Connect with us

Zdravlje

Kako da probudite “hormon sreće”?

Endorfini mogu pomoći u ublažavanju bolova, smanjenju stresa i mogu izazvati osjećaj euforije i zna se međutim da endorfini pomažu u umanjivanju bola, a istovremeno izazivavaju pozitivna osjećanja, pa se nekad nazivaju i hormonima “sreće i zadovoljstva”.

Endorfini su hemijski glasnici u ljudskom organizmu koje luče određeni dijelovi nervnog sistema, a čija uloga još uvijek nije sasvim jasna. Ukratko, mogu učiniti da se osjećate prilično dobro. U nastavku teksta vam donosimo par savjeta kako možete povećati količinu endorfina u organizmu.

Vježbajte

Fizičke prednosti vežbanja se ne mogu poreći. Njegove prednosti za mentalno zdravlje su isto tako impresivne, u velikoj mjeri zahvaljujući endorfinu. Imajte na umu sljedeće: Oslobađanje endorfina je povezano sa kontinuiranim vježbanjem Istraživanja iz 2011. godine sugerišu da se oslobađanje endorfina dešava nakon 30 minuta vježbanja.

Vježbanje umjerenog intenziteta može biti najbolje. Studija iz 2017. godine otkrila je da su 22 učesnika iskusila euforična osećanja povezana sa oslobađanjem endorfina nakon sat vremena vježbanja umjerenog intenziteta. Umjereno vežbanje znači da vam se ubrzava rad srca i disanje.

Probajte akupunkturu

Ovaj alternativni tretman je porijeklom iz kineske medicine, a u kojem se koriste veoma tanke igle radi stimulacije određenih tačaka u organizmu.

Do sada je akupunktura ispitivana u brojnim stanjima, kao što su hronična bol, insomnia (nesanica), anksioznost i depresija, simptomi predmenstrualnog sindroma i sl.

Brojne studije su dokazale da se nakon ubacivanja igle u akupunkturne tačke oslobađa određena količina endorfina što doprinosi povoljnom terapijskom efektu akupunkture.

Odvojite vrijeme za meditaciju

Prema istraživanju iz 2011. godine, meditacija je još jedan način da se pokrene oslobađanje endorfina. Meditacija vam može pomoći da se opustite i postignete unutrašnji osjećaj smirenosti.

Meditacija

Takođe može obezbjediti i druge zdravstvene prednosti, uključujući sljedeće: poboljšano fizičko zdravlje, poboljšano raspoloženje i bolji san.

Da biste započeli meditaciju:

Izaberite mirno, udobno mjesto za sjedenje.

Opustite se.

Neka se sve vaše misli, pozitivne ili negativne, uzdignu i prođu pored vas.

Kako se misli pojavljuju, pokušajte da ih ne osuđujete, ne držite se za njih ili ih odgurnite.

Počnite tako što ćete ovo raditi 5 minuta i vremenom napredujte do dužih sesija.

Probajte aromaterapiju

Prema studiji iz 2012. godine, čini se da aromaterapija lavandom pomaže u ublažavanju anksioznosti.

Razlog je to što primjena esencijalnih ulja (kao što je lavandino) mogu dovesti do oslobađanja endorfina.

Možete probati druga eterična ulja, kao što su:

Ruzmarin, citrusni mirisi kao što su narandža, grejpfrut ili bergamot i tamjan.

Prepustite se vinu i/ili tamnoj čokoladi. Jedenje čokolade podstiče proizvodnju i sekreciju endorfina.

Ova prijatna osećanja mogu doprinijeti žudnji za čokoladom koju imate kada se osjećate loše ili pod stresom. Čaša crnog vina takođe doprinosi oslobađanju endorfina.

Smijeh

Smijanje može pomoći da se podigne loše raspoloženje i ublaži osjećaj anksioznosti i stresa. Postoji čak i vrsta kognitivne bihejvioralne terapije koja se zove terapija smijehom koja može pomoći u smanjenju osjećaja stresa i depresije.

Osmijeh

Sljedeći put kada vi i vaši prijatelji ne možete da odlučite šta da gledate na filmskoj večeri, opredijelite se za komediju i uživajte u povećanju nivoa endorfina u organizmu.

Sunčajte se

Sunčeva svjetlost ima brojne prednosti po ljudsko zdravlje: pomaže vašoj koži da proizvodi vitamin D, podstiče proizvodnju serotonina i melatonina, što može pomoći u poboljšanju raspoloženja, povećanju energije i boljem spavanju.

Sunčanje

Ultraljubičasto zračenje na suncu takođe može povećati nivo endorfina. Izlazak vani nekoliko puta nedjeljno po oko 15 minuta obično će vam biti dovoljno da imate koristi od izlaganja suncu. Pošto UV zračenje može povećati rizik od razvoja raka kože, važno je uživati u sunčevoj svjetlosti umjereno.

Uvijek koristite kremu za sunčanje sa SPF 15 ili više ili prekrijte izloženu kožu ako ostanete vani duže od 15 minuta.

Uživajte u masaži

Terapija masažom pomaže u oslobađanju od stresa i može pomoći u poboljšanju simptoma nekih zdravstvenih problema, kao što su hronični bol i umor.

Ove prednosti su povezane sa većom koncentracijom hormona, uključujući endorfine, koji se oslobađaju masažom. Masaža takođe povećava nivo oksitocina, dopamina i serotonina.

Drugim riječima, zaista ne možete pogriješiti sa terapijom masaže. Ako ste ranije probali masažu i nije vam se dopala, imajte na umu da postoji mnogo vrsta masaža koje možete izabrati.

Opredijelite se za toplu kupku

Topla kupka vam može pomoći da se smirite nakon stresnog ili napornog dana.

Toplota vode može pomoći u ublažavanju napetosti i bolova u mišićima, ali takođe može izazvati oslobađanje endorfina u cirkulaciju.

Osim što vam pomažu da se opustite, redovne tople kupke takođe mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja srčanih bolesti i pomoći u snižavanju krvnog pritiska, prenose Vijesti25.

Zdravlje

ODLIČNE ZA ZDRAVLJE! Kao trešnje utiču na tijelo?

Iako im cijene rastu iz godine u godinu, teško je odoljeti ukusu ovih slatkih delikatesa, koje su bogate hranljivim materijama i zdravstveno korisnim svojstvima.

Trešnje, iako su uglavnom sastavljene od vode – oko 80 odsto – snabdjevaju tijelo vrijednim hranljivim materijama. Porcija od 100 g sadrži, između ostalog, 16 g ugljenih hidrata i 2 g vlakana. Nizak sadržaj masti – 0,2 g i proteina – 1,06 g, čini ih laganim, ali vrijednim dodatkom ishrani.
Ovo voće je odličan izvor vitamina C – 7 mg na 100 g, ključnog za izgradnju imuniteta i zaštitu ćelija od oksidativnog oštećenja. Pored toga, trešnje obezbjeđuju folnu kiselinu, vitamine A, E i K, kao i minerale poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma (222 mg) i joda, čiji je sadržaj impresivnih 330 mg u 100 g voća.
Trešnje su bogate polifenolima i antocijaninima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i djeluju protiv oksidativnog stresa. Studije pokazuju da ovo voće može efikasno da smanji oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima i takođe ublaži upale. Moguće je da mogu da smanje rizik od razvoja bolesti kao što su hipertenzija i dijabetes tipa 2.

Jedna od najvećih prednosti trešanja je njihov sadržaj vlakana, što pozitivno utiče na digestivni sistem. Redovna konzumacija ovih plodova može da poboljša rad crijeva i spriječi zatvor. Obrok bogat vlaknima takođe pomaže u kontroli tjelesne težine i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Podjednako važan sastojak prisutan u trešnjama je jod, esencijalni element za pravilno funkcionisanje štitne žlijezde. Adekvatna količina joda u ishrani doprinosi proizvodnji hormona štitne žlijezde, koji utiču na razvoj i metabolizam tijela. Idealan su dodatak ishrani starijih osoba zato što sadrže kalijum, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca. Pored toga, puni su bioaktivnih sastojaka koji mogu da poboljšaju kvalitet sna i smanje rizik od demencije.

Uprkos relativno visokom sadržaju prirodnih šećera (13 g na 100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks. To znači da dijabetičari mogu da konzumiraju ovo voće, iako u umjerenim količinama, bez rizika od naglih skokova glukoze u krvi, piše Mondo.

Trešnje je najbolje jesti sirove, ubrane direktno sa drveta ili kupljene na lokalnoj pijaci. Mogu da se koriste na mnogo načina u kuhinji. Ovo je voće koje ne samo da oduševljava svojim ukusom, već i pruža tijelu brojne zdravstvene koristi. To je dobar razlog da ih češće jedete tokom ljetnje sezone i uvedete ih u svoju svakodnevnu ishranu.

Nastavi čitati

Zdravlje

OVAJ BOL NIPOŠTO ne smijete ignorisati jer ukazuje na SRČANI UDAR

Brza reakcija i prepoznavanje ranih simptoma srčanog udara mogu bukvalno spasiti život, upozoravaju kardiolozi. Jedan od najvažnijih znakova koje tijelo šalje jeste bol u ruci – najčešće u lijevoj, ali ni bol u desnoj ruci ne treba zanemariti.

Naime, bol koji se javlja u lijevoj ruci jedan je od klasičnih simptoma srčanog udara, jer su nervni putevi srca i ruke međusobno povezani. Međutim, ljekari naglašavaju da kod određenih pacijenata, posebno žena, bol može prenijeti i u desnu ruku, ramena ili čak u leđa. Upravo zbog toga važno je obratiti pažnju i na druge simptome koji mogu ukazivati na srčani udar.

Jedan od rjeđih simptoma koji takođe može ukazivati na problem sa srcem jeste – napad kašlja bez prisustva prehlade ili infekcije.
Stručnjaci upozoravaju da je u takvim situacijama vrijeme presudno. Ako primijetite neki od ovih simptoma kod sebe ili druge osobe, odmah pozovite hitnu pomoć. Ne pokušavajte da „sačekate da prođe“, jer odlaganje može imati kobne posljedice.

Prevencija i redovne kontrole kod ljekara takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje stresa – najbolji su saveznici u borbi protiv srčanih bolesti, piše Naj žena.

Nastavi čitati

Zdravlje

JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak

Sastojci

6 jaja

4 dl kiselog mlijeka
1 čaše (od kiselog mlijeka) oštrog brašna,

1 čaša kukuruznog brašna
2 dl ulja,

1 kesica prašak za pecivo

100 g sira

250 g šunkarice

150 g trapesta

2 crvene paprike

3 kisela krastavčića

susam

Priprema

Šunkaricu i trapist isjeći na kockice, papriku očistiti od sjemenki i petiljki te i nju isjeći na kockice kao i kisele krastavčiće.

U odgovarajućoj posudi sjediniti jaja, ulje kiselo mlijeko, oštro i kukuruzno brašno i prašak za pecivo. Dodati soli po ukusu i dobro izmiješati kako bi se dobila ujednačena smjesa.

U pripremljenu smjesu dodati sir, šunkaricu, trapist, papriku, krastavčiće i polako promiješati varjačom.

Tepsiju nauljiti i posuti brašnom pa sipati u nju pripremljenu smjesu. Odozgo posuti susam. Peći u zagrejanoj rerni na 180 C oko pola sata dok ne porumeni.

Nastavi čitati

Aktuelno