Connect with us

Uncategorized

KO O ČEMU “K*RVA O POŠTENJU”! Topić pravosnažno presuđen ZA ZLOUPOTREBU POLOŽAJA TEŠKU 23 000 KM!

Dragoslav Topić, direktor Studentskog centra “Nikola Tesla” i šef kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka, daleko od očiju javnosti pravosnažno je osuđen za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja “tešku” 23.000 KM, saznaje eTrafika.

Topića je, prije dvije godine, osudio Kantonalni sud u Livnu koji mu je izrekao uslovnu kaznu od šest mjeseci zatvora, ukoliko u roku od jedne godine ne počini drugo krivično djelo, a pomenuto je u potpunosti ostalo nepoznato u javnosti, iako je on jedan od najaktivnijih lokalnih političara i neko ko se gotovo svakodnevno pojavljuje u medijima.

Podrži eTrafiku

U presudi se navodi da je Topić zloupotrebu počinio kao službena osoba u Federaciji BiH, u vrijeme dok je obavljao dužnost ministra rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih u Vladi Kantona 10. Iako se radi o krivičnom djelu protiv službene dužnosti, pravosnažna presuda Topiću nije bila smetnja da ostane na čelu javne ustanove. Sudsko vijeće mu nije izreklo zabranu vršenja bilo koje funkcije ili djelatnosti, a moralna i etička odgovornost je izostala.

“Optuženi je kriv što je u periodu od 18. decembra 2013. do 23. marta 2015. godine, u svojstvu ministra, iskoristio službeni položaj i drugom pribavio imovinsku korist, a budžetu Kantona 10 nanio štetu u ukupnom iznosu od 23.058 KM”, navodi se presudi Kantonalnog suda u Livnu. Naglašava se da je Topić bio svjestan svog djela, te da je htio njegovo počinjene tako što je sa doktorom S.R. zaključio Ugovore o djelu na osnovu kojih mu je 15 mjeseci isplaćivano 1.400 KM mjesečno (plus porez), za posao koji nije urađen.

Naime, spornim ugovorima je dogovoreno da S.R. za potrebe Ministarstva rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih izvrši analizu zdravstvenog sektora i drugih poslova, koje nije uradio.

Topić je, kao naručilac posla, bio dužan da pregleda i primi posao, te da na kraju mjeseca S.R. isplati ugovoreni iznos. Naloge za isplatu je uredno potpisivao 15 mjeseci, iako od S.R. nije zaprimio nikakav dokument o izvršenom poslu, niti je posao obavljen.

Iz dokumenata, u koje su novinari naše redakcije imali uvid, vidljivo je da je krivični postupak protiv Topića vođen više od tri godine. U prvostepenom postupku Opštinski sud u Livnu ga je oslobodio optužbe u novembru 2018. godine. Međutim, oslobađajuću presudu ukinuo je Kantonalni sud u Livnu i odredio održavanje nove rasprave. U drugostepenom postupku Topić je 14. juna 2021. godine, proglašen krivim i osuđen na uslovnu kaznu.

“Presuda je postala pravosnažna 14. oktobra 2021. godine. Žalbu na presudu izjavili su kantonalni tužilac i optuženi Dragoslav Topić. Presudom Vrhovnog suda Federacije BiH, žalbe su odbijene, te je presuda Kantonalnog suda u Livnu potvrđena”, odgovorila je v.d. predsjednica Kantonalnog suda u Livnu Ozrenka Vidačak.

U presudi se navodi da je prilikom odmjeravanja kazne sud kao olakšavajuće okolnosti cijenio to što Topić, do tada, nije osuđivan, korektno držanje prema sudu, kao i protok vremena od izvršenja krivičnog djela. Otežavajuće okolnosti nisu pronašli.

“Sud je mišljenja da će se ovom vrstom i visinom kazne postići kako opšta, tako i posebna svrha kažnjavanja”, navodi se u presudi. Topića je sud obavezao na plaćanje troškova postupka, dok je zahtjev Kantona 10 za nadoknadu štete u iznosu od 23.000 KM upućen na parnicu.

U međuvremenu, Topić se iz ministarske fotelje “preselio” u aktuelnu, gdje je direktor Studentskog centra “Nikola Tesla” u Banjaluci, kao i odbornik SNSD-a u Skupštini Grada Banjaluka. Takođe, u decembru 2022. godine, imenovan je za člana Uprave Fudbalskog kluba “Borac”. Iz ranijeg perioda u svojoj biografiji ima funkciju savjetnika generalnog direktora “Lutrije RS”.

Sve pomenute funkcije je obavljao kao kadar najveće partije u Srpskoj, koju predvodi Milorad Dodik, a pravosnažna presuda za zloupotrebu službenog položaja očigledno nije bila prepreka da mu se otkaže povjerenje, pa je nakon nje značajno uvećao broj funkcija koje obavlja.

Smiljana Moravac Babić (Foto: Grad Banjaluka)

Odbornik PDP-a u Skupštini Grada Banja Luka Smiljana Moravac Babić, za naš portal kaže kako je ne iznenađuje da se u ovoj presudi ne zna ama baš ništa. Ona ističe da je jedno od glavnih obilježja SNSD-ove vlasti – zataškavanje.

„Očigledno je da je sve to zataškano. Nije prvi put da se to radi kada je SNSD u pitanju. Moćnici mogu sve, pa i to. Stranka kojoj Topić pripada mu je omogućila da to gurne pod tepih. Nije on jedini. On je jedan od mnogih. Kako je moguće da bude direktor Studentskog centra pored te presude? Ako mu zakon to omogućava, moral ne bi smio“, istakla je Moravac Babić za eTrafiku.

 

 

 

Damjan Ožegović (Foto: TI BiH)

Viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency International-u” BiH Damjan Ožegović, za naš portal kaže kako ovakve presude na žalost nisu prepreka u obavljanju bilo koje funkcije u Srpskoj.

„Izborni zakon je jasan i u njemu se navodi da takve presude nisu osnov za oduzimanje mandata. Potpuno ista stvar je i sa drugom funkcijom koju Topić obavlja. Eventualno može da se pojavi kao primjedba u toku konkursa ili prilikom zapošljavanja, ali o tome niko ne vodi računa. Međuentitetska razmjena podataka je na veoma slabom nivou. Ne možemo govoriti čak ni o moralnim ‘sankcijama’ dok se zakon ne promijeni“, rekao je Ožegović za eTrafiku.

Topić nije odgovarao na naše pozive, ali ni poruke u kojima smo postavili konkretna pitanja, pa smo ostali uskraćeni za njegovu stranu priče.

E-trafika

Uncategorized

STANJE U OBUĆARSKOJ I TEKSTILNOJ INDUSTRIJI RS: Nema masovnih otkaza zbog minimalca, ali nema ni očekivanog rasta plate

Povećanje minimalne plate u RS nije dovelo do masovnog otpuštanja radnika u tekstilnom sektoru, a iz granskog sindikata skrenuli su pažnju na potrebu široke primjene kolektivnih ugovora i uvođenja novog sistema plata u cijeloj privredi.

U sektoru tekstila, kože i obuće je zaposleno oko 12.500 radnika, a od toga su više od 75 žene. Prosjek plata u ovoj oblasti prošle godine 2023. prema podacima Poreske uprave RS je bio 963 KM.

“To je niže nego u prerađivačkoj industriji gdje je prosjek 1.045 KM”, naveo je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Skrenuo je pažnju da povećanje minimalca nije dovelo do masovnih otkaza u ovoj grani industrije i da ih je ove godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje 175 više u odnosu na prethodnu godinu, a da je onih koji traže posao za 4.355 manje nego krajem marta 2023.

Traže novi sistem plata
Najveći problem, skreću pažnju u sindikatu, jeste što u ovom sektoru i drugim granskim sindikatima nije potpisan granski kolektivni ugovor i samo 20 odsto radnika je pokriveno kolektivnim ugovorima u kompanijama.

Zatražio je da u RS bude uveden novi sistem plata.

“U sektoru je već u oktobru preko 63 odsto radnika imalo primanja veća od 900 KM. Bilo je realno donijeti ovu odluku (o povećanju minimalca). Treba i dalje raditi na povećanju ali nije dovoljno povećati najnižu platu. Mi iz Sindikata insistiramo da se ove godine dođe do novog sistema plata u RS kako bi se na pravedniji način isplaćivale i obračunavale plate. To treba riješiti kolektivnim ugovorima”.

Sindikat predlaže da svi radnici u RS imaju istu cijenu rada – a to je najniža plata – koja bi se zatim množila sa koeficijentom, a koji bi se utvrđivao prema stručnoj spremi, složenosti posla i svim drugim važećim parametrima.

Nastavi čitati

Uncategorized

MIHALJICA PONOVO CVIJANOVIĆEVOJ “Kada pokrećete postupak protiv Lagumdžije” (FOTO)

Početkom 2023. godine Milorad Dodik je jasno i nedvosmisleno rekao da SNSD neće podržati imenovanje Zlatka Lagumdžije za šefa Misije BiH pri UN, jer dokazano radi protiv Republike Srpske.
Ubrzo nakon toga, uz podršku SNSD i saglasnost Željke Cvijanović u Predsjedništvu BiH, Lagumdžija je imenovan, a godinu dana kasnije dobili smo i prijedlog rezolucije o Srebrenici. Slučaj Lagumdžije je primjer hronologije svega šta i kako SNSD radi.

Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dodajući da se bliži 2. maj, kada će se na generalnoj skupštini UN odlučivati o rezoluciji.

– Kada pitam srpskog člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović zašto na jučerašnjoj sjednici nije bila tačka dnevnog reda jednostrano i štetno podnošenje rezolucije o Srebrenici, ona odgovori da ne znam procedure. Znam vrlo dobro procedure, pa je pitam: zašto nije do sada sazvala sjednicu Predsjedništva sa tom tačkom dnevnog reda, kada će i da li će sazvati? Pred vratima nam je taj 2. maj – poručuje Mihajilica.
Ističe da Željka Cvijanović može podnositi krivične prijave protiv Lagumdžije, ali da ima obavezu, u vidu zaključka NSRS, koji su podržali sve srpske parlamentarne stranke, uključujući i SNSD, da pokrene proceduru njegove smjene.

– Nije to moj zaključak, nego zaključak NSRS, koji je jasan i obavezujući. Znali su SNSD i Cvijanovićeva koga imenuju. Lagumdžija nije neki stranački potrčko Denisa Bećirovića, nego predsjednik ratne Vlade tzv Republike BiH, nekadašnji ministar inostranih poslova, iskusan političar i što je u ovom slučaju i najteže, čovjek sa odličnim konekcijama u svijetu. Šta su očekivali, da će otići na višegodišnji odmor u Njujork i da neće raditi za “bošnjačku stvar”? Šta god su tada očekivali, Cvijanovićeva sada ima obavezu da ispoštuje zaključak NSRS, pa je pitam kada će pokrenuti postupak smjene Zlatka Lagumdžije – dodaje Mihajilica.
Kaže da ponovo ističe da želi da pisma koja Cvijanovićeva navodno upućuje po svijetu urode plodom, da se nada da radi nešto što javnost ne zna i da će uspjeti u time, ali da ga, nažalost, iskustvo uvjerava da nema ništa od toga.

– Imali smo primjer u prošlosti kada se u tajnosti radilo da se obori revizija presude BiH protiv Srbije, u čemu se i uspjelo, što je naša najveća spoljnopolitička pobjeda od Dejtona do danas, ali je razlika u tome što to tada nisu radili kadrovi SNSD. Od njih čujemo puno priče, maratonske presove, mitingovanja po Banjaluci, divljanja po NSRS, ali rezultati su im do sada bili ravni nuli. Od predaje jasenovačke građe Hrvatima, do dana današnjeg, radili su samo na srpsku štetu. Žao mi je nas, žao mi je što skoro 20 godina svjedočimo da nam i životna pitanja, ali i istorijske procese vode lažni patrioti. I da zaključim: žao mi je što je tako, ali je istina da je i juče na Predsjedništvu, načinom glasanja druga dva člana, Cvijanovićeva nasamarena i sada ne može da pokrene veto za koji bi tražila i dobila podršku NSRS – zaključuje Mihajilica.

Nastavi čitati

Uncategorized

NOVI NAPAD NOŽEM u tržnom centru u Australiji

Jedan muškarac uboden je danas nožem u tržnom centru “High point Shopping Centre“ na zapadu Melburna u Australiji. Policija je saopštila da je jutros jedan muškarac ubo drugog u gornji dio tijela tokom tuče, prenosi Dejli Mejl.

Povrijeđenog muškarca je hitna pomoć prevezla u bolnicu u “ozbiljnom ali stabilnom stanju”, a policija i dalje traga za napadačem.

Tržni centar nije zatvoren posle napada jer se vjeruje da “ne postoji dalja opasnost”.

U Australiji je 13. aprila u tržnom centru u Sidneju napadač nožem Džoel Kauči ubio šest ljudi i ranio 12, poslije čega ga je ubila pištoljem policijska službenica. Policija je nakon tog napada saopštila da joj je Kauči od ranije poznat, kao i da je od rane mladosti bolovao od šizofrenije.

Nastavi čitati

Aktuelno