Connect with us

Hronika

KAŽNJAVATI I ZA NAJMANJA KRIVIČNA DJELA: Hoće li doći do promjene zakona i društvene svijesti nakon tragedije u Laktašima?

Nakon što je cijeli region ostao šokiran viješću da je Mladen Dulić (22) iz Lakataša izvršio samoubistvo, jer nije mogao da podnese pritisak zbog ismijavanja putem društvenih mreža, zakonodavstvo Srpske nije ostalo nijemo na činjenicu da što prije treba regulisati sankcionisanje u slučaju internet nasilja, pogovoto kada se radi o mlađim osobama.

Krivični zakonik Republike Srpske, u vrijeme usvajanja, po ocjenama stručne javnosti u regionu, ocijenjen je izvanrednim. Nažalost, surova realnost konstantno nameće potrebu definisanja novih krivičnih djela, ali i strože kazne za već postojeća.

Advokat Aleksandar Jokić, kaže za „Novosti“ kako problem ne leži u minimalnim kaznama, već u tome da se postojeće gotovo nikad ne izriču, te društvo nema dovoljnu svijest o ozbiljnosti situacije.

– Svejedno je da li ke kazna veća ili manja, ako se ne izriče. U teoriji se osim novčane, može izreći i kazna zatvora od jedne do tri godine, i ona je sama po sebi takva da bi trebalo da odvrati počinioca od kaznenog djela. Međutim, to se ne dešava upravo iz razloga jer se ljudi ne kažnjavaju često – pojašnjava Jokić.

Prema riječima našeg sagovornika mi smo društvo koje „fetišizira“ tuđu patnju, a kada se desi tragedija, obično sav teret svalimo na pojedinca.

– Svjedoci smo česte objave raznih privatnih snimaka i kompromitujućih fotografija, i na prvu to doživimo kao zabavu. Tek kada se desi problem, progledamo. Tražiti rješenje u promjeni kazni, a ne u svijesti naroda i promjeni razmišljanja o tome da je takvo ponašanje kršenje zakona i da za isto postoje kazne, neće baš biti produktivno u očekivanoj mjeri – ističe Jokić te dodaje da je rješenje kažnjavanje i za najmanje krivično djelo, kako bi se narod osvjestio i shvatio stvaronst u kojoj medijski sadržaj može uništiti, ili u najgorem slučaju kao što se i desilo, prekinuti jedan mladi ljudski život.

Ovim povodom, ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović istakao je da sagledavajući teške posljedice koje nasilje na društvenim mrežama može imati kao i iskazani interes i osudu javnosti, Ministarstvo pravde, ima obavezu da norme koje se odnose na neovlašćeno fotografisanje i snimanje procjeni, te predloži izmjenu zakonodavstva kako bi se slične situacije onemogućile, a izvršioci kaznili.

– Sve češće društvene mreže se koriste sa namjerom da se osoba na koju je nasilje usmjereno povredi, ponizi ili uznemiri, nerijetko se podstiče i grupna mržnja, uznemiravanje, praćenje, urušavanje privatnosti, vređanje na bilo kojoj osnovi, kao i širenje neprimjerenih i uvrjedljivih komentara ili snimaka na račun druge osobe – ističe Kasipović.

Kako je dodao, razmatraće se i pooštreno sankcionisanje kod ovih krivičnih djela posebno u slučaju ako se internet nasilje vrši prema mlađim licima ili ako je zbog internet nasilja nastupila smrtna ili druga teža posljedica.

Srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik je istakao da će se u narednom periodu raditi na dopuni postojećih zakonskih rješenja, kojima će se jače sankcionisati oni koji ovim vidom nasilja ugrožavaju druge osobe.

Podsjećamo, 28. oktobra odjeknula je vijest o tragičnom gašenju još jednog mladog života u Srpskoj, što se može smatrati opštim porazom društva, shodno činjenici da Mladen nije mogao da se nosi sa teretom javnog ismijavanja njegove želje da pošteno radi i živi, a nama će vrijeme pokazati jesmo li postali pametniji.

Hronika

PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida.

Policajci jutros dežuraju kod Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Sarajevu, nakon što je juče u učionici neko na tabli ispisao poruku sa sadržajem: “21.05. ću pobiti čitavu prvu smjenu”.

Škola je prijavila ovaj slučaj i prema nezvaničnim informacijama s nekoliko učenika su obavljeni informativni razgovori.

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida već da sigurnosne mjere budu podignute na viši stepen.

Iz škole su takođe naveli da je pojačano dežurstvo u toku uz savjet svim roditeljima da razgovaraju sa svojom djecom kako se ovakvi incidenti ne bi dešavali, prenosi Klix.

U ovoj školi su za “Nezavisne novine” kazali da je u toku sastanak, tako da za sada nismo uspjeli dobiti izjavu.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVIČNO ZLOSTAVLJALI DJEČAKA! Ženi i muškarcu iz Mrkonjić Grada ukupno 10 godina zatvora

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu osudio je na ukupno deset godina zatvora optuženu M.L. i optuženog A.V. zbog teškog zlostavljanja dječaka koje se dogodilo u ljeto 2023. godine.

Suđenje u ovom predmetu je bilo zatvoreno za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.

Na teret im se, kako saznajemo, stavljalo da su od jula do 15. avgusta 2023. godine ugrozili spokojstvo, tjelesni integritet i duševno zdravlje djeteta. Uhapšeni su 20. avgusta te godine, a tužilaštvo je odmah tražilo da im se odredi pritvor zbog bojazni da će ponoviti zlostavljanje, a tvrdili su i da je krivično djelo koje su počinili bilo posebno teško s obzirom na način izvršenja i posljedice.
Prema presudi suda u Mrkonjić Gradu, optužena M.L. je oglašena krivom i osuđena na pet godina zatvora za krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje djeteta iz člana 187. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

U članu ovog zakona se navodi: “Ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušenje zdravlja djeteta, ili se dijete odalo prostituciji, alkoholu ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina”.

Optuženi A.V. je takođe osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo teška tjelesna povreda iz člana 132. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika RS, u kojem se navodi:
Linker
“Ko drugog tjelesno povrijedi ili mu tako teško naruši zdravlje da je usljed toga doveden u opasnost život povrijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen važan dio njegovog tijela ili važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad povrijeđenog, ili trajno i teško narušavanje njegovog zdravlja ili unakaženost ili je djelo izvršeno iz mržnje, kazniće se kaznom zatvora od dvije do osam godina”, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Hronika

PREMINUO OTAC JELENE DOKIĆ! Godinama je zlostavljao bivšu teniserku

Damir Dokić, otac nekadašnje četvrte teniserke svijeta Jelene Dokić, preminuo je u 66. godini života.

Vijest o njegovoj smrti potvrdili su sin Savo i kćerka Jelena. Sahrana će biti održana na Novom Groblju u Vrdniku 22. maja u 14 časova.

Ko je Damir Dokić?
Damir Dokić rođen je 1958. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji. Krajem 90-ih i početkom 2000-ih, Damir je bio poznata, ali i kontroverzna figura u svijetu tenisa – često u žiži zbog svog temperamentnog ponašanja i sukoba sa zvaničnicima, novinarima i organizatorima turnira.

Emigrirali u Australiju
Porodica Dokić emigrirala je iz tadašnje Jugoslavije u Australiju 1994. godine, bježeći od rata. Jelena je kao juniorka briljirala, a Damir je insistirao da joj bude glavni trener i autoritet, neretko uz kontroverzne metode. Kasnije su se razišli, a Jelena je javno govorila o fizičkom i psihičkom zlostavljanju koje je trpila godinama, što je detaljno opisala u autobiografiji “Unbreakable”.

Hapšen zbog nasilja
Damir je više puta hapšen, i u Australiji i u Srbiji, zbog nasilnog ponašanja, prijetnji i posjedovanja oružja. U jednom trenutku je i pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u Srbiji (2009), nakon što je prijetio ambasadoru Australije.

Do smrti je potom živio povučeno, daleko od javnosti i profesionalnog sporta, dok je odnos s kćerkom godinama bio potpuno prekinut, iako je Jelena u posljednje vrijeme izjavila da mu je u određenoj mjeri oprostila.

Nastavi čitati

Aktuelno