Connect with us

Politika

“KAD ĆE SRBI DOĆI NA DNEVNI RED” Srpska sela u FBiH bez struje, a PS BiH raspravlja o UGROŽENOSTI POVRATNIKA u Srpsku

Sela Dubovsko, Bosanski Doljani, Grmuša, Gorjevac i Lipa na području Bihaća ni danas nemaju struju, a srpski povratnici apeluju da ih institucije Republike Srpske i Srbije ne zaborave i da im pomognu.

Paroh bihaćki Slaviša Milinović rekao je da je ovaj problem prisutan gotovo tri decenije.

Prema njegovim riječima, u selu Pritoka prije rata su gotovo stoodstotno stanovnici bili Srbi, a danas srpskih povratnika ima svega u pet kuća.

– Gledamo u Republiku Srpsku i Srbiju da nam pomognu, da nas ne zaborave, da nas posjete i uvjere se u težak život, ali isto tako i u hrabrost jer smo se vratili na naša ognjišta – rekao je paroh bihaćki.

Povratničko stanovništvo u Bihaću uglavnom je starije životne dobi. U Bihaću živi samo 200 Srba, među kojima je tek sedam školaraca.

S obzirom da će Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH u četvrtak održati hitnu sjednicu na kojoj bi se trebalo raspravljati o ugroženosti prava povratnika bošnjačke nacionalnosti u Republici Srpskoj, a na inicijativu bošnjačkih poslanika, pitali smo da li će i kada na dnevni red biti stavljena i tačka koja se tiče srpskih povratnika u FBiH.

Poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović, ističe da će iskoristiti priliku da, u skladu s Poslovnikom o radu, pita ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH kako je moguće da Srbi povratnici sa područja Bihaća nemaju struju, ni skoro tri decenije nakon rata.

Komentarišući najavljenu hitnu sjednicu PD PS BiH na kojoj će se raspravljati o bezbjednosti Bošnjaka u Srpskoj, Borenović je optužio poslanike koji dolaze iz vladajuće većine na nivou BiH za politikanstvo i licemjerstvo, ističući da njihove stranke čine Savjet ministara BiH.

– Pa valjda su za ova bezbjednosna pitanja zadužena ministarstva unutrašnjih poslova, čiji su ministri njihov izbor i njihovih koalicionih partnera na svim nivoima. Zašto ćute oko napada na srpske povratnike i na srpske hramove u FBiH. Znaju sa svojim partnerima imenovati ministre, direktore, kupovati zgrade i nova auta, a tobože vode brigu oko povratnika na hitnim sjednica u nenadležnim parlamentima – kaže Borenović

Dodaje da se sve to dešava u vrijeme kada srpski povratnici u pojedinim dijelovima Federacije BiH nemaju ni struje skoro tri decenije nakon rata.

Borenović smatra da se hitna sjednica neće ni održati.

– A ti poslanici neka potraže odgovore na svoja pitanja od nadležnih ministarstava i neka postave poslaničko pitanje, kao što sam i lično nekoliko puta tražio odgovor na sramno precrtavanje ćiriličnog pisma na saobraćajnim znakovima u FBiH – poručuje Borenović.

Navodi da se ministri zaduženi za unutrašnje poslove i bezbjednost stalno slikaju i druže pa neka daju odgovore na ugroženost povratnika i šta rade po ovim pitanjima kada su u pitanju povratnici srpske nacionalnosti.

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno