Connect with us

Društvo

KAKO JE PROPALO JEDNO DRUŠTVO! Srpska za deset godina ostala bez 18.000 STUDENATA

Amfiteatri na fakultetima u Republici Srpskoj postaju sve prazniji, a tome najbolje svjedoči podatak da su univerziteti za deset godina ostali bez skoro 18.000 studenata.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku RS, u akademskoj 2012/2013. godini broj upisanih studenata iznosio je 44.720, dok su u akademskoj 2022/2023. godini bila upisana 26.774 studenta, odnosno 17.946 studenata manje.

Demograf Aleksandar Majić ističe da smanjen natalitet utiče na smanjenje broja učenika u osnovnim i srednjim školama, a to se reflektuje i na smanjenje broja studenata na visokoškolskim ustanovama.

– Mi smo u Republici Srpskoj maksimalan broj studenata imali između 2011. i 2013. godine. To je bio apsolutni maksimum, nakon toga imamo sukcesivno smanjenje broja studenata kako u privatnim, tako i u državnim visokoškolskim ustanovama – rekao je Majić za “Nezavisne novine”. Kao najvažnije faktore koji dovode do praznih mjesta u amfiteatrima na fakultetima Majić navodi smanjenu bazu svršenih srednjoškolaca, kao i sve češće odluke studenata da svoje znanje stiču u Srbiji ili u drugim zemljama širom svijeta.

– Dosta studenata se odlučuje i za studiranje u zemljama zapadne Evrope, prije svega u Njemačkoj, Sloveniji i Austriji. Većina fakulteta iz tih zemalja daje studentima određene stipendije – ističe on.

Naime, kako su nedavno pisale “Nezavisne novine”, znanje na Beogradskom i Novosadskom univerzitetu stiče oko 17.000 studenata iz Republike Srpske.

Kada je riječ o budućnosti, ni prema mišljenju demografa Majića, ona neće biti mnogo bolja kada je u pitanju broj studenata na fakultetima, a tendencija je da će biti sve manji broj upisanih studenata u godinama koje su pred nama.

Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, istakao je za “Nezavisne novine” da je tokom posljednjih deset godina zabilježen pad broja studenata, ali i da je broj upisanih brucoša u posljednjih pet godina gotovo identičan i kreće se između 2.100 i 2.300 studenata.

– Mi smo uspjeli zadržati broj upisanih studenata u prvim godinama studija zahvaljujući nekoliko aktivnosti Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, gdje su oslobodili plaćanja sve studente koji uspješno polože prijemne ispite i kvalifikuju se na budžet i njihovo školovanje snosi nadležno ministarstvo. Drugi razlog zadržavanja broja studenata na upisnim kvotama koje smo i planirali jeste da su studenti koji studiraju na javnim univerzitetima oslobođeni plaćanja smještaja u studentskim domovima – naveo je Gajanin.

Međutim, prema njegovim riječima, i u budućnosti očekuju pad broja studenata iz više razloga, a jedan od njih je negativan prirodni priraštaj.

– Mi, takođe, radimo na tome da i broj stranih studenata bude veći na Univerzitetu u Banjaluci i neki od fakulteta su već pokrenuli studije na engleskom jeziku – istakao je on, dodajući da i ove godine očekuju da na Medicinskom fakultetu bude upisano između 100 i 150 studenata stranih državljana.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz povremenu kišu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili lokalnim pljuskom, te temperaturom vazduha do 17 Celzijusovih stepeni.

Ujutro će biti oblačno uz povremenu kišu. Zatim slijedi djelimično razvedravanje uz sunčane periode u većini predjela, osim na istoku gdje ostaje oblačno i hladnije sa slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prije podne biće promjenljivo vrijeme uz prolaznu kišu koja će se premještati od istoka ka ostalim predjelima.
Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena bura.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od četiri do 10, u višim predjelima od jedan, a dnevna od 10 na istoku do 17 na sjeverozapadu i jugu, u višim predjelima od šest Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI PROBLEMI ZA BiH! Zatvara se naš vazdušni prostor?

Vazdušni prostor iznad Bosne i Hercegovine suočen je s potencijalnim zatvaranjem ili ponovnim preuzimanjem od strane Hrvatske i Srbije.

Ova mogućnost pojavila se nakon što je Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) zamrznula sva plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sve se dešava nakon sudskog zahtjeva slovenačke kompanije Viaduct koja je pokrenula arbitražni postupak protiv BiH zbog duga.

– Kao rezultat naloga za zapljenu od strane treće strane koji je izdao belgijski sud za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je trenutno dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH – kazali su iz EUROCONTROL-a za RSE.

BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon sertifikovanja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema.

Do tad su nebo kontrolisale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, zavisno o dijlu teritorija i visini leta.

– BHANSA je dobila na koncesiju nebo iznad BiH. Avioni plaćaju EUROCONTROL-u u Briselu prelet preko BiH, BHANSA dobija pare direktno od EUROCONTROL-a, polaže račune EUROCONTROL-u i nema nikakve finansijske veze sa BiH – kazao je za Radio Slobodna Evropa Omer Kulić, bivši predsjednik Savjeta BHANSA-e.

Kulić kaže da bi zamrzavanje sredstava koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA značilo zatvaranje ove agencije i da tad postoje samo dvije mogućnosti.

– Prva je da avioni više ne bi letjeli iznad BiH, što aviokompanijama ne bi odgovaralo, jer bi onda letjeli dužim rutama. Druga je da bismo se vratili na prethodno stanje da Srbija i Hrvatska kontrolišu nebo iznad BiH i da oni to naplaćuju – pojasnio je Kulić.

Iz BHANSA nisu odgovorili na upit o zamrzavanju sredstava i mogućim rješenjima. Ranije su iz ove agencije saopštili da su o svom problemu upoznali institucije BiH, Evropsku komisiju i zemlje članice EUROCONTROL-a.

Upozorili su da je ova agencija, kao i sve druge takve agencije u Evropi, neprofitna organizacija i da se prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje troškova.

– Sigurno i neprekidno odvijanje vazdušnog saobraćaja u BiH je pod neposrednom prijetnjom. Postoji mogućnost potpunog zatvaranja vazdušnog prostora BiH, što bi izazvalo domino efekt na regionalni vazušni promet i rad aerodroma – naveli su iz BHANSA.

RSE

Nastavi čitati

Društvo

ZNATE LI TAJNI KAFANSKI JEZIK? Kako konobari prenose poruke o gostima

U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih znakova i kodova.

Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na šta bi kao gost trebalo da obratite pažnju.

Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun, zaposleni obično nemaju drugog izbora nego da međusobno komuniciraju neverbalno. To je takođe veoma važno kako bi posao tekao glatko.

Ako dobro obratite pažnju na znakove rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati da li govore o vama.
Konobarica podiže ruku i pravi znak “V”? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). U malo drugačijoj varijanti, pobednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe može označavati VIP gosta, prenosi Fenix magazin.

Slavite rođendan? Cijeli servisni tim u dobrim restoranima će u trenutku znati šta se dešava. Kako konobar to pokazuje kolegama? Pokazuje na svoj pupak – i osoblje odmah zna da je za vašim stolom rođendanska proslava.

Slično je i s vjenčanjima ili godišnjicama. Pogled na domali prst konobara signal je ostatku tima da se radi o nekoj romantičnoj prilici.

Ako je u restoranu gužva, ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To znači da mu je potrebna pomoć ili da stvari postaju naporne, piše internet magazin wmn.

Posebno zanimljivo: Ako čujete osoblje kako pominje “sto 17”, to znači da neko od konobara hitno mora do toaleta.

Konobari širom svijeta koriste skrivene gestove i kodove za komunikaciju s gostima.

U Velikoj Britaniji, ako ste bili posebno ljubazni pri telefonskoj rezervaciji, pored vašeg imena može biti napisana oznaka “VNP” – što znači “Vrlo fina osoba” i predstavlja kompliment osoblja.

Ipak, u britanskim restoranima treba obratiti pažnju na šifru “Change the Tetley’s” – to ne znači da se mijenja burence piva, već da je osoblje pozvalo policiju.

U američkim restoranima, konobari koriste poseban izraz za goste koji dugo sjede za stolom – nazivaju ih “kamperima” i tada ih kolege podstiču da krenu kući, jer su već predugo zauzeli mjesto, prenosi Krstarica.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno