Connect with us

Društvo

KOFEINSKI ŠOK Cijene kafe skaču, pripremite novčanike!

Tržište kafe prolazi kroz jednu od najdubljih kriza u novijoj istoriji, a cijene ovog, mnogima omiljenog napitka mogle bi da porastu za od 25 do 30 odsto u narednoj godini.

Razlog novog poskupljenja, kako govore svjetski analitičari, ali i naši sagovornici, krije se u činjenici da će nepovoljni vremenski uslovi uticati na žetve u Brazilu i Vijetnamu.

Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, ističe da su od početka novembra cijene sirove kafe zabilježile značajan rast.

“Na njujorškoj berzi cijena je skočila za preko 36 odsto, dosegnuvši 326,15 USD po funti, dok je na londonskoj berzi robusta kafa zabilježila rast od 26,5 odsto, sa 4.340 USD na 5.488 USD po toni. Dugoročno, situacija je još dramatičnija: cijene su se od novembra 2021. povećale za 214 odsto u Njujorku i 384 odsto u Londonu”, objašnjava on.

Kako navodi, ove promjene rezultat su kombinacije globalnih faktora, uključujući smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastućih troškova transporta.

“Takvi uslovi stvaraju pritisak na cijene koje, ako se stabilizuju na trenutnim nivoima, neminovno dovode do povećanja maloprodajnih cijena. Održavanje sadašnjih cijena sirove kafe direktno utiče na cijeli lanac snabdijevanja, čineći prilagođavanje na nivou krajnjih potrošača neizbježnim”, kaže on za “Nezavisne novine” i dodaje da se oni kao kompanija koja se bavi preradom i distribucijom kafe suočavaju s ozbiljnim izazovima, ali i da uprkos svemu ostaju posvećeni održavanju stabilnosti isporuka i minimiziranju uticaja ovih poremećaja na kupce.

“Naša misija je očuvanje kvaliteta proizvoda i povjerenja potrošača, čak i u ovim nesigurnim vremenima”, ističe Samardžija navodeći da ovo stanje nije samo pitanje tržišne prilagodbe, već globalna kriza koja zahtijeva saradnju svih aktera u lancu.

Da se očekuju nove cijene potvrđuje i Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”.

“Na ova već postojeća poskupljenja najavljeno je još 30 odsto zbog klimatskih uslova koji se dešavaju u Brazilu i Vijetnamu, a to su najveći proizvođači u svijetu i najviše kafe uvozimo od njih”, kaže Grbić za “Nezavisne novine” dodajući da će se to odraziti sigurno i na naše tržište, na kome se pola kilograma trenutno kreće oko 10 maraka, pa i više.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, tokom 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 17,9 miliona kilograma kafe vrijedne 157.085.398 KM, dok je u istom periodu lani to bilo 18,2 miliona kilograma kafe, međutim njena vrijednost je bila mnogo manja i iznosila je 129.591.117 KM.

S druge strane, kada je riječ o izvozu, kako su istakli iz ove institucije, za 11 mjeseci 2024. godine iz BiH je izvezeno 131.653 kilograma kafe čija je ukupna vrijednost iznosila 1,5 miliona KM. U istom periodu lani izvezeno je znatno manje kafe, odnosno 47.405 kilograma, a vrijednost je bila 757.802 KM.

Inače, ukupna proizvodnja kafe u svijetu podijeljena je na 70 odsto arabike i 30 odsto robuste, prenose Nezavisne.

Društvo

VRAĆA NAM SE ZIMA? Sutra oblačno i hladno sa prolaznom kišom i snijegom na planinama

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.

Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.

Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.

Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Čemerno dva, Han Pijesak tri, Kalinovik četiri, Kneževo i Sokolac pet, Gacko i Ivan sedlo sedam, Drinić osam, Rudo, Foča, Jajce i Sarajevo devet, Mrkonjić Grad, Srebrenica i Šipovo 10, Gradačac i Tuzla 11, Banjaluka, Višegrad, Doboj, Zvornik i Prijedor 12, Bijeljina, Novi Grad, Srbac i Široki Brijeg 13, Bileća i Mostar 15, Trebinje 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

SPREČAVA UPALU PLUĆA! Vakcina protiv pneumokoka predložena za obaveznu imunizaciju u Srpskoj

Vakcina protiv pneumokoka je prva koja bi trebalo da bude uvedena u kalendar obavezne imunizacije u Srpskoj, čime bi se dobar dio upala pluća eliminisao, ali i smanjio broj respiratornih infekcija kod mališana, stav je struke.

Naime, kako ističu ljekari, u svim zemljama okruženja ova vakcina je obavezna, te se primaju dvije doze u prvoj godini i treća doza u drugoj.

Pedijatar Stojanka Škorić, načelnica Konsultativno-specijalističke službe bijeljinskog Doma zdravlja, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je broj djece koja borave u kolektivnom smještaju sve veći, pa samim tim i veći broj djece koja su sklonija upalama pluća, ali i respiratornim infekcijama.

– Vakcina prevenira upalu srednjeg uha, upalu gornjih respiratornih disajnih puteva, ali i upalu pluća u prvoj i drugoj godini – kazala je Škorićeva i dodala da je većina pedijatara u Srpskoj saglasna da bi ta vakcina trebalo da bude uvedena u redovan kalendar imunizacije.

– Mi se nadamo da će ova vakcina uskoro da se uvede u redovan kalendar vakcinacije djece – kazala je Škorićeva.

Kako je rekla, oni imaju dosta mališana koji se ovom vakcinom vakcinišu u Srbiji.

– Uglavnom se radi o djeci koja imaju česte respiratorne infekcije, djeci kod koje se sumnja na uvećan treći krajnik, tako da nakon pregleda pulmologa uvijek je preporuka da prime ovu vakcinu – pojasnila je Škorićeva.

Kako je pojasnila, FBiH je ove godine trebalo da uvede vakcinu protiv pnemokoka – dvije doze u prvoj godini i revakcinacija u drugoj godini.

Banjalučki pedijatar Branislav Lolić ističe da je, po njegovom mišljenju, ovo vakcina koja je trebalo da bude uvedena među prvima koje se daju djeci.

– Vakcina protiv pneumokoka prevenira plućne bolesti, invazivne meningitise, kao i sve druge bolesti koje izaziva bakterija pneumokok. Mislim da nadležni treba da pokušaju naći sredstva jer pneumokok izaziva masu respiratornih infekcija – infekcija sinusa, ušiju, pluća, te treba uvesti kao obaveznu vakcinu – pojasnio je Lolić.

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kazali su da zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u ovom trenutku rade na sagledavanju svih neophodnih aktivnosti i prikupljanju podataka potrebnih za uvođenje vakcine protiv pneumokokne bolesti u obavezni kalendar imunizacije.

– U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske moguće se vakcinisati protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka, meningokoka i humanog papiloma virusa o sopstvenom trošku za lica koja ne podliježu indikacijama navedenim u instrukciji – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Dodaju da se, osim toga, vrši i vakcinacija kod putnika u međunarodnom saobraćaju vakcinom protiv žute groznice.

– Vakcinacija protiv bakterije Streptococcus pneumoniae štiti dojenčad, djecu i adolescente od upale moždanih ovojnica, upale pluća, sepse i akutne upale srednjeg uha prouzrokovanih ovom bakterijom – pojasnili su iz Instituta.

Dodaju da jedna doza vakcine protiv Streptococcus pneumoniae, koja štiti od 13 različitih serotipova ove bakterije koji su najčešći prouzrokovači pneumokokne invazivne bolesti, iznosi 170 KM za osobe koje ne podliježu indikacijama navedenim u Instrukciji za provođenje imunizacije i hemioprofilakse.

Federacija BiH
Zavod za javno zdravstvo FBiH je trebalo da početkom ove godine uvede u kalendar obavezne imunizacije i vakcinu protiv pneumokoka.

Prema planu imunizacije, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te u drugoj godini života.

Ednan Drljević, infektolog iz Sarajeva, kazao je da je ovo jedna od najznačajnijih vakcina.

– Ova vakcina sprečava upale pluća, ali i upale mozga, te sprečava sepsu – kazao je Drljević.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Utorak oblačan i hladniji – BIĆE I KIŠE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.

Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.
Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.

Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno