Connect with us

Hronika

KO JE UHAPŠENI MLADEN LUČIĆ? Brat optuženog ministra prijetio, učestvovao u tučama i povezivao se s Debevcem!

Mladen Lučić, brat optuženog bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloša Lučića, a koji je uhapšen jutros, više puta spominjan je u javnosti zbog fizičkih i verbalnih sukoba ili veza koje su sada predmet istrage.

Između ostalog, njegovo ime se dovodi u vezu sa Rankom Debevcem, suspendovanim predsjednikom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, s kojim je, prema medijskim izvorima, imao kontakte tokom Debevčevog boravka u Španiji.

Podsjetimo da Tužilaštvo BiH još nije donijelo tužilačku odluku u predmetu protiv Ranka Debevca, koji je zbog zloupotrebe položaja uhapšen tokom akcije u decembru prošle godine s Osmanom Mehmedagićem Osmicom, bivšim predsjednikom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH.

Početkom ove godine, međutim, kada se u Sudu BiH održavalo ročište o prijedlogu Tužilaštva BiH za produženju Debevcu, spomenut je Milošev brat Mladen Lučić.

Tužiteljka je tada, kako su prenijeli mediji, otkrila je da se Ranko Debevec družio s Mladenom Lučićem, u vrijeme dok je protiv njegovog brata Miloša Lučića vođena istraga u Državnom tužilaštvu.

“Indikativni su sastanci s njim u Španiji”, kratko je kazala tužiteljka, najavivši istražne radnje u vezi s tim susretima Ranka Debevca i Mladena Lučića.

Tužilaštvo BiH je u dosadašnjoj istrazi otkrilo da su brat Miloša Lučića, Mladen i Ranko Debevec boravili zajedno u Španiji krajem novembra 2023.godine i to u Malagi. U Malagi, inače Debevec ima apartman, a Miloš Lučič je uhapšen krajem 2022. godine, dok je optužnica protiv njega podignuta krajem decembra prošle godine, desetak dana nakon što je uhapšen Debevec.

Istraga Tužilaštva BiH trebalo je da otkrije da li su tačne informacije da su Debevec i Mladen Lučić čak putovali istim avionom, te da li su se tokom višednevnog boravka u Malagi sastali više puta, odnosno da li je sve bilo vezano za eventualno posredovanje za dobijanje blaže kazne za bivšeg ministra.

Rezultati te istrage, međutim, za sada nam nisu poznati.

Miloš i Mladen Lučić, inače su kadrovi Demokratkog narodnog saveza, čiji je lider Nenad Nešić, a Mladen je bio i odbornik te stranke u Skupštini opštine Istočna Ilidža. Federalni mediji danas, pozivajući se na nezvanične informacije navode da je Tužilaštvo BiH zatražilo privođenje Nenada Nešića, aktuelnog ministra bezbjednosti BIH i bivšeg direktora JP “Putevi Republike Srpske”.

Mladen Lučić je i vlasnik firme Legend i resorta “Snježna dolina” na Jahorini, a u medijima se svojevremeno pojavljivao zbog prijave za prijetnju ubistvom, učešća u tuči, te nakon što mu je zapaljen automobil.

U julu 2022, godine, policija iz Istočnog Sarajeva  reagovala je zbog verbalnog i fizičkog sukoba koji se desio u hotelu “Vučko”, na koncertu Ace Lukasa.

Napad je prijavio Nedeljko Elek, predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra Jahorina a navodno su ga između ostalog napali i Mladen Lučić, odbornik DNS u Istočnoj Ilidži i Predrag Nešić, brat predsjednika DNS Nenada Nešića koji je i bio sa njim u društvu.

Mediji su prenijeli da je Lučić bio u društvu sa Nešićima, dok je za drugim stolom bio Elek sa društvom pa je došlo do svađe.

Prenijeli su da su između njih i počele letjeti i flaše i da je došlo do tuče između Predraga Nešića i Lučića sa jedne i Eleka sa druge strane a navodno je u sukobu oštećen i automobil.

Međutim, Nenad Nešić je tada za “Nezavisne novine” rekao da nije vidio nikakav fizički sukob.

Sam Mladen Lučić, odbacujući optužbe, izjavio je da je Elek pokušao da ga reketira.

U junu 2019. godine, Darko Babalj, SDS-ov poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Istočne Ilidže prijavio je policiji da mu je prijetio njegov sugrađanin Mladen Lučić (29), odbornik DNS-a u tamošnjoj Skupštini opštine.

U prijavi je navedeno da je Babalju prijećeno u jednom lokalnom kafiću.

“Kako se navodi u prijavi, Lučić je odjednom počeo da prijeti Babalju da će ga ubiti”, rekao je izvor “Nezavisnih”.

Mladen Lučić u izjavi Srni demantovao je da je prijetio smrću Darku Babalju.

“Apsolutna je laž tvrdnja Babalja da sam prijetio da ću ga ubiti. Prijavom protiv mene on je samo pokušao da izmanipuliše javnost i okrene stvari u svoju korist”, rekao je Lučić nakon što je policija podnijela izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Istočno Sarajevo zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti.

Dvije godine ranije, Mladenu Lučiću je zapaljen automobil, pasat CC.

Požar je podmetnut ispred zgrade u kojoj je tada živio, u samom centru Istočne Ilidže.

“Živim normalnim životom, u stanu sa suprugom. Diplomirani sam ekonomista i zaposlen sam u svojoj firmi ‘Legend’. Odbornik sam u Skupštini opštine Istočna Ilidža. Ne postoji nijedan razlog da mi ovo neko uradi”, naglasio je Lučić. Apelovao je na policiju da adekvatno sprovede istragu i pronađe počinioca.

Spomenimo i da se bivši ministar za ljudska prava u Savjetu ministara BiH Miloš Lučić tereti da je, iskorištavanjem službenih ovlasti, pričinio štetu za državni budžet u iznosu od 69.777 maraka.

Na suđenju Milošu Lučiću, nedavno je, između ostalogm spomenuto i da je njegov brat točio gorivo u svoja vozila na račun ministarstva.

Hronika

OPTUŽEN POZNATI BANJALUČKI HAKER: “Sabrana djela” Aljoše Borkovića – TR “Bratunac”, bolnica, advokati…

Osnovni sud Banjaluka potvrdio je optužnicu protiv poznatog banjalučkog hakera Aljoše Borkovića (39).

Borković se tereti za krivična djela neovlašten pristup kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka, zatim neovlašteno korištenje ličnih podataka, te kompjuterska prevara i ucjena.

Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUP-a Republike Srpske, a tereti se za brojna krivična djela kompjuterskog kriminaliteta.

MUP RS je protiv njega vodio više istraga zbog krivičnih djela počinjenih na štetu više pravnih i fizičkih lica iz BiH, ali i Hrvatske, a među kojima su privatne firme, klinike, advokatske kancelarije, ali i Tehnički remont Bratunac, kao i nekoliko osoba među kojima je Ivan Begić, nekadašnji PDP-ov odbornik u Banjaluci.

U optužnici koju je protiv Borkovića podiglo Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, otkriveno je na koji način je djelovao ovaj najpoznatiji haker iz ovog grada.

U prvoj tački optužnice, tereti se da je 28. decembra 2020. godine u Banjaluci neovlašteno uključio u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“.

“Sa svog laptopa je uputio dokument naziva „TRB.docx“, odnosno tekstualnu email poruku potpisanu imenom „Milutin Karić“ sledećeg sadržaja: Poštovanje, u prilogu emaila šaljem zahtjev za narudžbu od klijenta kojeg ja zastupam. U navedenom prilogu nalazi se spisak sa svim artiklima kao i količinama istih koje su nam potrebne. Nadamo se da ćete nam ubrzo odgovoriti, te poslati predračun. S obzirom da se radi o narudžbi prema našoj procjeni o minimalno 1.300.000 evra nadamo se ekspresnom odgovoru, te svakako i sastanku ukoliko ste u mogućnosti ispoštovati naše zahtjeve “, navodi se u optužnici i dodaje da je poruka sadržavala i poveznicu na link.

U drugoj tački optužnice je precizirano kako je od aprila do 29. avgusta 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuterskim sistemima i elektronskim bazama podataka 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice! Dodaje se da je instalirao maliciozni softver upućujući tekst poruke: „U prilogu šaljem svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju. Kao što možete vidjeti, bolujem od izuzetno rijetke bolesti. Interesuje me posjeduje li vaša klinika stručnjake za navedenu oblast i bolest, te koliko bi me koštalo liječenje. Živim u inostranstvu…”, navodi se, između ostalog, u optužnici.

Pri tome je bez saglasnosti, preuzeo podatke o pacijentima ove zdravstvene ustanove, sa imenom i prezimenom pacijenta, jedinstvenim matičnim brojem, adresom, dijagnozama, vrstama zahvata, nalaze i mišljenja, fotografije i video zapise, sve suprotno Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH.

Zatim je sve podatke pohranio u folderima, a potom u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi zaključao dokumente dodajući ekstenziju DEMONFILE i time uticao na rezultat elektronske obrade i prenosa podataka upućujući poruku na email adresu oštećenog kojom ih obavještava da su svi računari zaključani, da su praćeni oko godinu dana i da je pokupio podatke za 25.000 pacijenata, zahtijevajući uplatu 150.000 evra, uz prijetnju da ukoliko oštećeni podigne sistem, da će ga ponovo srušiti i da će tada otkupnina biti 500.000 evra ostavljajući 24 sata da se uplati prvi dio novca.

U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru jedne advokatske kancelarije iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backup-u.

U svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili trenutno zastupa ta advokatska kancelarija.

“Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina odnosno oko 530.000 evra, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke ‘Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije’, lažno se predstavljajući”, piše u optužnici.

U narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije načinivši štetu advokatu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.

Četvrta tačka optužnice se odnosi na period tokom 2021. godine, kada je neovlašteno pristupio kompjuteru oštećenog I. B. iz Banjaluke.

Poslao mu je poruku sa navodima da mu želi dati određene “kompromitujuće podatake o korupciji Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, sa posebnim osvrtom na ekonomski kriminal u saradnji sa Centrom javne bezbjednosti Trebinje”.

Poruka je sadržavala prilog čijim aktiviranjem mu je bilo omogućeno da neovlašteno pristupi uređajima oštećenog I. B.

U posljednjoj, petoj tački optužnice, opisan je način na koji je u Banjaluci neovlašteno pokušao ući u bazu podataka oštećenog D.K., prethodno prikupivši njegove fotografije, te podatke o njegovim prijateljskim i kumovskim odnosima, sklonostima i navikama, a potom tražio od njega da ga zastupa kako bi “vratio otetu imovinu vrijednu dva miliona KM”.

Nastavi čitati

Hronika

PRIJETIO MASAKROM NA BAJRAM! Sud BiH odredio pritvor Armelu Zalihiću

Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor Armelu Zalihiću osumnjičenom za terorizam.

Pritvor je Zalihiću određen na prijedlog Tužilaštva BiH zbog opasnosti od bjekstva, bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače i zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo.

Prema rješenju Suda BiH, Zalihiću pritvor može trajati do 28. Aprila 2025. godine, ili do nove odluke Suda.
“Osumnjičeni se tereti da je počinio krivično djelo terorizam”, ističu iz Suda BiH.

Iz Federalne uprave policije je saopćeno da je A. Z. iz Konjica uhapšen zbog prijetnji da će za Bajram u džamiji u Konjicu napraviti masakr.

Njega su identifikovali i uhapsili pripadnici Odjeljenja za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije, pod nadzorom Tužilaštva BiH, uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH 28. marta.

Nastavi čitati

Hronika

DETALJI ORUŽANE PLJAČKE U BANJALUCI: Maskirani razbojnik nosio pajser

Osoba koja je jutros opljačkala kladionicu u banjalučkom naselju Nova Varoš bila je maskirana i nosilo je pajser, rekli su očevici.

U Policijskoj upravi Banjaluka je potvrđeno da je nepoznato lice, uz prijetnju opasnim predmetom, ukralo novac od radnice u banjalučkoj kladionici.

Radnica je u trenutku razbojništva bila sama u kladionici.

Razbojništvo je prijavljeno policiji u 9.45 časova. Policija traga za lopovom.

“Policijski službenici postupaju po prijavi i preduzimaju sve neophodne mjere i radnje”, ističu iz Policijske uprave.

Nastavi čitati

Aktuelno