Connect with us

Region

Koliko je Hrvatska za turiste skuplja od Grčke i Španije

Mnogi Nijemci najradije ljetuju u – Njemačkoj.

Ali, godišnji odmor u inostranstvu je u pravilu jeftiniji.

Posebno u Albaniji ili Turskoj. Hrvatska je jeftinija od Njemačke, ali je skuplja od Grčke ili Španije.

Godišnji odmor na jugu Evrope je za Nijemce uglavnom jeftiniji nego ljetovanje u zemlji.

Ponekad i znatno jeftiniji. To pokazuju novi podaci Saveznog zavoda za statistiku (Destatis) koji je usporedio troškove gastronomskih usluga i hotelskih smještaja u evropskim zemljama, prenosi DW.

Porast troškova energije i hrane utiče na smanjenje raspoloživog budžeta brojnih ljudi u Njemačkoj za turistička putovanja, naglašavaju njemački statističari.

“Ali, posebno u južnoevropskim ili turističkim zemljama jugoistoka Evrope je razina cijena gastronomskih ili hotelskih usluga znatno niža nego u Njemačkoj”, dodaje Destatis.

Turska: 56% jeftinija od Njemačke

Nivo cijena u Turskoj i Albaniji je bila najniža među državama koje je “pročešljao” Savezna kancelarija za statistiku. U obje te zemlje su cijene turističkih usluga bile za 56% manje nego u Njemačkoj.

U Portugalu i na Malti troškovi jela u restoranima i noćenja u hotelima su za njemačke turiste bili 28% niži nego kod kuće.

U Španiji, Poljskoj i Češkoj se za iste te usluge u martu ove godine (mjesec u kojem je Destatis analizirao cijene) plaćalo u prosjeku 18% manje nego u Njemačkoj. U Hrvatskoj i na Kipru – 17% manje.

U Grčkoj je ušteda iznosila čak 21%. 

A još povoljnije su cijene bile u Crnoj Gori i Rumuniji – gdje se za hotelski smještaj i odlazak u restoran moglo proći 46% jeftinije nego u Njemačkoj.

Hrvatska je, sudeći po navodima Destatisa, skuplja zemlja za turiste od svojih južnoevropskih konkurenata Turske, Grčke, Portugala i (minimalno) od Španije.

Što se tiče zemalja na jugu Evrope, od svih u kojima je Destatis analizirao cijene najskuplja je bila Italija.

Ali i na Apeninskom poluostrvu je, tvrde njemački statističari, nivo cijena u hotelima ili restoranima u istraženom razdoblju bila pet odsto niža nego u Njemačkoj.

Švajcarska: 61% skuplja od Njemačke

Za građane Savezne Republike je odmor na sjeveru Evrope ili u nekim susjednim zemljama skuplji od ljetovanja u Njemačkoj.

Od svih istraženih zemalja, u martu je najskuplja bila Švajcarska. Tamo se za istu uslugu (restoran ili noćenje u hotelu) moralo platiti 61% više nego u Njemačkoj. Skuplje su i među Nijemcima popularne turističke destinacije poput Danske ili Norveške – i to za više od 40%.

Finska je nešto malo manje skupa, ali i dalje znatno skuplja od Njemačke: tamo su hotelska noćenja i gastronomske usluge u martu ove godine bili za 25% skuplji nego u Saveznoj Republici. U Irskoj su turisti morali platiti 21% više, odmor u Švedskoj je bio 17% skuplji nego u Njemačkoj, a u Austriji 15%.

U susjednoj Francuskoj, jednoj od najomiljenijih njemačkih turističkih destinacija, u martu se za hotelske smještaje i posjete restoranima morali platiti osam odsto više nego u Njemačkoj, objavio je Destatis.

Nijemci ne štede na odmoru

Iako su posljednjih mjeseci troškovi života znatno porasli i u Njemačkoj, a stopa inflacije dosegla rekordan nivo od ujedinjenja, te usprkos nesigurnostima vezanima zu daljnji tok rata u Ukrajini, većina njemačkih turista u ovoj ljetnoj sezoni želi konačno (ponovno) uživati na odmoru bez puno briga.

Po podacima koji su objavljivani proteklih mjeseci, turistička branša očekuje nastavak pozitivnog trenda iz prošle godine, u kojoj je volumen turističkih aranžmana dosegao nivo iz godine prije pandemije korona virusa.

Od novembra 2021. do konca oktobra 2022., udvostručeni su izdaci za putovanja (s 28,8 na 58,6 milijardi evra), potvrdilo je Udruženje njemačkih turoperatora (DRV).

Posebno snažan rast u tom je razdoblju uočen u sektoru takozvanih “paušalnih aranžmana”. U februaru ove godine je objavljena “Njemačka turistička analiza”, odnosno rezultati ankete među 3.000 osoba starijih od 18 godina – šest od deset ispitanika je reklo da u ovoj sezoni planira turističko putovanje.

“Top 5 turističkih destinacija u glavnom talasu tokom ljeta će biti Turska, Španija, Grčka, Egipat i Portugal”, prognoziraju predstavnici DRV-a.

Region

Velike gužve na autocestama: Zbog koncerta Thompsona u Zagrebu OČEKUJU SE zastoji i posebne regulacije

Hrvatske autoceste poslale su vanredno obavještenje građanima povodom sljedećeg vikenda, kada se održava koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu.

“Zagreb će u subotu, 5. jula, biti domaćin velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona, koji bi mogao okupiti više od pola milijuna posjetitelja. Istovremeno se očekuje i prvi veliki vikend dolaska, ali i smjene turista. Zbog propusne moći glavnih prometnica i osjetljivih točaka poput zagrebačke obilaznice te autocesta A1, A3 i A6, mogući su veći zastoji i kolone, osobito u slučaju prometnih nesreća”, naveli su oni.

Sljedeći vikend za očekivati je:
– Izuzetno velike gužve na svim auto-putevima kao i zagrebačkoj obilaznici

– Moguća ograničenja te posebne regulacije saobraćaja u zonama prilaza Zagrebu

– Povećan rizik većih zastoja u slučaju saobraćajnih nesreća i drugih incidentnih situacija

Pojačane službe HAC-a:

Za vikend 4.–6. jula, Hrvatske autoceste aktiviraće dodatne timove uključujući i ugovorne partnere vučne službe, tehničke službe i pozivni centar, kako bi se pravovremeno reagovalo na moguće vanredne situacije i osigurao protok vozila.

Cilj je obezbijediti maksimalnu protočnost i bezbjednost saobraćaja na svim ključnim pravcima.

Preporuke za vozače:
– Planirajte putovanje jedan ili više dana ranije ili kasnije

– Koristite alternativne pravce koje preporučuje HAK

– Redovino pratite stanje na cestama putem HAK aplikacije ili HAC LiveTrafficHR aplikacije

– Imajte dovoljno vode i goriva u rezervoaru

– U slučaju zastoja, ostanite smireni i slijedite upute službi

Hitni koridor i održavanje bezbjednosnog razmaka između vozila
Omogućite vozilima hitne pomoći, policije i vatrogascima da u što kraćem roku stignu do mjesta saobraćajne nesreće i povrijeđenih osoba te pruže medicinsku pomoć. Hitni koridor formira se na način da se vozila u desnoj saobraćajnoj traci pomjeraju udesno, a vozila u lijevoj saobraćajnoj traci ulijevo.

Držite razmak kako biste pravovremeno mogli reagovati i time spriječiti incidentni događaj, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Region

TRESLO SE TLO Zemljotres na području Beograda!

Zemljotres magnitude 2,9 stepeni Rihtera zabilježen je danas u 7.48 časova, na području Srbije.

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je u blizini Meljaka, na oko 1.6134 kilometara od njegovog centra, pri geografskim koordinatama širine 44.61 i dužine 20.38.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smješten je na dubini od približno pet kilometara ispod površine zemlje.

Za sada nema izvještaja o materijalnoj šteti ili povrijeđenima, a nadležne službe prate situaciju.

Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale pogodio je jutros okolinu Sremčice, kod Beograda, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Nastavi čitati

Region

SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete

U toku je hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete, osumnjičenih da su zajedno sa drugim studentima 20. i 21. juna dogovarali i pripremali napad na državne institucije, blokadu puteva, rušenje Ekspoa i drugu vrstu nasilja u cilju izazivanja haosa u Srbiji i nasilne promjene ustavnog uređenja, saznaje Tanjug.

Za sada su, prema nezvaničnim informacijama, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšena četiri studenta-blokadera, iz Beograda, Niša, Zaječara i Smedereva, a akcija je još u toku.

Napade su pripremali na sastancima koji su održani u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Ova akcija ima veze sa audio snimcima koji su prošle sedmice emitovani na nekoliko televizija, a na kojima je zabeleženo kako studenti – blokaderi na pomenutim sastancima, dogovaraju rušenje države.

Snimci su u međuvremenu predati nadležnim organima u cilju identifikacije zavjerenika.

Na snimcima se čuje kako oni dogovaraju i planiraju nasilan napad na Narodnu Skupštinu Republike Srbije, uz prethodno nasilno čišćenje prostora ispred skupštine, kao i u zgradu Vlade Srpske, zatim upad i blokadu gradilišta za “EXPO”, Andrićevog vijenca, Pionirskog parka, zgrade Radio televizije Srbije…

Takođe pričaju i da bi mogli da blokiraju puteve, te da nakon 28. juna nastave sa ekstremnijim oblicima građanske neposlušnosti u cilju nasilne promjene ustavnog poretka.

Nastavi čitati

Aktuelno