Connect with us

Politika

Koliko je državnog novca ISPLAĆENO STRANKAMA U BIH?

Prema podacima Centralne izborne komisije (CIK) BiH, za finansiranje političkih subjekata u BiH u 2023. godini, iz budžeta je isplaćeno oko 20,3 miliona KM, a ubjedljivo najviše novca dobili su SNSD i HDZ BiH, koji su prihodovali više od dva miliona konvertibilnih maraka pojedinačno.

Nastavak je ovo izdašne prakse iz prethodnih godina, a o tome najbolje svjedoči podatak da je iz budžeta u okviru države, političkim partijama od 2004. pa zaključno sa 2023. godinom, isplaćeno 375,66 miliona KM.

Kada kažemo budžet, tu mislimo na budžete svih nivoa vlasti u BiH, iz kojih se, prema Zakonu o finansiranju političkih stranaka u BiH, finansiraju partije, a to su: budžet BiH, budžeti entiteta i kantona, budžet Brčko distrikta, te budžeti jedinica lokalne samouprave u BiH.

Prema dostupnim podacima kojima rukovodi CIK BiH, vidljivo je da je od 2004. do 2008. godine finansiranje političkih partija enormno povećano, o čemu svjedoči podatak da je 2004. godine iznosilo 13,2 miliona KM, a četiri godine kasnije čak 23,7 miliona.

Od 2008. do 2022. godine, samo jednom je zabilježeno da je iznos ponovo premašio 20 miliona KM, bilo je to 2010, a od tada, on se “vrtio” između 17 i 19 miliona KM.

Kao što smo rekli, 2023. godine, za finansiranje je izdvojeno 20,3 miliona maraka, a u prema podacima koje je CIK dobio od lokalnih zajednica i drugih nivoa vlasti (izuzev Srednjobosanskog kantona, te opština Breza i Kalinovik), tačno je precizirano koliko novca je došlo iz kog budžeta.

U ovom smislu, sa uplaćenim sredstvima političkim partijama prednjače budžeti opština, iz kojih je isplaćeno oko 6,75 miliona KM, dok je iz budžeta gradova u BiH dato 736.000 KM.

Ovdje treba napomenuti da 34 jedinice lokalne samouprave u BiH u prošloj godini nisu iz svog budžeta izdvojile sredstva za finansiranje političkih stranaka.

Ostatak novca koji je dat partijama raspoređen je na sljedeći način: iz budžeta Republike Srpske isplaćeno je 4,64 miliona KM, budžeta Federacije BiH 3,8 miliona maraka, a nakon toga iz budžeta kantona u FBiH – 3,21 milion KM.

Iz budžeta BiH izdvojeno je nešto više od pola miliona maraka za političke stranke, te 391.000 KM za rad klubova. Ostatak novca, oko 200.000 maraka, isplaćeno je iz budžeta Brčko distrikta.

Kada su u pitanju partije pojedinačno, situacija u Republici Srpskoj kaže da je najviše novca iz budžeta dobio SNSD, kao najveća i najzastupljenija stranka, a njima je isplaćeno 2.003.703 KM.

SDS je u prošloj godini dobio skoro 887.000 KM, iza njih je PDP, koji je imao “pomoć” od 646.887 KM, slijedi Socijalistička partija sa 446.000 maraka, a zatim DNS, kome je iz budžeta dato nešto više od 403.000 KM, onda Ujedinjena Srpska sa 374.000 KM, te NPS Darka Banjca 219.105.

Što se tiče Federacije BiH, HDZ BiH Dragana Čovića iz budžeta je dobio 2,25 miliona KM, a ovdje ćemo dodati da stranke žive i od donacija, kao i da posjeduju brojnu pokretnu i nepokretnu imovinu.

Novinar Goran Dakić, koji se bavio ovom temom, ističe da su sva pomenuta davanja zakonska i da u tome nema ništa sporno, ali da je sasvim nešto drugo da li je taj budžetski novac političkim strankama dat opravdano.

“Mene niko ne može ubijediti da je DNS zaslužio da prošle godine dobije nekoliko stotina hiljada maraka iz budžeta. To su, ako me razumijete, zaista pošutane pare. Kada bi svi oni dobijali na mjesečnom nivou 800 KM, i to bi bilo previše”, ističe Dakić.

Politika na ovim prostorima, dodaje, isključivo je prečica za bogaćenje i da svi koji se njome bave, to čine da bi u što kraćem vremenu i jednostavnije došli do para.

“Naravno da će u tom sistemu gledati da im i zakonska rješenja to omoguće. Ali, dok god je njima dobro, a narodu ovako kako jeste, neka je. Političari koji imaju ovakav narod zaslužuju tri puta veća primanja”, rekao je Dakić za “Nezavisne novine”.

Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, smatra da građani ne treba da plaćaju rad partija, te će, najavljuje, ovaj sindikat spremiti inicijativu da se Zakon o finansiranju političkih stranaka u Republici Srpskoj stavi van snage.

“Vidimo da se radi o ozbiljnom novcu, oko deset miliona maraka godišnje. Ja ne vidim razlog zašto bi bilo koji poreski obveznik finansirao političke stranke. Ako se to radi, onda ćemo i mi tražiti da poreski obveznici finansiraju i sindikate, boračke organizacije, lovačka udruženja i bilo koja druga koja se finansiraju iz vlastitih prihoda. Jer ovako političari zloupotrebljavaju svoj položaj i donose zakone koji pogoduju isključivo njima, a sve na račun građana”, kazao je Marić za “Nezavisne”.

Izdvajanja iz budžeta svih nivoa u BiH za političke stranke po godinama:
2004. 13,2 miliona KM

2005. 15,4 miliona KM

2006. 19,4 miliona KM

2007. 21,1 milion KM

2008. 23,7 miliona KM

2009. 19,7 miliona KM

2010. 22,2 miliona KM

2011. 19,9 miliona KM

2012. 19,7 miliona KM

2013. 17,3 miliona KM

2014. 17,9 miliona KM

2015. 17,6 miliona KM

2016. 18 miliona KM

2017. 18,1 milion KM

2018. 18,7 miliona KM

2019. 18,9 miliona KM

2020. 16 miliona KM

2021. 18,9 miliona KM

2022. 19,6 miliona KM

2023. 20,3 miliona KM

Politika

GrO PDP Banjaluka odgovorio SPS-u “Predlažemo Goranu Selaku da opravda milione koje godinama on i njegovi kadrovi UZIMAJU IZ BUDŽETA”

Selak i njegova partija su oličenje nepoštovanja zakona i propisa. Narod nije zaboravio rad SPS-ovih kadrova. Niz prijava za nezakonit rad pristizao je dok je Andrea Dorić bila direktorica Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje kao kadar SPS- a. Podsjećamo vas i na aferu Gradsko groblje i preprodaju grobnih mjesta. Kao povratnici u vladajuću koaliciju imate nalog da još glasnije ćutite na sav kriminal
republičke vlasti, od Šuma preko Rite “Ugljevik”, IRB-a. Žmirite na sve ove probleme, a jedini trn u oku vam je Stanivuković.
Gdje je Stanivuković trošio novac i kako je radio pokazalo je povjerenje građana koje je dobio natpolovičnom većinom glasiva u Banjaluci, a račun je položen svakoj porodici i domaćinstvu u Banjaluci kroz legalizaciju, građevinske dozvole, udžbenike, razne subvencije.
Djela Draška Stanivukovića i PDP-a su vidljiva građanima Banjaluke i Republike Srpske, za razliku od SPS-a koji je dugogodišnjim djelovanjem u okviru koalicije prepoznatljiv samo po otimanju fotelja i lošem radu. Niste ostavili nijedan pozitivni trag ni korisnu mjeru za bilo kojeg građanina Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

TUŽILAŠTVO BiH ekspresno procesuiralo ministra SRĐANA AMIDŽIĆA!

Predmet formiran protiv njega obradili relativno brzo, te su o svemu obavijestili Parlamentarnu skupštinu BiH

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je relativno brzo riješilo predmet formiran protiv državnog ministra finansija Srđana Amidžića (SNSD), saznaje Fokus.ba.

Naime, u aktu Tužilaštva BiH odaslanom Parlamentarnoj skupštini BiH naveli su da su u oktobru zaprimili krivičnu prijavu protiv Amidžića, te su formirali predmet pod brojem T20 0 KTK 0026097 24.

Već 20. januara Tužilaštvo BiH u aktu kojeg potpisuje glavni tužilac Milanko Kajganić obaviještava PSBiH da u navedenom predmetu nisu donijeli naredbu o sprovođenju istrage niti bilo koju drugu konačnu odluku. Daljih obrazloženja nije bilo.
Amidžić pozvao da se u FBiH što prije dogovore oko raspodjele 22 miliona KM poplavljenima

Krivičnu prijavu protiv Amidžića kao predsjednika Upravnog odbora UIO BiH podnio je zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović. Njegovom krivičnom prijavom obuhvaćeni su i drugi članovi UO, a među njima su i entitetski ministri finansija Toni Kraljević i Zora Vidović.

Prijavljeni su za krivično djelo “zloupotreba položaja ili ovlaštenja” iz člana 220. Krivičnog zakon BiH na način da su Federaciju BiH oštetili za oko 370 miliona KM u korist RS-a.

Raspodjela prihoda se, kako se navodi u prijavi, odvija prema odluci iz septembra 2023. godine, koja predviđa da RS dobija 34,4%, Brčko Distrikt 3,55%, a FBiH 62,05%. Ta raspodjela prema prijavi nije ažurirana, iako svi relevantni finansijski pokazatelji ukazuju na potrebu za izmjenom.

Obrazlaže se da banke u FBiH, naprimjer, ostvaruju 2,7 puta veću dobit u odnosu na RS, a da građani u FBiH posjeduju veći iznos štednih depozita.

Ističe de da je u periodu od januara 2023. do septembra 2024. godine FBiH oštećena za najmanje 300 miliona KM, dok ukupna šteta iznosi 370 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ U ZEMLJI ČUDA “UKC je internacionalni centar koji okuplja najbolje ljekare Evrope i svijeta”

Dok pacijenti UKC-a Srpske odavno nemaju osnovnih sredstava za higijenu, sapuna i lijekova, a krov bolnice prokišnjava na više mjesta, direktor ove ustanove Vlado Đajić javno se hvali kako UKC okuplja najbolje evropske i svjetske stručnjake. Situacija u kojoj su pacijenti primorani da se sami snalaze za osnovne potrebe, od sapuna do zavoja, i dalje je svakodnevica ove zdravstvene ustanove.

Međutim, Đajić ne odustaje od bombastičnih izjava koje nemaju dodir sa stvarnošću. Evo šta je juče rekao:
“Rijetko ko se može pohvaliti da je jedna medicinska institucija internacionalni centar koji okuplja najbolje ljekare Evrope i svijeta na jednom mjestu kao mi! Ponosan sam na činjenicu da učimo od najboljih i svoja znanja svakodnevno koristimo u liječenju naših pacijenata. Idemo dalje!”


Zaista, “idemo dalje” – ali samo u produbljivanje problema. Dok Đajić priča o internacionalnim stručnjacima i napretku, pacijenti su primorani da donose sopstvene zavoje i osnovne lijekove, jer ih u bolnici nema. Zaposleni, iako daju sve od sebe, često rade u nemogućim uslovima, a o infrastrukturnim problemima UKC-a gotovo niko ne govori.

Ipak, čini se da Đajiću više odgovara kreiranje iluzije o savršenstvu nego suočavanje sa realnim problemima. Umjesto ulaganja u rješavanje ključnih pitanja, njegov fokus je na samopromociji. Da li će se ikada odgovarati za ovakvo stanje UKC-a? Pacijenti, očigledno, više nemaju vremena za čekanje, jer zdravstveni sistem pod njegovim vođstvom pokazuje jasne znake raspada.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno