Politika
KO JE ZVAO RANKA DEBEVECA? Oduzeti telefoni idu na vještačenje, MNOGI U STRAHU!

Tužilaštvo BiH u narednih nekoliko dana poslaće na vještačenje oduzete mobilne telefone uhapšenih u aferi „Prisluškivanje“ Ranka Debeveca, suspendovanog predsjednika Suda BiH, i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH.
Ovaj dvojac, koji je pritvoren u Vojkovićima, osumnjičen je za prisluškivanje sudija Suda BiH i zaposlenika Tužilaštva BiH tokom 2020. godine. Međutim, kako se svjedoci saslušavaju, sve se više nezakonitosti otkriva.
Saslušavaju se svjedoci
Kako je na ročištu najavila i postupajući tužilac, Tužilaštvo namjerava ispitati najmanje 10 do 15 svjedoka. No, ovaj se spisak, kako se obavljaju provjere, uveliko širi. Iskaze je već dalo nekoliko svjedoka iz Suda, Tužilaštva i OBA-e.
Tužilaštvo provjerava i druga eventualna nezakonita prisluškivanja. Od novinara do političara. Svi su u fokusu. Mora se utvrditi ko je u Sudu pravio lažne naloge za prisluškivanje, bez protokola, a zatim ih slao Mehmedagiću.
U Sudu nema traga, a u OBA-i je postojao spisak koji je uništen. Istraga je već pokazala brojne nelogičnosti i time potvrdila sumnju Tužilaštva da su mnogi spisi uništeni i da im, kada je u pitanju zakonska procedura, nema traga.
Međutim, u cijeloj priči ključan je mobilni Debevca. Pogotovo zbog toga što je uređaj pokušao sakriti. Tužilaštvo već ima opravdanu sumnju da je sporan predmet “Respiratori”, u kojem je na četiri godine zatvora osuđen i bivši premijer Fadil Novalić.
Navodno, već postoji trag o tome ko je koga zvao nakon prvostepene presude u aferi „Respiratori“ i šta se nalazi u telefonu Debevca. Čiji pozivi i poruke, kao i njihov sadržaj.
Nema diplome
Zbog svega ovoga u Tužilaštvo na dodatno pojašnjenje, kako stoje stvari, moraće i Fadil Novalić. Svi tragovi u vezi s aferom „Prisluškivanje“ vode do istrage o Osmicinoj (nepostojećoj) diplomi, ali i predmeta „Respiratori“.
Zato je ključno vještačenje telefona Debevca, i to trećeg, onog koji je pokušao sakriti. On će uskoro biti otvoren. Zbog toga strepe brojne osobe iz politike, ali i bh. pravosuđa. Čak i neki “ugledni” biznismeni.
Pitanje je dana kada će istraga biti proširena. Ne spavaju mirno ni pojedinci u SIPA-i i FUP-u. Sporan je i Odjel za tajno praćenje FUP-a, jer se sada utvrđuje kome je Osmica u ovom odjelu spuštao predmete i kome je i za šta davao naredbe. Takođe, utvrđuje se i da li su u ovom odjelu uništavani tragovi kriminalnih radnji, piše Avaz.
Politika
DRINIĆ ČESTITAO DAN POLICIJE REPUBLIKE SRPSKE “Nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti”

Povodom Dana policije Republike Srpske, iz Partije demokratskog progresa (PDP) uputili su čestitke svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Policije Republike Srpske, ističući njihov značaj u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Srpske.
Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, naglasio je važnost policije kao temelja sigurnosti i reda u društvu.
„Policija Republike Srpske dala je nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Republike Srpske. Svim pripadnicima MUP-a i Policije Republike Srpske upućujem srdačne čestitke povodom Dana policije i želim uspješan budući rad. Neka nastavite efikasno djelovanje jake policije u koju će imati povjerenje svaki građanin i ostanete najjači stub u sistemu bezbjednosti naroda, vladavine prava i provođenja zakona u Republici Srpskoj“, izjavio je Drinić.
PDP je ovom prilikom izrazio zahvalnost svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti građana i jačanju sigurnosnog sistema Republike Srpske.
Politika
PRODAJA OBVEZNICA NIJE DOBRO POČELA! Građani ne mogu pristupiti sistemu zbog tehničkih problema

Zbog tehničkih problema na komunikacionim linijama danas od 8.40 nije bio moguć pristup sistemu štednih obveznica Republike Srpske, saopštili su iz Banjalučke berze.
Dodaju da očekuju da će se tehnički problemi riješiti tokom dana.
– Izvinjavamo se svim građanima koji danas nisu bili u mogućnosti da upišu obveznice Republike Srpske – kazali su sa Banjalučke berze.
Podsjećamo, iz Ministarstva finansija Republike Srpske, danas je saopšteno da za kupovinu štednih obveznica vlada veliko interesovanje, te su pozvali građane da, ukoliko to žele, upis i uplatu izvrše na vrijeme kako se ne bi stvarale gužve.
– Podsjećamo da svi punoljetni građani Republike Srpske i BiH kupovinu pod povoljnim uslovima, mogu izvršiti na šalterima Pošta Srpske do kraja radnog dana u subotu, 5. aprila ili kod berzanskih posrednika – kazali su iz ovog ministarstva, piše Nezavisne novine.
Dodaju da štedne obveznice imaju rok dospijeća dvije godine, uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto.
– Vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice (nominalna vrijednost)za dvije godine i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate. Minimalan iznos kupovine je 100 KM, a nominalna vrijednost jedne obveznice je 1 KM – dodali su iz nadležnog ministarstva.
Pojasnili su da osim isplativog uloga, prednost kupovine štednih obveznica je i sigurna štednja, jer Republika Srpska garantuje isplatu, a sve obaveze po hartijama od vrijednosti emitovanim u skladu sa propisima o zaduženju na vrijeme izvršava.
Pozivaju građane da provjere spisak šaltera pošta koje vrše upis obveznica i njihovo radno vrijeme na internet stranici Štedne obveznice na portalu Vlade ili Pošta Srpske.
Politika
ŠUKALO O OBRUŠAVANJU plafona u vrtiću u Dubici “KOLIKO ĆEMO SE JOŠ OSLANJATI NA SREĆU?”

Obrušavanje plafona u vrtiću u Kozarskoj Dubici nije samo još jedna vijest – to je alarm koji je uznemirio svakog roditelja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Još jednom svjedočimo sistemskom propustu koji se mogao završiti tragedijom.
Koliko još urušenih plafona, popucalih zidova i raspadnutih institucija treba da vidimo da bismo shvatili u kakvom sistemu živimo? U sistemu u kojem se čeka da se nešto sruši, pa tek onda reaguje. U kojem je briga o bezbjednosti djece samo mrtvo slovo na papiru.
Savjetnik gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo naglašava da ovakvi incidenti ne smiju postati pravilo i da nadležni moraju preuzeti odgovornost.
“Ovo nije izolovan slučaj, već još jedan pokazatelj da je krajnje vrijeme da preispitamo prioritete. Djeca ne smiju biti žrtve nemara i neodgovornosti. Svaki objekat u kojem borave naši najmlađi mora biti siguran, a sistem kontrole i održavanja mora funkcionisati bez izuzetaka. Ne možemo čekati nesreće da bismo djelovali – preventiva mora biti imperativ”, istakla je Šukalo.
Sada će se tražiti uzrok, voditi istrage, davati izjave, obećavati sanacije – možda. Tako bi bar trebalo biti, ali hoće li, vidjećemo.
Ovo nije samo pitanje jedne opštine, jednog grada ili jedne ustanove. Ovo je pitanje cijelog društva i načina na koji tretiramo ono najvažnije – sigurnost naše djece. Ako ne budemo rješavali ovakve probleme na vrijeme, sve drugo što radimo biće zalud.
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika2 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika1 dan ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika2 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?