Banjaluka
JUBILEJ PUN EMOCIJA: Mašinska škola u Banjaluci slavi 60 godina trajnih prijateljstava!

Obilježavanje 60 godina mature Mašinske škole u Banjaluci okupilo je danas dvadesetak nekadašnjih školskih drugara koji su, uz smijeh, anegdote i emotivne uspomene, oživjeli sjećanja na školske dane, mladost i vrijeme koje ih je povezalo zajedničkim životnim putevima.
Mašinska škola u Banjaluci, jedna od četiri tehničke škole na ovom području, u periodu od 1961. do 1965. godine školovala je generaciju mladih koji su kasnije postali stubovi industrije, inženjeri i tehničari širom zemlje.
Školovanje u to vrijeme, pričaju za Glas Srpske, bilo je izuzetno zahtjevno. Samo dva odjeljenja od prvobitno upisana tri su diplomirala, što svjedoči o strogim kriterijima i visokim standardima nastave. Danas, nakon šest decenija, školski drugovi redovno se okupljaju svake prve subote u junu, njegujući prijateljstva i sjećanja koja vrijeme nije uspjelo da izbriše.
Jedan od njih, Nedeljko Garić iz Čelinca, ističe da se tada u poređenju sa današnjim vremenom tražilo znanje i savladavanje svih disciplina, od teorijske nastave do praktičnih vježbi.
Poslije druge godine škole, na inicijativu kadrova iz “Čajevca”, nekoliko učenika iz oba odjeljenja, među kojima je bio i on, izabrani su kao potencijalni stipendisti.
– Pozvali su nas u kadrovsku službu da se izjasnimo o stipendiji. Ja sam je prihvatio jer mi je puno značila zbog teške materijalne situacije u kojoj sam bio – kaže Garić.
Stipendija je podrazumijevala obavezu rada u “Čajevcu” nakon završetka školovanja, što je on i ispoštovao. Iako je razmišljao o nastavku studija, prilike i materijalni uslovi bili su drugačiji.
– Ostao sam u “Čajevcu”, a nakon osam mjeseci otišao sam u školu rezervnih oficira u Karlovac, u Hrvatskoj, gdje sam završio vojnu obuku. Nakon toga vratio sam se u “Čajevac”, gdje sam proveo najveći dio svoje karijere – istakao je on.
U to vrijeme, pored Banjaluke, tehnička škola postojala je u Sarajevu, Tuzli i Mostaru. Škola u Banjaluci okupljala je učenike iz cijele Krajine, od Doboja do Ključa i Travnika.
– Postojao je i studentski dom koji je stradao u zemljotresu, a danas se na tom mjestu nalazi Elektrotehnički fakultet, gdje su učenici iz udaljenih mjesta stanovali – dodaje Garić.
Mašinski smjer koji je pohađao bio je opšti i obuhvatao je sve oblasti mašinstva, od obrade metala i livenja do rada sa parnim mašinama, kotlovima, sistemima centralnog grijanja i dizalicama.
– Zahtjevi su bili veliki, naročito u matematici, fizici, mehanici, termodinamici i tehničkom crtanju. Uprkos svemu, ta strogost nas je oblikovala u kvalitetne stručnjake – priča Garić.
Garić je u odjeljenju bio sa Dušanom Kecmanom, nekadašnjim novinarom i fotografom, s kojim dijeli brojne anegdote.
Garić, koji je bio najniži u odjeljenju, s osmijehom se sjeća da ga je Kecman često zadirkivao.
– Jednom ću ja njemu to vratiti. Bio je veliki odmor, on je nešto pisao na tabli, komentarisao neku formulu. Imali smo u učionici fino uglancan parket i nismo smjeli ulaziti u obući, nego smo nosili kožne natikače koje su znale biti klizave. Ja sam se zaletio i izbio mu noge i on pao je na parket. Htio je da mi vrati, ali jedan naš drug, jači od svih, upozorio ga je: “Pipneš li ga, imaš posla sa mnom!” Tako je sve ostalo u šaljivom duhu – prisjeća se Garić.
Kecman, poznat po svojoj vedroj naravi i razrednoj energiji, kaže da na okupljanja dolaze isključivo muškarci jer, nažalost, u njihovim odjeljenjima nije bilo djevojaka.
– Najviše nas interesuje razgovor, sjećanja i prijateljstvo – kaže Kecman, prisjećajući se posebno profesora Zvonka.
On je prvi, kako kaže, prepoznao njegove sklonost ka umjetnosti.
– Profesor mi je znao često reći: “Idi ti igraj fudbal na Kastelu” – priča Kecman.
Dodaje da su se, nakon što su obilježili 40 godina mature, dogovorili da se okupljaju svake godine. Od tada, više od 20 godina, tradicionalno se sastaju svake prve subote u junu u bašti Hotela “Bosna” u Banjaluci. Iako ponekad neko bude spriječen, većina ipak dođe.
– Od 66 učenika, više od 50 odsto nažalost nije više među nama – rekao je Kecman sa žaljenjem.
Pozne godine nisu spriječile ni Bernarda Kezića iz Rijeke da dođe i ove godine.
– Sve sam obaveze ostavio da bih se sastao sa svojim školskim drugarima. Samo jedne godine nisam došao, i to zbog teške operacije. Ovo okupljanje ne bih propustio ni pod koju cijenu – kaže Kezić.
Za njega je ovo, ističe on, pravo zadovoljstvo i ljubav prema društvu s kojim sam odrastao i stasao.
– Ova proslava mi znači nastavak jednog normalnog života. Ništa mi nije ljepše nego sresti prijatelje koji su ostali ljudi i s kojima zajedno gradimo duh zajedništva – naglasio je Kezić, koji čitav radni vijek proveo u mašinstvu, gdje je stekao 54 godine radnog staža.
Banjaluka
URUČENA RJEŠENJA ZA SPORTSKE STIPENDIJE: Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac uručila je danas rješenja o stipendiranju kategorisanim sportistima za 2025. godinu, a u okviru programa razvoja sporta na području Banje Luke.
-Od 2018. godine, Grad Banja Luka vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorije dodjeljuje sportske stipendije. Ove godine, stipendiju je dobilo 19 kategorisanih sportista, a ukupna sredstva izdvojena za tu namjenu iznose 35.400 KM – navela je Savić – Banjac.
Prema njenim riječima, iako uslovi za bavljenje sportom nisu uvijek idealni, naša je dužnost da podržimo mlade ljude koji predstavljaju naš grad i zemlju na najbolji način.
-Nastavljamo da ulažemo u sport. Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost – zaključila je Savić – Banjac.
Uzimajući u obzir da je Grad Banja Luka jedina jedinica lokalne samouprave, koja od 2018. godine, vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorizacije dodjeljuje sportske stipendije, kategorisani sportisti za 2025. godinu su:
1) Sportisti Internacionalnog razreda – seniori:
Jovan Lekić (plivanje).
2) Sportisti Internacionalnog razreda – juniori:
Filip Marinković (džiu džica).
3) Sportisti Prvog razreda – juniori:
Tibor Gajić (džiu džica),
Boris Blažević (plivanje),
Stefan Purišić (plivanje),
Marija Vulić (košarka),
Sergej Trbojević (plivanje),
Aleksa Đukanović (plivanje),
Katja Vujičić (sportska gimnastika),
Aljoša Travar (kajak),
Milana Railić (rukomet),
Ivana Bobić (rukomet),
Luka Pejić (karate),
Milan Dabić (karate),
Nika Popić (atletika),
Marija Damjanović (košarka),
Mihajlo Zrnić (karate),
Milica Bosnić (košarka), i
Ian Boloban (tenis).
Banjaluka
“NE ODUSTAJEM!” Majka malog Sergeja dirljivom objavom rasplakala region

Na fotografijama koje dijelim s vama, vidjećete mog Sergeja onakvog kakav je bio prije nesreće. Pun života, energije, ideja i planova. Dječaka koji se smijao srcem, koji je volio ljude, zivotinje, muziku, tehnologiju, koji je volio život.
Objavila je ovo Svjetlana Bendaš, majka Sergeja Stupara, koja je na Fejsbuku podijelila emotivnu poruku.
-Tačno su dvije godine otkako je život mog Sergeja stao na trenutak, a moj svijet se prelomio na prije i poslije. Njegova radoznalost nije imala granice, a osmijeh je imao moć da uljepša i najtmurniji dan. Ali, dvije godine nakon tog kobnog dana, živim neku sasvim drugu stvarnost. Bez njegovog glasa. Bez njegovih pokreta. Bez njegovih nestašluka. Bez njegovog pogleda koji mi je govorio više nego hiljadu riječi – napisala je Svjetlana. Poručila je kako je za 2 godine naučila kako izgleda borba bez predaha, kako izgleda kad majčino srce puca po šavovima, ali ne odustaje.
-Naučila sam kako izgleda voljeti dijete toliko snažno da ta ljubav postane tvoja pokretačka sila, čak i kada ti ponestane snage. Naučila sam kako izgleda nositi osmijeh za njega, iako ti duša vrišti. Sergej nije nestao. On je tu – u svakom pogledu, u svakom mom dahu, u svakoj molitvi. Ali nedostaje mi… nedostaje mi njegov glas, njegov zagrljaj, njegova pitanja, njegove ideje, njegova energija. Nedostaje mi on – baš onakav kakav je bio – navodi se u emotivnoj poruci.
Prema njenim riječima, iza nje su dvije godine svakodnevne borbe, dvije godine pokušaja da nadonkadi ono što je nezamjenjivo, dvije godine u kojima nije prestala vjerovati u čudo. -Dvije godine u kojima sam samo željela jedno: da mi se moje dijete vrati. Kad gledate ove slike, nemojte gledati samo osmijeh. Osjetite život u njegovim očima. I onda, ako možete, bar na tren, pokušajte zamisliti kako je to – kada vam sve to preko noći bude oduzeto. Zato danas ne tražim ništa osim da mislite na njega. Da ga ne zaboravite. Da vjerujete s nama. Jer Sergej je i dalje tu. I bori se. I čeka svoj povratak. A ja… ja sam tu da ga volim, čuvam, i nikada ne pustim – napisala je Svjetlana.
Banjaluka
ODGOĐENA TRADICIJA! Trka dajak čamaca zbog vremena pomjerena za 2. avgust

Kao završnica 72. po redu tradicionalne manifestacije „Ljeto na Vrbasu“ trka dajak čamaca, koja je trebalo da bude održana u nedjelju 27. jula – odgođena je za 2. avgust zbog najavljenih vremenskih neprilika.
Kako su saopštili organizatori Dajk klub Banja Luka – i ovog ljeta biće organizovana trka u kategorijama: veterani, seniori, juniori, pioniri i djevojke. -A uz adrenalin i navijanje – biraćemo i najljepši dajak čamac 2025. godine. Dođite da podržite naše Vrbaske vitezove i uživate u jednom od najljepših prizora ljetnje Banje Luke – naveli su organizatori.
-
Region3 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Politika2 dana ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika2 dana ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika2 dana ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Hronika2 dana ago
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO REGION! Krajiški kanibal liječi se na Sokocu nakon što je POJEO MAJKU!
-
Banjaluka2 dana ago
SAVIĆ BANJAC O NINKOVIĆEVOJ NAJAVI: Banjaluka zaslužuje više od ucjena i prijetnji blokadom Skupštine