Connect with us

Društvo

JOŠ JEDNA INICIJATIVA: Traže povrat PDV-a za HRANU I OPREMU za bebe

Uputićemo inicijativu za povrat PDV-a na kupljenu opremu, pelene i hranu za bebe uzrasta do dvije godine.

Najavila je to u izjavi za “Nezavisne novine” Mira Pekić, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koja dodaje da bi to bilo od velike pomoći roditeljima.

“Recimo, tu bi bila kolica, krevetić, hodalica, hranilica i tako dalje. Roditelj bi svaki mjesec s fiskalnim računima išao u Upravu za indirektno oporezivanje BiH, dokazao da je platio PDV i taj iznos bi mu bio vraćen”, naglasila je Pekićeva, koja je i druga zamjenica predsjedavajuće Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH.

Pekićeva ističe da će to biti inicirano ovih dana, te naglašava da smatra da je riječ o značajnoj uštedi.

“To će roditeljima i te kako značiti”, navela je Pekićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Banjalučanka, majka jednogodišnje bebe, ističe da su troškovi koje roditelji svaki mjesec imaju ogromni.

“Recimo, samo jedna kolica koštaju bar 500 maraka. Krevetac je bar 300 KM, a tu još treba dodati i madrac i posteljinu. Auto-sjedalica, koja je obavezna tokom vožnje u automobilu, košta oko 250-300 maraka. Pa, da vam ne pričam, samo za pelene mjesečno treba minimalno 100 maraka. Tu treba dodati troškove za maramice, kreme, troškove u apotekama i slično”, priča ova Banjalučanka u izjavi za “Nezavisne novine”.

Zbog toga bi, kako dodaje, mnogo značilo roditeljima kada bi bio vraćen PDV na sve što za bebe kupe.

“Pa, eto, lako je izračunati. Samo na dječjim kolicima bih uštedjela, otprilike, oko 100 maraka. To je meni stvarno značajna ušteda. Obradovalo me to što kažete i nadam se da to neće biti samo obećanje, već da će zaista zaživjeti”, naglašava ova majka.

Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja porodica 4+ Banjaluka, podsjeća da su oni bili zagovornici da se PDV uopšte ne obračunava na opremu za bebe, ali bi im, ističe, dobro došao i povrat poreza na dodatu vrijednost.

“To je stvarno prijeka potreba, a iz odjeće začas bebe izrastu. To su ogromni troškovi. Puno bi nam značilo i umanjilo te troškove kada bi PDV bio vraćen. Ako se već ne može ukinuti, neka se vrši povrat”, rekao je Radovanović.

On kaže da se talas poskupljenja odrazio i na opremu za bebe, tako da mnogi roditelji sastavljaju kraj sa krajem.

“Običan čovjek nema, u kreditima je, zadužio se. Pazite, kad se kupi jedna jakna za bebu, pitanje je da li to može da bude djetetu i jednu sezonu. Začas dijete izraste. Isto je i sa obućom, benkicama i tako dalje”, poručuje Radovanović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Društvo

BIH UVOZI STRUJU KAO NIKAD: Prijeti nam energetska kriza

Pored mnogobrojnih problema u elektroenergetskom sektoru u Bosni i Hercegovini, očekuje se da će se zbog loše hidrologije uzrokovane vrućinama smanjiti proizvodnja električne energije iz hidroelektrana.

To bi stvorilo dodatne probleme ovom sektoru u BiH, jer bi zbog toga sve tri elektroprivrede morale donijeti odluku o dodatnom uvozu električne energije koja je mnogo skuplja na berzi.

Situacija je već komplikovana, jer zbog brojnih problema Rudnici i Termoelektrane u Ugljeviku jedno vrijeme nisu radili, te se morala uvoziti struja.

Takođe, remont RiTE Ugljevik i RiTE Gacko, koje su jedine dvije termoelektrane u sistemu “Elektroprivrede RS” i proizvode više od 65 odsto električne energije u ovom entitetu, ove godine se desio u isto vrijeme, odnosno preklapao se 13 dana, iako to ne bi trebalo da bude praksa.

To znači da se u to vrijeme vjerovatno morala uvoziti električna energija.

Kada je u pitanju Federacija BiH, rudnici u sistemu “Elektroprivrede BiH” nisu isporučili dovoljne količine uglja, te su termoelektrane morale ili kupovati ugalj ili električnu energiju po dosta višim cijenama.

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je tokom pet mjeseci ove godine uvezeno električne energije za oko 296 miliona KM.

To je za skoro 240 miliona KM veći iznos u odnosu na pet mjeseci prošle godine, kada je Bosna i Hercegovina uvezla struje u iznosu od oko 57 miliona KM.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Uglavnom oblačno, moguća prolazna kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Tokom prvog dijela dana ponegdje na zapadu moguća je slaba prolazna kiša. Uveče raslojavanje oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 19, na jugu do 24 stepena Celizijusova. Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 28 i 33, na jugu zemlje do 37 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

FOND UVEO NOVO PRAVILO! Počinje naplata zamjene zdravstvenih kartica u Srpskoj

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao što je već ranije najavio,od 1. jula počeće sa naplaćivanjem zamjenskih elektronskih zdravstvenih kartice.

„Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja zato još jednom pozivamo sve osiguranike da pažljivo čuvaju svoje kartice, jer će se od sutra početi sa naplaćivanjem zamjene kartice nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene ličnih podataka“, kazali su iz Fonda.

Dodaju da e kartice nije potrebno mijenjati, bez obzira što je na nekim karticama naznačen rok važenja (karakteristično za kartice iz prve serije) sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka.

„Ukoliko ipak morate da podnesete zahtjev za novu elektronsku zdravstvenu karticu, od 1. jula cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlja realan trošak izrade kartice na tržištu“, ističu iz Fonda.

Dodaju da će Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i dalje snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice, a izradu svake naredne kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.

Pojašnjavaju da je Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gubljenja ili u slučaju promjene ličnih podataka. Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument.

„Tako je primjera radi, do sada više od 26.000 elektronskih kartica izgubljeno, a zabilježeni su i slučajevi u kojima su pojedini osiguranici podnosili zahtjev za novom karticom i do sedam puta, jer su prethodnu gubili. Samo u 2024. godini izrađeno je više od 45.000 novih elektronskih zdravstvenih kartica“, ističu iz Fonda.

Nastavi čitati

Aktuelno