Connect with us

Svijet

Koliko još ima “CRVENIH LINIJA” do nuklearnog rata?

Za 1.000 dana i više, koliko rat u Ukrajini traje, predsjednik Rusije Vladimir Putin je neprestano upozoravao zapadne saveznike Kijeva o “potencijalno nuklearnim posljedicama” ukoliko dovedu do eskalacije rata dajući Ukrajini oružje koje je potrebno da se odbrani.

Putinove prijetnje postale su još oštrije ovog mjeseca nakon što je administracija odlazećeg predsjednika SAD Džoa Bajden konačno dala Kijevu odobrenje da koristi američke rakete dugog dometa da gađa ciljeve u Rusiji. Putin je odmah promijenio nuklearnu doktrinu i ispalio novu balističku raketu, koja može da nosi nuklearne bojeve glave na Ukrajinu. Ovu poruku su oni koji podržavaju Ukrajinu shvatili kao jasnu poruku: “Nemojte da me testirate”.

Međutim, skoro tri godine od početka rata, ovakve stvari su ušle u “poznati ritam”. Svaki put kada bi Ukrajina nešto tražila – prvo tenkove, pa borbene avione, pa kasetnu municiju i rakete dugog dometa – njeni saveznici su većali da li da im to daju, strahujući da će doći do eskalacije i isprovocirati Putina da oštro odgovori.

I svaki put, kada bi Zapad konačno prihvatio ukrajinske zahtjeve, one ruske stravične prijetnje se nisu ostvarile. Galamilo bi se jedne ned‌jelje, sljedeće bi sve bilo normalno. Uprkos pojačanim Putinovim pretnjama otkako nova linija pređena, malo je razloga da se vjeruje da će ovaj put biti drugačije, rekli su analitičari za CNN.

Misle da su prozreli Putinovu strategiju

Umjesto toga, oni su rekli da je uznemirena reakcija na nova ovlašćenja data Ukrajini “još jedan primjer uspješne strategije Kremlja da primora Zapad da vidi sukob pod uslovima Rusije”, zbunjujući svaki novi pokušaj Ukrajine da se odupre ruskoj agresiji kao veliku eskalaciju.

Pored ratišta, Kremlj se angažovao u borbi da primora Zapad da se raspravlja iz ruskih premisa, a ne iz sopstvenih, i da “donosi odluke u toj alternativnoj stvarnosti generacije Kremlja koje će omogućiti Rusiji da pobedi u stvarnom svetu”, naveo je Institut za proučavanje rata (ISW), u svom izvještaju u martu.

Katerina Stepanenko, koautor tog izveštaja, rekla je za CNN da je strategija oživljavanje sovjetskog koncepta “refleksivne kontrole”, kojim država nameće lažne izbore svom protivniku, primoravajući protivnika da donosi odluke protiv svojih interesa.

“Uporne zapadne debate i odlaganje vojne pomoći Zapada Ukrajini jasan su primer uspešne refleksivne strategije kontrole Kremlja, koja je Zapad obavezala na samoodvraćanje uprkos rutinskim ruskim eskalacijama rata”, kaže Stepanenko.

Kako piše CNN, ova strategija se mogla vid‌jeti na d‌jelu u četvrtak nakon što je Rusija pokrenula veliki napad na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu. Iako je Putin rekao da je napad “odgovor sa naše strane” na odluku Bajdenove administracije o oružju većeg dometa, Rusiji u prošlosti nije bio potreban izgovor za takve napade.

“Nedavne promene politike zapadnih saveznika Ukrajine – koje su usledile nakon što je Rusija uključila oko 11.000 severnokorejskih vojnika u svoje ratne napore – nije eskalacija kako Kremlj pokušava da je uobliči”, kaže Stepanenko.

“Rusija je pokrenula neprovociranu invaziju na Ukrajinu u punom obimu i rutinski je eskalirala rat da bi održala svoju inicijativu na bojnom polju. Odobrenje upotrebe sistema dugog dometa protiv Rusije konačno omogućava Ukrajini da izjednači svoje sposobnosti“, rekla je ona.

Politika besmisla

Bajdenova administracija poslala je američke vojne taktičke raketne sisteme, ili ATACMS, u Ukrajinu ranije ove godine, ali je postavila stroge uslove o tome kako bi mogli da se koriste: mogli bi da budu ispaljeni na ruske ciljeve u okupiranoj Ukrajini, ali ne i na teritoriji Rusije.

Vilijam Alberki, bivši direktor NATO-ovog Centra za kontrolu naoružanja, razoružanja i neproliferacije oružja za masovno uništenje, rekao je da ova politika nema smisla – i da je od velike koristi za Rusiju.

“Obezbeđujući Ukrajini ATACMS, ali samo dozvolivši joj da udari na delove Ukrajine koje je okupirala Rusija, poslali smo Rusiji poruku: ‘Znate šta? Ako samo pređete nekoliko metara preko te granice, sigurni ste kao kuće'”, rekao je Alberki za CNN.

“Siguran sam da ruski komandanti nisu mogli da se načude svojoj sreći. ‘Hej, ako svoju komandu podignem ovde, dići će me u vazdu, ali ako je postavim samo kilometar dalje biću super? Stvarno? Pa, to je sjajno'”, ironičan je Alberki.

Alberki smatra da je ova politika dovela do ideje da Rusija može da ubije bilo koga bilo gd‌je u Ukrajini.

“Ali, Ukrajina ne može da ubije trupe koje ih zapravo napadaju ako su preko granice, u Rusiji“. Ova ideja je glupost”, rekao je Alberki.

Akcije Ukrajine ostaju u okviru zakona o oružanom sukobu. Kako je ministar spoljnih poslova Poljske Radek Sikorski rekao za CNN u septembru, “žrtva agresije ima pravo da se brani i na teritoriji agresora”.

Pomjeranje crvenih linija

Usred zabrinutih odgovora na prošlonedeljna dešavanja, lako je zaboraviti da je Ukrajina već dugo lansirala domaće bespilotne letjelice na ciljeve izuzetno duboko u Rusiji – i da je već ispalila zapadno oružje na teritoriju koju Kremlj smatra svojom. Odluka da se ispali zapadno oružje malo većeg dometa je razlika u stepenu, a ne u vrsti.

Kijev je više od godinu dana koristio britanske Storm Šedovs za napad na Krim, koji je Rusija okupirala od 2014. Kijevu je mjesecima dozvoljeno da ispaljuje ATACMS na ruske ciljeve u okupiranoj Ukrajini. Po zakonu, Rusija ove teritorije smatra svojim i upozorava na strašne posljedice ako ih Ukrajina gađa zapadnim oružjem.

Od maja, Vašington je takođe dozvolio Kijevu da koristi američke rakete manjeg dometa za gađanje ciljeva u Rusiji preko granice sa sjeveroistočnom ukrajinskom oblasti Harkov. Prije nego što je Džo Bajden dao zeleno svjetlo za tu odluku, Putin je uputio slične nuklearne prijetnje, upozoravajući da bi taj potez mogao da dovede do “ozbiljnih posljedica” za “male i gusto naseljene zemlje”. Nije…

“Iznova i iznova dokazujemo da kada pređete lažnu crvenu liniju – ništa se zaista ne dešava“, rekao je Alberki. Ipak, rekao je da su prijetnje bile dovoljne da spriječe Zapad da Ukrajini da ono što joj je potrebno da se odbrani.

Iako su prijetnje ponovo intenzivirane nakon prošloned‌jeljnih dešavanja, Albukerki je rekao da nema razloga za sumnju da je ovaj put zaista drugačiji. Izgledi za dolazak administracije Donalda Trampa – za koje se dugo pretpostavljalo da je Putinov željeni ishod – znači da je još manje vjerovatno nego obično da će Rusija ispuniti svoje pretnje.

“Rizik da će iznenada učiniti nešto što bi rizikovalo stvarnu intervenciju Sjedinjenih Država ili saveznika u NATO – ili bi suštinski promenilo globalne stavove prema sukobu – relativno je nizak“, rekao je Alberki, prenosi Telegraf.

Svijet

BUGARSKI DRŽAVLJANI optuženi za špijuniranje koristili NEOBIČNU TEHNIKU

Grupa bugarskih državljana optuženih za špijuniranje u korist Rusije napala je istraživačkog novinara informativne kuće Belingket i pokušala da ga namami u “honey trap” zamku putem Facebooka, rekli su danas tužioci u Londonu.

“Honey trap” je taktika u kojoj se pokušava da se osoba zavede ili manipuliše kroz privlačnost ili intimnu vezu, kako bi se od nje izvukli povjerljivi podaci, izvršila špijunaža ili ostvarila neka druga korist.

Katrin Ivanova (33), Vanja Gaberova (30) i Tihomir Ivančev (39), optuženi su da su dio veoma sofisticirane špijunske mreže, koju vodi ruski agent po imenu Jan Marsalek, koja je napadala različite ljude, uključujući disidente, prenosi Rojters.

Tužioci navodi da je trojac zajedno sa dvojicom muškaraca, Orlinom Rusevom i Bizerom Džambazovim, koji su priznali da su bili dio špijunske zavjere, takođe, vršio nadzor nad američkom vojnom bazom u Njemačkoj gdje su se obučavale ukrajinske snage.

Tužioci navode da su njih trojica djelovali pod rukovodstvom Ruseva koji je zauzvrat dobijao uputstva od Marsaleka, austrijskog državljanina koji je koristio lažno ime Rupert Tic.

Marsalek je bivši glavni operativni direktor propale kompanije za plaćanje Wirecard i njegovo trenutno mjesto boravka nije poznato.

Ivanova, Gaberova i Ivančev negiraju optužbe.

U londonskom sudu Old Bejli danas je nastavljeno suđenje optuženima kada je tužiteljka Alison Morgan rekla da je grupa sprovela nadzor nad Kristom Grozevom, bugarskim državljaninom koji je radio za Belingket, 2021. godine.

Grozev je bio glavni istražitelj Bellngketovih izvještaja o trovanju ruskog dvostrukog agenta Sergeja Skripalja 2018. u Solsberiju, u Engleskoj.

Morgan je rekla da je Gaberova poslala Grozevu zahtjev za prijateljstvo na Fejsbuku kao dio pokušaja da prikupi informacije o njemu.

“Grozev djeluje kao da je zaljubljen u Vanju”, rekao je Rusev Marsaleku u poruci odmah nakon što je Grozev prihvatio zahtjev za prijateljstvo na Fejsbuku.

Marsalek je izrazio zabrinutost da bi Gaberova mogla da se “zaljubi u njega”, ali je Rusev odgovorio da je Vanja veoma odlučna i jako nezavisna.

Tužiteljka je, takođe, rekla da su Ivanova, Gaberova i Džambazov pratili Grozeva do hotela u španskom gradu Valensiji, pri čemu ga je Gaberova slikala sa osnivačem Belingketa, Eliotom Higinsom.

Ivanova je snimala Grozeva tokom leta iz Austrije za Crnu Goru, dodala je Morgan.

Ivanova, Gaberova i Ivančev negiraju optužbu za zavjeru radi prikupljanja informacija korisnih neprijatelju između avgusta 2020. i februara 2023. godine.

Ivanova, takođe, negira da posjeduje lažna lična dokumenta.

Očekuje se da će im suđenje trajati do februara, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

PALA VLADA FRANCUSKE? “Možda su mislili da će sa Barnijeom stvari biti bolje, ali su POSTALE JOŠ GORE”

Vlada Francuske će do kraja sedmice najvjerovatnije biti oborena pošto su stranke krajnje ljevice i desnice saopštile da će podržati prijedlog da se kabinetu premijera Mišela Barnijea izglasa nepovjerenje u Francuskom parlamentu.

Njihov potez uslijedio je nakon što je Barnije rekao da će pokušati da progura zakon o socijalnom osiguranju u Parlamentu po proceduri bez glasanja.
On je time odbio da učini ustupak krajnje desno orijentisanom Nacionalnom okupljanju, čiji je lider Marin le Pen.

Le Penova je rekla da će njena stranka podnijeti sopstveni zahtjev za izglasavanje nepovjerenja, ali će, takođe, glasati za bilo koji sličan prijedlog drugih stranaka.

– Francuzima je dosta. Možda su mislili da će sa Barnijeom stvari biti bolje, ali su postale još gore – izjavila je Le Penova.

Ukoliko svi poslanici Nacionalnog okupljanja glasaju sa ljevicom za rušenje Barnijea, Vlada će biti oborena.

Le Penova je juče rekla da Barnije mora da napravi dodatne budžetske ustupke da bi izbjegao glasanje o nepovjerenju.

Ona se, između ostalog, zalagala za povećanje penzija u skladu sa inflacijom, dok je Barnije predložio nešto manji rast ovih naknada da bi se uštedjelo više novca.

Agencije

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP NAPRAVIO MASOVNA POMILOVANJA nakon što je Bajden rehabilitovao sina

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp nagovijestio je danas masovna pomilovanja optuženih u vezi sa neredima na Kapitolu 6. januara 2021. godine, nakon što je aktuelni predsjednik Džozef Bajden pomilovao svog sina Hantera.

“Da li pomilovanje koje je Džo dao Hanteru uključuje taoce J-6, koji su zatvoreni godinama? Takva zloupotreba i neostvarivanje pravde”, napisao je Tramp na svojoj mreži Truth Social, prenio je Njujork post.

Tramp, koji je prošlog mjeseca ponovo osvojio mandat u Bijeloj kući, tokom kampanje je pominjao pomilovanja za više od 1.500 optuženih koji se još suočavaju sa suđenjima ili su već osuđeni zbog upada u Kapitol dok je Kongres glasao da potvrdi Bidenovu pobjedu na izborima 2020. godine protiv.

Trampov tranzicioni tim je ranije izdao saopštenje u kojem je oštro kritikovao Ministarstvo pravde, uz obećanje da će popraviti tu federalnu agenciju.

U saopštenju nije bilo pomena Bajdena ili njegovog sina.

“Neuspješan lov na vještice protiv predsjednika Trampa je pokazao da su DOJ (ministarstvo pravde SAD) pod kontrolom demokrata i drugi radikalni tužioci krivi za upotrebu pravosudnog sistema kao oružja”, naveo je Trampov portparol Steven Čang u saopštenju.

Prema njegovim riječima, pravosudni sistem mora da bude popravljen i pravda mora da bude vraćena svim Amerikancima, a to je tačno ono što će Tramp učiniti kada se vrati u Bijelu kuću sa ogromnim mandatom američkog naroda.

Hanter (54) je sada izbjegao kaznu nakon što je trebalo da bude osuđen zbog odvojenih federalnih slučajeva u vezi sa oružjem i utajom poreza kasnije ovog mjeseca.

On je priznao krivicu u septembru za devet tačaka optužnice vezanih za prevaru vlade za 1,4 miliona dolara na porezima, a bio je osuđen i zbog tri savezne optužbe za posedovanje vatrenog oružja u junu, jer je posjedovao oružje dok je bio zavisnik od kokaina.

Bajden (82) je rekao juče da je njegov sin bio “selektivno i nepravedno gonjen” i izdao je široko pomilovanje koja pokriva sve prekršaje počinjene između 1. januara 2014. i 1. decembra 2024. godine.

Prethodno je tvrdio da neće preduzimati nikakve akcije da pomogne svom sinu, rekavši novinarima na konferenciji za štampu tokom samita G7 u junu da će poštovati odluku porote i da ga neće pomilovati.

Odlazeći predsjednik je promijenio mišljenje, rekavši da je postojala namjera da slome Hantera, koji je već pet i po godina trezan, čak i uprkos neprestanim napadima i selektivnom progonu.

“Pokušavajući da slome Hantera, pokušali su da slome mene i nema razloga da vjerujemo da će se ovdje stati. Dosta je bilo”, poručio je Bajden.

Nastavi čitati

Aktuelno