Connect with us

Društvo

Ko je sve do sada čuvao Srpsko vojničko groblje Zejtinlik u Solunu

Foto: Screenshot/YouTube

Uloga čuvara groblja Zejtinlik u Solunu, prenošena je sa oca na sina – tokom tri generacije. Evo ko su bili oni i ko je nasljednik Đorđa Mihailovića koji je preminuo u 96. godini.

Po okončanju svih ratnih dejstava na Solunskom frontu u Prvom svjetskom ratu, donijeta je odluka da se poginuli vojnici sahrane na istom groblju. Za konačno mjesto počivališta izabran je plato Zejtinlika, na kom se u tom trenutku nalazilo groblje Glavne vojne poljske bolnice srpske vojske. Grčka je besplatno ustupila zemljište za izgradnju kompleksa i oslobodila carina i poreza sav materijal.

Pripreme su započete 1926. godine, a jedan od glavnih zadataka grupe je bio da se prikupe posmrtni ostaci poginulih – uključujući francuske, engleske, italijanske i ruske – vojnike sa teritorija na kojim je vođena borba na Solunskom frontu.

Da bi se kompletirao posao, bilo je potrebno obići više od 250 grobalja i obaviti na hiljade ekshumacija, ali i transport na mjesto koje je predviđeno da se na njemu izgradi novo groblje. Kako je sav materijal za izgradnju poticao iz Srbije, sa početkom izgradnje je započeto tek 1933. godine.

Svečano osvećenje mauzoleja sa kosturnicom je obavljeno na Dan primirja 11. novembra 1936. godine, a cio kompleks će narednih godina postati stecište putnika namjernika koji su dolazili da se poklone kostima palih boraca.

Godine 1928. kada je prvi čuvar grobljanskog kompleksa u srpsko-vizantijskom stilu Srbin iz Grblja, Savo Mihailović,bio je na čelu grupe koja je ekshumirala pokojnike preminuo, njegovu ulogu preuzima sin Đuro. On je i najzaslužniji što groblje nije opljačkano od strane nacista, tokom Drugog svjetskog rata. Ali i što je tradicija nastavila da živi.

Nakon njegove smrti, 1961. godine tu ulogu preuzima sin Đorđe Mihailović koji je ovu ulogu obavljao sve dok ga prema sopstvenim riječima “noge nisu izdale” u maju 2022. godine. On je svoju dužnost naslijeđenu od oca i djeda obavljao punih šest decenija i zbog toga je odlikovan Ordenom srpske zastave drugog stepena i Ordenom Svetog Save prvog stepena.

Đorđe Mihajlović je preminuo u 96. godini života, a kako nije imao muških nasljednika jedna simbolična tradicija je došla kraju. Njegov posao je preuzeo Krstimir Copas, po majci Grk, a po ocu Srbin. U jednom intevrjuu je istakao kako nema predaka koji počivaju na groblju koje čuva, ali ovo ga nije spriječilo da stekne povernje kako bi mu se ukazala čast da on naslijedi Đorđa i obavlja ulogu čuvara skoro 21.000 grobova na Zejtinliku.

NEZAVISNE

Društvo

NEMA KIŠE, NEMA RODA! Suša pritisla najplodniji kraj Srpske!

Visoke temperture poslednjih dana prže semberske njive. Ugrožene su sve biljke, najviše kukuruz. Hoće li ta žitarice kojom je zasijan najveći broj parcela uspjeti da preživi dok željno očekuje kapi kiše i da li će se, zbog sve ekstremnijih vremenskih prilika, poljoprivrednici odlučiti da svoje njive zasiju nekim drugim kulturama?
Poljoprivreda u Srpskoj je ponovo na koljenima. Sunce prži, kiše nema ni na vidiku više od mjesec dana, a kako stvari stoje, neće je, bar one ozbiljnije, uskoro ni biti. Pate svi, ali najviše biljke: povrće, voće i žitarice. Zalijevanje, kažu poljoprivredni proizvođać iz Donjeg Crnjelova kod Bijeljine, Drago Tomić.

“Dok se navodnjava, biljka se malo osvježi, ali se zemlja brzo osuši, suv je vazduh. Biljke treba da oprašuju cvjetove, a kad je vazduh suv, oplodnja je smanjena, maltene je nema. Zbog toga će i prinosi biti smanjeni”, objašnjava Tomić. Biljke koje se u Semberiji gaje na otvorenom teško podnose visoke temperature, kaže Tomić. Dodaje da se lubenice i dinje drže malo bolje ali ovakva suša, koja prijeti da će potrajati, nije dobra ni za njih. “Mogu da podnesu neke kraće intervale suše i kad nastupi normalnije vrijeme, ponovo se regenerišu, donose normalno plodove, ali ovo ako potraje neće biti dobro. Ono može da uspije je da se, eventualno, radi sa nekim orošivačima, da se postigne mikroklima, ali sve to proizvodi dodatne troškove”, navodi Tomić.

Najugroženiji su proljećni usjevi, kukuruz i soja. Rast kukuruza je već usporen, a listovi se uvrću zbog nedostatka vlage, dodaje Živko Marković, poljoprivredni proizvođač iz Ljeskovca kod Bijeljine. “Prošle godine kukuruz je u ovo doba bio u mnogo boljem stanju zato što je imao kišu, imao je mnogo bolji sklop. Sad je kukuruz kasnije posijan, tako da nema sklop da zadrži vlagu. To je tako tamo gdje je struktura zemljišta takva da je zemljište teško pa brzo otpušta vlagu”, kaže Marković.

Priključak za navodnjavanje je sada besplatan za one koji mogu da priušte potrebnu opremu pa oni mogu sa zalivaju kukuruz. Ali, Marković ističe da se stari način zalivanja pumpom i cijevima koji troši gorivo uopšte ne isplati. “Prošle godine smo navodnjavali dio Ljeskovca, Patkovaču, Golo Brdo, dio do Amajlija. Sve što smo više zalivali kukuruz, više ga je hvatala neka bolest, crvenilo. Sve što je kukuruz bio svježiji više ga cikada uhvatila, obolio je. Više smo imali od kukuruza koji nismo zalivali od onog koji jesmo.” Zbog sve ekstemnijih temperatura, naglašava Marković, poljoprivredni proizvođači će početi da odustaju od sjetve kukuruza.

“Sijaće se uljana repica, ječam, ozimi usjevi, pšenica, suncokret možda. Ova godina je presudna da vidimo kako će biti. Ja imam nekih 10do 15 hektara pod kukuruzom. Da sam znao da će biti ovakva suša, ne bih posijao ni hektara, kamo li više”, kategoričan je Marković. Povrtari će takođe u borbi sa skupom proizvodnjom ostati prepušteni sami sebi. Kažu da razumiju negodovanje građana zbog visokih cijena ali podsjećaju da između njih kao proizvođača i krajnjih potrošača postoje razni preprodavci i nakupci koji svoju nemalu zaradu ugrađuju u cijenu njihovih proizvoda.

Ovogodišnja suša će očigledno koštati sve, a najviše građane.
BN

Nastavi čitati

Društvo

STRAHINJA I STEFAN KREĆU BICIKLIMA DO HILANDARA za pomoć mladoj majci

Paljani Strahinja Erić i Stefan Lopatić krenuće u utorak, 8. jula biciklima na pokloničko humanitarno putavanje na Svetu Goru, kako bi prikupili pomoć za nastavak liječenja teško oboljele Tanje Prodanović iz Zvornika.
Erić je naveo da vožnja duga hiljadu kilometara, preko planina i granica, nije samo lični izazov, već i put vjere, solidarnosti i humanosti.

Kako je pojasnio, u saradnji sa humanitarnim udruženjima “Mali Anđeo” iz Banjaluke i “Poklonici manastira Hilandar i Svete Gore Atonske” iz Istočnog Sarajeva, kreću na put koji će trajati pet dana.

“Dolazak u luku Uranopolis, ulaznu kapiju Svete Gore, planiran je u subotu, 12. jula u popodnevnim časovima. Ovo je naše pokloničko putovanje, ali ima humanitarni karakter”, rekao je Erić Srni.

On je dodao da za svakoga ko iskreno pristupa humanitarnom radu, to nije samo čin, nego osjećaj, posebna emocija koja povezuje ljude.

Prema njegovim riječima, ovo putovanje za njih dvojicu nije samo običan put, jer čine nešto vrijedno, dobro djelo i na svoj način pružaju nadu Tanji.

“To daje našem putu pravi smisao i čini ga posebnim”, poručio je Erić.

Erić kaže da pored želje da se poklone svetinjama Svete Gore i prime blagoslov Hilandara, žele da svojim podvigom skrenu pažnju javnosti i pozovu sve ljude dobre volje da podrže liječenje Tanje Prodanović, mlade majke dvoje djece, koja boluje od karcinoma.

Erić je pozvao sve da pozivom na humanitarni broj 17117, daruju dvije KM za nastavak liječenja Prodanovićeve iz Zvornika.

Na put do Svete Gore, Erić i Lopatić će krenuti ispred Crkve Uspenja Presvete Bogorodice na Palama.

Nastavi čitati

Društvo

LITURGIJA ZA ISTORIJU! Patrijarh Porfirije stigao u Nevesinje povodom 150 godina od Nevesinjske puške!

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije stigao je u Nevesinje gdje će služiti liturgiju povodom 150 godina od Nevesinjske puške.

Patrijarha su dočekali vladika Dimitrije, vladika Metodije, crnogorski mitropolit Joanikije, brojno sveštenstvo i građani Nevesinja.

Patrijarh je istakao da ga Nevesinje podsjeća na pravi mediteranski grad, piše ATV.

Nastavi čitati

Aktuelno