Connect with us

Društvo

KAKO DO DOKTORA? Zašto novi Kol centar Doma zdravlja zbunjuje pacijente?

Glasovna poruka koja se aktivira nakon pet zvonjenja zbunila je starije korisnike Kol centra Službe porodične medicine Doma zdravlja Doboj jer kada je čuju prekinu poziv, pa je tako jedan pacijent uporno na desetine puta pozivao i prekidao, ne dajući priliku operaterima da mu pruže informaciju.

“Iznenađeni su većinom slučajeva tim glasom koji čuju, koji ih uputi na Kol centar, s te strane budu iznenađeni. Nekima bude jasno da se radi o tome, pa na primjer traže da li možemo da ih prespojimo na njihov tim jer misle da je u tom sistemu to tako odrađeno. Budu iznenađeni jer je nešto novo, ali fino prihvataju, svakako dosta čujemo pozitivnih komentara, da su zadovoljni i da im je to stvarno potrebno. Ako su hitni neki slučajevi, kada nekog boli grlo, boli glava već duže vrijeme, onda zovu i pitaju da li mogu doći u našu smjenu, iako je njihov tim suprotna smjena, da li će ih neko primiti”, rekla je Dušica Drača, operater u Kol centru.

Ona je dodala da ponedeljkom imaju najviše posla, a kako dani odmiču, pozivi se smanjuju.

Kol centar je počeo sa radom 1. oktobra s ciljem da se pacijentima olakša pristup Službi porodične medicine.

“Jer, bilo je više pritužbi da se sve sestre ne javljaju na telefon ili da je telefon nedostupan. Na ovaj način, sa ovom novom centralom koju smo sada uveli, objedinili smo sve pozive na jedan aparat. Znači, kada pacijent zove i broj fiksnog, i broj mobilnog telefona, to sve biva preusmjereno na taj jedan aparat, što je našim medicinskim sestrama lakše jer ne moraju da se javljaju na dva telefona istovremeno, što je praktično i nemoguće, pogotovo ako imaju neku intervenciji sa pacijentom. Tako da je u tom smislu lakše, a mnogo je bolje za pacijente, jer u svakom momentu mogu dobiti nekog na telefon”, pojasnila je dr Zagorka Pavlović Blagojević, koordinator Službe porodične medicine za terenske ambulante.

Kol centar radi od 7 do 19 časova, odnosno u radno vrijeme Službe porodične medicine, koja za sada jedina u Domu zdravlja ima ovu uslugu.

“Za sada nemamo potrebe za tim u drugim službama jer druge službe nisu tako preopterećene kao što je riječ o porodičnoj medicini. Ona je definitivno naša najveća služba, obrađuje najveći broj pacijenata, imamo negdje oko 35.000 pacijenata, samim tim i najveći broj poziva, i generalno zahtjev se upućuje prema Službi porodične medicine. Ukoliko se pojavi potreba da se u nekoj drugoj službi, kao što je pedijatrija ili ginekologija, isto nešto ovako uradi, naravno da ćemo ići u tom pravcu”, izjavio je Vladimir Marković, direktor Doma zdravlja Doboj.
NEZAVISNE

Društvo

KUĆA U GRADIŠCI POSTALA HIT! Na fasadi Ostrog, u dvorištu lavovi, vlasnici iz dijaspore

Jedna kuća u Gradišci, preko noći je postala internet senzacija.

Već na prvi pogled, kuća upada u oči zbog krv-crvene fasade, ali ono što zaista izaziva nevjericu jeste zlatni mural manastira Ostrog, naslikan tik ispod krova. Ispred ulaza – dva masivna zlatna lava, simbol moći i luksuza, koji su već decenijama neizostavan motiv na kapijama mnogih povratničkih kuća širom regiona.

Vlasnici kuće, kako se navodi u tekstu Monda, su radnici iz dijaspore – tipični predstavnici gastarbajterskog sna, koji teško zarađeni novac ulažu u gradnju porodičnih domova u rodnom kraju. I dok su zlatni lavovi i dekorativne ograde već viđena pojava, mural manastira Ostrog u zlatnoj boji predstavlja nesvakidašnji potez i svojevrsnu novinu u ovom vizuelnom izrazu.

Fotografije kuće postavljene su i na oglasnim platformama, jer je kuća, kako se navodi, na prodaju, a cijena je „na upit“. Upravo te slike izazvale su lavinu komentara na društvenim mrežama – od oduševljenja do ismijavanja.

Dok jedni hvale hrabrost i kreativnost vlasnika koji su na ovaj način izrazili svoju vjeru i identitet, drugi postavljaju pitanje: gdje je granica između umjetnosti i kiča?

Bez obzira na različita mišljenja, jedno je sigurno – ova kuća nije prošla neopaženo, pišu Nezavisne.

Nastavi čitati

Društvo

SITUACIJA JE OZBILJNA! Poznati detalji epidemioloških mjera u Sarajevu

Na osnovu epidemiološkog izvještaja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i njihovog prijedloga za proglašenje epidemije Leptospiroze na području KS, kao i uz stručno mišljenje Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, te uz saglasnost Federalnog ministarstva zdravstva, ministar zdravstva KS Enis Hasanović donio je Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti Leptospiroze za ugroženo područje, teritorij Kantona Sarajevo.

Poznati su i detalji koje epidemiološke mjere predviđaju.

“Za vrijeme trajanja epidemije zarazne bolesti Leptospiroze preduzimaju se mjere predvidene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službene novine Federacije BiH”, broj 29/05), i to kako slijedi: prijavljivanje, epidemiološko ispitivanje, nadzor nad oboljelim osobama, zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, pojačana protivepidemijska deratizacija, vanredna dezinfekcija vozila javnog prevoza, pojačano pranje ulica i trotoara, povećana higijena parkova i odvoz smeća, usmjereni inspekcijski nadzor od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i provođenje drugih mjera koje naredi ministar zdravstva Kantona Sarajevo, odnosno Vlada Kantona Sarajevo, a po preporukama Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo”, navodi se u Naredbi, a prenose Nezavisne.

Iz Ministarstva zdravstva poručuju da prate novonastalu situaciju, a građane pozivaju da se drže mjera po preporukama Zavoda za javno zdravstvo KS, koje se mogu pronaći na internetskoj stranici Zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

TRANSPORTERI DIŽU USTANAK Ako Vlada FBiH ne reaguje do 1. juna, slijedi javno prozivanje odgovornih!

Konzorcijum “Logistika BiH” uputio je zvanično pismo Nerminu Nikšiću, premijeru Federacije BiH zahtjevajući hitan sastanak i formiranje radne grupe za pokretanje ključnih reformskih mjera koje se odnose na fiskalni, poreski i zakonodavni okvir sektora međunarodnog drumskog transporta.

U pismu se izražava zabrinutost zbog višestrukih dopisa na koje izostaje odgovor već više od mjesec dana. Kako se navodi, i dalje su prisutni brojni apsurdi na terenu, prevoznici koji legalno obavljaju djelatnost s važećim državnim licencama bivaju sankcionisani od strane kantonalnih i federalnih inspektora, čak i prilikom prijevoza između gradova unutar Federacije, poput rute Ljubuški–Tuzla. Osim toga, vozači su kažnjavani zbog nepoštovanja kantonalnih propisa, iako postoji jasno definiran državni zakon o radu mobilnih radnika.

“Ovakva pravna fragmentacija direktno uzrokuje nepotrebne troškove, ozbiljnu pravnu nesigurnost i ometa efikasan protok roba i usluga,” navodi se u saopštenju Konzorcijuma.

Dodaju da je stanje postalo neodrživo i postavljaju rok ukoliko se do 1. juna ne postigne institucionalni pomak, Konzorcijum će 16. juna javno objaviti spisak svih institucija i pojedinaca koji su ignorisali pozive na dijalog i odbili pružiti podršku sektoru koji čini preko 90 posto unutrašnje robne distribucije u FBiH, ulaže više od 3 milijarde eura, i direktno zapošljava više od 47.000 radnika.

“U cilju konkretnog djelovanja, predložemo osam mjera koje bi predstavljale osnov za djelovanje buduće radne grupe, a to su povećanje dnevnica za vozače, izmjena Zakona o porezu na dobit, omogućavanje prenosa poreskih olakšica, uvođenje podsticaja za ekološki prihvatljiva vozila, reforma sistema fiskalizacije, priznavanje transporta kao izvozne usluge, uvođenje pisane poreske komunikacije, povrat trošarina na dizel gorivo”, navode u saopštenju.

Ističu da je potrebno da se hitno odredi termin sastanka, kako bi pokrenuli zajednički rad na rješavanju problema.

U pismu se ističe i zabrinutost zbog sve učestalije prakse da rad carinskih terminala zavisi od subjektivne procjene federalnih i kantonalnih inspektora. Takvo stanje, poručuju, uvodi nesigurnost u čitav lanac snabdijevanja i onemogućava normalno funkcionisanje tržišta.

“Sektor drumskog transporta nije samo još jedan privredni segment, on je krvotok ekonomije FBiH. Naša preduzeća žele ostati, ulagati i rasti u Bosni i Hercegovini, ali bez hitne reakcije, prijeti im gašenje, a radnoj snazi – iseljavanje”, dodaju iz Konzorcijuma.

Nastavi čitati

Aktuelno