Connect with us

Društvo

KAKO ĆE UTICATI NA NAS? EU ima nova pravila putovanja, evo šta to znači

Evropska unija uvodi značajne promjene u sistemu putovanja u zemlje šengenskog prostora, koje će imati direktan uticaj i na građane Bosne i Hercegovine. Novi sistemi koji su najavljeni, Entry/Exit System (EES) i European Travel Information and Authorisation System (ETIAS), modernizovaće i ubrzati prelazak granica.

Prvi korak ka digitalizaciji graničnih kontrola počinje već u oktobru 2025. godine, kada počinje s radom EES, elektronski sistem za prijavu ulaska i izlaska iz EU. Putnici neće morati ništa preduzimati prije putovanja – registracija će se vršiti direktno na granicama Evropske unije, gdje će EES prikupljati fotografije lica i otiske prstiju putnika. Ovaj sistem će omogućiti bržu graničnu kontrolu zahvaljujući automatskom skeniranju pasoša, bez potrebe za tradicionalnim graničnim provjerama. Početkom primjene EES-a za zemlje šengenskog prostora bitno će se promijeniti način ulaska ne samo državljana BiH nego i ostalih zemalja zapadnog Balkana, kao što su Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija, ali i Moldavije i Ukrajine kada je u pitanju evropski kontinent.

Na temelju prikupljenih biometrijskih podataka izradiće se biometrijski predlošci i pohraniti u zajednički Biometric Matching Service. Državljanima zemalja koji imaju vizu za kratkoročni boravak za ulazak u šengensko područje otisci prstiju će već biti pohranjeni u viznom informacionom sistemu (VIS).

Svaki putnik koji stigne na vanjsku granicu EU, odnosno šengenskog prostora, moraće dati svoj pasoš. Službenici za kontrolu pasoša skeniraće otiske prstiju i fotografisati osobe. Ove informacije biće zabilježene u digitalnoj datoteci.

Pri tome, pasoš putnika (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren. No, u bilo kojem od gore navedenih slučajeva putnik će susresti službenika za kontrolu pasoša na granici.

Bitno je navesti da, ako odbije dati biometrijske podatke, putniku će biti uskraćen ulazak na područje evropskih zemalja koje koriste EES.

Takođe, sistem će bilježiti koliko dana će još putnik smjeti da boravi na teritoriji evropskih država. To će se moći provjeriti pomoću EES-a, odnosno putem EES onlajn alata.

Šest mjeseci kasnije, u oktobru 2026. godine, biće pokrenut i ETIAS – onlajn sistem za izdavanje putnih dozvola za ulazak u Šengen zonu za putnike kojima nije potrebna viza. Važno je naglasiti da ETIAS nije viza, već elektronska autorizacija za kratkotrajni boravak u 30 evropskih zemalja.

Prilikom onlajn prijave za ETIAS dozvolu, putnici će morati dostaviti lične podatke kao što su adresa stanovanja, podaci iz pasoša, trenutno zanimanje te informacije o eventualnim ranijim putovanjima u konfliktne zone ili krivičnim presudama. Naknada za ETIAS iznosi sedam evra, a dozvola će važiti tri godine ili do isteka pasoša.

EES i ETIAS donose niz koristi za građane BiH:

Ubrzan i efikasan prelazak granica zahvaljujući digitalizaciji;
Preciznija kontrola dužine boravka u zemljama EU;
Povećana zaštita identiteta putnika putem biometrijskih podataka;
Smanjeno vrijeme čekanja na granicama uz automatsko skeniranje pasoša.
Iako oba sistema imaju zajednički cilj jačanja sigurnosti granica EU, bitno je istaći da će EES biti prvi operativan, a ETIAS će uslijediti nekoliko mjeseci kasnije. Ove promjene znače jednostavnije, sigurnije i ugodnije putovanje za sve građane Bosne i Hercegovine, ali i zapadnog Balkana.

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.

Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.

Nastavi čitati

Društvo

EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiše iz Rusije! (VIDEO)

Meteorolozi sa stranice BH Meteoa oglasili su se sa novim informacijama u vezi sa vremenskim uslovima koji nas očekuju u narednim danima.

Prema najavi meteorologa, iz pravca Rusije uskoro dolazi do osjetnog zahlađenja.
“Topli dani za sada su na čekanju”, poručuju meteorolozi.
“U periodu oko 6. aprila sve izvjesniji hladni prodor iz Rusije uz osjetan pad temperatura. Ono što je idalje nepoznanica hoće li zahlađenje proći suvo uz pojavu mraza, ili će biti praćeno padavinama u ovom slučaju snijegom”, najavili su ranije.
Na njihovom Fejsbuk profilu možete pogledati animaciju i prikaz kretanja temperature na 1.500 metara nadmorske visine u narednih 10-ak dana iznad Еvrope.

Nastavi čitati

Aktuelno