedam mjeseci isplaćujemo plate radnicima, dok obaveze prema dobavljačima i bilo kakve investicije nisu dolazile u obzir – kaže Dodik.
Dodao je da bi ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je prošle godine od Vlade RS dobila grant od milion maraka, za održavanje tekućih troškova mjesečno trebalo do 400.000 maraka.
– Želio bih da se ne ponovi 2024. godina, jer sredstva koja smo dobili ne mogu pokriti tekuće troškove ni za tri mjeseca. Nadam se da će se u idućoj godini iznaći neka rješenja, jer ono novca što dobijamo je samo kap u moru dugovanja – kazao je Dodik.
Bez dodatnih sredstava ruke menadžmenta su, kaže on, vezane, jer sve redukcije koje su mogli uveli su, što ni blizu nije dalo željene rezultate.
– Postoje zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji rade i više nego što to standardi propisuju da pacijenti ne bi osjetili krizu. Takođe, aparate koji se pokvare pokušavamo da repariramo ili pozajmimo, jer novca za nove nemamo – naglasio je Dodik.
Sa finansijskim poteškoćama bore se i u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović”, a vršilac dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Miroslav Bijelić kazao je da nedostatak novca puno toga uslovljava, između ostalog, obnavljanje medicinske opreme koja se konstantno unapređuje.
– Naravno to utiče i na servisiranje drugih obaveza, jer mi nismo komercijalno preduzeće, a pri tome naši su troškovi visoki, počevši od lijekova pa sve do objekta koji sam po sebi košta – kazao je Bijelić.
Direktor Bolnice Zvornik i predsjednik Aktiva direktora zdravstvenih ustanova koje ostvaruju bolničku zdravstvenu zaštitu RS Ivan Popović kazao je da postoji veliko nezadovoljstvo među zaposlenima u smislu plata.
– Prvi put osjećam veliko nezadovoljstvo i tenziju među zaposlenima zbog plata. Jedno dežurstvo ljekara specijaliste, koje traje 24 časa, u bolnici se plaća 120 maraka. S druge strane, dnevnica konobara kreće se između 120 i 150 maraka – kazao je Popović.
Dodao je da je krajnje vrijeme da se sjedne i razgovara sa zdravstvenim radnicima i sindikatima, kako bi se iznašlo rješenje i povećale plate zaposlenima u zdravstvu.
Dubrovnik
Prema riječima direktora trebinjske bolnice Nedeljka Lambete, od januara ovu zdravstvenu ustanovu nije napustio nijedan ljekar, iako dobijaju dobre ponude iz Dubrovnika, gdje su veće plate.
– Šta će biti poslije Nove godine, vidjećemo. Mi se trudimo da, koliko god je u našoj moći, stvorimo što bolje uslove rada. Iduće godine bi trebalo da uselimo u novi objekat, koji će biti najsavremeniji u BiH – rekao je Lambeta.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika23 sata ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Hronika3 sata ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”