Uncategorized
Klub Srba ponovo bez – Srba

Stranke sa srpskim predznakom u FBiH napravile su samo u Kantonu deset rezultat za koji se može reći da je zadovoljavajući, ali trenutno niko ne može da prognozira kako će ići formiranje vlasti, posebno imajući u vidu pravila koja je Kristijan Šmit, sa pozicije visokog predstavnika u BiH, nametnuo u izbornoj noći.
Preliminarni i nepotpuni rezultati Centralne izborne komisije (CIK) BiH za deset kantonalnih skupština u FBiH pokazuju da su srpske stranke tradicionalno napravile najbolji rezultat u Livanjskom kantonu gdje su Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč, Livno, Kupres FBiH i Tomislavgrad. SNSD, sa osvojena 1.704 glasa i petom pozicijom na listi stranaka koje su izašle na izbore, za sada računa na dva predstavnika u Skupštini kantona, što je, ipak, manje za jedan u poređenju sa rezultatom iz 2018.
Tamošnji funkcioner SNSD-a Goran Broćeta za “Glas Srpske” kaže da nisu zadovoljni rezultatom, čemu su kumovali i problemi unutar same stranke.
– Vidjećemo, nakon potvrde rezultata, kako će se situacija odvijati dalje i eventualni ulazak u vlast na nivou kantona. Kada je u pitanju federalni Dom naroda, Šmit je nametnuo izmjene Izbornog zakona prema kojim svaki klub naroda na tom nivou vlasti treba da broji 23 delegata, a ne 17 kao do sada. Kako će se to sprovesti, ne znam. I u prošlom izbornom ciklusu je bilo 13 srpskih delegata, a ostali su naknadno birani – rekao je Broćeta koji tvrdi da ni ovaj put neće biti dovoljno legitimnih Srba u startu.
Izborni prag je prešla i lista Srpska sloga koju čine SNS FBiH, SP, DNS, PDP i SDS. Na osnovu podataka sa 96,15 odsto biračkih mjesta, imaju 1.029 glasova. Predsjednik SNS-a FBiH Duško Radun, koji i ima najviše glasova, za “Glas” je potvrdio da se vraćaju i u kantonalnu skupštinu i Dom naroda.
– SNSD nema mogućnost za vlast u kantonu, a što se tiče federalnog Doma naroda, ne znam kako će to ići. Moguće je da bude pet predstavnika iz ovog kantona – rekao je Radun i dodao da budući srpski delegati treba da gurnu sve razlike i stranačke interese pod tepih kada su u Domu naroda, jer tamo brane srpski narod kao legitimni predstavnici.
Poziciju u kantonalnoj Skupštini je obezbijedila lista Srpsko jedinstvo (SNP FBiH – SRS). Najbolji rezultat ima Dragana Damjanović koja za “Glas” kaže da trenutno imaju siguran mandat te da će dati maksimalan doprinos da bi podigli položaj srpskog naroda u FBiH.
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu srpska lista “Ostajte ovdje – zajedno za naš Mostar” je za sada, prema nepotpunim podacima, ispod izbornog praga, kao i lista SNSD-a u Posavskom kantonu.
Dom naroda Parlamenta FBiH do sada je imao 58 delegata od kojih po 17 iz reda svakog od konstitutivnih naroda i sedam izaslanika iz reda ostalih. Oni se biraju iz kantonalnih skupština u kojima se formiraju klubovi naroda, a praksa pokazuje da Srbe u FBiH, ako se pogleda većina u Klubu Srba u Domu naroda, predstavljaju oni sa članskom kartom SDP-a BiH, HDZ-a, SDA i drugih stranaka sa sjedištem u FBiH.
Bez direktnog mandata
SNSD je imao listu kandidata i za Predstavnički dom Parlamenta FBiH. Međutim, kako sada stvari stoje, male su šanse da osvoje mandat. Stranka je, na četvrtom mjestu, iza hrvatskih partija, sa osvojenih oko 2.500 na osnovu obrađenih 84,99 odsto biračkih mjesta. Najviše glasova trenutno ima načelnica Drvara Dušica Runić – 1.687.
Region
UŽAS! Mladiće napali na plaži u Šibeniku, dočekale ih psovke i prijetnje

Nekoliko mladića došlo je juče popodne na kupanje u Šparadiće kod Grebaštice, u Šibeniku, ali ih tamo nisu dočekali ni mir ni sunce, već prijetnje, psovke, zamahivanje metalnom šipkom i polivanje vodom iz baštenskog crijeva.
Kako navode, stigli su do betonskog mola gdje su ostavili stvari, ali ubrzo su ih napala dvojica starijih muškaraca koji su tvrdili da se nalaze na “privatnoj plaži”, piše Šibenik.in.
Cijeli incident snimljen je mobilnim telefonom, a na snimku se vidi jedan muškarac kako zamahuje metalnom šipkom, dok drugi mladiće i njihove stvari poliva vodom.
Mladići su izjavili da nisu zvali policiju jer su se muškarci nakon kratkog vremena primirili i povukli u kuću.
“Shvatili su da nisu u pravu i povukli se. Mi smo ostali da se kupamo, naravno, ali koristili su strašne riječi, nazivali nas četnicima koji im kvare mir”, izjavili su za Šibenik.in, prenosi Index.
Dodaju da im je čitava situacija istovremeno bila i smiješna i tužna, te da je žalosno što je u Šparadićima obala gotovo u potpunosti zauzeta, puna je betonskih molova i uređenih plaža.
“Prirodne stijene ovdje gotovo da i ne postoje”, napominju.
Prema hrvatskom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, sve plaže, molovi i morska obala spadaju u pomorsko dobro, što znači da su u vlasništvu Republike Hrvatske i dostupni svim građanima.
“Pomorsko dobro je opšte dobro u vlasništvu države i svi građani imaju pravo slobodnog korišćenja”, navodi se u članovima 11. i 12. Zakona.
Ni vlasnici kuća uz obalu nemaju pravo da ograničavaju pristup plaži, osim ukoliko nemaju važeću koncesiju, a čak i tada su dužni omogućiti pristup u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju u Šparadićima, nije bilo nikakvih oznaka, zabrana ni dokaza da koncesija postoji.
Društvo
SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.
Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.
Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.
“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.
Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.
Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.
Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.
Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.
Društvo
NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.
Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.
“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.
“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.
Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.
“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.
“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.
Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.
“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.
I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.
“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.
“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.
Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.
“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.
Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.
“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Region2 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region1 dan ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Banjaluka2 dana ago
BEZ UCJENA I PRITISAKA: Grad će isplatiti puni regres svim zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje
-
Politika1 dan ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Svijet1 dan ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju